15 minus

15 minus https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66154/bmid_15-minus-LHv-66154.jpg 4 474 168

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře...... celý text

katynka78
katynka78
01.09.2021 2 z 5

Nechala jsem se zlákat tím, že je to jako Hunger games a že se to skvěle čte, že ale vyšlo jen 500 kusů. Český autor, tak jako hurá do toho.
Juj, to jsem si dala! To by si teda hrdinové Hunger games ještě gratulovali, že jsou tam, kde jsou a ne v této reality show 15 minus.
Tolik kruťáren, odporností, křiváren, hrůza.
Autor se v tom snad vyžíval. Já jsem pak už i přeskakovala, to se nedalo.
Ale dočetla jsem, abych věděla. A i konec zklamal. Nedotažené, odfláklé.
Autorovi ale neupirám to, že zároveň vedle své chutě krveprolití, umí vystihnout psychologii a změnu postav.
Co mě mrzí, že nevykreslil víc ty diváky reality show. Nevím nevím, zda by se toto mohlo vysílat.
Toto je pro mě nejhorší kniha roku co do obsahu.
No nic, jdu si dát nějakou slaďárnu, ať se z toho dostanu.

bacouch
bacouch
23.08.2021 5 z 5

Na začátku jsem měla problém s tím množstvím postav, ale jak postupně "odcházely", tak se to vyřešilo. Knížku jsem četla na doporučení někoho tady z cbdb a absolutně jsem netušila, do čeho jdu. Po pomalém rozjezdu to však dostalo spád a já se od knihy nemohla odtrhnout. Některé nechutnější pasáže jsem teda přeskakovala, ale jinak mě to hodně bavilo. A závěr mě teda totálně rozsekal...Až při vracení do knihovny jsem zjistila, že to je dílo českého autora a to mě mě tedy velmi mile překvapilo. Takže za mě plný počet :-)

L.R
L.R
30.07.2021 5 z 5

I přes to, že je předvídatelná pointa knihy, je velmi čtivá. Mě osobně velmi bavila a klidně se k tomuto žánru vrátím.

Pavlina50
Pavlina50
26.07.2021 5 z 5

Do knihy jsem se pustila, i přesto, že zřejmě asi nejsem ta správná cílová skupina, pro kterou je určena. Ale po zkušenosti, že mě i v mém věku dokázala oslovit například série Hunger Games, jsem v tom neviděla žádný problém. A rozhodně jsem nelitovala.
Téma reality show, kdy je pro 15 soutěžících v honbě za pohádkovou výhrou dovoleno naprosto vše, není sice už v dnešní době tak originální a novátorské, ovšem pro mě je pořád ještě dostatečně přitažlivé.
Tato kniha rozhodně není pro slabší povahy, některé scény jsou opravdu velmi brutální, drastické, až nechutné a myslím si, že někdy může být proto některým čtenářům až fyzicky nevolno. Já si sice už po přečtení několika knih od Chrise Cartera možná začínám trochu zvykat, i když připouštím, že jednu konkrétní kapitolu (nebudu spoilerovat, ale většina lidí, co už knihu v ruce měli, bezpečně ví, kterou) jsem spíše prolistovala, než přečetla, protože detailní popis děje jsem prostě nebyla schopna zvládnout.
Kniha měla spád, udržovala si svižné tempo, děj byl napínavý, dramatický, možná bych ubrala aspoň trochu právě těch až zbytečně podrobně popisovaných drastických scén. Sem tam jsem se sice nad nějakými absurdnostmi pozastavila, ale jinak jsem se nechala unášet napínavým dějem bez zbytečného pitvání se v některých nelogičnostech. Žádnou velkou psychologii postav ani „vzletné“ myšlenky bych v tom asi nehledala, myslím, že jsem k ní přistoupila tak, jak autor zamýšlel – jako k zábavě.
Nevím, do jaké míry se tento mladý český autor inspiroval třeba právě sérií Hunger Games, nebo například Kingovými Dlouhým pochodem či Během o život, ale každopádně napsal knihu, která je možná v tomto žánru i celkem konkurenceschopná knihám zahraničním.

Inouš
Inouš
01.04.2021 4 z 5

(SPOILER) 3 a 1/2 *
Nerozumím zbytečnému prologu, který na základě rozhovoru s výhercem předchozí řady show 15 minus prozrazuje, co účastníky nadcházející řady čeká. A ani příslibu toho, že tato řada bude něco doposud nevídaného. V čem tedy?
Nicméně i přes to autor velmi dobře konstruuje napětí v akčních scénách, o které není nouze. Díky tomu je kniha velice čtivá i přes to, že se v ní vyskytuje pár hluchých míst.
Velká škoda konce, který pro mě nebyl uspokojivý - fakt, že se nedozvíme nic o Donově “šťastném” konci ani v epilogu, který věnuje pár řádků každé z osob, které se jatek aka 15 minus zúčastnili, to pohřbil úplně. Ale víme, že Indíra do soutěže přišla jako panna. Tleskám.
Nadšenci Hunger Games si přijdou na své. Z knih s tímto námětem řadím tuhle mezi ty zdařilejší, nicméně škoda toho, že je čtenář díky prologu ochuzen o překvapení.

tanecnica
tanecnica
21.03.2021 2 z 5

No tedy... Co na toto dílo říct? Asi nejsem úplně schopná tento typ čtení posoudit, normálně tento druh literatury moc nečtu, ale tady mě zaujal popis knihy... Úmrtí jsem čekala, popisy taky, vzhledem k tomu, že jde o nereálnou fikci, tak mi ani moc nevadily (kdyby byly takové popisy třeba z války, nečetla bych je). Ale celkový dojem z knihy nic moc. Na začátku i v průběhu se dost mluví a mluví, lidi, co jdou na smrt, jsou citliví a vše dokola řeší, pomáhají si. No nevím. Úvod a závěr nic moc, zbytečně stručné a odbyté. Chybí mi uvedení do děje, proč se děje taková soutěž? Jaká je společnost, kdy se to odehrává? Co závěr? Zajímal by mě návrat přeživších do společnosti, jak dopadl let vrtulníkem? Hodně otázek, málo odpovědí.
Děj je plytký, některé situace jsou zbytečně rozpitvané (třeba děj u kanibalů), jiné utečou moc rychle a nepostihnou závažnost děje (například cesta přes močály - opravdu potkali jediného krokodýla, a ten zrovna byl totálně přežraný?)
Nevím, podle mě, kniha nic moc, velký potenciál, ale nevyužitý. Třeba je to i věkem autora a předpokládanou cílovkou, možná pokud bych toto dílo četla, když mi bylo náct, dívala bych se na to jinak a byla bych paf (což je předpokládám cíl). Ale vzhledem k tomu, jaké má tady kniha hodnocení, to je opravdu možná ve mně, že se mi moc nezdála..
Neříkám, že to nejde přečíst, ale paf jsem z knihy opravdu nebyla.

Niiiiik
Niiiiik
15.03.2021 4 z 5

Trochu mě štvalo, že hned v prologu byly zmíněny všechny útrapy prvního ročníku, které se vlastně zas tak moc nelišily od toho současného. Kam se ta hra teda posunula? Pořád jsem v tom hledala nějaký vyšší smysl nebo fuckup, který by to někam povýšil, ale nestalo se. Kniha se četla dobře, napětí se dalo krájet, některé scény na mě byly příliš brutální, ale celkově se mi to líbilo. Ale ten konec na pláži? Připadá mi, jako by ho chtěl mít autor z krku a epilog napsal těsně před deadlinem (chudák Indíra).

radka8970
radka8970
13.03.2021

Naprosto dokonalá a čtivě napsaná kniha.
V průběhu čtení poznáme 15 jedinečných postav. Některé možná budete milovat, a jiné naopak nesnášet. Pár z nich se možná ukážou jako podivíni, o některých nebudete do poslední chvíle vědět, co si myslet, dalších vám bude upřímně líto.
Kniha je dobrodružná, napínavá a které nechyběly brutální a drastické scény, takže kniha není nic pro slabé povahy.
Prostředí adrenalinové reality show na pustém ostrově, kde je při honbě za výhrou dovoleno naprosto všechno bylo skvěle výstižné..
Závěr knihy je velmi napínavý a akční.
Rozhodně stojí za přečtení...

Jana283
Jana283
03.03.2021 3 z 5

Přečteno díky recenzím na DK, tak troch mimo obvyklé žánry, které čtu. Ale nebylo to úplně špatné a ani hloupé čtení. Asi člověk nemusí přečíst 400 stránkovou knihu, aby pochopil, že takové "hrátky" se životem jsou blbost a peníze nejsou všechno, ale určitě jsem si tam našla i zajímavé věci k zamyšlení.

iveta3689
iveta3689
16.02.2021 4 z 5

Podobný žánr nečtu, takže nemám srovnání, jak moc je autor (ne)originální. Bylo to ale čtivé, napínavé, bavilo mě to. Vítěz je jasný hned z prvních stránek, hlavní padouch hned za ním. To mi ale nevadilo, těšila jsem se, až se prozradí. Některé zápletky nebo jejich řešení byly překombinované, ale celkově mě knížka bavila.

Pumpkin
Pumpkin
06.02.2021 5 z 5

Jedna z těch knih, ke kterým jsem s dostala jenom díky DK. Něco mezi Hunger games, Ztraceni a pánem Much... Příběh byl super, napínavý, plný zajímavých zvratů i postav. Musím říct, že mne to hodně bavilo, i když některé části byly trošku drsné na mně.

jaroiva
jaroiva
21.11.2020 4 z 5

Zpočátku jsem si říkala: "zas nějaké další Hunger games, Running man,..., co chce autor přinést nového?"
No, nic moc nového nepřinesl, ale bylo to přesto napínavé a občas přece jen dokázal vykouzlit nějakou zajímavou linku. V tomto případě mě nejvíc zaujal osud Bakariho.
Na těchto knihách stylu boje o přežití se akorát vyskytuje jedna nepříjemnost. Konec je v podstatě předem daný. A ani v tomto ohledu patnáctka nepřekvapila.
Naopak, epilog mi připadal už trochu zbytečně sesekaný, až tuctový.
Celkově bych hodnotila jako slušné čtení, ale v tomto ranku knih pro mě stále vede Heinleinův Tunel do nebes.

Prateri
Prateri
10.10.2020 5 z 5

15 mínus - je, je to nevěrohodné. Pro mne určitě, a proto jsem to přečetla s nadšením. Patnáct lidských charakterů se vydá za vidinou milionů v reality show na pochod přes nehostinný, krutý ostrov. Boj s přírodou není jediná překážka, číhají i jiná nebezpečí. Někdy mi to připadalo, že pochodující skupina je na dně, vlastně, že se s nimi dno i propadlo. Dlouho jsem nečetla takovou porci napětí. Ale být to pravda, tak nečtu.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
09.10.2020 3 z 5

Mám z knihy rozporuplné pocity. Téma reality show, takové drsnější verzi Survivor se mi líbí, ale.... Chyběl mi tu hodně kontext, v jakém stavu se nachází okolní svět a co muselo předcházet tomu, že společnost umožnila televizi něco takového vytvořit. Soutěž, kde zákony ani základní lidská práva a hodnoty neexistují. Tohle je pro mě chybějící základ pro celou soutěž. A proto mi kniha přišla nevěrohodná. Obsahuje brutální scény a explicitní násilí, které jen podtrhuje můj dojem. Ano, je napínavá a čte se jedním dechem to jí upřít nelze. Jen bych se rád dozvěděl víc o situaci okolo. Stejně jako v Hunger Games, kde byl celý systém vysvětlený.

navi
navi
03.09.2020 4 z 5

Jsem moc ráda, že jsem knize dala šanci. Bojovala jsem s tím, že jsem se nemohla prokousat začátkem. Několikrát jsem odložila, že to nebude téma pro mě, ale cca od strany 100, mě to velice chytlo a postavy jsem si oblíbila (některé ne, ale to byl záměr autora). Jestli někdo tvrdí, že jsou tam nechutné scény tak asi nečetl ONI od Mark. E Pocha, kde byly v rámci podobné zápletky explicitní scény, které byly naprosto samoúčelné. Zde v 15 minus naopak dávaly smysl a nepovažovala jsem je za úchylný výlev autora.

hantensuru
hantensuru
07.07.2020 5 z 5

Dobrá kniha, ale ne pro každého některé scény jsou velmi drsné.

maximus13
maximus13
29.05.2020 5 z 5

Knihu jsem po téměř nonstop čtení zařadil do top 5 v mém osobním žebříčku nejlepších knih. Atmosféra, neustálý spád děje, překvapivé zvraty a skvělý závěr této knihy ji posouvá na (nebojím se napsat) světovou úroveň. Kvalita knihy opravdu odpovídá vysokému hodnocení.

Mishak
Mishak
17.05.2020 2 z 5

Pořád nevím, co si mám myslet. Styl vyprávění mi vůbec nesedl. Neustálé přeskakování z osoby na osobu bez logického důvodu, mě strašně vytáčelo. Dialogy působí prázdně a nezajímavě. A bojové scény? Zívačka :D Alespoň já bych u nich usnula. Ano, krvák to rozhodně je, ale tak špatně a nevěrohodně napsaný, až jsem z téhle knihy zklamaná. A to velmi. Nejlepší kapitolou byl za mě epilog! A to nemluvím o tom, že už v prologu se dozvíte celý průběh knihy :D Jako proč? Navíc zápletka je průhledná - nedalo mi vůbec problém ji prokouknout. A vůbec proč se tohle všechno vlastně děje? Kdo k tomu dal souhlas? Nic! Absolutně nic se nezodpoví.
Celé to na mě působilo moc... obyčejně? Každopádně nechápu, proč mě kniha nutila číst pořád dál a dál, když jsem s ní nespokojená. Inu, alespoň za to jí dávám 2 hvězdičky a znovu už jí určitě nikdy číst nebudu.

Pozor spoiler!!!!!
Vysvětlete mi, prosím, někdo, jak je možný, že kanibaly absolutně nezajímaly mini kamerky :D :D To je tak neskutečně nelogický!

kneslova
kneslova
23.02.2020 2 z 5

Námět už mnohokrát zpracovaný, ale toto se mi těžce nelíbilo, často jsem přeskakovala stránky, spíš víc než mín.

Danago
Danago
22.02.2020 5 z 5

Reality show, drsný boj o přežití. Vše dokonale zpracované, naprosto věrohodné. Dech beroucí. Bez hluchých míst.
Opravdu skvělá napínavá knížka. Myslím, že jsem v tomto žánru nic lepšího nečetla.
Kniha se klidně může porovnat s Hunger Games a obstojí bez ztráty kytičky.
Přečteno jedním dechem. Velice doporučuji. Víc takových českých autorů a knih.