1Q84: Kniha 1 a 2

1Q84: Kniha 1 a 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137474/bmid_1q84-kniha-1-a-2-V0i-137474.jpg 4 1386 232

1Q84 série

Co kdyby jednoho dne kdosi kdesi přehodil imaginární výhybku, a svět, jak ho znáte, jednou provždy skončil? A co kdyby si toho navíc nikdo kolem vás nevšiml? Aomame a Tengo jsou zvláštní postavy. Ona je geniální fyzioterapeutka, která rozumí lidskému tělu jako málokdo. Jen svých znalostí občas využije k tomu, aby odeslala na jiný svět muže, na které je běžná spravedlnost krátká. On je vynikající matematik se spisovatelským talentem, který se jednoho dne propůjčí ke zdánlivě nedůležitému literárnímu podvodu. Ti dva se neviděli dobrých dvacet let, v hloubi duše ale nepřestávají myslet jeden na druhého. Oni sami se vlastně nezměnili. Jenže svět kolem nich začal být od jistého okamžiku jiný a podivný. A oni by v něm teď měli najít jeden druhého… Ve svém nejnovějším románu se Murakami pokusil propojit své dosavadní tvůrčí postupy a zkušenosti do rozsáhlého celku, ve kterém nechává zaznít mnoha protichůdným hlasům, aby se znovu a nově zamyslel nad svými oblíbenými tématy. Název 1Q84 odkazuje na jiné slavné dílo, a sice román 1984 George Orwella. V japonštině má totiž Q stejnou výslovnost jako devítka, takže se z tohoto hlediska jedná zároveň i o jakousi slovní hříčku. Má naznačovat nepatrnou, ale přesto velmi podstatnou změnu, jež má obrovské následky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

1Q84 , 2009

AnnaR.
18.02.2024 3 z 5

Murakamiho jsem neznala, tuto knihu přečetla na doporučení. Není to lehké čtení. Styl psaní je hodně popisný, tempo rozvláčné. První část mě silně nebavila, ale dala jsem si závazek, že jí dočtu. Druhá, už byla o něco záživnější (nebo jsem si zvykla?) Ale celkově je to docela schíza - protože čtete 800 stran, nadupaných textem a v závěru zjistíte, že jste se vlastně o nikom a ničem témeř nic podstatného nedozvěděli. Tak snad třetí díl přinese rozuzlení.

hanka24
29.01.2024 4 z 5

Tohle mi dalo docela zabrat. Někdy náročné pasáže jak čtenářsky tak i po obsahové stránce. A nakonec mám pocit že nevím o nic víc než na začátku. Budu muset sáhnout i po posledním díle, kde se snad dočkám rozuzlení.

alishek
30.11.2023 5 z 5

Nádherný příběh, který se postupně odhaluje a proplétá, pomalejší začátek, ale pak nabírá na spádu a chcete vědět, co bude dál.

mgeisselreiter
26.11.2023 4 z 5

Murakami, jak ho mám rád, ve své formě. Jen mi to ke konci přišlo už moc dlouhé. 80%, 26. 11. 2023.

Karolina90
06.09.2023 3 z 5

Murakamiho mám moc ráda, ale tentokrát jsem dost zklamaná z konce. Místo toho, aby vyprávění ke konci gradovalo, tak se naopak poslední cca třetina se táhla a přišlo mi, že je tam jen zrecyklované to, co už v knize zaznělo několikrát.

Některé knihy od Murakamiho si ráda přečtu znova, tahle mezi nimi ale nebude. Ani nevím, jestli se pustím do 3. dílu. Možná ho jen prolítnu, abych věděla, jak to s nima dopadlo :)

marek2800
17.07.2023 2 z 5

Studenti měli napsat slohovou práci, která by pojednávala o naboženství, sexu a tajemnu. Nejkratší práce měla jen jednu větu: Bože, jsem těhotná, ale s kým?
To už jste asi slyšeli, ale nevíte, že naopak nejdelší práce, která vznikla tímto zadáním, se jmenuje 1Q84. Náboženství tedy jen tak rezervovaně, jak se sluší na dnešní dobu. Zato sexu je tam tolik, co dřív v pornu. A tajemna zrovna tolik. Nevěřím, že ve třetím díle se všechno to tajemno vysvětlí. To totiž dost dobře nejde. Číst už ho nebudu. Neříkám, že autor neumí psát. Ale nepřirostl mi k srdci. Přijde mi to vypočítané na efekt. Jako kdyby si pečlivě sepsal všechno, co poletí, a narval to tam.

cube6
29.06.2023 5 z 5

Můj první Murakami a já si rovnou vybral, jako správný masochysta, jeho macatou trilogii 1Q84. A vůbec toho nelituju. Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká kniha vtáhla do děje, tak moc, jako právě tohle dílo. Téměř perfektní záležitost s úžasnou, místy skoro až lynchovskou atmosférou, velmi pomalým tempem, propracovanými dialogy a postavami, včetně těch vedlejších, kde mi ale vadilo neustále opakování některých již zmíněných informací a na můj vkus přeslazený konec, ze kterého jsem málem dostal cukrovku.

Hodnocení celé série: 8,5/10

AnoMANder
26.05.2023 4 z 5

Kniha s velice silným příběhem, co v člověku zanechá stopu, nutí ho k zamyšlení nad tím, co je skutečné, co je naším cílem na světě. Bylo mi to doporučeno jako sci-fi, ale je to spíše román o dvou lidech s neobvyklým osudem, co jsou k sobě nepřekonatelně přitahováni.
Příběh ubíhá stále stejným tempem, trochu mi ale chyběla gradace, zrychlení děje. Styl napsání knihy se vyloženě hodí ke čtení při šálku dobrého japonského čaje :-)
Postavy jsou psychologicky zajímavé, mě osobně fascinovaly pasáže, kdy si Tengo vařil "jednoduché" jídlo, které se skládalo snad ze čtyř chodů. Holt jiná kultura stravování, než chleba se šunkou :-)

Kabuky
10.04.2023 5 z 5

Velmi zajímavé čtení.

Awča
22.02.2023 4 z 5

Je pro mě těžké knihu hodnotit.
Začátek mě navnadil, pěkný styl psaní, neotřelá témata, byla jsem zvědavá na každý další krok Aomame i Tenga.
Pak se tempo zpomalilo, přibylo absurdností, a bylo pro mě čím dál těžší se na čtení těšit.
Na třetí díl se nechystám, možná zkusím od autora povídky.

ondra295
05.11.2022 5 z 5

Aomame a Tengo. Dva zcela normální dospělí lidé, kteří se stále nevzpamatovali ze svého dost traumatizujícího dětství, které je poznamenalo až do konce života. Ale také se během tohoto dětského období potkali. A od té doby na sebe nemohli vzájemně zapomenout. Nebyli schopni milovat nikoho jiného, protože milovali pouze jeden druhého. Tiše a uvnitř. Až se jednoho dne zamotali do něčeho, do čeho neměli - nebo možná měli? Murakami skvěle pracuje s psychologií postav, které sledujeme, jak se mění před očima, naprosto detailně chápeme jejich pohnutky a chování a sbližujeme se s nimi. Tato kniha není lehká, je tam hodně myšlenek, je třeba ji číst pozorně, ale stojí to za to. Murakami je skutečně mistr.

Ravl
06.10.2022 5 z 5

Ještě se můžu těšit na třetí díl. Ale už teď vím, že až dočtu i ten, budou mi A + T chybět.

capar
31.07.2022 5 z 5

Dlouho jsem na ní čekala, abych ji mohla číst ze své knihovny a stálo to za to...tolik myšlenek, knihu od začátku chcete prostě číst a celou jí rozkrýt

DomYell
27.07.2022 4 z 5

Pripodobnim tuhle knihu k jidlu. Je to takova grilovana krkovice - ma pomerne vice stran - takze je dobre tlusta, je dobre psana - ma tedy skvelou chut...a zazitek z ni je excelentni. Hodne jsem vahal, jestli nedat 5 hvezd..ale rekl bych, ze ke konci nastal lehko upadek a ztracenost....

Cteni me ohromne bavilo. Predtim jsem od autora nic necetl a vlastne ho ani neznal. Moc se tesim, az se dostanu ke 3. dilu a k dalsim kniham od autora.

lukaskmn1
09.05.2022 5 z 5

Naprosto geniální.

Nofar197
17.01.2022 5 z 5

Právě ji čtu. Skvělá kniha.

-Endy-
08.01.2022 5 z 5

Jsem šťastný člověk, protože žiju ve stejném světě jako Haruki Murakami.
Občas se ráno budím s hrůzným pocitem, co budu se svým životem dělat, až dočtu všechny jeho knihy...a v tu chvíli se začnu strašně těšit na to, až budu ty knihy číst znovu.

novecento
30.12.2021 3 z 5

Tato kniha mne zklamala, čekal jsem více. Dva celkem dobře napsané samostatné příběhy, které ale autor snaživě slepil dohromady pomocí slabého sci-fi lepidla. Ve výsledku jsem si připadal, jako když pejsek s kočičkou pekli dort.. Mám i třetí díl, ale zvažuji, zda ho mám číst. Tím ale netvrdím, že Murakami je špatný autor. Další úlet je cena knihy v antikvariátu Knihobot 1600,- Spekulace, jak vydělat na knize, která se jen vyprodala. Ještě že máme městské knihovny. Važme si toho!!

martin6849
29.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Super kniha, která ovšem chvílemi těžce ztrácí dech a začíná dokonce až nudit (přidání třetího pohledu do třetí knihy velmi pomohlo, po té hromadě stran bylo osvěžující vidět příběh i jinýma očima). Tengova linka mi přišla mnohem zajímavější, Aomame a paní mi moc k srdci nepřirostly. Teď jsem v polovině třetí knihy, jsem zvědavý, jak to dopadne (i když nějaké finální rozřešení nečekám :-)).

Jrsnbl
25.12.2021 5 z 5

Magický realismus na úplném vrcholu. Lépe to snad ani popsat nejde. Tohle není jen obyčejná kniha, titul. To je prostě dokonalost. Opravdová špice, více, než jen literární dílo. Podobný pocit jsem měl jen a pouze u tvorby Milana Kundery.

Již úvodní kapitola mě dovedla k úžasu. Janáčkova Sinfonietta. Výklad dějin Československa. Jak je možné, že o něčem takovém píše japonský autor v příběhu, který vlastně nemá s naší krajinou vůbec žádnou spojitost? Tahle absurdita mě vlastně ale úplně odrovnala. Ač se to tam zdánlivě nehodí, sedělo to tam úplně perfektně.

Aomame a Tengo. Lásky největší. Držte se.

Prosím, už mu dejte tu Nobelovku, fakt!!!