1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/bmid_1984-tOZ-283.png 5 11642 1617

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

martineden
13.09.2023 5 z 5

"Nejlepší knihy, uvědomil si, jsou ty, které člověku říkají, co sám už ví." (str.161) Tak to je úplně přesné! Není třeba asi cokoliv dodávat...

hora.miloslav
11.09.2023 5 z 5

Předčilo očekávání.

DominaCZ
10.09.2023 1 z 5

Nic šokujícího. Tehdy v těch dobách možná, dnes logická norma.
Někoho dnes vážně děsí kamery v obchodech?? Ale kdyby to byl váš obchod dali byste kameru i na hajzly co... čili zas jen pokrytectví ala "mě točit nebudeš ale já tebe jo".

sarkafarka1900
09.09.2023 2 z 5

Kniha obsahuje několik velmi "silných" pasáží, které přesně vystihují život a podstatu fungování socialistické / komunistické ideologie a jejího aparátu, u nás v letech 1948-1989. Čtenář si ovšem uvědomuje, že některé principy popsané ideologie působí bez nutnosti mít u moci diktaturu. Docela tíživé je např. líčení zavádění novomluvu, čili newspeaku, to je bohužel aktuální i nyní, i když to na první pohled třeba není tak zřejmé. Také popis omezování významu slov a s tím související hloupnutí obyvatelstva je s přesahem do naší současnosti až na to, že si hlavně mladá generace vlivem technologií vystačuje sama - zkracování slov (např. SMSky), inflace používání módních výrazů (být IN) a zároveň zmenšování používané slovní zásoby (pohodlnost), zavádění a spoléhání se na umělou inteligenci (ztráta schopnosti aktivního chápání a používání slov) atd. Mrazivé je v knize líčení provádění sadistických výslechů.

Vidím dva hlavní problémy knihy. Za prvé mi připadalo, jako by autor rozpracoval nezávisle na sobě tři části textu a to (i) dějovou zápletku, (ii) myšlenkovou podstatu (pamflet) diktatury Velkého Bratra a (iii) popis sadistických výslechů, ale bohužel už odpadlo zpracování těchto částí do souvislého jednolitého textu a autor ty části jen zařadil za sebe s označením první, druhá a třetí kapitola. Takže druhá kapitola a třetí kapitola téměř nijak neposouvají děj knihy a je otrava pročítat tolik stran. Jak zaznělo v několika komentářích zde, kdyby speciálně tyto části byly silně zkráceny, knize by to hodně pomohlo (ale nezachránilo by ji to). Druhým problémem knihy je, že děj knihy se odehrává ve chvíli, kdy Velký bratr už zvítězil. Takže ta kniha z hlediska nějakého děje je o ničem. Zjednodušeně řečeno, setkáváme se v podstatě jen se třemi postavami: Smithem, který si neustále opakuje, že špatně skončí a Velký bratr ho zničí, Julií, která je neinteligentní požitkářkou, která je ovládána svými pudy a sadistickým O´Brienem, kterému vzhledem k neotřesitelné pozici Velkého bratra už stačí se plně soustředit na své sadistické choutky. To má za následek, že i z tohoto důvodu minimálně dvě třetiny druhé a třetí kapitoly jsou nastavovaná kaše (ale ten zbytek hlavně třetí kapitoly je hodně působivý a vystihuje podstatu násilného aparátu diktatury). Celkově shrnuto ale kniha byla docela velké zklamání.

anezka2255
30.08.2023 5 z 5

Za mě to rozhodně kniha na jeden večer, něco co by se muselo stihnout rychle, nejlépe ještě v rámci povinné četby. Z knihy i bylo špatně, cítila jsem nenávist a zhnusení. Jsem ráda ze jsem ji četla až jako dospělá, vidím ji v kontextu doby, nebo spíše historie lidstva, kdy každá ideologie se žene jen za mocí, které nejde dosáhnout jinak, než eliminací individuality a svobody.

vandalindakova
19.08.2023 3 z 5

1984 patřilo vždy mezi klasiky, které jsem si chtěla přečíst. A konečně jsem se k ní dostala. Jsem ráda, že ji mám přečtenou, ale mezi mé nejoblíbenější klasiky se nejspíš nezařadí, bohužel. Přestože byla kniha celkem krátká a člověk nad ní může strávit jeden večer, a mně osobně se to četlo dobře, takže jsem ji podobný čas věnovala, tak první třetina pro mě byla trochu vleklá a nevtáhla mě do děje. Naopak poslední část byla dechberoucí, šokující, drsná a ukázala nám tvrdou tvář komunistického režimu, který ale přišel až několik let poté, co kniha byla skutečně napsaná. To je věc, která nás nutí se nad tímto zamyslet. Ve výsledku ve mně ale pořád zůstává pocit, že jsem čekala větší šok, který mě při čtení prostě minul, a to mě mrzí, ale co se dá dělat. Trochu si myslím, že je to možná způsobený délkou knihy, kdy nemám tolik prostoru se vcítit do příběhu, postav a situace. Protože jsou současné knihy s podobnou tematikou, které mě uměly rozložit.

MatejHrbolta
17.08.2023 5 z 5

Kniha, ktorá mi do smrti zmenila nazeranie na svet a na vladnúce vrstvy.

spongy
03.08.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Ponurá, děsivá atmosféra, pocit bezmoci, dokonalé vykreslení tamního prostředí. Přečetla jsem naposled loni, a to popáté.

Breberuše
02.08.2023 5 z 5

Nechtěla jsem tuto knihu komentovat, jelikož v počtu 1573 komentářů už každý další komentář zanikne a zcela jistě nenapíši nic nového pod sluncem, co už nebylo v komentářích přede mnou napsáno. Shrnu to tedy velmi stručně. Úžasná kniha, která by měla být v každé knihovně. Svoboda, to je to, čeho by si měl každý vážit, ale je to zároveň i to, co si spousta lidí neuvědomuje že má, dokud o ni nepřijde.
Myšlenek tu byla ohromná kvanta. Téměř jsem nestíhala podrthávat.
Prostě si to přečtěte. :)

Mety15
27.07.2023 3 z 5

Kniha je to zajímavá, ale zbytečně dlouhá - spousta částí mi připadala navíc, kdyby měla kniha 150 stran, naprosto by to stačilo.

_Knihomolka_
16.07.2023 4 z 5

Další vskutku geniální kniha z pera George Orwella. Už jsem několik podobných knih - co se nadčasovosti týká - četla, ale pokaždé mě udivuje, jak je možné napsat takovýto typ příběhu. Příběh, který je stvořen v minulosti, ale ani po tolika desítkách let neztrácí na aktuálnosti ani čtenosti, ba na ní nabývá. A toto je dle mého jeden z těch nejpovedenějších - autor si proto právem zasluhuje hlubokou poklonu a obdiv.

radka2412
12.07.2023 5 z 5

Úžasný román o blízké minulosti/budoucnosti. O tom, jak by svět vypadal pod dohledem Velkého bratra.

rufino
12.07.2023 5 z 5

Geniální, děsivá kniha, po celou dobu čtení jsem pociťovala úzkost. Kdo již četl knihu Niny Špitálnikové o životě v KLDR, tak tam najde mnoho podobného.

KarolinaFifth
11.07.2023 5 z 5

Nezapomenutelné postavy i celý děj.

Chaki
09.07.2023 4 z 5

Geniální ale těžká kniha na čtení, vždycky jsem se po nějaké době čtení musel zastavit a zamyslet co jsem to vlastně přečetl a to jsem zažil naposledy u skript ale klobouk dolu před autorem dat něco takového dohromady. Velký respekt!

Lokomaster
06.07.2023 5 z 5

Pokud bych hodnotil příběh jako nějaké obyčejné dystopické sci-fi,hodnotil styl psaní, poutavost a podobně, nepřišla mi kniha nikterak vyčnívající z mírně nadprůměrné produkce.

Jenže to já neudělám, protože stejně jako další Orwelovy knihy, i tato nese nadčasové, hrozivé a reálné poselství. Samozřejmě je nutno přihlédnout k době, kdy kniha vznikla, protože technologie se vyvinuly malinko jinak (a víceméně dokonaleji), než si představoval i samotný autor.
Na knize vás pravděpodobně překvapí, jak obrovsky do hloubky a detailně byl svět promyšlen. Rozhodně nic povrchního. O to více se nemůžete zbavit při čtení pocitu úzkosti, (což je asi tak hlavní emoce, kterou tato kniha ve vás vyvolá), když vezmete v potaz, že nejde jen o nějakou absurdní fikci, ale spíše o autorovu obavu o možné budoucnosti lidstva, vyjádřenou ve scifi knize.
A ano, je to ta kniha, ze které pochází termíny, které slyšíváme občas někoho říkat, jako "velký bratr", nebo "newspeak".

Vlastně by to bylo takové obyčejné dílo, kdyby... Kdyby tak nějak lidstvo pozvolna nesměřovalo přesně tímto směrem. A já mám obavu a tušení, že tato kniha bude v následujících desetiletích ještě mnohem aktuálnější než dnes. Unikátní počin, který každého alespoň trochu přinutí k zamyšlení. Za mě čistých 5/5.

_Brunetka_
06.07.2023 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,25*.

Tohle dílo je po právu oceňované, odnesla jsem si z něj nezapomenutelný čtenářský zážitek. Žasnu nad tím, do jakých detailů dokázal autor svět promyslet. Vlastně mi jako celek naháněl solidní hrůzu. Je pravda, že měl George Orwell dobrý příklad ve fungování SSSR, ale i tak je šílená představa, že by se náš svět do takového bodu někdy dostal. Kniha se mi četla velmi příjemně, stránky mi utíkaly pod rukama a kdybych to nevěděla, ani by mě nenapadlo, že se může jednat o kousek z povinné literatury. Postavy jsou barvitě a hezky vykreslené, určitě si k nim najdete svou vlastní cestu. Celý příběh mě naprosto dostal, v druhé polovině jsem už celá napjatá nenasytně hltala každé slovo. Ten námět je odzbrojující, a kdybych tuhle knížku neměla půjčenou, mám v ní založeny desítky zajímavých myšlenek. Konec mnou otřásl. 1984 vám můžu z celého srdce doporučit jednak právě proto, o jak jedinečnou knihu se jedná, ale taky byste s ní neudělali krok vedle za čistě maturitním účelem.

StrYke
03.07.2023 5 z 5

Po přečtení knihy "Svědectví o životě v KLDR" a krátce poté i "1984" mi přijde velmi znepokojivé, jak nadčasové toto dílo je.

Janniska
30.06.2023 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu ,geniálně namluvenou.Miluju hlas Borise Rösnera.
Samotné dílo mi nahání husí kůži.Jak nadčasové,strašidelné a smutné,v lecčems pravdivé.

Ivka14
29.06.2023 4 z 5

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.

Tato slova mi stále znějí v hlavě od té doby, co jsem knihu doposlouchala. 1984 by se mělo zařadit do hororového žánru. 1984 popisuje utopii. Představte si, že žijete v zemi, jejíž vůdci uplatňují totalitní systém při regulaci svých občanů těmi nejextrémnějšími způsoby.

Práce, jídlo, pití, spánek, mluvení, myšlení, plození...zkrátka život, to vše řídí stát. Jakýkoli náznak poslušnosti nebo nechuti dokážou odhalit různé státní aparáty jako ideo policie, nebo dokonce vaše děti, které vás nebudou váhat vydat úřadům. Dokonce i jazyk je upraven tak, že se nemůžete vyjádřit, protože individualismus je zločin.

Minulost je ovládána, přepsána v něco, co posílí úřadujícího vládce. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Žádná skutečná pravda neexistuje. Pravda je to, co stát říká, že je. (2+2=5, pokud to říká stát.)