23 věcí, které vám neřeknou o kapitalismu

23 věcí, které vám neřeknou o kapitalismu https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181982/bmid_23-veci-ktere-vam-nereknou-o-kapita-H5k-181982.jpg 4 29 6

Současná západní společnost přísahá na neoliberální model ekonomiky, který za nezpochybnitelné dogma prohlašuje tzv. volný trh – ostatně i v Čechách svého času byla „neviditelná ruka trhu“ nedotknutelným božstvem. Ha-Joon Chang, jenž (snad díky svému původu) dokáže nahlédnout kapitalistickou ekonomiku západního střihu jaksi zvnějšku, vlastně vyslovuje, popisuje a zdůvodňuje jen to, co v posledních desetiletích začali vnímat mnozí: že volnotržní ekonomika přes všechny proklamace a teoretické ospravedlňování v mnoha směrech selhává. Ekonomiku volného trhu kriticky rozebírá z mnoha úhlů a velmi názorně ukazuje její nedostatky. Nenabádá ovšem k zavedení jakéhosi protikladného socialistického modelu, ale doporučuje řadu opatření, která by současný model dokázala zlepšit k prospěchu všech.... celý text

Literatura naučná , Ekonomie a obchod

Vydáno: , Argo , Dokořán

23 Things They Don't Tell You About Capitalism , 2011

PMR
20.08.2019 5 z 5

Některé názory v knize jsou docela problematické (například ty o mobilitě práce), ale jinak je to docela zajímavé zamyšlení o tom, jak skutečně fungují trhy - a zvláště jak jsou trhy propleteny s politikou a jak si obojí může vzájemně překážet.
Nemyslím si, že by ty myšlenky byly i pro ekonomy "hlavního proudu" nějak neznámé nebo překvapivé. Jenom se o těch věcech překvapivě málo mluví a teoretické modely jsou pak celkově ve špatném stavu. Na druhou stranou od podobných "příležitostných" poznámek k nějaké ucelené teorii je ještě dlouhá cesta...

los
04.07.2019 4 z 5

doporučuju přečíst paralelně s Ridleyho Racionálním optimistou a vytvořit si vlastní názor

mgeisselreiter
07.06.2017 3 z 5

Chang dle mě patří k levicovým ekonomům, na tržní kapitalismus se dívá jako na špatnou cestu. Kniha přináší informace k zamyšlení, rozhodně stojí za přečtení. Čtenář si ovšem musí udělat svůj vlastní názor. Mám totiž pocit, že autor přichází se "zajímavými" názory, na jejichž obhajobu však přináší rozporuplné "důkazy", resp. mě nejen že málo kdy přesvědčil, ale mnohdy se mi naopak zdálo, že argumenty jsou falešné nebo prostě vytržené. Názory a argumenty jsou jednostranné.
Kniha je kvalitně připravená, ale na svůj rozsah a na to, že vyšla ve spolupráci dvou nakladatelství, má poměrně dost textových chyb. 70% a přikloním se ke 3*, 7.6.2017.

roman7091
30.05.2017 5 z 5

Autor vysvětluje (logické) důvody, proč selhávají volnotržní mechanismy a proč je v některých případech zastánce intervencionismu, tzn. zásahů státu. Velmi dobře napsané.

tomaser
02.02.2017 2 z 5

Autor je velkým zastáncem intervencionismu a tak na problémy volnotržního kapitalismu kouká z trochu jiného úhlu. Intervencionismus mezi hlavní příčinu pochopitelně nezařazuje.

Eldar80
22.06.2014 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o tom, proč volnotržní kapitalismus v dnešní době tak moc ekonomicky selhává. Kniha je poněkud nudnější, ale prvních 5 věcí by měl znát úplně každý, kdo chodí k volbám. 90%

ekonomie

Ha-Joon Chang