4447

4447 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152547/4447-152547.jpg 1 1 1

Románová prvotina maďarskej prozaičky strednej generácie zachytáva rozklad a zánik súčasnej malomeštiackej rodiny, ktorá kvôli chorobnej šetrnosti prepadla fyzickej a mravnej biede, sebectvu a vzájomnému odcudzeniu.

ciaram
07.08.2018 1 z 5

Ta anotace je neskutečně přesná. Ještě se mi nestalo, aby mi byly nesympatické všechny postavy. Od matky rodu po děti, kterým je okolo dvaceti a přesto mají existenciální krizi???? Když opominu negativní vlastnosti postav, tak text není téměř členěn, nepřehledně se střídá vyprávění z pohledu jednotlivých postav. Chybí jakékoliv vysvětlení, vodítka, která pomáhají v orientaci. Jste náhodný svědek, který má dar nahlédnout do mysli každé z postav, ale ta, protože svou situaci zná - nemá potřebu sama sobě vykládat věci, které přeci ví, ne? Tak asi tak. Docela mě překvapila lehká "kritika" komunismu. Možná bych k této četbě potřebovala hlubší znalost maďarských dějin, abych to dokázala plně pochopit. Četla jsem to do výzvy, ale opravdu jsem sáhla vedle, ještě že to mělo pouhých 200 stran.

prvotina maďarská literatura

Anna Jókai