25 let poté: Klaus, Pithart, Rychetský a Zeman v rozhovorech o společnosti a politice https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232866/mid_25-let-pote-klaus-pithart-rychetsky-232866.jpg 4 7 2

Čtyři čeští státníci, čtyři rozhovory, čtyři unikátní pohledy na novodobé dějiny. Kniha rozhovorů s Václavem Klausem, Petrem Pithartem, Pavlem Rychetským a Milošem Zemanem vychází při příležitosti 25. výročí sametové revoluce v Československu. Rozhovory mapují nejen vzpomínky těchto osobností na listopad 1989 na klíčové milníky posledního čtvrtstoletí (ekonomická transformace, rozpad Československa, vstup do Evropské unie, posuny ve stranickém systému, role Václava Havla), ale přinášejí i zamyšlení, co nám 25 let svobody přineslo i vzalo.... celý text

kristleko
10.02.2017 5 z 5

Chytře poskládaná kniha – čtyři rozhovory s největšími osobnostmi české politiky po sametové revoluci, které se dožily jejího pětadvacátého výročí (Václav Havel je přítomen alespoň v mnoha odpovědích ostatních aktérů). Základní okruh otázek je podobný, ale samozřejmě jsou velké rozdíly v tom, kam který rozhovor doputuje. Každý z politiků se ukáže ve svých typických rysech a jedno mají společné – polistopadový vývoj hodnotí dost kriticky. Václav Klaus je břitký, ironický a má nezaměnitelný smysl pro karikaturu. Budoucnost vidí střízlivě: „Všechno bude při starém, jen se některé tendence zrychlí.“ Petr Pithart je dumavý, někdy až plačtivý a varuje: „Člověk vždycky předpokládá, že svět bude zhruba takový, jako je dnes, a přimýšlí si k tomu všelijaké technické blbiny. Ale on ten svět bude úplně jiný a bude tak moc jiný, že si to vůbec nedovedeme představit.“ Pavel Rychetský hledí na polistopadový vývoj spíše z právního než politického pohledu a nejvíce u něj překvapí, jak pesimistický rozhovor to je. Současný prezident Miloš Zeman naopak nepřekvapí vůbec ničím. Jeho odpovědi jsou mlživé, plné mdlých bonmotů a urážek lidí, které mnohdy sám do vysoké politiky přivedl. Celkově to je jedna z nejzajímavějších knih o české politice, jakou jsem četl.

jantar31
12.08.2015 5 z 5

Velmi zajímavá kniha o lidech ,kteří formovali náš stát a které až tak nemusím .
Mnoho informací o vývoji české republiky od roku 1989 ve formě rozhovorů, které
mě bavili ale sem tam i nudily.
První otázka , jak vzpomínáte na 17 listopad 1989 ?
Já odpovídám vše jsem hrdinně sledoval v televizi. *****

Autoři knihy

Jan Rovenský
česká, 1978

Kniha 25 let poté: Klaus, Pithart, Rychetský a Zeman v rozhovorech o společnosti a politice je v