2 hry

2 hry https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325375/bmid_2-hry-6us-325375.jpg 4 1 1

Obsahuje 2 divadelné hry autora: absurdnú tragikomédiu Blázon a Kráľ a konverzačnú drámu Miesto pri stole.

Lessana
20.02.2017 4 z 5

Popravde, absurdnú drámu mi sprotivil Beckett a Ionesco. Preto ma anotácia k Bláznovi a Kráľovi trochu odrádzala. Ale keďže od autora som čítala už prózu aj poéziu, bola som zvedavá i na jeho dramatické počiny. Predsa len, taký jav, že ktosi (a ešte k tomu náš, slovenský a súčasný autor) píše prozaické, poetické i dramatické texty, to je vzácnosť, ktorá si zaslúži pozornosť.
Obe hry v tejto zbierke sa čítajú ľahko, svižne a človek si ich hneď vie predstaviť na javisku. Blázon a Kráľ je údernou a nadčasovou kritikou (vedenia) spoločnosti, s mnohými úsmevnými momentami a detektívnou zápletkou. Absurdnosť tohto kusu nespočíva (na moju veľkú radosť) v tom, že postavy chrlia nezmyselné repliky, tvária sa pritom intelektuálne, nič sa celý čas nedeje a nikde to nedospeje. Naopak - autor tu v jemne alegorickom a dynamickom príbehu poukazuje na absurdnosť v každodennom prejave a konaní ľudí, tých, ktorí sú práve "hore", i tých, ktorí sú zdanlivo nezávislí. Miesto pri stole je čosi úplne iné - pokojné, lyrické, snové, občas tiež vtipné, o láske dvoch duší, ktoré sa našli. Pre mňa ďalšie dve zaujímavé polohy autorovej spisby.

Kniha 2 hry je v