15 minus

15 minus https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66154/bmid_15-minus-LHv-66154.jpg 4 478 171

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře...... celý text

Mishak
17.05.2020 2 z 5

Pořád nevím, co si mám myslet. Styl vyprávění mi vůbec nesedl. Neustálé přeskakování z osoby na osobu bez logického důvodu, mě strašně vytáčelo. Dialogy působí prázdně a nezajímavě. A bojové scény? Zívačka :D Alespoň já bych u nich usnula. Ano, krvák to rozhodně je, ale tak špatně a nevěrohodně napsaný, až jsem z téhle knihy zklamaná. A to velmi. Nejlepší kapitolou byl za mě epilog! A to nemluvím o tom, že už v prologu se dozvíte celý průběh knihy :D Jako proč? Navíc zápletka je průhledná - nedalo mi vůbec problém ji prokouknout. A vůbec proč se tohle všechno vlastně děje? Kdo k tomu dal souhlas? Nic! Absolutně nic se nezodpoví.
Celé to na mě působilo moc... obyčejně? Každopádně nechápu, proč mě kniha nutila číst pořád dál a dál, když jsem s ní nespokojená. Inu, alespoň za to jí dávám 2 hvězdičky a znovu už jí určitě nikdy číst nebudu.

Pozor spoiler!!!!!
Vysvětlete mi, prosím, někdo, jak je možný, že kanibaly absolutně nezajímaly mini kamerky :D :D To je tak neskutečně nelogický!

kneslova
23.02.2020 2 z 5

Námět už mnohokrát zpracovaný, ale toto se mi těžce nelíbilo, často jsem přeskakovala stránky, spíš víc než mín.

Danago
22.02.2020 5 z 5

Reality show, drsný boj o přežití. Vše dokonale zpracované, naprosto věrohodné. Dech beroucí. Bez hluchých míst.
Opravdu skvělá napínavá knížka. Myslím, že jsem v tomto žánru nic lepšího nečetla.
Kniha se klidně může porovnat s Hunger Games a obstojí bez ztráty kytičky.
Přečteno jedním dechem. Velice doporučuji. Víc takových českých autorů a knih.

a.k
25.09.2019 5 z 5

Patnáctka mladých lidí se upsala k účasti v reality show, kde úkolem je projít smrtelně nebezpečnou divočinou na neznámém ostrově. Ti, kteří přežijí a dorazí do cíle, rozdělí si mezi sebe astronomickou výhru.
Tak tohle bylo parádní čtení. Jedno velké dobrodružství, které se proměnilo na boj o holý život. Autor se s tím opravdu nepáral, masakr následuje masakr a účastníci musí být na pozoru nejen před nástrahami prostředí, ale i před svými spoluhráči. Tady totiž neplatí žádné zákony a jen ten, kdo zůstane živý, může být vítězem.
Doporučuji!!!

Knižní střípky
20.09.2019 5 z 5

Vůbec nechápu, jak mi tato kniha mohla uniknout. Toto byl hodně slušný nářez na poli vyvražďovaček. Zprvu jsem byla hodně skeptická, to se přiznám, ale pak jsem neodolala a mazala pro knihu do knihovny. A pak už jsem jen četla a četla a četla. Hodně dobré, na mladého českého autora si troufám říci, že přímo výborné. Prostředí adrenalinové reality show na pustém ostrově, kde je při honbě za výhrou dovoleno naprosto vše, bylo skvěle vystižené. Opět se člověk neubrání přemýšlení nad tím, kam až by byl on ochoten zajít při takové příležitosti pohádkového zbohatnutí. Byl by ochoten i zabít?

Novak98
08.07.2019 5 z 5

Jakože WOW, bomba. Tohle byla parádní jízda, velmi napínavé, často velmi nechutné detaily. Tato kniha je velmi kvalitní se skvělým námětem. Rozhodně stojí za přečtení.

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Vynikající vyvražďovačka, přesně něco takového na českém knižním trhu chybělo. Na to, že to napsal Čech, je to opravdu propracované, drsné, syrové a má to v sobě docela hlubokou myšlenku. Atmosféra odlehlého ostrova je geniální. Já osobně nedokážu pochopit, jak je možné, že si někdo váží života tak málo, že se rozhodne do takové reality show přihlásit. Ale každému, co jeho jest. Z postav jsem měla nejraději Floyda :)

TheSarcasm
12.04.2019 5 z 5

Slušná jízda. Co tedy dokázali ti hrdinové všechno vydržet a přežít... Styl mi občas trochu připomínal knihy Matthewa Reillyho. Námět není nijak originální, ani zpracování. Všechno jsme už asi dříve někde četli, ale děj hezky odsejpá, napětí graduje, atmosféra houstne a hnusárny jdou občas až na hranu, co chtít od takové knihy víc? Dávám palec nahoru a jdu se poohlédnout po Krysim requiem.

Iva B.
07.03.2019 5 z 5

Ufff, teda... Nevěřila bych, ze tohle napsal český autor! Paráda! Nejdříve jsem se do toho nemohlo dostat a dokonce uvažovala, ze knížku odložím, ale to by byla velká chyba! Už jsem toho myslím četla dost, takže nějaké hnusárny mě nechaly docela chladnou, i když byly popsány pekně do detailu a dost věrohodně! Konec byl překvapivý!

Ronnie68
25.02.2019 5 z 5

No páni, tak tahle kniha byla vážně dobrá .. zprvu mi to připadalo něco na způsob Hunger games ... ale jak se děj vyvíjel bylo to zajímavější .... ale v té části s Kanibalama ... to se mi dělalo zle (až tak to pro mě bylo reálné) ... ale ten konec byl pro mě šokující .. hlavně to, že postava, která se mě jevila jako záporná, to tak nebylo .. a tou zápornou postavou byl člověk, který se tam nijak neprojevoval .... ale i když to bylo od českého spisovatele ... mě se to líbilo ...

Marekh
12.01.2019 5 z 5

Kniha obsahuje 8 částí. Ačkoliv je kniha poměrně obsáhlá, přečetl jsem knihu za 2 dny. Kniha je čtivá, dobře se četla. Kniha určitě může konkurovat knihám od zahraničních autorů s tímto žánrem. Jedná se o první knihu (debut), kterou autor napsal. Dá se říci, že kniha na mne působila jako od profesionála, který napsal už několik knih.

15 soutěžících se přihlásí do reality show s názvem 15 minus, a pokud se soutěžící dostanou zdárně do cíle, čeká je velká peněžní odměna. Hlavní postavou je Don, který se dlouho připracoval na soutěž. Dokonce oslovil vrhače nožů, aby ho to naučil. Často si klade otázky, jestli zvládne soutěž, má obavy. Hraje na piano, chodí s dívkou, která se jmenuje Marion. Jeho charakterové vlastnosti se mi líbily a také jsem oceňoval, že vstoupil do soutěže, aby pomohl někomu jinému, který jeho pomoc nutně potřebuje. Postupně se seznamuje s dalšími soutěžícími. S některými si vytvoří silnější pouto, s některými si rozumí méně. Oblíbil jsem si postavu Bakariho, který vždy zachoval chladnou hlavu a svými zkušenostmi radil ostatním soutěžícím. Zajímavý byl příběh, který vyprávěl Donovi v závěru knihy. Naopak někteří soutěžící mi nebyli sympatičtí. Myslím si, že každý musí dobře zhodnotit, jestli má fyzicky i psychicky na to, aby se zúčastnil soutěže, kde jde o život a kde musí překonat sám sebe, aby přežil. Proč se do soutěže tedy hlásí lidé, kteří na to evidentně nemají? Samozřejmě účastníky vybrala televize a ta moc dobře věděla, koho vybrat. Ve skupině se musí vyskytovat různorodá směs lidí, od nejsilnějších článků až po ty nejslabší, aby to bylo pro diváky atraktivní.

Účastníci hry se musí držet cesty a nesmí se odchýlit od vytyčené trasy. Musí překonávat hodně překážet, které jsou náročné a životu nebezpečné. Postupně vlivem různých okolností dochází k úmrtí jednotlivých soutěžících.. Když jsem se dostal do určitého bodu v knize, odhadl jsem, kam to bude směřovat.

V knize se vyskytují akční scény, v některých místech brutální scény, při kterých může být některým čtenářům nevolno a možná budou přivírat oči. Tyto části asi nebudou pro slabší povahy. Občas se vyskytly i humorné scény. Mezi některými účastníky se zrodí také láska. :)

Závěr knihy je napínavý a akční. Očekával jsem trochu jiné vyústění závěru. Na konci knihy se vyskytuje EPILOG, který dokresluje charakter jednotlivých soutěžících a pohled diváků na jejich působení v soutěži.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

A skupina je vždycky tak silná, jako její nejslabší článek.

Někdy nelze zachytit řečí, co cítí srdce.

Během života střídáme mnohokrát to, jak vypadáme, ale jací jsme uvnitř, to zůstává.

Slugterra
17.09.2018 odpad!

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY:

Řeknu, že se mi už opravdu, ale opravdu dlouho nestalo, abych s nějakou kniha sekla ještě před polovinou. Skončila jsem na 150 straně a řekla si dost. Chápu, že se to někomu líbí ale já nedokážu jakkoli ocenit tuhle knihu. Mě vůbec nevadili ty vraždy. To bylo v pohodě. Četla jsem už mnohen horší, takže žaludkem mi to vůbec neotřáslo. Co mi však hnulo žlučí, bylo to, že se prakticky na těch 150 stranách neřešelilo nic jiného než sex. Řekla jsem si na 100 stránce, že knížce dám ještě šanci a budu ji číst. Jenže zklamala.

Od knihy jsem očekávala víc vzrušení, bojů, napětí, snah přežít a ne vysedávání u táboráku a bavění se o tom kdo s kým spal apod.

Postavy mě též nenadchly. Don je podle mě dost naivní a pitomec. Jediní dva se zamlouvali. Gareth a Floyd. Jen ti dva, ti byli fajn, ale to je vše. Gareth mě získal svou drzostí a Floyd zase smyslem pro humor.

A co jsem taky nechápala bylo to, že 15 minus je vlastně show o přežití. A oni vždy, když potřebovali vodu nebo jídlo, tak je někdo jako by náhodou našel. Pokaždé našli čistý pramen s pitnou vodou a hromadu jídla k tomu.

Já knihu nemohu ocenit ani jednou *, jelikož k tomu nemám vůbec důvod. Schválně kvůli této knize jsem šla do knihovny a ona mě tak neuvěřitelně zklamala. Nedoporučuji a nebudu ji ani dočítat.

fincik
15.09.2018 5 z 5

Klobouk dolů. Těžko věřit, že tohle napsal Čech. Četlo se to jedním dechem. Nápad na knihu to sice není nějak převratný, ovšem provedení je špička. Napínavé. Ke každé postavě si vytvoříte nějaký vztah. O to hůře se s nimi pak loučíme. Tedy, jak s kým. To, co se dělo v táboře kanibalů byl prostě masakr. Za mě vrcholný momenty v knize. Kam se hrabe nějakej Hadrovej panák. Konec bohužel není úplně veselej, ale to se dalo čekat. Na tohohle autora si dám v budoucnu pozor.

Drowned
12.08.2018 5 z 5

Ufff... 15 minus je tedy dost drsně hustá kniha plná napětí s příměsí trochy intelektuálního rozjímání o ceně peněz i o nesmyslnosti reality show. Knihu jsem žral od začátku do konce a ten konec je tedy hodně drsný. Ovšem to co se odehrává mezi kanibaly je hnaný do extrému, kdybych mohl přivřu obě oči :-) No, budu si muset autora hlídat abych nepřišel o jeho budoucí díla neb dle mého má dobrý potenciál. Za mě rozhodně další zajímavá kniha, tak jako autorovo Krysí requiem.

postrach
12.08.2018 5 z 5

Čím dál se dostávám,tím víc je kniha napínavější a já,napjatá,co bude dál?Napětí se stupňuje,nikomu se nedá věři,všichni se musí spoléhat sami na sebe........kniha start-cíl...super.

tlackacka
04.08.2018 5 z 5

Na začátku vypadala kniha jako průměrný příběh s podprůměrným stylem vyprávění, ale jak děj graduje, mění se i styl psaní a čím více se rozvíjel děj, tím to bylo napínavější :)

Hendrychova.K
27.07.2018 4 z 5

Kniha napínavá. Vesměs očekávaný průběh. Od konce jsem čekala trochu více.

Pitbullka
24.07.2018 3 z 5

Do poloviny knihy se toho moc nedělo, některé části byly dobré, ale na to, kolik má kniha stran tam moc akce není. Navíc jazyková stránka knihy není bohužel nejlepší.

broskev28
20.07.2018 3 z 5

Přečteno, uf! Občas drsárna, to bych opravdu nemusela, ale v knize to člověk zvládne určitě lépe než třeba ve filmu. Postupný vývoj všech přeživších postav je velmi zajímavý, i když ne u všech zcela uvěřitelný, ale to je v rukou autora - komu se to nejeví, ať nečte, že ano. Čtivé je to určitě, takže máte-li čas, doporučuju.
Jen ty gramatické chyby, ty mě teda deptaly. V tom je zřejmě autor, jakkoli mladý, nevinně. Někdo v redakčním týmu MOBA zanevřel na zájmeno MY a výsledkem jsou neuvěřitelné patvary. Teď mě napadá - že by to byl psaný projev jedince s nižším IQ? Je to totiž Hank, kdo např. na s.338 sděluje: " . . . mi všici si to pamatujeme . . ."

Rawar
06.06.2018 5 z 5

Protože jsem knížku četl na několik etap během mých nočních směn a protože těch nočních směn není za měsíc zase tolik, trochu se mi to čtení natáhlo. Ovšem jen do chvíle, než jsem se prokousal přes první, ani ne výbornou ani ne špatnou, polovinu knihy.

Do té doby se jedná o zcela průměrné, sociální drama v řekněme, nezvyklém prostředí. Ovšem zcela zásadní zlom pro mne kniha dostala cca v polovině, kdy se skupinka dobrodruhů ocitne mezi domorodými obyvateli nebezpečné krajiny. Zde to dostává skutečné grády a některé pasáže jsou neřku-li krvavou lázní a pro slabší nátury se stávají nečitelnými. A to mě zajímá.

Dále to už pěkně sviští a já oproti první polovině knížku dočítám v rekordním čase dvou směn. Postavy mají výborně napsané příběhy, které se nám odkrývají v průběhu celého putování. O někom se dozvíme více, někdo zůstane lehce v závětří, ale to vše nám vynahrazují skutečně brilantní zlomy v příběhu, právě co se charakteristik dobrodruhů týče. Děj je situován převážně do tropické džungle, ale zavítáme i na rozlehlé planiny, nebezpečná mokřadla a také do vysokých hor.

Jen závěr knihy mi radost příliš neudělal. Byl lehounce uspěchaný na můj vkus a za to, že jsme s dobrodruhy sdíleli jejich dobrodružství, až do jejich konců jsme si zasloužili, dle mého, bohatší epilog. Jinak nemám dalších námitek. Príma čtení.