Filozofie – 50 myšlenek, které musíte znát

Filozofie – 50 myšlenek, které musíte znát https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68086/filozofie-myslenek-ktere-musite-znat-68086.jpg 4 34 8

50 myšlenek série

Soubor padesáti čtivých a srozumitelně napsaných esejů představuje a vysvětluje problémy poznání, vědomí, identity, etiky, víry, spravedlnosti, jazyka, významu a estetiky, které zaměstnávají myslitele od dob starověkého Řecka až po současnost. Zabývá se otázkou, co je umění, co se skrývá za větou Cogito ergo sum, zabývá se problémy zla a mysli druhých, Platónovým podobenstvím o jeskyni, paradoxem holiče, argumentem svobodné vůle, otázkami Théseovy lodi, Occamovy břitvy, teoriemi mozku v kádi a brouka v krabičce, pojmem spravedlivá válka, teorií božího nařízení a mnoha dalšími nadčasovými tématy. Demystifikující a zábavná kniha je pro laického čtenáře ideálním úvodem do západní filozofie. Autor má opravdové nadání pro populární výklad často obtížných a provokativních filozofických otázek.... celý text

Literatura naučná , Filozofie

Vydáno: , Slovart (ČR)

50 philosophy ideas you really need to know , 2008

rencovav
19.12.2020 4 z 5

Uf, dočteno! Musela jsem hodně přemáhat únavu - ale to není rozhodně tím, že by mě kniha nudila. Ba právě naopak. Ne každou z těch padesáti myšlenek jsem pochopila, ale myslím, že minimálně nad třiceti jsem se docela zamýšlela. Tahle knížka o filosofii mi dala víc než výklad ve škole, který jsme dosud v hodinách občanky absolvovali. Příště si zkusím z téhle edice přečíst třeba fyziku nebo podobné věci, kterým vůbec nerozumím. Třeba něco pochytím. :D

jiradajc
06.02.2020 5 z 5

Super kniha pro každého kdo rád přemýšlí o zajímavých věcech :)

marek2800
14.10.2019 4 z 5

50 vcelku důležitých myšlenek, na které filozofie nezná odpověď... Což je „v posledku“ docela děsivé (abych použil výraz, který se tu vyskytuje na každé druhé stránce)

JulianaH.
31.01.2019 5 z 5

S touhle knížkou jsem začínala, když mě ve čtrnácti přepadl prudký zájem o filosofii. Jako úvod je mimořádně dobrá, už proto, aby si člověk ujasnil, které oblasti filosofie ho zajímají nejvíc, a podle toho zařídit svoje následné čtení a bádání.
Vysvětlení jsou srozumitelná, příklady celkem výstižné. Navíc je výběr problémů skutečně rozmanitý a reprezentativní. Poznatky načerpané odtud se mi hodí celý život.

alena7008
24.12.2018 5 z 5

Jednoduché shrnutí základních filozofických myšlenek

nika_seven_seve
24.10.2018

Celkem dobrý a jednoduchý přehled pro představu začátečníka. Hezky zgraficky zpracované, přitažlivá forma, ne pouze strohý text.

Flipper
30.09.2014 5 z 5

Ťažko knihe niečo vyčítať - poddľa sekcií jednoducho rozdeľuje filozofické problémy na estetiku, náboženstvo, logiku a podobne. Akurát by autor mohol urobiť prepracovanejší zoznam použitej literatúri, lebo nie vždy spomína odkiaľ myšlienky čerpá - základné diela tam však sú.

dalimoni
30.07.2012 5 z 5

Pro mě osobně velmi poučné a inspirující čtení, které čtenáři pokládá mnoho otevřených otázek, na které není tak jasná odpověď.

filozofie filozofové

Ben Dupré