451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5192/bmid_451-stupnu-fahrenheita-Kgu-5192.png 4 3702 567

Guy Montag, hrdina románu, žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistické civilizace, tj. ještě vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je předepsáno myslet, kdo se pokouší uvažovat samostatně. Tohoto „zločinu“ se právě dopustí Montag. A o příšerné, hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie ve svých helikoptérách, o zmechanizovaném děsu, který je mu v patách v podobě mechanického ohaře s prokainovou jehlou v čelisti, o úděsné televizní reportáži z této honičky a o konečném zániku onoho odlidštěného světa vypráví tento příběh. Je to jedno z nejlepších Bradburyho děl, v němž nastavil křivé zrcadlo fantastiky civilizaci moderního světa, jež člověku nepřinese skutečné štěstí, dusí-li v něm to nejcennější – lidskou myšlenku.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Fahrenheit 451 , 1953

RiverSong
21.09.2016 5 z 5

Kniha, která stojí rozhodně za přečtení! Námět je skvělý a originální. Když pálili všechny ty knihy, rvalo mi to srdce. Vážně úžasné, ale pro takové, jako jsme my, kteří žijí knihami, by se tato kniha měla řadit i do kategorie Horor.

koci.utd
21.09.2016 3 z 5

Antiutopie mám rád, přesto se nemůžu bránit dojmu, že Bradburyho dílo je značně nadhodnocené. Kromě závěrečného útěku mě kniha docela nudila a v rámci žánru nesahá ani po kotníky konkurenčnímu Orwellovi. A co se týče vizí, že lidé nečtou knihy, neviděl bych to tak černě :)

kacimilek
21.09.2016 4 z 5

Jak nádherně se pan Bradbury trefil! Sice ještě nejsme ani v roce 2022, ale přesto většina lidí radši hledí na televizi nebo do mobilu, místo do knihy. Jak takový svět asi může dopadnout?

Radka_p
18.09.2016 4 z 5

Kniha útla rozsahom ale veľká obsahom, miestami ma pri jej čítaní premkol strach, že aj takto môžeme dopadnúť. Najmä keď som si tak spomenula koľko odoberateľov majú knižné kanály na youtube a koľko fashion kanály, koľko priestoru majú v nákupných centrách obchody s oblečením akoľko kníhkupectvá atď, atď... Spôob akým bola kniha napísaná mi až tak veľmi nevyhovoval, no túžba vedieť ako to so spoločnosťou dopadne ma nútila čítať ďalej.

suezie
15.09.2016 4 z 5

Opravdu můžeme dnes tvrdit, že je to sci-fi....?

Nikki.Jukki
01.09.2016 3 z 5

Kniha napěchovaná hlubšími významy a myšlenkami, nad kterými se člověk občas musel pozastavit. Ray nám hezky popsal a vystihl totalitu a diktátorství spolu s jejich nástroji a praktikami. Moc pěkná antiutopie, která je postavená na logických základech a byť je samozřejmě přehnaná, slabé náznaky můžeme vidět i v dnešní době v porovnání s dobou dřívější.

Dystopická díla mám ráda a tohle se zařadilo mezi ně. Skvělá knížka se spoustou myšlenek, ale trochu horor pro nás, milovníky knih. :)

versusKnihy
19.08.2016

451 fahrenheita je stupeň při kterém začíná hořet papír, a přesně tuto práci má na starosti Guy Montag, který patří k jednotce požárníků určených k podpalování knih. Ale jako většinu požárníku i Montage dožene zvědavost, co se to v těch divných knihách píše...

Ray Bradbury zasadil svůj svět do budoucnosti, kde se z knížek stal nepotřebný artikl, neboť vše potřebné se dočtete z jednostránkového výtahu. Celý den koukáte na televizor, kde se nic pořádného nedávají – v podstatě jako když zapnete TV Nova.

Je to svět ze kterého vás bude mrazit, nikdo není skutečně šťastný, jen je tu taková iluze štěstí. Nikdo nezažívá reálné pocity, nikdo nepociťuje reálný strach, jenom strach o své hrdiny z nekonečných pořadů. Všechna moudrost z knížek se vytratila a při životě ji drží pár posledních jedinců.

Stejně jako u Orwellovského 1984 tak i u této knihy se nebezpečnou rychlostí blížíme světu, který je v nich popsán. Některé věci už nepůsobí jako sci-fi, ale jako realita, a proto je nesmírně důležité číst a připomínat si knihy jako je tato. Příběh Montaga je jen prostředek, kterým autor dosáhl svého cíle ukázat nám svět v daleké budoucnosti, který nakonec nemusí být tak daleko.

Ray Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita 80%

Další recenze na http://www.mojeknizky.estranky.cz/

wiix
31.07.2016 5 z 5

Stručný, výstižný, čitateľný a predsa plný metafor, taký bol tento príbeh. Odzačiatku do konca - zimomriavky. Nevedela som sa odtrhnúť od deja, iba keď som premýšľala nad tým "čo ak tým myslel toto..". Desivá skutočnosť odľudštenia človeka pre spokojnosť a kvázi šťastie. Samotné knihy ako prostriedok a metafora pre rozmýšľanie a zmysel. Úžasné!

fojtikjirik
21.07.2016 5 z 5

Velmi děsivý příběh. Představa, že v budoucnosti bude čtení knih zločin, je děsivá. (Teď mě možná ukřižujete, ale ta mánie s hledáním pokémonů patří mezi faktory, které naznačují, že se příběh stane skutečností).

mulderka
18.07.2016 5 z 5

A všimli jste si, že už ve světě 451F skoro žijeme???
Od současných mega TV k telestěnám je jen krůček... programy, které se nám servírují, jsou "Rodince", na níž je tak závislá Montagova žena a její přítelkyně, hodně dost podobné... politickou situaci všichni vidíme. A pokud jde o pálení knih - na to patrně dojde taky, leč doufám ne kvůli "závadnosti" obsahu, ale jednoduše pro nedostatek místa na skladování papírových knih, které budou všeobecně digitalizovány.
Pak už se budeme moci jenom modlit, aby nepřišel konec světa a totální výpadek elektřiny...

HofHof
13.07.2016 5 z 5

S ohledem na rok vzniku romanu je neuveritelne, jak moc se Bradbury priblizil tomu, jak bude budoucnost vypadat. Telesteny jsou dost pravdepodobne a omezeni osobni komunikace na minimum - to uz se mnohdy deje.

sgjoli
10.07.2016 5 z 5

Tato kniha mne poněkud děsí, tedy tou svou představou, že knihy (jejich čtení, vlastnictví...) jsou zakázané, lidé jsou za jejich četbu a vlastnění trestáni. Spolu s 1984 považuji tuto knihu za nadčasovou, protože čtenářům zobrazuje bohužel reálnou možnost toho, co by se mohlo stát.
Při čtení si říkáte, jak je možné, že si to lidé mohou nechat líbit, ale kdo ví, jak bychom se chovali my, kdyby nám podobný společenský systém byl "vnucován" po malých dávkách... Pro mne byla tato kniha velmi silný čtenářský zážitek, který se člověku vryje do paměti a nutí čtenáře k zamyšlení.

Turmee
20.06.2016 5 z 5

Klasika z povinné četby, kterou jsem přelouskala v angličtině. Všechno ve mě vřelo, když jsem četla o stupiditě a lenosti naivních lidí. Příběh věrně zachycuje osobnosti postav, se kterými se bohužel setkávám i v běžném životě. Jestli to někdy opravdu zajde tak daleko, budu za konečné vybombardování televizních místností jenom ráda.

Rozjezd byl trochu pomalejší, chvíli mi trvalo, než jsem pochopila souvislosti a utvořila si obrázek o popisovaném světě (možná kvůli angličtině), ale pak už to šlo ráz na ráz. Probuzení požárníka Montaga, jeho potrestání i následná honička s mechanickým psem - a najednou byl konec.

Trochu mě mrzí, že se nedozvím více o dalších osudech hrdinů. Přežil Faber? Jak zemřela Clarisse? A jak to vypadalo v ostatních částech světa? S kým to vlastně bojovali?

Etelea
15.06.2016 2 z 5

Nemůžu říct, že by mě kniha příliš zaujala. Pro mě to bylo spíš takové vyhlížení konce "Už tam budeme?", kdy jsem se zuby nehty držela, abych nepřeskakovala text(myslím, že to si žádná kniha nezaslouží, ale někdy...). Začátek byla velká nuda! Popis společnosti na mě působil příliš přímočaře a toporně. Čekala jsem skutečně mnohem víc. Ne že by zbytek knihy udělal větší dojem. Jediné, co mi přišlo opravdu zajímavé, tak myšlenka budoucí interaktivní televize(telestěny). A to jaksi dojem z celé knížky opravdu nevytrhne. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, skutečně. Ale necítila jsem stejné pocity ke konci jako u většiny, kdy je mi líto, že moje zážitky s ní končí.

Beltrix
26.05.2016 4 z 5

Tuto knihu jsem četla již před nějakou dobou, přesto některé pocity z ní ve mně přetrvávají. Především to, jak rychle kniha ubíhala, obzvláště pasáže, kdy Montag byl skutečně na útěku. A další moment, který přetrval, byl ten, kdy stará žena radši shořela spolu se svými knihami, než by byla na světě bez nich. Vůbec se hrdinovi nedivím, že ho tenhle zážitek donutil k přemýšlení a přehodnocování. Celkově na myšlenky velmi bohatá kniha.

Géle B.
15.05.2016 5 z 5

Tady se snad nedá nic vytknout. Prostě krása. Vynikající kniha o tom, jak vědomosti můžou být nebezpečné. Nejvíc se mi líbil asi konec. Žádný přehnaný happy end. Určitě se zařadil do mých oblíbených knih.

Pett
10.05.2016 4 z 5

Hodně velká nadčasovka... kdo z nás nemá občas pocit, že je jen jednou z mnoha uhnaných ovcí ze stáda... příběhu je neuvěřitelných 63 let a tolik křičí dnešní dobou... nikdo na nic nemá čas... degenerujeme u sociálních sítí... agrese graduje... samota stoupá... slova se ztrácí...
Proboha lidi, vzpamatujme se už konečně trochu... ať můžeme takovéhle příběhy číst s pocitem "úsměvné neskutečnosti" a ne s úzkostí nad tím naším vlastním světem! Víc takových Clariss mezi námi...

Safira55
09.05.2016 5 z 5

Užasná kniha, četla sem doslova jedným dechem

RamonVarga
04.05.2016 5 z 5

Naprosto precizní vize dystopie, která nedá čtenáři vydechnout.

LadyKet
03.05.2016 5 z 5

Trochu jsem trpěla při představě, že by se tohle někdy mohlo stát... Pálit knížky?! Ne, díky!