1866 - Tam u Králového Hradce...

1866 - Tam u Králového Hradce... https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297220/bmid_1866-tam-u-kraloveho-hradce-L0C-297220.jpg 4 16 4

VÁLKA PRUSKO-RAKOUSKÁ 1866, zdánlivě lokální konflikt dvou říší, je ve skutečnosti cvičištěm pro válku prusko-francouzskou, a tedy předehrou dvou válek světových. Konflikt vrcholí dne 3. července 1866 v polích v okolí Hradce Králové největší bitvou, která kdy byla na našem území vybojována. Autor, historik a politolog PhDr. Slavomír Ravik naznačuje, že od jisté doby i malé války končívají dramatickou dohrou světového rozsahu. V pozadí historických událostí probíhá krize mocenská, neboť mocnosti, aby dostály své historické roli, zasahují daleko mimo sféru vlastních životních zájmů a potřeb, a většinou s nedostatečným intelektuálním vybavením. Což je tragedií v čase, kdy se v krizi ocitá v mnoha směrech celá planeta. Autor tudíž konfliktu využívá k ilustraci věčného tématu, známého již v časech starověkých veleříší, vyjádřeného na střepu sumerské tabulky, starém mnoho tisíc let: KAMKOLI OKO LIDSKÉ POHLÉDNE, VŠUDE SAMÝ PITOMEC. Druhé vydání.... celý text

michal3029
michal3029
14.11.2021 2 z 5

Kniha obsahuje řadu nepřesností a domněnek. Z textu je patrné protihabsburské smýšlení autora. Knihu bych nedoporučil čtenáři, který nemá hlubší povědomí o prusko-rakouské válce.

vejmel
vejmel
20.02.2019 3 z 5

Přehledně shrnutá historie prusko-rakouské války 1866. Potěší, že se autor rozsáhle věnuje příčinám konfliktu a krizi vedoucí k válce. Méně už potěší neustálé zdůrazňování neschopnosti Rakouska, hejty na celý Habsburský rod a absence přehledových taktických map (přiznávám, že jsem v tomto rozmazlený knihami o napoleonských válkách od Jiřího Kovaříka).

AndreasG.
AndreasG.
02.01.2016 4 z 5

Kniha je skutečně velmi dobře zpracována. Jelikož se jednalo o první knihu pojednávající o válce prusko-rakouské, která se mi ještě v dětství dostala do ruky, hodnotím ji velice pozitivně, ač ve srovnání s knihou Válka 1866 od Pana Běliny značně pokulhává. Rozhodně však mohu zájemcům o tyto významné události knihu jen doporučit, obecný přehled se tak získat určitě dá.

A. G.

jakub87
jakub87
24.02.2013 4 z 5

Hodně široce pojatá kniha o válce 1866. Pěkné černobílé ilustrace včetně map. Trošku mi chyběl bližší popis pohybů jednotek. Jinak v celku podařená kniha, ke které se rád vracím.