40 dní pěšky do Jeruzaléma

40 dní pěšky do Jeruzaléma https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262550/bmid_40-dni-pesky-do-jeruzalema-BvC-262550.png 4 2909 643

Dvaadvacetiletý Ladislav Zibura v létě sbalil svůj život do 12 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se po vlastních do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu pěšky ušel 1 400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanul pod Zdí nářků a prožil největší dobrodružství svého života. Jeho cesta je příběhem omylů, pozoruhodných setkání, puchýřů a opruzenin. Těšte se na vyprávění cynického kavárenského povaleče, který vám svým laskavě nekorektním humorem dokáže, že poutník rozhodně nemusí být katolík, asketa ani nudný člověk.... celý text

CharlesWard
04.11.2023 3 z 5

Takový usměvavý cestopis, kterému ale něco chybělo.

Mirka320
19.09.2023 3 z 5

Ráda čtu cestopisy, pokaždé něco nového objevím a fandím každému, kdo se rozhodne vydat na túru, hlavně tu pěší. Tady ovšem bych těch informacích o lidech a jejich životech tak odlišné kultury uvítala více. Držím pěsti během dalšího cestování. Jinak kniha působí velice pozitivně a obsahuje i několik životních úvah, nad kterými není marné popřemýšlet.

barbora5058
11.09.2023 5 z 5

Pozitivní cestopis, který vás pobaví. Četla jsem už autorovy novější knížky, zde je vidět, že je to jeho prvotina, ale i přesto se mi jeho styl hezky čte, pobavím se u toho a něco se dozvím. Poznámka pro lidi, kteří se na Ziburu chystají, ani tak nejde o místa co navštěvuje, jako o atmosféru země a především o lidi, kteří v ní žijí. Klobouk dolů před autorem, protože ujít takovou cestu pěšky a spát na opravdu někdy děsivých místech, to chce kuráž. A jako vždy napíšu, že se mi moc líbí ilustrace knihy.

roman6788
21.08.2023 5 z 5

Kniha o mladíkovi, kt. sa rozhodol ísť pešo naprieč Tureckom a Izraelom. Každodenné zážitky a nekorektný humor sú zárukou pútavého čítania.

Lienilda
11.08.2023 4 z 5

Po Ziburově knížce jsem sáhla, když mi bylo ouvej, ležela jsem v posteli a neměla chuť číst něco smutného. To mi toto 40dni dlouhotrvající putování splnilo dokonale a jsem moc ráda, že Ladislav v úvodu napsal, že teď by to napsal jinak než v 22, ale ponechá to jako důkaz o naivitě a suverenitě mladého muže:)
Ačkoliv jsem zatím četla jen 2 knihy a byla na jedné přednášce, asi se ze mě stává Ladikova fanynka a vyhlížím podzimní přednáškové turné "S mámou a tátou do Afriky" a novou knihu o pouti do Santiaga.

LilyGorch
05.07.2023 5 z 5

"O pouti bez cukrové vaty" jsem četla už krátce poté, co knížka vyšla. Nyní se mi zase náhodou dostala pod ruku a tak jsem si dala rereading. :o)

Tehdy dvaadvacetiletý Ladislav Zibura zde líčí své nečekané zážitky a mnohá dobrodružství, která zažívá během své 1 400 kilometrů dlouhé pěší pouti do Jeruzaléma. S humorem sobě vlastním (někdy také černým jako pravá turecká káva =D) popisuje deníkovou formou den po dni svoji výpravu přes vyprahlé Turecko do Izraele. Jeden těžký batoh, spousta puchýřů, žádná mapa, ale zato spousta překvapivých setkání a neopakovatelných vzpomínek..

Už při prvním čtení se mi knížka moc líbila. A bavila mě i nyní po letech, takže ji rozhodně mohu doporučit. Líbí se mi, jak v ní autor zaznamenává nejen krásy krajiny, kterou putuje, ale i krásy štědrých srdcí těch lidí, kteří ho u sebe pohostili a případně i nechali přenocovat. To vše často i přes jazykovou bariéru.

"Víš, všude na světě jsem potkal jen dva druhy lidí. Ty dobrý a ty špatný. A žádný politik, náboženství ani válka na tom nic nezmění," odpověděl mi námořník na otázku, kde se setkal s nejlepšími lidmi.

5/5 *

m.zirhut
07.06.2023 4 z 5

(audiokniha) Tenhle člověk mě nepřestane překvapovat svým optimismem a nadhledem nad všemi strastmi a nepohodlím. V srpnovém vedru, desítky kilometrů denně po rušných tureckých silnicích, s puchýři na nohou a se začínajícím tinnitem v uchu, může jít opravdu asi jen Ladislav. Přesto člověka vysloveně nadchne pro cestování. Škoda, že si většina(včetně mě) hledá plno malicherných důvodů, proč takovou cestu podniknout nemůže.

PS: Oceňuji osvětu ohledně tinnitu. Hned jsem si o této problematice dohledával víc a následně upozornil alespoň své blízké okolí. Všem kdo tímto trpí, přeju brzké uzdravení nebo alespoň vytěsnění z mysli.

Hall3006
22.05.2023 2 z 5

Tak bohužel, mám rád cestopisy, které popisují okolní svět a dění daného místa, ne vnitřní pochody zažívací, trávicí, vylučovací... Chápu, že cestopis je nenáročný, tváří se bezprostředně a možná proto má u širší veřejnosti úspěch, protože zabývat se bližším popisem místa, nedej bože jeho historií, je přece pro školomety. Je to útlá kniha, přesto mě neustálé opakování jistých dějů (kavárny, internetové kavárny, soukromé kavárny) či podrobný popis puchýřů neuvěřitelně nudilo a nic jsem se pořádně nedozvěděl. Kdo rád chodí všude pěšky si možná knihu užije víc.

Lucciella_L
20.05.2023

Knížka se ke mě dostala formou štafety. Samotnou by mě ani nenapadlo po takovéhle knížce sáhnout. Byla jsem mile překvapená. Knížka je vtipná, výborně se čte a plná skvělých zážitků. Určitě doporučuji všem

Aveli
19.05.2023 4 z 5

Příjemný pohodový cestopis, který je protkaný velkou dávkou humoru. Nejvíc mě bavila cesta skrz Turecko a poznávání místních, jejich kultury a obří pohostinnosti. Jsem ráda, že jsem si konečně od autora něco přečetla a určitě si přečtu další.

PeterBahn
10.05.2023 5 z 5

O autorovi vím již nějaký rok, ale neměl jsem odvahu se začíst do nějaké jeho knížky. Přiměla mě k tomu až skvělá známa, která řekla je to fajn čtení! A já ji dávám za pravdu!
Zkratkovitý humor a velmi trefné (nejen) Turecko/Izraelské postřehy mladého pouťaře.

Shardlake
06.05.2023 3 z 5

Tato kniha byl můj první čtený cestopis. Byla jsem překvapená, jak se to lehce četlo.

nula87
30.04.2023 3 z 5

Fajn cestopis se specifickým Ladislavovým humorem, který ne vždy padne na úrodnou půdu. Méně je někdy více, a ne vždy je nutné se pokoušet o vtip.
Ale to nic nemění na tom, že popis jeho putování je moc fajn, a bavilo mě ho číst.

mysimas
29.04.2023 2 z 5

Zpočátku docela fajn, pak převládla nuda. Autor se soustředí hlavně na to, jak přespával u různých hostitelů a pil čaj v kavárnách, jinak se toho v knize nic moc neděje. O to víc prostoru mu tak zbylo na přiblblé komentáře o ženách, kterých zahrnul vážně požehnaně. Jak sám říká: No a tady vidíte, jaké myšlenky se mi na cestě občas honí hlavou. Co jiného taky mám celý den dělat, že?

Dočteno do třetiny.

kramlinka88
16.04.2023 5 z 5

Skvělá knížka :-) Úplně jsem se zamilovala do Zibiho humoru :-D
Popis jeho putování hlavně po Turecku mě úplně uchvátil :-) Určitě si přečtu i další jeho knihy. :-)

Menagerie
03.04.2023 4 z 5

Trošku mě mrzelo, že se poutník nezdržel déle v Jeruzalémě, ale asi bylo účelem opravdu jen putování. Jinak super knížka, vtipná, čte se parádně.

Pivka1
30.03.2023 5 z 5

Knížku jsem dostala od Ježíška, netušila jsem co mě čeká, cestopisy jsem nikdy nečetla. Musím přiznat, že jsem byla víc než mile překvapená. Autor velice vtipně a s nadhledem popisuje svoje putování "po vlastních" až do Jeruzaléma. Knížka mě pobavila a jsem ráda, že jsem si ji nenechala na někdy s přečetla hned. Doporučuji jako milé a oddechové čtení.

simca9342
30.03.2023 5 z 5

Přečtená před lety.

Cestopis - deník jednoho mladeho blonďáka na cestách po světě. Nevím, co bych o tom měla napsat . Že jeho knihy jednou budou slavné nevěděl asi ani on sám. Originální, srandovní s lehkým sarkasmem, kterému jsem někdy nerozuměla, ale to mi nevadilo v tom, abych knihu dočetla celou. Akorát naše časové intervaly jsou trochu jiné. On cestoval 40 dni já 13

Aleh
21.03.2023 5 z 5

Vzpomněla jsem si na těch úmorných 40 dní, které dovedly Ladislava Ziburu do Jeruzaléma a vrátila jsem se k tomuto cestopisu. Úžasný životní zážitek, který může autor sdílet se svými fanoušky a čtenáři. Lze se o to vůbec podělit? Životní zkušenost, která se člověku vryje hluboko pod kůži a pozná svět zblízka se všemi krásami i nástrahami, které ho na cestě provázejí.

sgjoli
05.03.2023 4 z 5

Cestopisy jako žánr mne dlouhodobě míjely, ale jelikož zrovna princ Ládík se u nás na našem českém rybníčku těší vcelku oblibě, říkala jsem si, že mu dám šanci. Začala jsem jeho poutí do Jeruzaléma, kterou jsem vyposlechla jako audioknihu, a nakonec se z toho vyklubal velmi příjemný zážitek.
Hodně tomu dodal fakt, že audioknihu namluvil sám autor knihy, takže ve svém mluveném projevu mohl skvěle vypíchnout to, jak chtěl, aby kniha obsahem vyzněla. A předat tím to, co vlastně chtěl tímto svým titulem předat. Chuť cestovat, vydat se na pouť, pokud vás to láká, nebát se vyrazit naslepo, nebát se lidí, nebudovat vůči svému okolí předsudky, a pokud už nějaké máte, tak se nebát změny a postupně se nechat přesvědčovat, že vaše předsudky mohou být dost dobře mylné.
Ziburovo putování Tureckem a Izraelem je plné napínavých momentů, občas jde našemu milému poutníkovi o kejhák, ale vždycky (a možná až překvapivě) to dobře dopadne. Celkově z knihy sálá takový příjemný, nezdolný optimismus a touha překonávat překážky, včetně sebe sama. Koukat kolem sebe a nasávat to, co vám vaše okolí může nabídnout ve své nejryzejší podobě, - to zní jako zážitek a zkušenost k nezaplacení.
A víte co? Nějak to ve mně vyvolalo chuť taky se někam podívat. Ne asi úplně pěšky, ale obecně a tak vůbec, vyjet někam ven za naše české hranice a vidět něco nového, nasávat vůně a barvy světa. A to jsem se prosím vždycky považovala za zápecníka obecného, co rád zůstává ve své komfortní zóně ve svém známém koutečku Prahy a kterému je v něm dobře.
Každopádně audiokniha mne bavila, byť teda nedávám plný počet hvězd, a na další autorovy knihy, resp. audioknihy se určitě časem také vrhnu.