1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/bmid_1984-Tpl-463829.jpg 5 11627 1617

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

biki
14.12.2023 5 z 5

Díky ČV jsem se konečně odhodlala k přečtení tohoto díla, kolem kterého jsem řadu let obcházela s tím, že podle různých zmínek vím, o co se asi jedná. Tak to jsem se tedy pěkně spletla. Kniha se mi vůbec nečetla lehce, zvláště ve střední části jsem musela dávat pozor na každé slovo, na význam každé věty a její kontext. A ano, opravdu to tu moc neodsýpá a není tu v podstatě žádná akce, jenže se jedná o geniální a hlavně srozumitelnou analýzu totalitních režimů. Třetí část je pak zase naprosto obludnou ukázkou toho, jak lze člověka nenávratně zlomit. (A co je nejhorší, že se to stále ještě reálně děje). Sice nelituju, že jsem knihu přečetla, ale dobře mi z ní rozhodně není.

Ratatka
12.12.2023 4 z 5

Kniha poslechnuta v audiu, děsivé vymývání mozků. Kniha naprosto nadčasová. Po Příběhu služebnice, Svědectví o životě v KLDR do třetice totalita, zde hrůza gradovala a byla "vyšperkovaná k dokonalosti" :-((((

Štěpán88
10.12.2023 4 z 5

Pokud z vás tenhle (master)piece neudělá liberalistu a kapitalistu tak už nic! Je to svět kde už brzo nebude existovat orgasmus, 2 + 2 je zde pět nebo tři (it depends) a vlastní rodiče jsou pyšní na své děti, že je udají a pošlou na "vaporizaci". To jest jen úzký vzorek hrůz, kterým oplývá svět "Velkého bratra". Každopádně ten kdo má v tomto světě pod palcem výrobu displayů a mikrofonů musí být finančně hodně za vodou :). Fascinují mě přívlastky největší, nějčtenější, nejdůležitější, nejcitovanější a tak jsem tento kousek oplývající mnoha těmito přívlastky nemohl vynechat. Nelituji toho ani v nejmenším a až se někdo při rozhovoru bude ohánět Velkým bratrem, tak budu moci zhodnotit adekvátnost tohoto využití. Ultimátní analýza všech totalitní systémů, které byly a jsou našem vesmírném tělese dostupné. Mix všech diktatur, které se tu objevují se asi nejvíce blíží Severní Koreji nebo době Stalina. Ovšem kde by se z našeho dnešního pohledu dalo využít přirovnání Velký bratr tě sleduje nejefektivněji, je za mě situace s Googlem, Facebookem a spol., protože ti toho o nás vědí úplně nejvíc (nijak se z toho nehroutím, ale je to přinejmenším k zamyšlení a na dokument Social dilemma se teď dívám zase trochu jinak). Winston je docela borec, atmosféra je dosti depresivní, ale naopak mi dělala radost poněvadž nikdo nemusíme být takovým otrokem systému jako musel být Winston. Další známé - room 101, newspeak, doublethink, thoutgcrime, ministerstvo pravdy/lásky/míru, válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomist je síla. 50/52

Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Skvělá kniha, podle mého názoru lepší než Farma zvířat. 91%

Clea3112
29.11.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA: Klasika, ze které mrazí. Síla manipulace autoritářských režimů a zlomená a na kolena sražená lidská důstojnost jako součást každodenní praxe. Žádné veselé čtení/poslouchání, přesto nezastupitelné ve světové literatuře 20. století. Interpretace v podání hereckých es Jiřího Ornesta, Borise Roesnera a pana Hrušínského nejstaršího zaručuje literární zážitek.

GeRaltzRiVie01
27.11.2023 5 z 5

Nadčasová dokonalost. Za mě i lepší než farma

GeRaltzRiVie01
27.11.2023 5 z 5

Nadčasová dokonalost

1Maja1
24.11.2023 4 z 5

Knihu jsem neměla odvahu a chuť číst spoustu let. Asi je dobře, že na ni došlo až teď, kdy se mi líbila. Je to děsivé. Připomíná mi to život v KLDR.

Jaehyun
19.11.2023 2 z 5

No, nebudu to moc okecávat, nebavilo mě to. První část byla ok, druhá mě extrémně nebavila, nešlo mi se tím prokousat a musela jsem knížku na dlouho odložit. No a třetí, tu jsem měla zase během chvilky přečtenou a rychle odsýpala.

Četla jsem i Farmu zvířat a ta se mi líbila mnohem víc, je tedy možné, že mi nesedl překlad.

janulka1310
18.11.2023 5 z 5

Knihu jsem měla na seznamu "to read" už několik let... Jsem ráda, že jsem ji četla až teď, protože si nejsem jistá, zda bych ji dříve pochopila správně a navíc si myslím, že když je člověk mladý, žije pořád v jakési naivní bublině, že všechno špatné se odehrává někde jinde a někomu jinému. Kniha pro mě byla nyní opravdu zajímavá, už jen z toho pohledu, že jsem předtím dočetla Svědectví o životě v KLDR, tzn. příběhy, které popisují realitu ve 20.letech 21.století. Kdežto kniha 1984 popisuje fikci v blízké budoucnosti (byla vydána 1949). Vzhledem k tomu, že jsem knihy četla po sobě, začaly se mi smývat rozdíly mezi tím, co v jaké knize bylo..čili mezi tím, co je fikce a co realita...a je to vlastně naprosto děsivé. Román hodnotím velmi pozitivně, příběh je vystavěn tak, že nutí čtenáře číst a hlavně přemýšlet. Nekteré pasáže o ideologii jsem musela číst i víckrát, abych pochopila. Úplný závěr byl pro mě z knihy celkem nejasný, měla jsem problém rozpoznat, co jsou představy a co realita.

mila2411
05.11.2023 5 z 5

Klasika. Geniální. Výborné. Reálné.

Plativa
05.11.2023 5 z 5

Přečetla jsem knihu jako ebook při cestování. Čekala jsem asi cokoliv, ale ne tohle, všeobecně jsem samozřejmě věděla o čem to je, ale nevím proč, čekala jsem happy end. Klasické hodnocení jako nadčasová kniha výborně popisující praktiky totalitních režimů. Mimo to si pamatuju, že nám ve škole říkali, že se v knize popisuje to, že režim sledování obyvatel to dotáhl tak daleko, že sleduje i myšlenky lidí. S tím dle mého názoru nesouhlasím, podle mně se ty lidi prozradí sami pod tím neskutečným tlakem z pronásledování a v případě hlavního hrdiny i za použití mučení a drog. Určitě by si knihu měl každý přečíst, chápu, proč je zařazena v povinné četbě.

Naďa2411
03.11.2023 3 z 5

Aknihu jsem si náhodně vypůjčila v mé knihovně. Nevím zda-li toto dílo budou číst naše děti, je spíše pro pochopení pro mou generaci. Nadčasové dílo z období totalitního režimu.

Sammy.Boy
24.10.2023 4 z 5

(Čtenářská výzva) Brilantní analýza totalitních systémů a moci postavené na lži. Až přílis dlouho doufáme, že se nás už nic takového týkat nemůže, než začneme procitat, pochybovat a ptát se. Velmi dobrá kniha, kterou by si měl rozhodně přečíst každý z nás. Nicméně v hodnocení plným počtem hvězd mě trochu zbrzdila na můj vkus až moc rozvleklá první třetina příběhu. Nic to ovšem nemění na tom, že rok 1984 se tímto dílem zapsal do dějin.

Klesňa
20.10.2023 4 z 5

Na tuhle klasiku jsem se chystal opravdu dlouho a jsem rád, že už si ji můžu zařadit do přečtených. Sice jsem čekal trochu jiné pojetí, ale i tak rozhodně stojí za to. Podle toho, co jsem o knize věděl, mě napadl napínavý příběh o různých tajných akcích a hnutích, které se budou snažit Velkého bratra svrhnout. A ano i tohle jsem v knize našel, jen to nebylo v takové míře. Taky jsem si (nevím proč) myslel, že se to na konci podaří. To jsem se hodně spletl, ale závěr mě nezklamal. Vlastně dává mnohem větší smysl. Autor tak celkem děsivým způsobem varuje, jak je taková ideologie nebezpečná a těžko porazitelná. Líbilo se mi celkové popsání života v této totalitě. Příklady jako zakázaný sex, pokusy co nejvíce osekat jazyk, nabádat mladé k udavačství (dokonce vlastních rodičů), přepisování minulosti a faktů, aby diktátor měl pořád pravdu...to všechno krásně popisovalo rostoucí strach obyvatel a moc Velkého bratra. Jeden problém jsem ale s knihou měl. Nemám rád dlouhé popisy myšlenek a úvah a tady vzhledem k zamyšlení nad celou společností se toho dostává celkem dost. Prostě preferuji akci a posun v ději. I přes tuto osobní výtku je tohle dílo prostě nadčasové a bohužel stále dost aktuální. Opravdu doporučuji! ... můj instagram: @klesnacte

Majto
18.10.2023 3 z 5

Nechce sa mi príliš rozpisovať o knihe, ktorú tu už zo všetkých strán poobracali iní. Pre mňa to kniha kníh nie je a asi ani nebude. Čítal som ju kedysi dávno hneď po Farme a už vtedy sa mi zdala slabšia. Farmu som odvtedy nečítal, no ani v súčasnosti ma táto kniha neuchvátila. Skvelý nápad, ktorému u mňa nepomohla forma. Plochý príbeh, ktorý mal síce vynikajúcu depresívnu atmosféru, no to bolo asi tak všetko. Mal by som si asi znovu zohnať aj Farmu, uvidím, či budem na ňu pozerať rovnako ako pred rokmi.

Američanka510
30.09.2023 4 z 5

Jak dopadla kniha, kterou jsem si chtěla přečíst a patří i do maturitní četby? Vlastně jsem se toho celkem bála, protože je to poměrně dlouhé a bála jsem se, že se budu nudit nebo že nezvládnu ten jazyk té knihy. Na povinnou četbu musím říci, že jsem si to velice užila
Udělám na to své klasické hodnocení
Začneme plusy
+ Krásně vykreslený svět
+ Skvělá práce s postavami
+ Napětí
A teď mínusy
- V nějakých částech se to táhlo

Nejoblíbenější citát
Co vlastně účast na přežití, nebylo snadné definovat.

Snad někdy příště u další recenze Vaše Lucka. Ld

MíšaS.
26.09.2023 3 z 5

Možná kdybych knihu četla v mladším věku, "nezatížená" jinými příběhy, líbila by se mi více.
Chápu, že v roce vydání byla kniha zjevením, ale vzhledem k tomu v čem dnes žijeme, co se děje různě po světě a jak to vypadá ve světové i domácí politice, mi to přišlo jako slabý odvar.

MartinaCh27
18.09.2023 5 z 5

"1984" od George Orwella je kniha, která mě opravdu ohromila a předčila mé očekávání. Tato dystopická novela obsahuje několik mimořádně silných pasáží, které nekompromisně vykreslují život a podstatu socialistické/komunistické ideologie.

Kniha mě zasáhla natolik, že změnila můj pohled na svět a na fungování vládnoucích vrstev. Orwellova vizionářská práce nás varuje před totalitními režimy a důsledky, které mohou mít na lidskou svobodu a individualitu. "1984" je skvělým literárním dílem, které dokáže čtenáře provokovat a donutit ho přemýšlet o společnosti a politice.

evasmem
17.09.2023 5 z 5

Krásná kritika totalitarismu, ano... Orwell zde umně vykreslil prostředí státu, který s extrémní pečlivostí dohlíží na své obyvatelstvo. Nadčasová kniha, aktuální pro tehdejší a přínosná pro současné čtenáře. I přes všechny naše výhrady asi buďme rádi, že žijeme, kde žijeme...