15 roků lásky

15 roků lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481656/bmid_15-roku-lasky-jwH-481656.png 4 2229 517

Realita umí být neuvěřitelná a skutečné události někdy působí nepravděpodobně. Aleš by do svých třiceti dvou let nevěřil, že jeho život bude vypadat takhle. Představoval si ho úplně jinak. Jednoho dubnového odpoledne roku 2001 se zamiloval do ženy, která na něj naložila takovou porci lásky, že by to porazilo i vola. Tento román vypráví o všem, co musel zvládnout, aby se s tou láskou naučil žít.... celý text

KnihomolkaOli
26.01.2022 3 z 5

Velmi čtivé, ostatně jako každý Hartlův výtvor. Na můj vkus ale moc dlouhé plné zbytečné omáčky. Na prvních několika stranách se toho stane najednou moc a potom se děj začne neuvěřitelné táhnout. Přišlo mi, že se jedná o několik různých příběhů splácaných dohromady.

Gagarin
25.01.2022 1 z 5

Kdyby to bylo tak dlouhe, jak to bylo zajimave, tak by to melo tak 15 stran.

ladyka
25.01.2022 4 z 5

Knížku jsem přečetla přes víkend, potřebovala jsem vypnout. Od P. Hartla lze stěží očekávat nějaký hlubokomyslný počin, pro resetování mysli je to však více než vhodná volba. Po Nejlepším víkendu jsem měla trochu obavu, že se nezačtu, ale obava byla zbytečná. Příběh měl skvělý rozjezd, prvních 100 stran se četlo jedna radost. Pak nastal lehký sešup, místy mě iritovaly otřepané sexuálně rádoby zábavné pasáže a pak i materiálně/VIP zaměřené "oslňující" vsuvky, i tak celkově dávám 4 solidní hvězdičky, za typický hartlovský čtivý styl i za příjemný zacyklený konec a za to, že tentokrát bylo množství postav v rozumné dávce (oproti chaotickému Nejlepšímu víkendu). Akorát ruku na srdce a slovy autora - kniha čtenáři nejspíš orgasmus (dodávám literární) neudělá...

Evžen82
25.01.2022 4 z 5

Odpočinková kniha, která mě sice dost bavila, ale na konci jsem si říkala "chudák chlap." A vlastně mi po ní zbyl takový zvláštní pocit. Ne všechno je v životě tak, jak chceme a musíme se radovat z maličkostí...

dRaco
25.01.2022

Na to, jaký potenciál zápletka má a jak velkoryse přistoupil autor k počtu stran, mě to vlastně emočně jen lehce lízlo. S Alešem se mi dařilo sympatizovat jen v první třetině knihy, poté se z něj v mých očích stává nevděčné přerostlé dítě, které má vlastně vše a neví, co chce. To naopak ví velmi dobře jeho dcery, kterým se ale také moc mých sympatií posbírat nepodařilo – ono ale s tou výchovou, které se jim dostávalo, jim to asi nelze vyčítat. Jak jsem u prvních dvou knih Patrika Hartla oceňoval reálné známé postavy, tady již na mě působily vyloženě rušivě (respektive otravně). V minulém roce jsem dočetl Nejlepší víkend a v komentáři jsem vyjádřil obavu, že si z něj již po chvíli nebudu nic pamatovat – ta se mi nyní potvrdila a mám bohužel dojem, že v případě 15 roků lásky to bude velmi podobné. Přes vše výše uvedené ale platí, že se to čte opět velmi dobře, Hartl je skvělý vypravěč.

Nikol2110
25.01.2022 4 z 5

Nejdříve jsem se vůbec nemohla začít, bylo na mě moc příběhu najednou. To se ale po několika kapitolách zmenilo a já se nemohla odtrhnout. Super příběh, který se četl sám. Precteno za 3 dny.

Fazolecek
24.01.2022 3 z 5

Má první kniha od Hartla. Četla se dobře, ale 500 stran a o čem? Humoru tam bylo pramálo, spíš na mě kniha často působila depresivně. Přečíst se dala, ale nebyl to můj šálek kávy =)

Market-k-a
24.01.2022 5 z 5

Okénko do chlapského světa, mě to bavilo a klobouk dolů před takovou otcovskou láskou :)

Jandy1
24.01.2022 5 z 5

Na to, že autorovo knihy všechny už znám, jsem byl na začátku smutný, kolik neštěstí se vejde do prvních asi padesáti stran. Pak ale děj nabral dech a každodenní problémy všedního života z knihy udělali kousek umění. Kniha se mi velice líbila a celou dobu nešlo nic jiného, než všem fandit (hlavně dvojčatům, páč je také mám...o-))
Konec jiný, než děj tak nějak nabízel, ale mně velice uspokojil... S prvokem a šamponem nejlepší Hartlovka...

AnetaKor
23.01.2022 5 z 5

Knihy od Patrika Hartla jsou čtivé. Nemusí se vám úplně líbit hlavní hrdina, zápletka, některé pasáže, ale stejně ji dočtete, proto jsou prostě čtivé. Myslím, že to je velký kus umění.

kuttnerovka
23.01.2022 5 z 5

Typická čtivá oddechová Hartlovina povedené, přečetla jsem ani nevím jak. Příběh, do kterého de člověk dokáže reálně vžít. Jediné co možná trochu mrzí, že nebyla tolik vtipná, jako jiné knihy autora. Místy depresivní a smutná, kdy jsem si říkala, jak to hrdina zvládne unést.

Lucie_1986
23.01.2022 5 z 5

Mne se kniha libila. Zpocatku trochu vice predvidatelna, mozna az zbytecne hodne textu, ale pak jsem si rikala proc ne, kdyz se tak dobre cte. Jen konec bych mozna nechala spis otevreny :-D

todilka
22.01.2022 5 z 5

Poprvé jsem u Hartlovy knihy měla malinko pocit, jestli to ještě zabere...místy vtipné, místy smutné, hlavně ale lidové vyprávění o běžných lidech a jejich starostech i radostech stále stejným stylem...ale jo, pořád to na mě funguje. Není to asi úplně styl pro každého, i když se tak snaží tvářit, chápu, že někomu to přijde o ničem a že pátrá po tom, co tím chtěl autor vlastně říct. Ale někdy to prostě žádný hlubší smysl nemá, někdy to chce jen nechat slova plynout, u knihy si odpočinout a možná se pak trochu nad životem zamyslet a nebo taky ne...mně to sedí. Těším se na další knihy :-)
*čtenářská výzva 2022: Kniha s tématem nešťastné lásky

Luluhappy
22.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Hodně dlouho jsem přemýšlela, jestli se mi kniha líbila nebo ne. Jak už tady pár lidí naznačilo, první půlka je opravdu slušná a pak se děj začíná táhnout. Holky jsou rozmazlené, bodet by ne, když mají vše, na co si ukážou. Hlavni hrdina Aleš touží po lásce a nehodlá se představy ideální partnerky vzdát. Mezitím si zbytečně všechny kolem sebe idealizuje a ojede bratrovi, (kterej je teda megakreten), ženu. Dost mi vadí, jak autor místy popisuje sexuální scény, něco je vtipné, ale něco už za hranicí uchylactvi. Až mi to chvilema začalo připomínat Viewegha.
Na druhou stranu uznávám, že se kniha čte velmi dobře, i přes vleklý děj druhé půlky. Plusový body za tu otcovskou lásku k holkám, vzpomněla jsem si na našeho tátu, jak tu byl vždycky pro nás a snažil se nám snést modré z nebe.
Long story short- Není to příběh běžného člověka s průměrným platem, ale typka, který se pohybuje ve VIP kruzích a všechno si zaplatí. A závěr? Hrozny. Hlavní postavu vyloženě serou malý děti jeho nový přítelkyně, ale kvůli tomu, že si bůhvíproč nevezme kondom, ho čeká vlastně další děcko... Dalších 15 roků "lásky" a podle jeho vnímání dětí i šílenství, už na to prostě nemá.

asden12
22.01.2022 3 z 5

Pořád stále stejná vyprávění, jen jiná jména. Po delší době jsem dala Hartlovi šanci, ale pro mě to prostě není.

Ristridin
22.01.2022 4 z 5

Hartla mám rád, baví mě jeho způsob psání a vyprávění, píše zajímavě a tak nějak lidsky, ale myslím, že už se stal moc šablonovitý. Ve svých knihách popisuje běžné potřeby a zkušenosti lidí, ať už jsou hezké nebo nehezké, ale přijde mi, že tomu už něco chybí. Ani mi tak neschází humor prvních dvou knih, nepotřebuji se knize smát, aby mě nadchla.
Se svým spisovatelským talentem, kdy člověk doslova hltá řádky i u prostšího děje, by se podle mého názoru mohl Hartl trochu posunout a napsat něco z jiného soudku, zkusit jinou literární oblast - ne jenom drbíky a životní osudy Pražáků v průběhu 15 a více let včetně dospívání jejich dětí.
Možná i dětská kniha by mu mohla sednout, pokud je takový tatínek a domácí pudlík, jak o sobě nadšeně prohlašuje. Fantazii a potenciál rozhodně má.

Eleanor-ka
22.01.2022 5 z 5

Moje první zkušenost s autorem. A teď už vím, že určitě nebyla poslední. :)

Z knihy jsem měla smíšené pocity. Místy pochmurné, dojemné ale i úsměvné. Ve finále to byla spíš oddechovka. Hlavní hrdina byl sympaťák, ale měl docela rozporuplné názory, ale i tak jsem mu fandila. Doufala jsem v pořádný happyend, kdežto tady byl ten konec spíš takový neúplný. Autor nám dal příslib lepších dní, ale mohlo to dopadnout jakkoli.

krejcovka76
21.01.2022 4 z 5

Krásný jemný retrospektivní příběh plný emocí, citů a všech možných vlastností člověka, tak jak to už v životě bývá. Hlavnímu hrdinovi jsem fandila od začátku a prožívala s ním všechny jeho starosti a strasti. Bylo krásné sledovat vzájemné souznění, hledání toho důležitého v životě a hlavně uvědomění si sama sebe. Děkuju za krásný příběh a doporučuji všem.

Pisquosus
21.01.2022 2 z 5

Bohužel se nemohu přidat k oslavným komentářům.

Díky tomu, že kniha byla roztáhlá na patnáctiletý děj, byla dost unylá. Hlavní hrdinu bych někdy kopla do holeně, aby se probral. Příběh byl takový o ničem.

Velmi mě iritovaly zmínky o rádoby “trendy” lidech, kavárnách či značkách, které jsou asi “in” mezi lidma, co znají Prahu - přišlo mi to hodně buranské.

Za mě bohužel. Kniha mi vůbec nic nedala, trochu vyspělejší román od Lenky Lanczové, který čtou holky ve dvanácti.

painthers
20.01.2022 3 z 5

Doufám, že tim někoho neurazim, ale přišlo mi to trochu jak seriál Ulice pro lepší lidi z Prahy. Pozorujeme život muže vlastnícího kadeřnictví jak lítá z lásky do lásky a prožívá rozchody, jak vychovává děti, jak prožívá krizi středního věku.
Současná “společenská” literatura není úplně žánr, který čtu. Co se Hartlovi ale nedá upřít, je čtivost. Pokud chcete něco oddechového na zimní večery nebo na léto na pláž, u čeho nebudete muset přemýšlet, tak berte.

láska dvojčata otcovství

Patrik Hartl