451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250728/mid_451-stupnu-fahrenheita-6Eg-250728.jpg 4 3693 566

451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky… Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Plus

Fahrenheit 451 , 1953

Zuzulet15
Zuzulet15
20.12.2022 5 z 5

Škoda, že ma od prečítania tejto knihy dlho odradzovalo to, že ide o sci-fi. A áno, je to síce sci-fi, ale to je len kulisou. Hlavnú úlohu hrá ľudská ľahostajnosť spôsobená nedostatkom ochoty premýšľať (čo je pre dnešnú dobu celkom príznačné). Kniha o tom, že čítať knihy je naozaj dôležité.
4,5/5

Arcadio
Arcadio
09.12.2022 4 z 5

Aj keď knihu napísal v r. 1953 a zhodou okolností v nej spomína aj rok 2022 po ktorom ľudstvo spôsobilo atómové vojny, živo sa dá prirovnať aj k dnešnému spôsobu života. Opísal tam nelichotivý obraz spoločnosti, ktorá je založená na nevzdelanej spoločnosti, ľudia nemajú vlastný názor, nerozmýšľajú samostatne, každý kto nezapadá do väčšiny sa netoleruje. Sú závislí na určitom druhu virtuálnej reality, autor ju nazýva “rodinka”- telesteny, ktoré sú miesto stien v domoch. Používajú naslúchadlá, cez ktoré sú vedený čo si majú myslieť. Všade samá reklama a propaganda. Človek zabudol mať radosť z bežných radostí života. Miesto vône púpavy, pocitu stekajúceho dažďa po tvári, cítiť, že vôbec žijú, žijú vo virtuálnej realite a dopujú sa tabletkami. Je normálne že sa zabávajú tak,že v noci rýchlou jazdou zrazia náhodného chodca aby vyvolali v sebe aspoň minimálnu emóciu. Samovraždy sú úplne bežné. Deti sa po narodení dajú do škôl a keď ich rodičia majú doma,trávia čas pred telestenou. Objavujú sa tu živé-neživé tvory, psy, obsluhujúce roboty. Na pozadí deja sa odohráva začínajúca vojna. Nad hlavami lietajú bombardéry. Propaganda miesto 10 milión naverbovaných hlása jeden milión, tvrdia im, že o týždeň sú doma. Po prečítaní ďalšej dispotickej predstave spoločnosti od A. Huxley- Konec Civilizace, je to ďalšie dielo ktoré Vás prinúti vypnúť televízor, počítač. Zastaviť sa, poobzerať sa okolo seba a začať si znovu vážiť a žiť život.

Rihatama
Rihatama
03.12.2022 5 z 5

Návrat ke kdysi pro mne pouze „dobré“ scifi se dnes změnil na objev vytříbené, literárně vysoce zdařile zpracované, hluboké myšlenky svobody člověka být sám sebou – tady číst knihy a myslet – a odvěké snahy vládnoucích elit člověka svázat, zavázat mu oči a uši, směřovat, řídit. A lovit či zabíjet, když si chce pásku z očí sejmout a dívat se na svět vlastníma očima.

Kdo by dnes neznal pointu dystopie 451 st. F (cca 233 st. C), teplota, při které se vznítí a hoří papír. Přes jistou nevyrovnanost v charakteru postav požárníka (nikoliv hasiče!) Montaga, ale především jeho ženy Mildred, která přes popisovanou percepční otupělost zjevně moc dobře ví, jak v určitou chvíli reagovat, jde o vynikající dílo z pera vynikajícího spisovatele. Co mě fascinuje je, jak jednotně pozitivní reakce u nás kniha vyvolává napříč čtenářským a politickým spektrem. Naplňuje mě proto uspokojením a trochou naděje, že v naší společnosti, kde uspěje leckterá pochybná ideologie, není ještě úplně všechno špatně. I když tatíčka Masaryka už si taky stihl přivlastnit kdekdo.

„Nezáleží na tom, co člověk dělá, jen když při tom něco změní…“

AnnaKoll
AnnaKoll
25.11.2022 5 z 5

Bradbury do každého ventilátoru!

pepe666
pepe666
20.11.2022 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Ok. Doporučuji. Na svou dobu revoluční, jsem rád, že jsem ji slyšel, ale podruhé až za dlouho.

Fidibus
Fidibus
15.11.2022 2 z 5

Dílo mne moc nenadchlo, mám radši Orwella. Idea ohledně vzniku hasičů a reálie zajímavé, ale jinak dost filozofie, ne vždy mi do toho pasovala. Asi by mi to stačilo jako povídka. Několik nadčasových myšlenek a naděje na konci.

Artim
Artim
23.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Úžasné dílo a Bradburyho nadání vyjádřit v podobenství mnohá palčivá zákoutí přetechnizované společnosti.
Dovolím si srovnání s Orwellovským 1984:
1) Orwell zlo popisuje jako vnější aspekt, který prolíná a drtí hlavního hrdinu celou knihu až ve výsledku podlehne. 451čka klade mnohem větší důraz na zlo vnitřní, na prázdnotu v nás samotných.
2) Winston je celou knihu víceméně konstantní, snažící se čelit Velkému bratru, avšak bez úspěchu. Montag prochází obrovskou katarzí, procitá a revoltuje.
3) 451čka přináší naději, 1984ka ne.
4) V 451čce má moc porazit systém každý, kdo procitne. Největší zbraní je myšlenka a uchování vědění. 1984ka nemá východisko, je absolutní a nezměnitelná.
5) Bradbury používá snad téměř všechny básnické prostředky - nádherné metafory, metonymie, synekdochy, zakládá si na anaforách. Orwellův text není tak malebný, jeho úlohou je jen popsat charakter a působení všudypřítomného zla.
Bradbury tak u mě zcela jistě vede! Už se těším na další jeho knihy!

novecento
novecento
22.10.2022 5 z 5

Pochválen buď ten, kdo má ve své knihovně dlouhou řadu knih od Ray Bradburyho. Jeho 451 patří mezi vyčnívající vrcholy plovoucích ledovců v tichém oceánu kvalitní literatury. Na rozdíl od bahnitých zátočin a septických knih, které zaplavují dnešní knihkupectví. Smutné je, když se zeptáte mladé prodavačky na Bradburyho. Odpoví vám otázkou: A to je nějaký román? 451 je úžasná nadčasová kniha, v dnešní putinovské době velice aktuální. Ještě lepší prožitek nabízí výstižně namluvené CD a opravdu dobře vytvořený komix Tima Hamiltona. Doporučuji s ***** P.S. Každý čtenář si u něj najde tu ,,Svoji parketu,,. I kniha a zejména povídka Kočičí pižámko má svoje kouzlo.

Vera Silent
Vera Silent
19.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Dle mého názoru mnohem lepší než Orwellovo 1984, které mě ke konci pouze deptalo. U Fahrenheit má člověk celou dobu pocit naděje a také běh světa, kdy se lidstvo motá v kruhu a z každé katastrofy se vyhrabe jen o malý ale přeci jen významný chlup lepší, dává větší smysl a pocit realnosti. Takže jo, lidi sice jsou čím více zblbli, ale také přibývá nás ostatních exotu, kteří třeba vůbec nevlastní televizi a místo toho čtou, věnují se kreativní činnosti, vlastním dětem nebo jeden s druhým mluví. Také mě pobavila myšlenka, že pokud nechcete, aby lidé samostatně přemýšleli, dejte jim kromě TV také nadbytek sportu. To opravdu trochu připomíná současný trend.
Jediné, co mě mrzelo, byl krátký výstup Clarissy. Taková hezká postava a těch scén s ní bylo tak málo...

TessieB
TessieB
03.10.2022 4 z 5

Zajímavý námět, místy až děsivě připomínající dnešní dobu. Škoda, že to bylo takové krátké, ale zase to čtenáře donutí se nad tím pořádně zamyslet.

kajka.bhlv
kajka.bhlv
25.09.2022 4 z 5

Pro mě první Bradburyho kniha, ale rozhodně ne poslední. Sedla mi, zabývá se zajímavou myšlenkou a rozhodně si zasloužila povědomí čtenářů po celém světě. Jediné co mi na ní vadilo, byl vleklý konec - oproti celému dílu, které zrychlovalo a zrychlovalo a najednou nic. Gradace zmizela a poslední část se táhla.

adela0707
adela0707
19.09.2022

Byl to první knižní titul, který jsem od Bradburyho četla
Tato kniha byla skvělá. Velmi dobře napsaná, i když chvilku trvá než se začtete. Poté jsem ji hltala plnými doušky. Původně jsem ji četla, že ji budu mít v maturitním seznamu, nakonec jsem ji tam nenašla, což mě vcelku zklamalo, jelikož je myšlenky v knize jsou velmi nadčasové a člověk se nad nimi zamyslí, nebo si je zapíše.
Není to naposled, co jsem knihu četla. Rozhodně ji ale doporučuji.

Thomas1222
Thomas1222
23.08.2022 5 z 5

Tohle je velké varování pro společnost.

Příběh, z kterého se čtenáři může zatočit hlava a udělat špatně.

ClaireW
ClaireW
18.08.2022 4 z 5

Kvalitní scifi, jen mi chvilku trvalo se začíst. Kniha nabídne zvraty, zajímavé momenty a určitě jí můžu doporučit.

Kory98
Kory98
29.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Úžasná kniha, která mě úplně pohltila a vím, že bude jednou z těch, ke kterým se budu často vracet. Určitě se jedná o jedno z kultovních děl sci-fi, ale když tak přemýšlím o Bradburyho díle, tak se dnes v některých ohledech stává i skutečností. Možná, že by se sám divil.

A pár hezkých vět, které mě zaujaly:
"Slovo "intelektuál" se stalo nadávkou, jak si také zasloužilo."

"Kniha je jako nabitá puška v nejbližším sousedství. Spal ji - vyndej ze zbraně náboj. Vlámej se do lidské mysli! Kdo ví, kdo se může stát terčem sečtělého člověka?"

"Tak a teď se vydáme proti proudu", řekl Granger. "A mějte na mysli jedno: nejste důležití. Nejste všechno. Jednou snad náklad, který s sebou vláčíme, někomu pomůže. Ale vždyť ani tenkrát, když jsme měli knihy po ruce, nevyužívali jsme toho, co jsme z nich získávali. My jsme doslova uráželi mrtvé. My jsme doslova plivali na hroby všech těch, kteří zemřeli před námi. V příštím týdnu, měsíci, roce potkáme spoustu osamělých lidí. A když se nás zeptají, co děláme, můžeme říct: pamatujeme si. Tímhle nakonec zvítězíme. A jednoho dne si toho budeme pamatovat tolik, že zkonstruujeme největší bagr v dějinách, vyhrabeme největší hrob všech dob, hodíme do něho válku a zaházíme ji. Teď pojďte, nejdřív vystavíme továrnu na zrcadla, celý příští rok nebudeme vyrábět nic než zrcadla a pořádně se do nich budeme dívat."

JKDelaney
JKDelaney
12.06.2022 5 z 5

Skvělý počin. Den trifidů, Válka světů, 451 stupňů.. díky za tyto úžasné knihy.

Teraesa
Teraesa
21.05.2022 5 z 5

Veľmi nadčasové.

"Lenže to je na ľudskej rase prekrásne: nikdy nebude taká znechutená alebo beznádejná, aby sa vzdala opakovania záchrany múdrosti."

"'Naplň si oči údivom,' radil mi, 'ži, akoby si mal o desať sekúnd padnúť na zem mŕtvy.'"

Las_T
Las_T
30.04.2022 2 z 5

Dělalo mi hrozný problém se do toho začíst a když už se mi to povedlo tak jsem byl na konci. Z mého pohledu zklamání jako hrom a to mám hodně rád Bradburyho povídky.

Metuje
Metuje
13.04.2022 4 z 5

Relativně krátká klasika, poslouchal jsem to už k maturitě, ale to jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, takže jsem si to teď znovu užíval pořádně. Od Bradburyho jsem četl zatím jen tohle, těším se ale i na další knížky. Možná bych ocenil méně popisnosti a více děje, především u tak malého rozsahu stran, bavilo by mě i pokračování, i když chápu, že co do abstraktnosti by to ztratilo na atmosféře. Četl jsem vydání z roku 2015 od Plusu a trochu mě zklamal doslov Františka Novotného, který takovým zastaralým a pesimistickým pohledem popisuje jak se dnešní doba řítí do záhuby (nebo už tam skoro je) a přirovnává ji k té knižní.

DaNDee
DaNDee
29.03.2022 4 z 5

I always believed captain Beatty was the good one..
Již od začátku mi kniha silně připomíná onu atmosféru Orwellova 1984 a myslím si, že Bradburry mohl být 1984 silně inspirován. Čtenáři se jména postav nenávratně vryjí do paměti stejně tak jako tomu bylo u Winstona a Julie. Přitom tento silný , antiutopický příběh (a dle mého Clarissa McClellanová) nutí člověka přemýšlet. A mě hlavně o tom, jak to, že se toto dílo neocitá na seznamu maturitní četby...