1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/bmid_1984-tOZ-283.png 5 11642 1617

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

MatBla
24.03.2023 5 z 5

Přečteno, během chvilky. Běhal mi mráz po zádech.

Melanka
18.03.2023 5 z 5

Opět musím poděkovat čtenářské výzvě. Zopakovat si tuhle knihu stálo za to, přestože hlavní pocit z ní je marnost a zoufalství.

Adellll
18.03.2023 5 z 5

Každým přečtením geniálnější a geniálnější.

natalie.p
02.03.2023 5 z 5

1984 by si měl přečíst alespoň jednou v životě každý. Klišé? Ano. Ale sakra pravdivé. Já vlastně ani nevím, jak moje pocity z této knihy sepsat do tohoto komentáře. Jedním slovem? Bezmoc.

Upřímně jsem ráda, že jsem si 1984 nevybrala už jako četbu k maturitě, protože si myslím, že bych ji nedokázala číst očima, jakýma je čtu dnes. Po tom všem, co se kolem nás děje, čím jsme si teď jako společnost prošli a stále procházíme. Orwellův styl psaní asi vychvalovat nemusím. Během těch 300 stran se mi totiž dokázal dostat pod kůži tak, jak se to již dlouho nikomu nepovedlo. Ta bezmoc, kterou tak nějak již od začátku čtení pociťujete, se stupňuje. A ona nepřestane. Knihu dočtete a vlastně ani nebudete vědět, co se tam všechno stalo. Co byla skutečnost? Co byl jen výplod dokonale zmanipulované mysli? Kolik je dva a dva?

A já tu teď tak sedím, v hlavě se mi honí tisíc myšlenek, ale vlastně je nedokážu zachytit. Jako by mi někdo svítil ostrým bílým světlem do očí. Světlo a zároveň tma. Nadšení z toho, jak geniální knihu jsem to právě dočetla, a zároveň hořká pachuť a pochyby o tom, co je vlastně pravda.

Lucie Pfeifer.
02.03.2023 5 z 5

Orwell opravdu umí nahnat husinu. Všemi těmi událostmi, tou urputnou psychologickou hrou s hlubokým lingvistickým přesahem, tím citem pro slova. Nebo zkrátka tím, že vám to až podezřele v lecčem připomíná skutečnost. A to je asi to nejděsivější.

1984 je o stínovém světě, ve kterém existuje pouze nekonečná přítomnost a ve kterém se zvolené lži stávají pravdou. Minulost neexistuje, je vymazána. Na samotné vymazání se zapomnělo a všechno se rozplynulo v prázdné otupělosti. Na konci už vám nepatří ani těch pár krychlových centimetrů ve vaší lebce.

1984 bylo už rozebráno natisíckrát skrz naskrz a já stejně nenacházím ta správná slova, která by dokázala popsat všechny ty pocity, které se ve mně po dočtení mísily. Ale byly asi tak stejně zoufalé, jako Winstonův předem prohraný boj, ve kterém se na samotném konci ocitnul na místě, kde sice nebyla žádná tma, ale přeci to bylo místo nejtemnější.

Lalina3
01.03.2023 5 z 5

Geniální.

puczmeloun
01.03.2023 4 z 5

Velká klasika. Pamatuji si, když jsem knihu četl poprvé jako malý (nějakých 10 let po Sametové revoluci) a vůbec jsem nechápal, jak autor v době psaní textu věděl, co se bude (z jeho pohledu) dít o desítky let později v nějakém malém středoevropském normalizačním Československu, jak se budou soudruzi mezi sebou bavit a jak bude fungovat (zdaleka nejen) tajná policie, propaganda a totalitní válčení. Teď už je mi o mnoho let později jasnější, kde a jak informace "našel" a že nejen "komunistická" diktatura funguje v knize popsaným stylem. Vždyť ono i v textu samotném se dohromady plete oligarchie se socialismem a dalšími režimy. A dnes už mě ani nepřekvapí, že země "komunistického bloku" zdaleka nebyly první, které se snažily podobným způsobem ovládnout své obyvatele a upevňovat si moc těmi nejhnusnějšími praktikami.

Při prvním čtení pro mě byl román 1984 jedno z prvních setkání s temnou politickou dystopií. Dnes už je ona knižní a románová temnota překryta četbou reálné historie. Ta je totiž často o mnoho hnusnější – příkladem je ta ze Sovětského svazu (Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka) – nebo komunistické Číny (Hovory se spodinou). Přesto pro mě 1984 zůstává důležitou knihou plnou všeho, co by si současná i nadcházející generace měly číst a připomínat si tak, proč stojí za to demokracii chránit. Mj. i před těmi, co "nikdy neodejdou". A pak je 1984 taky unikátní svým jazykem, kde slovo "doublethink" (resp. newspeak) zlidovělo podobně jako Havlovo "ptydepe". V tomto pohledu je dovedení totalitního režimu ad absurdum až geniálním počinem.

-----------------------------------

„To se ví, že jsem vinen!“ vykřikl Parsons a servilně pohlédl na obrazovku. „Snad si nemyslíš, že by Strana zavřela nevinného člověka?“ Jeho žabí obličej se uklidnil a dokonce dostal poněkud svatouškovský výraz. „Ideozločin je příšerná věc, člověče,“ řekl pompézně. „Je zákeřný. Zmocní se tě, ani nevíš jak. Víš jak se zmocnil mně? Ve spánku! Ano, je to tak. A já tak pracoval, snažil se hledět si svýho, vůbec jsem nevěděl, že mám v hlavě něco špatnýho. A potom jsem začal mluvit ze spaní. A víš, co mě slyšeli říkat?“

"Co mám dělat?" jektal. "Co mám dělat, abych neviděl, co mám před očima? Dvě a dvě jsou čtyři."
"Někdy, Winstone, je to pět. A někdy tři. Někdy všechno dohromady. Naráz. Musíš se víc snažit. Vrátit se k zdravému rozumu není snadné."

YangJie
28.02.2023 5 z 5

Pěkně to pan Orwell popsal. Tehdy mu to v místě, kde psal muselo připadat vše průzračně jasné, bezpečné a hlavně daleko. Dnes by asi koukal, jak se to blíží z různých stran v jeho vlastní zemi.

alekis
26.02.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem si zařadila do ČV 2023 - podotýkám, rozhodla jsem se ji plnit poprvé a ani to nebolí :-), a to do tématu Kniha kterou nebudete číst poprvé.
Takže něco k prvnímu čtení: četla jsem ji hodně dávno (to ještě o DK nebylo slechu ani dechu) a bylo to strašně, strašně depresivní...
Když si to představím jako realitu - i když z děje mi zůstaly spíš jen útržky a hlavně pocity - beznaděj a absolutní děs - tak se musím zamyslet: co bych dělala, žít v Oceánii jako Winston Smith? Mělo by smysl pokusit se jako on aspoň o něco málo, ale nakonec, v závěru, být naprosto zlomený a absolutně bezmocný?
No nic. Neudělala bych nic, protože mraveneček proti mašinérii není vůbec ničím! Na to zapomeň, kámo, že porazíš molocha!

Čert mi napískal, abych se k této knize odhodlala znovu přiblížit, když jsem si kdysi slíbila, že už nikdy! Dokonce jsem už začala číst... Naštěstí je kousek níže komentářík od Renike, kde se praví: "už se k tomu vracet nechci a ani nebudu".
Člověk nerozhodný, váhavý, jako jsem já, přemítá: ale, co kdyby... ale jo, stojí to za to... kultovní spisek... skoro 11 000 hodnocení... všichni to četli...
Jo, rozhodla jsem se! Je tolik knih, které si mohu přečíst podruhé, a neupadnu z nich do depresí, smutků a zoufalství. V životě lidském je totiž těchto věcí tolik, že se lopatami dají přehazovat...
Orwelle, pane autore, při vší úctě, vaši knihu podruhé číst nebudu.
Ale když přihlédnu k tomu, jak dlouho a jak hluboko ve mně zůstaly potopeny, zakopány pocity z ní, vím, že nejvyšší hodnocení si 100% zaslouží.

MikeshCZ
21.02.2023 5 z 5

Nadčasové dílo, které by si měl opravdu přečíst každý. Samozřejmě po přečtení počítejte, že vám bude chvilku úzko i vzhledem k současnosti a existujícím represivním systémům typu Čína, Rusko, apod.

"Po celou historickou dobu, možná už od konce mladší doby kamenné, byly na světě tři druhy lidí: Ti nahoře, Ti uprostřed a Ti dole."

Renike
18.02.2023 4 z 5

Dočteno konečně (asi tak 30 let jsem se k tomu odhodlávala) - čtenářská výzva bod 19. Nevím co dodat - depresivní, děsivý a totalitní. Mám to za sebou, ale už se k tomu vracet nechci a ani nebudu.

Timkim
15.02.2023 5 z 5

Ok, tak tedy stranický správně...skvělá kniha, bez jakýchkoliv dvojsmyslů a nátlaků. Vtipné a pohodové čtení.

Toledo
12.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Velký Bratr vám dá naději, aby vám ji nakonec zase vyrval z rukou…
První části jsem se prokousavala déle, druhou jsem zhtla jako malinu a přeci jen se nechala trochu unést tím, ze by Bratrstvo mohlo fungovat, jen aby mě třetí cast opět postavila do latě a donutila mě Velkého Bratra milovat.

Badger
10.02.2023 5 z 5

Není už potřeba knihu si přečíst a v lokále kamošům vyprávět jaká je to pecka.
Spíš ji přečíst a opravdu se nad ní zamýšlet, v dnešní době suprtechnologií a smýšlení i na západě, něco podobného není úplně nemožné.

Pecka to jinak samozřejmě je a skvěle napsaná, což určitě v putice zmínit lze.

Ještě k doporučování knihy jako povinné četby, tady bych byl proti.
Kdo z nás v tom dětství dělal rád něco povinně, natož četl, ani k maturitě mi nedonutili. Tohle si musí každý vybrat sám, ze zájmu.

Bája89
08.02.2023 3 z 5

Odposlechnuto v audiozpacování. Winstona četl Jiří Ornest a Boris Rösner byl O´Brianem. Koncert pro ucho, ale jinak se jendá o velmi těžkou a depresivní látku, která člověku nenechá ani špětku naděje. Jak praví citáty na tričkách: "1984 není návod", NE, je to varování. A stále aktuální. Smekám před autorovou genialitou a nadčasovostí.

sakro
08.02.2023 5 z 5

Geniální a naprosto nadčasová kniha s přesahem do jakékoliv totalitní společnosti. Rozebírat obsah nemá smysl. Knihu prostě musíte číst a věřím, že vás pohltí stejně jako mě. Vřele doporučuji.

LuckaLO
04.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Rozhodla jsem se vykročit ze své komfortní zóny a přečíst si Orwella a jeho 1984. Je fakt, že mi trvalo skoro rok od tohoto rozhodnutí, než jsem si knihu vůbec koupila. A lituji jen toho, že jsem to neudělala dřív.
Hlavním hrdinou příběhu je Winston Smith žijící ve světě, který je rozdělen na Oceánii, Eurasii a Estasii, které jsou mezi sebou v různém spojenectví stále ve válce. Winston žije v Oceánii a je členem Vnější strany. Všechno řídí a vlastní Strana, pořád je sledován Velkým bratrem. V bytě má obrazovku, která neustále vysílá propagandu a je přes ni sledován každý jeho pohyb a výraz tváře, odposlechnuto každé slovo. Pracuje na Ministerstvu pravdy, kde se "upravuje" minulost, aby odpovídala přítomnosti. Kde se lež stává pravdou, aby se za chvíli stala opět lží. Velký bratr se totiž nikdy nemýlí. Neexistuje svoboda, a to ani svoboda myšlení. Není divu, že se Winston cítí frustrovaný, Straně a propagandě moc nevěří. Jednoho dne mu "kolegyně" z oddělení literatury předá tajně vzkaz a Winston začíná věřit, že se dá bojovat...
"Nějak už vám to selže, něco vás zdolá. Život vás zdolá."
Je pozoruhodné, že Orwell napsal knihu už v roce 1949 a celkem odhadl totalitní režim. I když si myslím, že naši komunisti byli celkem čajíčci oproti Orwellově Straně. Knihu určitě doporučuji přečíst a hned potom můžete kouknout na stejnojmenný film z roku (jak příhodné) 1984. Děj knihy krásně doplní. I když, nečíst knihu, tak asi film úplně nepochopím a neocením.

Netopýr_5
29.01.2023 2 z 5

Kniha mne neoslovila. Smyšlený příběh a ještě negativní. Mám raději příběhy, co se staly. Třeba zajímavá byla kniha od Věry Špitálníkové o KLDR (5 hvězd)...

xulij01
28.01.2023 5 z 5

Mistrovsky podaný obraz totalitní společnosti, kde je jedinec redukován na malé kolečko v soukolí a pokud vybočí svým chováním z řady, tak může být velmi snadno „nahrazen“ jiným „kolečkem“. Román obsahuje celou řadu zajímavých myšlenek, například neustálá změna historie tak, aby to odpovídalo stávající realitě. Oceánie vede válku střídavě s Eurasií a Eastasií a případně s některou z nich uzavírá spojenectví proti zbývají mocnosti. Problém je samozřejmě v tom, že nepřítel byl vykreslován propagandou v nejčernějších barvách a najednou se z něj stane spojenec. Vyřeší se to tím, že veškeré knihy, články, noviny a jakékoliv informační zdroje jsou zničeny a nahrazeny novými, kde je uvedeno, že vždy bojovali po boku stávajícího spojence, tvrdit opak by bylo zločinem. To se samozřejmě v průběhu let několikrát zopakuje a žádný původní (pravdivý) informační zdroj není k dispozici, takže se člověk může spolehnout jen na svou paměť, která je neustále masírovaná všudypřítomnou lživou propagandou.

I přes závažné téma je knížka čtivá a nadčasová, člověku se nechce věřit, že byla napsána již v roce 1949. Rozhodně stojí za přečtení, je to ten typ knížky, ke které se člověk klidně po pár letech vrátí.

tomas6658
27.01.2023 5 z 5

Asi nejlepší antiutopistický román, co kdy kdo napsal. Dystopická vize totalitní budoucnosti lidstva, rozděleného na tři neustále vzájemně válčící frakce. Nemožnost uniknout dohledu "Velkého Bratra", nemožnost svobodného myšlení či jednání (ideozločin), ústící nevyhnutelně k tragickému závěru hlavního hrdiny (propagandisty "ministerstva pravdy"). Pochmurná a depresivní vize budoucnosti lidstva a varování před absolutní totalitou (nastolovanou a udržovanou i díky moderním technologiím a jejich zneužití), totální kontrolou života každého občana. Tato vize se objevuje i v dalších autorových dílech (např. Nadechnout se). Nadčasová záležitost.

Jeden z mých nejoblíbenějších románů, ne-li vůbec nejoblíbenější.