1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.66859
Originální název:

Nineteen Eighty-Four (1949)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Levné knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (828)

Přidat komentář
martinasudová
dnes

Pro mě neuvěřitelná kniha....asi 5krát jsem si četla rok, v kterém byla napsána...neuvěřitelné, děsivé a tak reálné....ve skrytu duše doufám, že se tento "příběh" nikdy nestane skutečností, že 2+2 budou vždy čtyři !!!

Ivka2
19. března

Neuvěřitelně skvěle zpracované do nejmenších detailů. Orwell dokázal čtenáře tak vtáhnout do děje, že jsem si připadala, jako bych stála hned vedle hlavní postavy. Chtělo se mi vklouznout do příběhu a říct hlavnímu hrdinovi, že na to není sám, že zdravý rozum nevymřel. Filmové zpracování jsem ještě neviděla, ale moc se na něj těším.

mhd2009
19. března

supr jako vzdy

RMarkéta
18. března

Ke knize jsem musela dozrát. Neustále jsem kolem ní kroužila jako sup, ale ten pravý čas nastal až v dospělosti, kdy konečně můžu některé věci uchopit, zpracovat, pochopit a přijmout jinak než dítě. Tato kniha to vyžaduje. Při čtení mě z ní vždycky nepříjemně mrazí v zádech. Je neuvěřitelně nadčasová. Hlava mi stále nebere, jak dokázal Orwell spoustu věcí vidět (vědět) a popsat je. To snad musel cestovat časem nebo měl zvláštní vize. Jinak se to logicky nedá vysvětlit. Pokaždé se musím podívat na datum jeho narození a úmrtí. O to víc mě ta kniha a to, co je v ní popsané dostává do kolen. Určitě by si tuto knihu měl přečíst každý, ale jak jsem řekla na začátku. Je potřeba k ní dozrát.

freejazz
17. března

nech čítam knihu alebo pozerám film, nejde mi do hlavy, ako presne dokázal Orwell v roku 1948 vykresliť biedu a úpadok civilizácie v pomyslenom roku 1984.

Azmodan
15. března

Nejneskutečnější na této knize je nadčasovoust. Když jsem knihu četl připadalo mi, jako by ji někdo napsal před rokem, možná před pěti, ale rozhodně ne ve čtyřicátých letech minulého století!!!!
Naprosto úchvatně popisuje praktiky a systémy utopických totalitních systémů (a nemyslím si, že pouze komunistických, ale všech toužících po absolutní kontrole lidských mas). Věřím tomu, že z dnešní doby takhle může fungovat třeba Severní Korea a občas mi přijde, že by se k této utopii rády připojili další země jež ovládají hlavy toužíci po absolutní moci.
Kniha také ukazuje zlomnost každého člověka. Kdysi jsem si říkal, že člověk, který nemá rodinu, děti, majetek se do boje vrhá odvážněji, protože prakticky nemá co ztratit. Zodpovídá jen sám za sebe. Tato kniha mi ukázala, že i člověk, který zdánlivě nic nemá může být okraden, zlomen a vydírát něčím, co si možná myslel, že nemá.
Kniha také ukazuje, jak je pro takové režimy důležité vytvářet iluze hrozeb z venčí díky nimž udržují poslušnost a řád uvnitř.
Jedná se o knihu, která, pokud budete chtít, vás donutí přemýšlet! A taková kniha si vždy zaslouží naši pozornost.

theMarty
14. března

Slabší než Farma zvířat, ale stále skvělé dílo, které stojí zato přečíst.

ThePoeticJulie
14. března

Má skutečně nejoblíbenější kniha. Je až neuvěřitelné, jak se Orwell přiblížil skutečnosti té doby. Dokonalé

Annkag
13. března

Miestami ma to nudilo,miestami som sa strácala.ale mám to prečítané a viem prečo som to ako stredoškoláčka neprečítala :)

petrous90
13. března

klasika, kteou by si měl každý přečíst :)

Nachtimin
10. března

Zimomriavky

HankaMarek
07. března

nedočetla jsem

kalishane
04. března

Nikdy jsem si nemyslel, že mne nějaká kniha "vnitřně rozloží" tak, jako tahle. Nejhorší je, že pokud se nad tím vším člověk trochu zamyslí, je jen pár kroků od dnešního dne k tomu, co je v knize popsáno. Bohužel.... Každopádně, pro mne osobně je to jedna z nejlepších knih, jakou jsem měl možnost číst. Fantastické dílo....

ddkk
03. března

Děsivé, depresivní, temné a hrůzné. Detaily, s nimiž Orwell těsně po skončení II. světové války pracuje, jsou neuvěřitelné. Tehdy opravdu aktuální hrozba nastolení totalitních režimů byla víc než varovná, bohužel, právě tam, kde totalita zavládla, tato kniha k dispozici nebyla...My, kteří jsme prožili větší část života v podobné epoše, víme své. Některé podrobnosti života popisovaného v knize jsou nám více než povědomé. Je ale zajímavé, jak Orwellovo poselství vnímá generace, která období reálného socialismu nezažila.
S úžasem čtu, jak si obsah knihy někteří mladší čtenáři dokážou spojit snad jen s pojmem Velký bratr a vnímají ho jen v souvislosti s všeobecnou elektronizací našeho života. George Orwell byl vizionář, ale v knize 1984 psal přece jen ještě o něčem trochu jiném. Bohužel, i v současném světě nejsou fiktivní Orwellovy hrozby neaktuální...člověk je sebedestruktivní a ti, kdo o našem životě mnohdy rozhodují, prahnou po nekonečné moci podobně, jako kdykoli předtím v naší nedlouhé historii...

thorir
18. února

„Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne.“ G. Orwell, 1984.

Je dnešní svět svobodný? Myšleno svět západního civilizačního okruhu. Možná nesmyslná otázka. Naprostá většina odpoví, že ano. Je západní svět dnes svobodný víc, než byl před čtvrt stoletím? Ha, to už možná tak jednoznačné není. Nemluvím o svobodě cestovat, vzdělávat se, nemluvím o dostupnosti zboží a služeb. Mluvím o plíživé snaze korigovat myšlení. O snaze vychovávat. Mluvím o politické korektnosti, o tiché autocenzuře v médiích, o rozšiřující se snaze svým projevem nikoho neurazit, o generaci tzv. „snowflakes“, mikroargesi a „safe spaces“, o dnes již mnohde uzákoněných zločinech z nenávisti (hate crimes srovnej s thought crimes) a v neposlední řadě právě o hlídání veřejného projevu a odhalování právě těchto zločinů z nenávisti (srovnej s ideo policií / thought police). Že přeháním? Možná. Kéž by. Co když ta orwellovská vize právě takto začíná?

Ještě k těm zločinům z nenávisti. Jordan Peterson, profesor klinické psychologie na univerzitě Toronto, v jednom ze svých známých rozhovorů prohlásil, že máme-li mít možnost přemýšlet, znamená to nutnost riskovat, že budeme útoční/urážliví. Doporučuji shlédnout a nejen tento jeden rozhovor.

Tímto si odškrtávám jeden můj dávný čtenářský rest. Kniha se nečte snadno, za tu námahu však jednoznačně stojí. Politické úvahy, úvahy o svobodě jednotlivce, o svobodě myšlení, o diktatuře, o skupinové identitě, jsou dodnes platné a při hlubším zamyšlení opět aktuální. Již to, že nedokážu vymyslet pozitivní závěr komentáře, o mnohém vypovídá.

DracoMalfoy
17. února

Bezkonkureční kniha, neuvěřitelné zpracování. Někde jsem jednou četla že člověk může dát jenom to co má. A tahle kniha kdy si lidé vlastně ani neuvědomují co dávají... A o těch kteří si všimnou, jak daleko zajdou a zda se nechají zlomit... Myslím že mi zůstane ještě dlouho v hlavě.

Schamila
16. února

Snad nikdy nebudu mít doma stejnou obrazovku, nebudu vaporizovaná, budu pít stále tu bezva kávu a nebudu smrdět! Je až děsivé, jak fanatici mohou změnit svět a vrátit ho o stovky let nazpět. I tady jsem ráda, že díky ČV jsem si mohla přečíst tuto zajímavou knihu, jinak bych po ní sáhla asi těžko, je fajn se posunout někam dál - třeba i v obyčejném čtení knih. Všem doporučuji!

vmatusko
15. února

Človek, ktorý je neustále sledovaný a prenasledovaný. Žiadna sloboda, totálna kontrola. Akoby Orwell vytušil že niečo také sa chystá v budúcnosti. Bude to zaujímave nakoľko to všetko speje k tomu že budeme aj my tak sledovaní.
Buďme radi že sme zatiaľ slobodní.

C.Skilark
13. února

Román 1984 by si měl přečíst opravdu každý.

rjpl
12. února

Opět aktuální...

Sabinaski
12. února

Od každého jsem vždycky jenom slyšela chvály na Orwella a 1984 jsem přečetla docela dlouho po maturitě. Prvních 50 stránek jsem četla s donucením, ale pak jsem se začetla a nemohla odtrhnout. Jde z toho opravdu mráz po zádech, jak se Orwell strefil, co bude několik let po vydání knihy následovat. Nebo přibližně. Hlavní postava je na každém kroku sledována, nemá své soukromí, smí dělat jen věci a může jíst jen jídlo, které Strana povoluje. Kéž nás to (už nikdy) nepostihne.

Nomia
11. února

Až děsivě představitelné, naprosto geniální dílo. Tahle nesmrtelná klasika je a bude mou noční můrou, ale zároveň i láskou na první přečtení.

RudýOnkel
11. února

Jedna z mála knih, která se stává tím více aktuálnější, čím více jdeme do budoucnosti - možná že se jednou zakáže, protože to, co je uvnitř, se bude pomalu ale jistě stávat realitou. Děj mě vtáhl do situace hned, a netrvalo mi ani 30 stran, a zcela zřetelně jsem pochopil situaci. Ani žádný řádek není navíc. A víte tolik, kolik potřebujete.

Příběh 10/10

Romance 6/10
Akce 5/10
Humor 0/10
Napětí 10/10

An52imal
10. února

Ze začátku jsem s knihou bojovala, úvod nebyl moc zajímavý. Poté, co Winston potkal Julii, nabral příběh nový spád a kniha se četla jedním dechem.

InstanTia
07. února

Opravdu žasnu nad propracovaností Strany, vlastně celého systému, který dokázal Orwell tak geniálně vymyslet a všechno naprosto logicky podložit.

Stručně řečeno - zajímavá nadčasová kniha, která se až překvapujícím způsobem podobá dnešním románům o budoucnosti na podobné bázi, které se určitě v mnoha případech nechaly inspirovat právě 1984. Spoustu zkušených čtenářů, kteří už přečetli spoustu podobných knih, zřejmě ničím moc nepřekvapí, snad jen datem svého vydání, ale to neznamená, že nestojí za to přečíst.

Člověka úplně donutí zamyslet se nad současnou společností, hledat nějaké shody se systémem, který je v knize a současným systémem, zároveň pocítit vděk za to, jakou svobodu máme a ani si ji kolikrát neuvědomujeme a to, jak si neustále stěžujeme na naprosté banality, protože zapomínáme, co je důležité. To, že máme vždycky svobodu volby.

Elea
05. února

Podle zdejších komentářů i umístění knihy jsem čekala něco mimořádného. Bohužel jsem s knihou bojovala, nebavily mne stále dokola opakované postupy Strany, marně jsem hledala něco originálního a vizionářského. Knihu jsem dočetla jen díky Čtenářské výzvě. Pro mne velké zklamání.

KnihovniceVěra
04. února

Velice silná kniha svým obsahem. Autorova vize totalitní moci ovládající všechny myšlenky je a bude lákavá pro mnohé mocipány, zejména v dnešní době, kdy lze zneužít internet, sociální sítě, kamery, drony, klonování ...
Přeji si jen každé ráno se svobodně nadechnout a věřit, že když mám vypnutou televizi, není v ní žádná skrytá kamera ani odposlech.

marcolka
04. února

1984 - tato kniha mě lákala již dlouho, asi i proto, že se jedná o rok mého narození. Autor napsal tuto knihu před svou smrtí v roce 1950. Musím říct, že měl úžasnou představivost a fantazii. A je také neuvěřitelné, jak byl ve své době ohledně některých věcí předvídavý. V některých pasážích až mrazí z toho jak jsou pravdivé. Na jednu stranu uznávám, že je to obdivuhodné dílo, které by si měl každý alespoň jednou v životě přečíst, na stranu druhou jsem při čtení hrozně trpěla, jak mě to místy nebavilo, jelikož sci-fi je žánr, který opravdu nemusím. Ještě musím podotknout, že bylo nesmírně zajímavé souběžně se čtením této knihy sledovat seriál "Svět pod hlavou".

Maratka
01. února

Nadčasové dílo, jehož přečtení dle mého názoru prospěje každému.

vitas76
28. ledna

Poprvé když jsem knihu četl běhal mi mráz po zádech, podruhé jsem měl již možnost konfrontovat s knihou A.Huxley "Konec civilizace" až s odstupem let jsem se dostal ke knize "MY" J.I. Zamjatin z které údajně oba zmínění autoři čerpali inspiraci. Možná že někomu mohou tyto antiutopie (dystopie či kakotopie jak zde mnozí rádi používají) připadat jako nikdy neuskutečnitelné Sci-Fi. Mě naopak jako jedna z možných alternativ velice blízké budoucnosti mezi níž a jinou alternativou v ideálním případě naplněním nějaké utopie ať již vycházející z Platón "Ústava", T. More "Utopie" nebo A.Huxley "Ostrov" Nás dělí pouze křehká hranice a led na, kterém tancujeme je čím dál tenčí. K antiutopickým románům, které mě oslovili bych rád zařadil R. Bradbury "451 stupňů Fahrenheita" a Walter Tevis "Zpěv drozda". Všechny zde uvedené tituly bych nejen doporučil ale jejich důkladné studium přímo vyžadoval od všech světových politiků.