127 hodin: Na hraně smrti

127 hodin: Na hraně smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68668/bmid_127-hodin-na-hrane-smrti-xjd-68668.jpg 4 101 23

Aron Ralston, hlavní hrdina a autor v jedné osobě – nadšený horolezec, cyklista, plavec a obdivovatel divoké přírody –, se vydává na snadnou výpravu do utažských kaňonů, kde ho při rutinním sestupu skalní průrvou uvězní balvan, který mu přišpendlí ruku ke stěně. Prakticky bez naděje na záchranu probírá různé možnosti, jak se dostat z nečekané pasti, a přitom se neúprosně blíží k rozhodující volbě. Během dlouhých hodin úporného boje o přežití vzpomíná na mládí, rodiče, přátele a především výpravy do divočiny, která se mu stala osudem. Poutavě popisuje své dávné setkání s medvědem i to, jak se vzdal výhodného místa, aby se mohl plně věnovat svým milovaným horám, vrací se ke klíčovým zážitkům a přemýšlí, kam ho zavedly.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Jota

Between a Rock and a Hard Place , 2004

GYROTOURBILLON
13.01.2023 5 z 5

Super kniha, je vidět , že AR pro adrenalin žije. Ano, kolikrát za hranou možností.. Podrobný popis všech jeho cest je až neuvěřitelný , ale rád se v knize podělil o všechny emoce, což je někdy krásné i únavné. Přesto dám 5* .

zahadum
30.01.2022 5 z 5

Knihu som kupoval s vedomím, že budem všetko dopredu vedieť a nebudem mať možnosť dozvedieť sa nič nové a nečaká ma ani pocit prekvapenia. Omyl !Veľký omyl ! Rovnomenný film o adrenalínovom zážitku nám zhruba opisuje samotnú tragickú udalosť do ktorej sa Aron dostal. Kniha nám zoširoka opisuje Aronov život predtým a pre zvedavcov ( napr. ja ) život po tejto udalosti. Zistíte, že Aron mal pred samotnou udalosťou kopec udalostí kedy bol jednou nohou už v hrobe. Žil naplno, venoval sa koníčku a výzvam kde o život šlo neustále. Ak to nebola lavína, bola to zima alebo smrť utopením ktorej sa vyhol naozaj len o chlp.

Aronov život bol všetko možné len nie nuda a pohodlie. Hľadal výzvy a miloval nadovšetko situácie kedy testoval sám seba kde sú jeho hranice. Nebál sa ísť na pokraj svojich síl a bol tvrdý voči sebe. Zanechal dobre platenú prácu inžiniera v Inteli aby sa mohol venovať svojej najväčšej láske - horolezectvu. V tejto časti knihy nás Aron zoznamuje s jeho výkonmi v horolezectve, zážitky, smiešne ale aj nebezpečné chvíle kedy mu často o šlo o život ( útek pred medveďom ) Všetko to smeruje k roku 2003 kedy sa Aron nešťastne dostane do situácie ktorá obletela celý svet a vďaka ktorej sa tak stal " slávny ". Popis toho čo sa mu stalo a ako to všetko znášal sú pohľadom do vnútra ľudskej duše kde je silná vôľa prežiť a urobiť pre to všetko. Naozaj všetko ! V podstate celá jeho kniha by mohla byť učebnica motivačného charakteru. Oceľová vôľa je silná zložka Aronovej povahy, vďaka ktorej zvládol a prežil to čo by 80 % z nás nedalo ( vrátane mňa ).

Číta sa to naozaj ťažko a miestami je človeku zle od žalúdka a neveriaco krútime hlavami, čo všetko musel spraviť aby prežil. Nechutné a drastické veci vďaka ktorým ostal medzi nami, rodinou, priateľmi mohol napísať knihu na základe ktorej bol natočený výborný film. Aron je symbol ľudského odhodlania bojovať a nikdy to nevzdať. 90 %

PavlaTr
21.01.2021 5 z 5

Neuvěřitelná kniha !! Hltala jsem stránky .....opravdu napínavý příběh se strhujícím koncem . Člověk žasne nad tím ,co je v lidských silách a co je schopen dokázat jen aby přežil .

lenka6751
05.01.2021 5 z 5

Viděla jsem i z filmovanou verzi, je to úžasná kniha.

Sammy.Boy
14.09.2020 5 z 5

I když nejsem zastáncem čtení knih po zhlédnutí filmu, příběh Aarona Ralstona mě ovlivnil natolik, že jsem knihu hrozně potřeboval mít a následně ji přečetl jedním dechem. Jak už to u psaných příběhů bývá, čtenář se dozvídá o hodně víc z těch nekonečných 127 HODIN dlouhého boje o přežití, než při projekci v kinosálu. Konec mě dojal a usvědčil v tom, že vůle přežít sahá daleko za hranice lidského chápání!

ber-tram
30.01.2019 5 z 5

Super agentovi Bob Saint-Clarovi náhle zhnisá prst. Je málem vyřízený... (karambol v bláznivé filmové parodii). Vytrénovaného horala na podskalní vycházce trapně přiskřípne kámen. Je málem vyřízený... (karambol v bláznivém životním příběhu). Nesrovnatelné paradoxy... jeden k smíchu, druhý k vzteku.
Krušný boj sama se sebou nutno odlehčit, když už nejde odlehčit osudový šutr. Proto se zamysleme, kolik takových hrdinů - adrenalinových hazardérů umí zaměstnat záchranářů, zdravotníků a vynervovat bližních. A taky kolik lidí se zmrzačí nebo docela zcepení za daleko smysluplnějších okolností než jsou pohorské kratochvíle, a nikdo o nich dohromady neví. 6/19

K032y
12.07.2018 4 z 5

Vzhledem k tomu, že mám rád biografii ať už v podobě filmu nebo knihy a také díla podle skutečné události, byla pro mě tato kniha jasnou volbou, i když jsem ještě před přečtením viděl stejnojmenný film, jehož předlohou byla právě tato kniha.
A teď již k samotnému obsahu knihy: V první části autor vypráví o svých předchozích výletech a strastích, při čemž tato část pro mě byla zdaleka nejméně zajímavá (možná proto, že jsem již hořel nedočkavostí k oné zápletce, pravděpodobně kvůli tomu, že jsem film viděl ještě před přečtením), ale to jsou jen moje pocity, pro někoho to může být naopak nejzajímavější část z knihy. Autor knihy měl mnohdy při svých výpravách neuvěřitelné štěstí a mnohokrát jsem si přitom uvědomil, že příhoda s rukou zavalenou kamenem se vlastně vůbec nemusela stát, neboť náhoda a nebo přátele, obojí mu mnohdy vlastně zachránily život, to je mnohdy opravdu neuvěřitelné.
Hlavní část knihy, tedy ta, když se vydá to kaňonu a popisuje celé to místo je zajímavá a nějak extrémně jsem se nehnal do části kdy ho ten balvan zavalí.
Autor detailně popisuje pocity v daných situacích, a díky tomu se člověk může do autora lépe vcítit.

čtenářka4
13.06.2018 4 z 5

Příběh o jednom z nejsilnějších pudů člověka - přežít. Strhující příběh, lehce zpomalený líčením různých cest a dobrodružství, které Aron Ralston v minulosti podnikl. Vřele doporučuji skvělý film: https://www.csfd.cz/film/272015-127-hodin/komentare/. Vyzdvihuje knihu a zaručuje velmi silný, subjektivní a působivý zážitek.

Evus
29.09.2017 2 z 5

Knihu jsem začala číst, protože mám skutečné příběhy ze života lezců ráda. A dočetla jsem ji, protože naopak nemám ráda nedočtené knihy, taky jsem naivně věřila předchozím komentářům, že druhá půlka bude lepší. Jistě, Aron je zaručeně v neskutečné fyzické i psychické kondici a nechybí mu odhodlání za deset. Jinak ale buď svoje historky nafukuje, aby zaujal publikum, nebo je to vážně neskutečný idiot, který má většinu života z pr*** kliku, a je až s podivem, že se pádu kamene na svou ruku vůbec dožil. Přitom by stačilo ubrat trochu z té arogance a potřeby se neustále předvádět. Jak ho trochu usadil jeden z jeho přátel: "Takhle já nelezu." Co jiného ale čekat od člověka, který si myslí, že divoká příroda a opuštěné hory se dají POKOŘIT? Vážně jsem chtěla věřit, že ho nehoda trochu srovná, ale celkový tón knihy i epilog "opět jsem vylezl na něco většího, těžšího, jako první" svědčí spíš o opaku...

Dáma s hrnstjm
20.02.2017 3 z 5

Strávila jsem s Aronem dlouhých, předlouhých dvacet pozdních večerů a jsem ráda, že je to už za mnou. První polovina knihy je naprostá "one man show" - kde jsem byl, s kým jsem byl, kam jsem lezl, s kým jsem lezl. Desítky lokalit a místních názvů, které mi neříkaly vůbec nic a neměla jsem sílu je hledat v mapě. Velmi podrobné a zdlouhavé vyprávění, které by ocenil možná tak outdoorový nadšenec. S příchodem dalších postav ve druhé polovině knihy získává děj značný spád, pátrání začíná a z knihy se stává pořádně napínavé čtení. Škoda, že je kniha tak obsahově nevyvážená... vzpomínky na minulost určitě v příběhu své místo mají, to nepopírám, ale prospěla by jim záživnější forma.

stovice
03.01.2017 3 z 5

Příběhy napsané podle skutečnosti jsou prostě dobré. Tento příběh o neskutečné vůli žít a odhodlání to jen dokazuje. V částech kde Aron popisuje svoje výpravy a dobrodružství jsem se dost nudila, naštěstí s postupujícím čase jich bylo méně a méně. Závěr byl strhující a četl se sám.

petra4080
17.08.2016 4 z 5

Zajímavý příběh o velmi silné vůli přežít. Střídání přítomnosti s minulostí, kdy minulé zážitky pro mě byly trochu nudné. Každopádně knihu doporučuji.

Kate338
11.08.2016 4 z 5

Před tímto člověkem opravdu smekám! Neuvěřitelný příběh podle skutené události,brilantně popsané emoce,všechny zážitky,vzpomínky. Nebýt dlouhých popisů jednotlivých výprav které Aron popisoval v minulosti knihy,bylo by to za 5 hvězd. Ale i tak je kniha prostě opravdu vyjímečná a je to jeden velkej zážitek. Určitě doporučuji!

jana1976
12.06.2016 5 z 5

Co jiného dodat.....prostě neuvěřitelná touha přežít...nemám slov jak přesně vyjádřit mou poklonu!!!

ivana02
20.06.2015 5 z 5

Úžasná kniha o neuvěřitelném odhodlání. Člověk se do ní zakousne a nepřestane, dokud není přečtená.

vendy.b.
17.03.2015 5 z 5

Úžasný příběh. Nejprve jsem viděla film. S nadšením jsem si hned poté běžela pro knížku. A opravdu mě nezklamala.

Mycak
23.11.2014 3 z 5

V tomto žánru to byla dobrá kniha, čtivá a zajímavá, možná jen osobnost pana Ralstona mi není až tak blízká, ale určitě stojí za přečtení.

Ankavi
11.03.2014 5 z 5

Naprosto strhující příběh, při kterém běhá mráz po zádech. Uvědomila jsem si, jak moc člověk vydrží, pokud má silnou vůli, jak mocnou silou je psychika, jak stateční a duchem i tělem silní lidé žijí mezi námi. Klobouk dolů...

Tereszka
16.06.2013 5 z 5

Úžasný příběh, neobyčejně statečného muže. Film mi nestačil potřebovala jsem si do detailů přečíst to, jak popisuje své vteřiny strávené v kaňonu. Zaujal mne i jeho život před tímto zážitkem a docela mne i rozesmála historka s medvědem Baribalem. Můžu říct, že je to člověk, který svůj život nepřežívá, ale do poslední kapky prožívá a úžívá si ho (někdy i na hraně svého života, který mu byl málem osudným). Má můj obdiv!

Reiben
03.03.2013 4 z 5

Skvělý a takřka neuvěřitelný příběh, ze kterého mrazí, když si člověk představí, co všechno musel Aron Ralston vydržet a protrpět. Nakonec ještě po této traumatizující zkušenosti našel dostatek sil a formou této publikace nám nabídl, abychom jeho příběh prožili s ním. Trochu jsem se obával stylu autora, ale nakonec příjemně překvapil a stránky pěkně ubíhaly. Co mě osobně přišlo nezáživné byly části, kde Aron popisuje své dobrodružství z minulosti. Je to ale čistě subjektivní pocit a někomu se tyto úseky knihy můžou zamlouvat.

horolezectví boj o přežití zfilmováno USA (Spojené státy americké) podle skutečných událostí Utah

Autorovy knížky

Aron Ralston