15 minus

15 minus https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66154/bmid_15-minus-LHv-66154.jpg 4 478 171

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře...... celý text

pepa4081
21.08.2016 2 z 5

Napínavá kniha, psaná svižným stylem,takže se mi dobře četla. Bohužel je vní až příliš mnoho násilí a brutality. Jistě to byl autorův záměr - šokovat a někomu se to bude líbit. Konec se mi zdál trochu uspěchaný. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, ale znovu ji už číst nebudu.

JustWomen
18.08.2016 3 z 5

Smíšené pocity, prvních 100 stran bylo docela zdlouhavých, podivné popisy postav a neuvěřitelné dialogy. Pak se děj rozběhl a i přes slabé stránky se to dobře četlo.
Dlouho jsem knihu nemohla sehnat, možná kdybych tolik nečekala …

KnihomolTerka
07.07.2016

Nelíbí se mi , že tato kniha je plná vulgarismů .

Zrzavá_Tereza
08.06.2016 5 z 5

Reality show plná krve na papíře. Ne taková, na jakou jsme zvyklí z televize. Ale taková, která nemá hranice a vy z ní nemáte šanci odejít.
Rozhodně doporučuju!

Edona
07.06.2016 5 z 5

Páni, to byla jízda! Musím říct, že Tomáš Zářecký mě mile překvapil. Příběh byl velice čtivý, napínavý.. já snad ani nemám slov. Jediné co bych vytkla je, že mi některé postavy splývaly dohromady (ale na to, že jich bylo 15, tak se není čemu divit), ale ty hlavní byly detailně charakterově popsány. Opravdu skvělý námět, skvělé propracování. Nemůžu jinak, než dát pět hvězd. Rozhodně doporučuji!

Hudis
05.06.2016 5 z 5

Musím říct, že mě kniha hodně překvapila. Extrémně čtivá, svižný příběh a ani postavy nejsou úplně ploché. Za mě obrovské překvapení... přece jen české autory moc nevyhledávám. Ale Tomáš mi ukázal, že jsem udělal chybu... za mě 100%

Danah
03.05.2016 5 z 5

Po dvou rocích hledání jsem našla a koupila tuto knihu. Pak jsem začala číst. Třetí osoba, ale vypráví Don, fajn, vypadá jako ok kluk. Začátek lehký, zdá se, že nakonec tam nebude tolik krve, jak jsem si myslela. A pak masakr, dokonalé čtení, které i přes své slabé skulinky, dokázalo přimět moje oči hltat každou stránku. Bakari, Claus, Gareth. Ano, Gareth, další fiktivní postava, kterou musím uctívat ať chci nebo nechci. Děkuju, další objekt mého fangirlingu jsem vážně moc potřebovala. Jako by můj život byl zamořený málo těmito dokonalými zničenými charaktery. Konec ne úplně nepředvídatelný, ale sakra dobrý. Zírám na poslední stránku v šoku. Je konec. Wow.
Tak mě napadá - Česko má stále naději.

witko
29.03.2016 4 z 5

Soutěž o balík peněz, již poněkolikáté, a stejně mne to neomrzí číst. Na prvotinu tohoto autora to nebylo špatné.

Brace
24.03.2016 3 z 5

Smíchejte seriál Ztraceni, reality show Vyvolení, okořeňte béčkovými horory o kanibalismu a hle, máme tu příběh knihy 15 minus. Uznávám, že v české literatuře nevídaná novinka, ovšem úplně ne tolik zábavná, jak bych si osobně přál. Možná o 100 stran méně textu by knize pomohlo, takhle jsem občas trpěl nudou. Obzvlášť téma vesnice divochů mi moc nesedělo, knižně (filmově) je už příliš provařené. Přesto knihu jako celek hodnotím pozitivně a určitě zkusím i další romány Tomáše Zářeckého, i když jejich hodnocení oproti 15 minus mírně pokulhává. Třeba mi naopak sednou více, uvidíme.
P.S.: Pro podobně smýšlející - Rozhodně vyzkoušejte tématicky podobnou knihu Urban Games, myslím, že její četbou se pobavíte o chloupek více.

groula
03.03.2016 5 z 5

Masakr kniha. Nebyl sem schopnej se od ni odtrhnout od zacatku do konce. Jedna z nejlepsich knih co sem kdy zatim cet. A to tak, ze se mi o tom i zdalo!
Jednoznacne 100% a kdyby slo vic, dat 10 bodu....

Rade
24.02.2016 1 z 5

Úvod jako kopie Kingova Dlouhého pochodu.
Uznávám, vystihnout psychologii postav v mezních situacích je neobyčejně těžké i pro protřelého autora, ale stejně… Jednotliví účastníci reality show jsou až přehnaně vyhraněné typy (klaďas, lump, všeználek, vejtaha, zbabělec, hloupá kráska, chytrá nicka…) a od toho se odvíjejí celkem těžko uvěřitelné vztahy a těžko uvěřitelná konverzace. Pár silných chvilek bylo cestou džunglí před vstupem na území „divochů“. Pak ale bylo vše již hodně, hodně přehnané.
Měla jsem pocit, že sleduji prapodivné postavičky nějaké videohry – kde hlavičky padají, krev stříká…, no ale nic, jde se dál. Za poslední část knihy, chvílemi patetickou, chvílemi tak přitaženou za vlasy, že mi to připadalo jako parodie, ubírám ještě jednu hvězdičku.
Ale dobře, kniha se vesměs líbí, takže spíš já jsem sáhla v knihovně do pro mě nesprávného regálu.

Geatas
11.02.2016 5 z 5

Kruté, výstižné, napínavé do poslední stránky...cestování vlakem nikdy nebylo příjemnější:-)

V28
25.01.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila, na mladého autora to bylo hodně dobré. Začátek knihy mi trochu připomínal Dlouhý pochod od Kinga (Podobné momenty na začátku) křížený se seriálem Ztraceni (chatrč na tajuplném ostrově a vědci zanechané megaenergetické tyčinky asi od f.Dharma). Až do osady lovců lebek se mi to četlo velmi dobře, pasáž z osady byla zdlouhavá a neškodilo by jí trochu pročistit. Po osadě kniha opět nasadila tempo a až do konce doběhla velice svižně. Ve slovníku postav mi chyběla trochu silnější, drsnější slova, přeci jen to nebyl výběr andílků, ale exdrogový dealer, Africký řezník nebo člověk hledaný mafií, ale slušný, nepřikrášlený konec, takže fakt dobrý.

patynkapa
21.12.2015 5 z 5

Jedním slovem DOKONALÁ! Měla jsem trochu pochybnosti, když jsem zjistila, že tuto knihu napsal český autor, ale musím říct Tomáši klobouk dolů.
Určitě stojí za přečtení.
A z Hunger Games to opravdu NEMÁ, co společného.

Matik95
17.12.2015 5 z 5

Prave jsem docetla. Stale mam husi kuzi po tele, pribeh je napinavy od zacatku az do konce.
Nemam slov.

Habana
14.12.2015 4 z 5

Tomáš Zářecký mě mile překvapil, již z toho hlediska, že jsem ze začátku vůbec netušila to, že je to český autor a při čtení jsem uvažovala co za zahraničního autora takhle poutavě píše. A protože jsem se odmítla odtrhnout, někde ve čtvrtině knihy jsem teprve otočila na titulní stránku a hle, Čech a píše skvěle.
Byla jsem ohromená stylem psaní, který nenudil a dokonce char. patnácti postav najednou. Jeden by si myslel, že v tom bude chaos, ale skvěle se doplňovaly.

Bohužel jsem ztroskotala u *SPOILER* věznění zbývající skupinky kmenem divochů a prozatím nemohu odstartovat dál. Pan Zářecký mě zatím nedokáže přinutit.

I tak knihu hodnotím 4H :)

KatnissLavender
15.11.2015 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, která mne nepřestala bavit ani na zlomek vteřiny. Skvěle vykreslené postavy a nezapomenutelný příběh, jež vás strhne a nepustí! Zahoďte předsudky a věřte mi, čeští autoři umí psát!!!

trudoš
13.11.2015 2 z 5

Zápletka podobná jako u Hunger Games (zničte se navzájem, kdo umře, prohrál), jen se děj neodehrává v daleké budoucnosti či na jiné planetě, ale v blíže neurčité současnosti. A autor přitvrdil ve svém řádění, co se smrtelných agónií týče.
Jenže tam kde Aréna smrti zaujala od první stránky, nedokázalo 15 minus zapůsobit ani natolik, aby mě tankovalo, kam že to bude příběh směřovat a kdo se bude na konci smát osudu navzdory. Opomenu-li svazující námět (který byl bohužel už jinde zpracován lépe a nápaditěji), jsou to především postavy, na kterých stojí a padá jakékoliv dobrodružství. A jsou-li vám hrdinové od začátku nesympatičtí pro svou naivitu a hloupost, přičemž záporáci inteligenční kvocient nijak nevylepší, těžko se chytat jiných stébel, jež by popoháněla ve čtení. A v případě Tomáše Zářeckého pro mě, i přes příjemně cynické odlehčení, nebyla zajímavá ani středoškolská stylistika a ani nepříliš dobře odvedené řemeslo.

TessaJean
30.08.2015 5 z 5

Tak k téhle knize snad ani není co dodat! Absolutně mě dostala. Je to zaručeně jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Napínavá je od začátku až do konce, takže jsem jí měla přečtenou během pár dnů, což se mi u knížek moc nestává pokud mají něco okolo 400 stránek. Zkrátka nepředvídatelná a neuvěřitelně čtivá kniha, kdy člověk nemůže přestat obracet strany! Můžu jedině doporučit :)

mira399
22.07.2015 5 z 5

Za mě jednoznačně pět hvězdiček. Je to fakt síla a nejde se odtrhnout. Doporučuji k přečtení.