1984

Jedno z najznámejších diel svetovej literatúry nášho storočia spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá v roku 1984 ovláda všetko, vrátane ľudského myslenia. V centre románu sú osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jedinca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol svetu víziu, ktorá sa neskôr stala realitou. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100803/1984-100803.jpg 4.67815

Nineteen Eighty-Four (1949)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Petit Press (SK)

Kniha 1984

Maki21
dnes

Kniha se mi ze začátku moc nelíbila, nedávala mi moc smysl. Ale postupem času jsem se nad tím zamýšlela a pak jsem pochopila na co Orwell narážel. A bylo to fascinující, lehká četba to není ale když si uvědomíte kontext doby tak to dává smysl.

zbynek67
včera

na to, že je to povinná četba pro střední školy, velmi těžký text. prvních 100 stan jsem nedaval, pak mi to dalo smysl

Chingiz
předevčírem

Napriek z dnešného hladiska úplnej technickej naivite je to vynikajúca vízia sveta...v ktorom už takmer žijeme. I keď nemáme na svete práve také Mocnosti a práve ten typ pestovania nenávisti. Máme Strýka Sama v roli arogantného dozorcu sveta, máme Rusko, ktoré nám cez médiá servírujú ako nepriatela hodneho každodenných dvoch minút nenávisti, máme silné a silnejúce štáty, ktoré serú na Strýka Sama a usilujú sa čím prv ho dostať o priečku pod seba aj za cenu neprirodzených spojenectiev. Máme kamery úplne všade, máme (Strýkove) družice, špiclujúce celú planétu vrátane vašej zahrádky, máme odtlačky prstov pri vystupovaní z dopravného prostriedku na Strýkov kontinent, máme ostro sledované účty v banke a karty vo vrecku, máme odpočúvané a sledované telefóny a archivované smsky. Drony poletujú dvadsať metrov nad vašou lúkou a filmujú si ako s priatelmi na verande grilujete...
Sme tam a nedá sa to zastaviť.
Neznesitelná ťažoba bytia Winstona Smitha, pane Orwelli.

martas79
předevčírem

Nemohu jinak než začít citátem, který byl li by dostatečně dlouho čten všem, mohl by zvrátit tok dějin!

Nevědomost je síla

Po celou historickou dobu, možná už od konce mladší doby kamenné, byly na světě 3 druhy lidí: Ti nahoře, Ti uprostřed a Ti dole.
Dělily se ještě dál byly nazýváni různými jmény a jejich poměrný počet, jakož i postoji jedněch druhým se měnil v průběhu věků, ale ve své podstatě se struktura společnosti nikdy nezměnila. Dokonce i po obrovských převratech a zdánlivě neodvolatelný změnách se vždy znovu prosadil týž model, jako se gyroskop vždy vrátí do rovnováhy poté co se vychýlil daleko na jednu nebo druhou stranu. Cíle těchto tří skupin jsou naprosto neslučitelné.
Cílem těch nahoře je zůstat, kde jsou. Cílem těch uprostřed je vyměnit si místo s těmi nahoře. Cílem těch dole, pokud mají nějaký cíl – je totiž trvalou charakteristikou těch dole, že jsou příliš zkrušení dřinou, než aby jsi častěji uvědomovaly cokoli mimo svůj každodenní život – je zrušit všechny rozdíly a vytvořit společnost, v níž si budou všichni lidé rovni.
A tak se v průběhu dějin znova a znova odehrává boj, který je ve svých obrysech stále stejný. Po dlouhá období se zdá, že ti nahoře jsou bezpečně u moci, ale dříve či později pokaždé přijde chvíle, kdy buď ztrácí víru v sebe nebo schopnost účinně vládnout, nebo obojí. Potom je svrhnou ti uprostřed, kteří získají ty dole na svou stranu předstíráním, že bojují za svobodu a spravedlnost. Jakmile ti uprostřed dosáhnout svého cíle, uvrhnou ti dole na zpět do dřívějšího postavení otroků a sami se stanou těmi nahoře od jedné ze zbývajících skupin se okamžitě odtrhne nová skupina těch uprostřed a boj začíná nanovo. Z těch 3 skupin se jen těm dole nikdy ani dočasně nepodaří dosáhnout svého cíle.

Ještě jsem nečetl výstižnější popis uspořádání světa a naprostý a čirý popis našeho zotročení!
Orwell zcela nekompromisním způsobem popisuje naši realitu. Bez jakékoliv masky popisuje manipulaci s námi všemi - v knize je to Velký Bratr. Kdo je oním VB...? Popis války, jejího smyslu a účelu je zcela bechderoucí a osvobozující.
Čtěme! Bděme! Osvoďme se!

Ellie23

Tahle kniha byla pro mě velkým zklamáním. Je sice dost nadčasová a má v sobě spoustu zajímavých myšlenek, ale nebyla napsána příliš čtivě.
1. část jsem moc nechápala, nebyla v ní skoro žádná přímá řeč a odstavce byly až moc dlouhé a vůbec mě nebavila.
2. část už mě bavila o něco více dokud Winston s Julií nezačali číst knihu, trvalo to asi 30 stran a já po přečtení skoro nevěděla, co sem vlastně četla.
Kniha se rozjela až na straně 200 kdy začínala 3. část, která mě bavila a dost tuto knihu zachraňovala, bohužel celý tento příběh neskončil úplně podle mých představ, a tak hodnotím pouhými 2,5*

Omnis

Nestárnoucí klasika, při které obzvláště dnes dost zamrazí.

yvett239

Těžké k takové knize něco napsat. Zanechala ve mně hluboký dojem, má velmi silné myšlenky, je děsivá. Nic podobného bych nechtěla nikdy zažít.
Skvělá kniha, doporučuji přečíst si pro otevření očí a uvědomění si, že máme velké štěstí.

Kovajda

Kniha, která mi jistým způsobem změnila život a pohled na něj. Vždy jsem byl spíše volnomyšlenkářský a otevřený... Tahle kniha mi vsugerovala, že za to můžu být potrestaný. Moc se bojím, že jednou někdo kolem nás bude stavět zdi a programovat nám myšlenky, držet nás ve strachu. Kniha mi ukázala, jak cenná a důležitá je svoboda a to jakéhokoliv typu. A jednu věc mi určitě vyvrátila! Svobodu si zasloužit nemusíme ("my jsme si jí vycinkali! Co jsi pro ní udělal ty?!!"), se svobou se musíme všichni bez rozdílu narodit. Není to privilegium, je dar, kterým musíme být obdarováni všichni. Moc bych si přál, aby se vyplnili přání z textu Johna Lennona, kde zpívá o světě bez hranic, bez válek, o světě žijícím v míru a lásce k druhým.
Tak tyhle pocity ve mě kniha vzbudila. O momentech, kdy jsem četl se zaťatýma pěstma a chtěl pouhou myšlenkou svrhnout režim velkého (rudého) bratra ani nemluvě! Měla by to být povinná četba pro všechny, abychom si uvědomili, že svoboda je krásná věc, ze které se rodí věci ještě krásnější a my musíme bdít nad její ochrnou (pacifistickou cestou), abychom nedopadli jako pan Smith!

martina3159

Je to blíž, než si myslíme.

katakomb

Doteď mi běhá mráz po zádech, když si na tu knihu vzpomenu. Orwellův svět je vykreslován tak realisticky, až je to strašidelné - ne ve smyslu horroru, ale strašidelné ve smyslu relativity, když si člověk uvědomí, jak málo stačí, aby se skutečnost popisovaná v románu stala skutečností opravdovou, kterou žijeme.
Nadčasová literatura, která strašně předběhla svou dobu. Každému doporučuji!
Na rozdíl od mnohých komentářů zde bych si ji ale rozhodně přečetl znovu :)

PabloFuentes

Tohle je zajímavá kniha a chvíli mi trvalo, než jsem ji dočetl a než jsem ji vstřebal jako takovou. Nemyslím si, že by byla napsaná příliš čtivou formou, ale důvod, proč by si ji měl každý člověk přečíst, je právě ta nadčasovost a její myšlenky. A když vezmeme v potaz, kdy byla napsaná - rok 1949, tak Orwellovi tleskám.

ALLO_ALIgirl

Je tu bezesporu spoustu zajímavých myšlenek, zajímavý je i samotný děj, ale bohužel mi román přišel poněkud utahaný a první část mě příliš nebavila. Druhá část byla už o poznání lepší, jenže to zase srážela ta pasáž, kde Winston s Julií čtou Knihu. Chápu, že to tu své opodstatnění mělo a opět tu byly zajímavé myšlenky, ale mě to prostě nebavilo a u téhle pasáže jsem se musela do čtení vyloženě nutit. No u třetí části už opravdu uznávám, že byla dobrá. Takový psycho-triller, za který bych ty čtyři hvězdičky dala, avšak celkově musím hodnotit průměrem, což je možná trochu škoda, protože potenciál to mělo.

BrasTomas

Tak tohle jsem u maturitní četby určitě nečekal. Byla to nejlepší knížka, co jsem z těch 20 knížek na maturitu četl. Farma zvířat oproti tomuto je slabý odvar.

2mig1

Dějově možná ne příliš obsáhlé, vlastně možná ani ne moc záživné. Ale rozhodně mrazivé a neuvěřitelně prorocké.

Teralien

UTOPIE.

Tobi92Mach

Vzhledem k roku ve kterém George Orwell tuto knihu napsal, je neuvěřitelně nadčasová. Kniha byla velmi poutavá a celý Winstonův příběh jsem prožíval v jeho kůži. Slovník kterým byla kniha napsána byl také neskutečný. Kniha působila jakoby betonovým dojmem. Při některých pasážích mi běhal mráz po zádech. A konec knihy? Několik minut jsem seděl na židli s otevřenou pusou a všechno si urovnával v hlavě.

Marketa1994

Dalo by se říct, že na svou dobu je opravdu nadčasová, ale taky dost těžkopádná. A čím více jsem četla, tím méně mě bavila. Sdělením ohledně totality je určitě přínosná, ale za mě už teda ne..

JulianaH.

Kdysi dávno, ještě na základce, jsem četla Farmu zvířat a usoudila jsem, že 1984 bude podobně brilantní. Bohužel mě kniha zklamala. Ne myšlenkově, ale umělecky, jako beletrie. Došla jsem k závěru, že by vlastně stačilo nastudovat pasáž, kde Winston čte Knihu, protože to je myšlenkové těžiště 1984. Zbytek mi přijde jako balast až na pár geniálních záblesků (hledání rýmu na slovo "bůh"). Ostatně je možná chyba ve mně, ale u této konkrétní Orwellovy knihy mi vadí realismus, nemetaforičnost a "šedivost" jazyka, i když chápu, že asi má navodit atmosféru odlidštěné betonové totality.

kikikrat

Uff... musela jsem si dát pár dní po přečtení abych došla k nějakému závěru. Kniha předčila svou dobu to rozhodně. Na konci knihy jsem nechápala, byla jsem ohromená.. dokonce vyděšená. Nerozumím jak někdo mohl napsat něco tak neuvěřitelného. Nicméně mi úplně neseděl styl psaní a některé časti byli příliš zdlouhavé.

Veru.Viti

Když si uvědomíte v jakém roce je kniha napsaná, tak snad nejde hodnotit jinak než plným počtem. Opravdu neuvěřitelné. A ten jazyk? Nekonečné množství synonym. To bylo tak krásné tuhle knihu číst. Opravdu doporučuji. Ano, kniha je asi malinko depresivní, na druhou stranu řeč, která je použita vám to bez pochyby vynahradí.

Jido

S ohledem na to, kdy kniha byla napsána, smekám. Geniální, nadčasové, hrozivě pravdivé.

špulo

Nemám rád politiku a politikov, napriek tomu som nútený ju vnímať a s nimi žiť. Plný počet za to, že práve oni by mali mať túto knihu na nočnom stolíku, v aute, v lietadle, v kufríku, v kancelárii na stole, na pultoch v parlamente, na každom WC, ktoré použijú... Mňa však nikto nedonúti vrátiť sa k nej po rokoch a dočítať ju.

farbi

No, čítala som to už dávnejšie... A komentujem teraz, keď som si presne na toto spomenula pri čítaní tohto článku:

Komu by napadlo, že raz také niečo naozaj bude pravda? Taká škoda, naša Zem je tak krásna a nám ľuďom musí TAK VEĽMI šibať :(

MM1979

Nic moc, nechápu to přehnané hodnocení... Není to moc čtivé - těšil jsem se až bude konec. Jde o "populární" téma totality, ale román samotný je slabý průměr.

Termina

Knižní skvost :)

ctibor7273

„Nejlepší knihy jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví.“

Jsem rád, že to mám za sebou a jsem ještě radši, že jsem to slyšel jako audioknihu a nemusel ji číst. Popisovaný příběh by mě bolel tím víc, čím pomaleji bych ukusoval řádky a stránky tištěné knihy. Lavíroval jsem, zda by se měla zakázat nebo naopak, zda by měla být naprostou povinností; může být stejně hrůzně inspirativní jako odstrašující. Je však neskonale nadčasová a díky Orwellovi za to, že je. Proto je dobré, že po ní může kdokoliv sáhnout a číst ji, když bude chtít a u toho by to mělo také zůstat. Vnitřek autorovy hlavy skrze jeho román nabírá děsivějších obrazů než celá tvorba H. P. Lowecrafta slisovaná do kapky laudana a rozmíchaná ve vašem absintu.

I když vždy je nějaká naděje… (snad)
„Takový svět, jaký jsi právě popsal, nebudete moci vytvořit. To je sen. Je to nemožné. Je nemožné vybudovat civilizaci na strachu, nenávisti a krutosti. Nebyla by schopná života. Rozpadla by se. Spáchala by sebevraždu.“

JPBelmondo

Je neuvěřitelné, že autor knihu napsal v roce 1947 a zachytil v ní téměř dokonalý obraz budoucí totality. Kniha není rozhodně oddechové čtení, ani se nedá číst na jeden zátah. Pro mě byla velmi depresivní, musela jsem ji často odložit. Jsem ráda, že to mám za sebou, protože číst ji podruhé určitě nebudu.

Lokina

Jelikož jsem si knihu nevybrala k maturitě a ani jsem nijak zvlášť neměla potřebu si ji přečíst, teď přišla doba, kdy už jsem o něco starší a knihu jsem si chtěla z nějakého důvodu přečíst.
S čistým svědomím dávám pět hvězd, je to nadčasové až z toho běhá mráz po zádech, svět je tak beznadějný a krutý. Co mi dělalo trochu problém, byly kapitoly z Knihy, které byly složitější na pochopení. Konečná část příběhu byla emočně i psychicky vybroušená a poslední věta to dovršila.

ChristineDaee

Myslím, že sa neoplatí rozoberať význam diela, keďže tak urobilo už mnoho užívateľov predo mnou. Taktiež už netreba zdôrazňovať, aký inteligentný, geniálny vizionár spisovateľ bol. Mnohé jeho predpovede sa splnili počas komunizmu, mnohé sú neobyčajne platné v súčasnosti... (najmä všadeprítomné médiá, ktoré robia z ľudí stádo nemysliacich blbcov a stopercentná verejnosť všetkého, čo koná väčšina obyvateľstva - koľko je takých, čo odfotia nielen každé jedlo, než ho zjedia, ale aj nádhernú kompozíciu svojich nôh a záchodovej misy!)
Radšej sa chcem vyjadriť k vplyvu knihy na mňa. Čítala sa mi skvele, za dva dni som ju zložila, bolo to napínavé a desivé, teda ingrediencie, ktoré vyhľadávam. Lenže so záverom prišla ťažká vlna depresie. Toto je jednodznačne kniha, ktorá je najbezvýchodiskovejšia a najzúfalejšia zo všetkých, čo som čítala. Vysvetlím na príklade: Ak by sa v našej pokojne dedinke zjavil šialený vrah, zabednila by som dom a zapojila šedé mozgové bunky, ak by nastala invázia upírov, oprášila by som všetky vedomosti a pripravila koly, ak by vypukla vojna, utiekla by som do zahraničia, ak apokalypsa, do vesmíru... Prípadne sa dá za každých okolností umrieť nádhernou hrdinskou smrťou, ktorá pomôže mnohým... Lenže, ak by knihy pomaly vymierali, hudbu vyrábali stroje (čo je dnes aj pravda, lenže ešte vždy nám ostáva hudobné dedičstvo predkov), zužovali slovnú zásobu, zrušili lásku (!!!!!!), rodinu, priateľstvo, ZMAZALI HISTÓRIU... Jediné riešenie zavesiť na krk slučku a vyskočiť z okna... Jediné. Toto by som spravila po prvých dvoch stranách knihy. Nemohla by som žiť vo svete, kde neplatí, že dva a dva sú štyri...

Dakarianna

"Člověk musel žít – a žil ve zvyku, který se stal pudovým – v předpokladu, že každý zvuk, který vydá, je nepřeslechnut, a každý pohyb, pokud není tma, zaznamenán." Muselo být šílené žít s takovým vědomím. Člověk není nikdy sám sebou a nemůže si odpočinout.
VÁLKA JE MÍR.
SVOBODA JE OTROCTVÍ.
NEVĚDOMOST JE SÍLA. – "Vlastně ani žádné myšlení nebude.", "Být pravověrný znamená nemyslet – nemít potřebu myslet. Pravověrnost je nevědomí.", "Dokud nebudou umědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří, nemohou se stát uvědomělými." Tento systém vlastně úplně jednoduše využívá princip Maslowovy pyramidy potřeb.
"Člověk instinktivně skrýval své city, ovládal svou tvář a dělal totéž co všichni ostatní."
"Čím více chlapů jsi měla, tím víc tě miluju. Rozumíš?" – "A jak." – "Nenávidím čistotu! Nenávidím dobrotu! Nechci, aby vůbec existovala nějaká ctnost. Chci, aby každý byl zkažený až do morku kostí."
"Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum, koneckonců jak víme, že dvě a dvě jsou čtyři?"
A co Facebook a jeho aféra? Práce tajných služeb? Kamery? Autor viděl mnohem dál, než do 80. let.