Země - 50 myšlenek, které musíte znát

Země - 50 myšlenek, které musíte znát obálka knihy
Mé hodnocení:

Země není jen „betonová“ koule, po níž chodíme. Je to živá, planeta, která je neustále v pohybu, a jednotlivé procesy na jejím povrchu i v nitru se neustále navzájem ovlivňují. Autor této knihy se snaží přiblížit čtenáři nejnovější geologické poznatky a vysvětlit, jak nám znalosti z deskové tektoniky, rozvoj seizmologie a satelitní zobrazování umožňují chápat Zemi jako stále se měnící dynamický celek. Probírá přitom jednotlivé přírodní procesy, jako jsou mořské a vzdušné proudy, podnebí či již zmíněná desková tektonika. K oněm 50 myšlenkám, které by měl každý znát, patří kapitoly o geologických vrstvách, vzniku atmosféry, pohybu světadílů, vulkanologii, životě jednoduchých i mnohobuněčných organismů, teorii sněhové koule, superkontinentech a historických kontinentech, pohlavním výběru, kambrické explozi, dinosaurech, záhadě sauropodů, konci mezozoika, vymírání na konci křídy a kenozoiku, holocénu, velkém oteplování, potopě světa, biodiverzitě a o osudu Země jako celku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270328/zeme-50-myslenek-ktere-musite-znat-gj2-270328.jpg 34

50 myšlenek 11.

Literatura naučná, Encyklopedie
Vydáno, Slovart (ČR)

Earth: 50 Ideas You Really Need to Know. by Martin Redfern, 2012

Kniha Země - 50 myšlenek, které musíte znát

Ingrísek
27.05.2018

Před přečtením by se čtenář měl orientovat v základních geologických pojmech. Některé kapitoly byly zajímavé a čtivé, některé už méně. Z mého pohledu byla nejvíce zajímavá poslední pětina knihy.

Flipper
23.06.2016

Úmysel autora natiahnuť vznik a históriu zeme do cca 3/4 knihy a len v poslednej a venovať živočíchov, človeku, či budúcnosti Zeme je papierovo príťažlivá a dáva punc uvedomenia si dĺžky trvania procesov jej formovania, na druhej strane niekedy meditácie o horninách sú viac opisno-štatistické a nevyvolávajú myšlienkovú aktivitu väčšieho kalibru. Môže to tiež súvisieť s menším obrazovým materiálom, ktoré ťažšie formuje predstavivosť (v tomto ohľade mi dala viac obrazkovo nabitá "Tajemství Země od Roberta Coenraadsa), koniec knihy sa podobá na knihu "Budúcnosť - 50 myšlienok" takže podnetné len pre striktných geológov.