300

300 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161318/bmid_300-161318.jpg 4 217 28

Tato barevná kniha líčí v pěti kapitolách heroický boj Sparťanů proti obrovské přesile Peršanů. Toto historické dílo famózním způsobem zpracoval Frank Miller, tvůrce u nás nejpopulárnější comicsové série Sin City – Města hříchu a o vybarvení se postarala jeho spolupracovnice a přítelkyně Lynn Varleyová.

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Comics Centrum

300 , 1999

Milonak
19.01.2024 3 z 5

Pro mě trochu zklamání - ano, celkem pěkná kresba, ale kdo by samotný příběh neznal, tak na něj bude komiks působit lehce zmateně a zorientovat se v jednotlivých postavách je díky jejich stejnému výtvarnému ztvárnění ne úplně jednoduché. Příběh je trochu osekaný, ne vše je úplně srozumitelně znázorněno, vysvětleno. I tak samozřejmě pěkný počin, ale ničím výjimečný.

666Jitka
10.01.2024 5 z 5

Jsem moc ráda, že se bitva u Thermopyl dočkala také komiksového zpracování, které mě velice potěšilo svým nevšedním zpracováním. Nikdy nezapomenu, když jsem stála u památníku této hrdinské události v Řecku, a i když bylo šílené vedro, projel mnou z ničeho nic mráz, naskočila mi husí kůže a hrnuly se mi slzy do očí. S obdobnými pocity jsem četla tento Millerův počin, který beru jako další poctu hrdému králi Leonidovi a jeho oddaným bojovníkům - ano, přiznávám, že jsem tak trochu romantická duše.

Kopta
27.10.2023 5 z 5

Takové plus k úžasnému filmu. Jasně popsané, jasně podobné a odvyprávěné. Klasika, která ve filmu je trochu více dynamická. Skvělý komiksový kult.

Skallarix
05.04.2023 4 z 5

Komiks není rozhodně založený na motivech historických událostí, ale spíše na mýtech a idealizaci daných skutečností.
Heroismus, střídmá dávka násilí v barevném provedení. Pár stránek zábavy. Nic dechberoucího, ale ani nic, čeho bych po přečtení litoval.

Ivan Kučera
28.08.2022 4 z 5

„Krutý Leónidás chtěl, abys před ním stál. Mně stačí, když přede mnou poklekneš.“ Nie som až taký nadšený, ako som čakal. Možno som mal prehnané očakávania. Ale iba 3* si to nezaslúži. Nikdy sa mi nepáčila kresba Franka Millera. Uznávam ju a rešpektujem, to áno. Je špecifická, osobitá, okamžite rozpoznateľná a bez debaty má niečo do seba. Ale mám rád v komiksoch iný druh kresby resp. viacej (častokrát vyložene odlišných) štýlov. Už v Návrate Temného rytíře som si vravel: scenár fajn, ale kresbu mal nechať iným. Akonáhle v Daredevilovi: Roku jedna robil „len“ scenár, dopadlo to lepšie. Jedným dychom ale dodávam, že mnohé panely v 3OO sú napriek tomu úchvatné (studňa, vlk, Xerxés masírujúci Leónidásove plecia). Spravidla žiaľ veľmi rýchlo pribehli odfáknuté momenty (detské, narýchlo naskicované postavičky v úzadí, aby bolo vidno, že tam niekto je). Film bol výtvarne konzistentnejší. Čo sa scenára týka, nemáme dočinenia s oscarovou zápletkou. Ale práve v jej priamočiarosti sa ukrýva sila a mrazivá nezabudnuteľnosť. Národ Sparťanov je vykreslený skutočne neskutočne (idú do boja zomrieť statočne, aby sa mohli ich roztrhané telá hrdo vrátiť domov na štítoch a keď prežijú, sú znechutení). Film sa mi každopádne páčil viac nielen po vizuálnej, ale i príbehovej stránke. Aby mohol trvať dve hodiny, scenáristi šikovne rozšírili útly komiks o viacero momentov, ktoré príbeh nezdržujú, ale ho naopak obohacujú (kráľovná). Ako vo filme, aj v komikse som samozrejme chápal, prečo je „len“ škrabnutie Xerxésa také dôležité, ale ako vo filme, ani v komikse som nechápal, prečo ho oštepom netrafil rovno medzi oči – nebolo by to vari praktickejšie? Dej komiksu je monotónny a niekedy je lepšie, ak sa veci zbytočne nenaťahujú, ale práve 3OO si koledovalo o rozvedenie postáv, bojov, strategických rozhodnutí atď. Čakal som, ako megalomansky bude poňatá šialená bitka troch stoviek bojovníkov proti gigantickej presile. No je to vzaté z rýchlika: jeden druh súpera Sparťania rozprášia na pár stránkach, mamutoslony sú zlikvidované behom jedného panelu atď. Film tieto bojové pasáže roztiahol a nenudil. 3OO je napriek tomu dynamický, vzrušujúci komiks. Niekoho poteší aj to, že Miller je rapídne kontroverzný. Ak sa narodí slabé bábätko, najlepšie je okamžite ho zabiť (!), deťom, ktoré sa nejakým zázrakom dožijú siedmich rokov, treba dať meč do ruky a podhodiť ľudožravým vlkom (aby sa ukázalo, či sa nimi vôbec má do budúcnosti zmysel zaoberať) a ak náhodou slabé bábätko prežije a vyrastie z neho dospelý muž so zdravotnými problémami, je to automaticky zákerný zradca. Ja osobne sa k tomu nechcem vyjadrovať. Len konštatujem. Miller samozrejme nie je Alan Moore (myslím, že mu o nič také ani nikdy nešlo, hoci...), takže je to nenáročné čítanie, ktoré zvládnete za hodinu. Na komikse zaujmú okrem originálnej kresby atypické rozmery. Naopak, rozčarovala ma absencia textových bonusov; taký kultový (len v ČR vyšiel päťkrát) komiks, v tomto prípade navyše môžuci sa pochváliť rovnako kultovým filmovým spracovaním, si bonusy jednak zaslúžil a jednak by určite bolo o čom rozprávať. Inak, aj 301 by bol skvelý názov (Efiáltés).

mirec88
27.07.2022 5 z 5

Úplná bomba. Komiks, ktorý by si mal prečítať každý fanúšik dobrého komiksu a komiksu vôbec. Ja som ho už 3.x prečítal, tentokrát v novom vydaní a určite sa k nemu budem ešte vracať. Je to o odvahe, hrdinstve, sebaobetovaní, sláve, statočnosti a o sebaúcte. Je to úžasný historický príbeh, ktorý nikdy neomrzí. Film od Zacka Snydera odporúčam tiež. Výborné spracovanie.

Cimeřan
13.04.2022 5 z 5

Naprostá legenda. Testosteron a krev, chlapská záležitost. Není co víc dodávat. 95/100

WilliamEldar
22.12.2021 4 z 5

Super akční jízda. Za mě to má všechno. Atraktivní hrdiny, skvělou kresbu, příběh co tahá, historické kulisy a atmosféru. Jediné co mi vadilo, že jsem věděl jak to dopane. Ale to proto, že jsem kdysi koukl na film.

Delphín
05.02.2021 5 z 5

Frank Miler stvořil unikátní komiks a jsem moc rád, že jsem se k němu dostal. Možná by si zasloužil fenomenálnější kresbu ale samozřejmě dá se na to koukat, není to nic nevzhledného. Po stránce scénáře je to ale naprosto dokonalé vyobrazení víry, věrnosti, statečnosti ale i smíření se svým osudem. Miller tady možná až moc idealizoval Sparťany, kdy z nich de facto udělal samuraje ale na celkový děj to má v tomto komiksu skvělý vliv a pokud nejste extrémní fanatici do dějepisu, tak to zcela bez problému vezmete.
Dialogů tu není až tak mnoho. Když ale na nějaký dojde, rozhodně má smysl a hloubku, vtáhne vás do děje a úspěšně si celou dobu pevně drží vaší pozornost. Možná škoda trochu uspěchaného konce, nejedná se o tak dechberoucí scénu jako v úspěšné filmové adaptaci, ale celkový dojem mi to rozhodně nezkazilo.

Elsinor024
16.05.2019 5 z 5

Tenhle krátký příběh je tak plný statečnosti, ctnosti a odvahy, že už to snad víc ani nejde. Poslední chvíle odvážných a odhodlaných Sparťanů a jejich krále Leonida I. (ale také Thespijců vedených Démofilem, kteří z bojiště odmítli odejít) jsou vznešené a nádherné.

Arkádský voják: "Tys zešílel, teď už nás nečeká sláva! Jen ústup, kapitulace nebo smrt!"
Leonidas: "Pro nás snadná volba, Arkáďane. Sparťané nikdy neustupují. Sparťané se nikdy nevzdávají."

V památníku v Thermopylách pod bronzovou Leonidovou sochou je vytesána králova odpověď Xerxovi na výzvu ke složení zbraní proti ohromné přesile: "Molón labe!" - "Pojď si pro ně."
Podle básníka Ruskina je nápis na místě bitvy v Thermopylách (pochází od Leonidova současníka Simonida z Keu) nejvznešenějšími slovy, která kdy člověk vyslovil:
"Pokud svobodný by člověk kráčel tudy, v těch nesčetných staletích co přijdou, nechť naše hlasy zazní k němu z prastarého kamene:
Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám."

Killingjoke
18.03.2019 5 z 5

Řecko, 480 př. n. l. Perský král Xerxes se rozhodl dokončit trestnou výpravu, kterou započal jeho otec Dareios, a potrestat Řecké městské státy za jejich vzdor při výpadech na území dnešního Turecka. Statisícové perské vojsko se valí skrze umělý most přes Hellespont a kolébce demokracie tiše odbíjí umíráček. Poslední nadějí může být jen vzdorující vojenská skupina, v jejíž čele stanulo 300 Sparťanů, vedení králem Leonidasem. Tito se perské invazi postavili na místě k tomu strategicky nejvhodnějším - Thermopylském průsmyku...

"To je rouhání! To je šílenství!"
"To je Sparta."

"Sparťané! Vraťte se buď se štítem, nebo na něm."

Dnes jsem konečně dočetl Ohnivou bránu od Stevena Pressfielda. Výtečný historický román popisující slavný odpor Řeků proti perským dobyvatelům. Událost je to v pravdě historická, ve svých detailech a konsekvencích úžasná. Není tedy divu, že se v ní zhlédl i slavný komiksový tvůrce Frank Miller. Miller vytvořil komiksový opus, skládající hold převážně skupině 300 Sparťanů, jmenovitě pak jejich králi Leonidasovi. Miller netvoří rozsáhlý komiksový román, ale soustřeďuje se na vyprávění posledních dní života těchto slavných bojovníků, jejich odhodlání a nezdolnou oddanost. Příběh je vyprávěn přímo, s malými odbočkami v čase, kde se podíváme do dětství krále Leonidase a na jeho výcvik, kterým si však v těch časech musel projít každý voják Sparty... Komiks vznikal na vrcholu tvůrčího období Franka Millera, kdy finišoval i skvělé Sin City. Pak však, k mé velké nelibosti, už následoval jen sešup do propasti. V "Třístovce" je to naštěstí ještě starý dobrý vizionář Miller, jenž svůj úderný a nekomplikovaný scénář doplnil také ještě podařenou a neodfláknutou kresbou. Zejména bitevní výjevy jsou úžasné! Temnými barvami jej doplnila, dnes už bývalá manželka Lynn Varley a vzniklo tak dílo, které skládá nepokrytý, chlapsky drsný hold oběti krále Leonidase a jeho statečným vojákům... Tenhle komiks jsem dnes četl už po několikáté, tentokrát jako dezert k přečtené Ohnivé bráně. Určitě si jej však za čas dám znovu i samostatně.

"Naše šípy zastíní slunce!"
"Alespoň budeme bojovat ve stínu."

"Sparťané. Připravte si snídani. Najezte se dobře... Protože večeřet budeme v pekle!"

bukyna84
18.01.2019 5 z 5

Grafická bomba, kterou zhltnete na posezení u odpolední kávy místo zákusku...

Jelen51
13.12.2018 2 z 5

Naposledy jsem četla Rychlé šípy jako komiks a to bylo v době, kdy jsem byla zvyklá hltat obrázky při čtení. Trochu jsem na to zapomněla takže tohle mi dalo zabrat, abych mimo jen čtení textu sledovala i děj. Celkově hodnotím jen za dvě hvězdy není to můj žánr, ale jsem vděčná, že se to hodilo do výzvy. Dík P.

Diabel
08.05.2018 3 z 5

U 300 nemá cenu se víc rozepisovat, protože příběh všichni známe z filmu a nic nového v knize není... Ale i tak bych rád něco řekl a to sice, že filmová adaptace mě bavila mnohem víc a komiks jsem přečetl spíš ze zvědavosti. Ač je to velmi pěkně nakreslené, tak z toho necítím tu atmosféru, kterou film skvěle vykresloval. 300 je něco, co mě neurazí, ale ani nepřekvapí. A to je tak všechno...

Moje hodnocení 5/10.

Atlantis
25.02.2018 3 z 5

Jedna z mála knih, kdy se mi mnohem více líbila filmová adaptace, než původní předloha.
Příběh všichni známe, tady nic nového, ale kresba... ta je prostě a jednoduše kamenem úrazu. Zvláštně rozbředlá a nejasná, navíc ve spojení s barvami z tmavší části spektra. Určitě se najdou argumenty, že právě díky tomu dostává kniha atmosféru, ale mně to spíše přišlo, že mi komiks zbytečně přidává práci luštěním jednotlivých výjevů a uměle tak natahuje děj.
Ve zkratce - pusťte se raději film.

Plague
12.02.2018 5 z 5

Tak tenhle komiks je doslova našlapaný historickými fakty a událostmi ...... NEEEEE ...... Pro znalce historie a podobné odborníky - TUHLE KNIHU NEBERTE DO RUKY!! Pro všechny ostatní, je to pecka. Kresba parádní a děj má šťávu!! Takhle kdyby vypadaly učebnice dějepisu, možná by mi to učení šlo o něco líp ..... možná. Vřele doporučuji!

Witta
10.01.2018 5 z 5

Není potřeba se bavit o historické výpovědi, o tom to opravdu není, ale jako zábava podaná formou komiksu je to pecka.

FireOfFilth
06.10.2017 4 z 5

Už klasika od Millera, kterou jsem nejprve viděl zfilmovanou a až teď četl. Ale dost scén je úplně identických, což je velké plus. Příběh je klasika, kterou určitě každej zná. Obsahuje už legendární hlášky typu: TOHLE JE SPARTA a třeba SPARŤANÉ PŘIPRAVTE SI SNÍDANI. NAJEZTE SE DOBŘE, PROTOŽE VEČEŘET BUDEME V PEKLE.
Hodnotím 4*.

JankoSvec
11.01.2017 3 z 5

Epická kresba je na efekt, neexistujúci dej, kniha ktorú budete častejšie listovať ako čítať.

borknagar
14.01.2016 4 z 5

Komiks, který spíše než příběhem (který je jednoduchý a každý ví, o čem je), zaujme hlavně tím, jak vypadá. Krásná pevná vazba, širokoúhlý formát a excelentní kresba. Rozsah kolem osmdesáti stran a textově ne moc obsáhlý = dvě hodinky zábavy a pokochání se. Mám Millera rád, i když u mě nepatří k top komiksovým favoritům.......