120 dnů Sodomy

120 dnů Sodomy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24988/bmid_120-dnu-sodomy-k5O-24988.jpg 3 661 186

Tato kniha představuje vlastně první, byť nedokončený pokus o ucelenou sexuologickou studii člověka. Sade se snaží postihnout a charakterizovat nejdůležitější sexuální úchylky. Text patří k polemickým, avšak vysoce hodnoceným dílům.

Literatura světová , Romány , Filozofie

Vydáno: , Levné knihy

Les Cent Vingt Journées de Sodome , 1785

Habana
30.03.2017 4 z 5

Když jsem knihu nalezla v oddělení erotické literatury v knihovně, trochu jsem se pousmála. Nejsem si jistá, zda taková kniha může být vedle knihy 50 odstínů nesmyslu a dalších podobných knih.
Dle mého úsudku by mohla taková kniha mít samostatné oddělení s názvem Sade.

Samozřejmě moje zvědavost nezná mezí, můj etický kodex nemá hranice a tak jsem samolibě knihu popadla, nechala se častovat znechuceným pohledem knihovnic a hurá domů.

Jsem toho názoru, že kniha je svým způsobem šokující, ale je důležité nebrat knihu tak vážně. Pokud si uvědomíme, že Sade, neuvažoval o publikaci tohoto díla a že tento člověk čekal na rozsudek smrti, tak se nedivím, co byl schopen vyplodit, pokud beru i v potaz jeho úchylku v sodomii.

Pokud se člověk povznese nad všechny nechuťárny a praktiky, tak pronikne do určitého směru a to je libertizmus a nemyslím si, že je to směr, který by se měl okamžitě zahazovat... Kniha je psaná takovým způsobem, aby lidi šokovala... časem nudí až se úplně vytratí kouzlo nechuti a čtenář jen přeskakuje situace, které se vypráví... možná je to tím, že další tři vypravěčky jsou jen bodově, ale musí se nechat to, že autor nad vším přemýšlel.

Jsme schopná vyjmenovat knihy, které mě šokovaly více než 120 dnů Sodomy, tato kniha je jen sborník všemožných praktik a některé z nich jsou běžné i v našem životě.

Co se ale musí autorovy nechat???

Ten chlap měl fakt koule, že v té době byl schopen něco takového napsat .... i když se tvrdí, že rule textu, kterou napsal, nebyla publikovatelná.

Jeronym
13.03.2017 4 z 5

To je teda síla. Až se stydím přiznat, že jsem to dočetl.
Mám silný žaludek, ale přiznávám, že mi ke konci knížky bylo dost nevolno.
Kdybych řekl, ať tu knihu nečtete, mělo by to spíš opačný účinek.
Čekal jsem něco zvrhlého, nechutného, ale tohle předčilo mé očekávání.
Kniha má také hlubší smysl, filozofické a psychologické myšlenky.

Dal bych hvězd míň, knihu jsem dočetl jen protože jsem to nechtěl vzdát. Musí se však nechat, že je ve svém odvětví opravdu originální.

kathara
14.02.2017

Člověk ví o čem knižka je, ale některé věci byly nad mé čtení..knížka, kterou asi nikdy nedočtu a ani mi to nebude líto

Blancheerka
26.01.2017 3 z 5

Toto není počteníčko před spaním nebo na uvolnění a relax (tedy pro většinu populace). Nedivím se, že z knihy se čerpalo ke studiím a lékařským pozorováním, protože i styl psaní je tak popisný a strohý, jako by je snad ani sám autor emocionálně neprožíval! Mě osobně se hnusilo číst celou knihu opakovaně a připomínaně o všemožném pojídání čehokoliv, co vyjde z lidského těla, ale přesto jsem dočetla do konce. Byla to ale výzva :)

demlice
06.01.2017 3 z 5

Ne nadarmo byl autor inspirací pro vznik pojmu sadismus... Já bych řekla, že je to dost zajímavé čtení. Do díla jsem šla s tím, že to bude punk! No a byl! Nechápu lidi, co vezmou do ruky de Sadeho a pak se pohoršují... Čekali jste romantické procházky krajinou??? :-)
Není to literatura na nedělní odpoledne, ale pro mě je to třeba snesitelnější, než některá díla českých moderních autorů ( a nenuťte mě jmenovat)... tři hvězdy si to zaslouží...

StyxPluto
21.12.2016 odpad!

Žádnou jinou knihu jsem nedočítala tak "na sílu" jako tuto. Dějově kniha odpovídala očekávání, nevadila mi brutalita, násilí, zvrácenost atd. Ovšem po pár stranách mě začaly popisy násilností nudit, jelikož to bylo pořád "na jedno kopyto", pořád to samé kolem dokola. V knize defacto není žádný pořádný děj, jenom popisy zážitků. Dočetla jsem ji jenom proto, že nerada odkládám knihy nedočtené. Pro mě je 120 dnů Sodomy nejnudnější kniha, jakou jsem kdy četla.

Pajdin
17.12.2016 5 z 5

Jedna z knih, která lze jen těžko popsat slovy. Do téhle se musí člověk začíst, povznést se nad všechnu syrovost a násilnosti spáchané ve stavu vilnosti. Kniha vtáhne čtenáře do světa bez lásky, do světa chtíče a nenávisti.

LucieAlexandra
13.12.2016 3 z 5

Ačkoli jsem tušila o čem kniha je, dost mi to vyrazilo dech... Šokující, šílené, zvrácené...

kklepkaa
25.11.2016

Knihu jsem zběžně prolistovala, přečetla pár stránek... nejsem si jistá, jestli se mi jí chce číst. Opravdu hodně silný šálek kávy.

Back
12.10.2016 4 z 5

Každý, kdo se dobrovolně rozhodne pro přečtení této knihy, by měl přece dopředu vědět, co ho to vlastně čeká. Je to úchylné, je to zvrácené, je to přesně takové, jaké to mělo být. A... asi ne pro slabé povahy :)

V..endulka
01.10.2016 odpad!

trvalo mi hodně dlouho než jsem dočetla...

NiemandIII.
01.09.2016 5 z 5

Kniha je výborná, lechtivě čtivá - pokud je někdo stejného smýšlení jako de Sade, či se alespoň nebrání tomuto tématu po verbální stránce, je pro něj svatá.

Eleanora8
06.08.2016 3 z 5

Ze začátku se mi kniha celkem dobře četla, ale po pár desítkách stránek jsem přešla na listování a přeskakování a konec jsem vzdala úplně.

Petrue
17.07.2016 5 z 5

Byla jsem připravená na hodně, ale tahle sadistická zvrácenost předčila veškeré mé očekávání. Gurmán de Sade dokázal opakovaně šokovat stále novými a ještě bizarnějšími nápady, jak si okořenit intimní chvilku. Přiznávám i bez mučení, že mě si kniha získala a dovolenou jsem si s ní parádně zpestřila. Samozřejmě nejen kvůli chlípnému obsahu, ale i vhledům do problematiky doby, psychologickým rozborům osobností, originalitou a dokonce se chvílemi člověk i zasměje. Určitě není vhodná pro slabší jedince a je zapotřebí umět se nad dějem povznést.

memphisz
10.07.2016 3 z 5

Děsivě organizované vyprávění čtyř starých prostitutek o úchylkách a perverzi jejich zákazníků. Ze 120 dnů markýz popsal jen 30, zbytek pouze načrtl deníkovou formou. Plánované další svazky přitom měly být čím dál tím brutálnější a krvavější, takže je asi dobře, že se k tomu již nedostal. Většinu knihy tak tvoří "měkké úchylky" - flagelace, BDSM praktiky a především různé fekálnosti, které markýze očividně fascinovaly nejvíce. Pro zbývající tři díly si chystal rafinované mučení, mrzačení a brutální vraždy, což pro čtenáře bohatě stačilo dochovanou formou náčrtů.

Jinak ovšem znamenitá památka konce 18. století pro studium sexuologie, která již tehdy popsala řadu jevů, které ještě dlouho poté neměly vědecké označení a definice. Tedy na svou dobu velice originální dílo.

Vampiras
21.06.2016 3 z 5

De Sade se vždy vyžíval ve chlípnostech a zvrhlosti což je vlastně jako jeho druhé jméno. Vždy šokoval svými výroky, stylem života a prvotně v rámci zvrhlosti svých knih.

Při koupi této knihy jsem byla nachystána na kde jakou nechutnou nemravnost a tak jsem se s chutí dala do čtení.
Začátek je zbytečně zdlouhavý i když líbilo se mi popisování osob jež vystihoval se vším jež se jen dalo. Knihu jsem musela několikrát odložit v náporu nechutnosti a znovu se k ní vrátit, protože mne jednoduše zaujímalo co bude dál a zda dokáže tento mistr Zvrhlík nastínit ještě zvrhlejší scénu. Měla jsem tu možnost shlídnout i filmové zpracování jež není ani zdaleka tak silné jako knižní předloha.

hana1984
20.06.2016 odpad!

U žádné jiné knihy jsem nikdy nezvracela,až po tomhle.Chvílemi jsem musela odkládat a nutit se k dočtení. Děs a hrůza...

niki-chan
30.05.2016 3 z 5

U pana de Sada je třeba brát trochu odstup při čtení. Zvrhlosti a nechutnosti mě nijak nepřekvapily, přeci jen, vím co čtu. Ale tak nějak jsem čekala i něco trochu jiného, něco prostě chybělo. Za mě tak 50/50

fis.rena
01.05.2016 1 z 5

Že je to polemické dílo,s tím souhlasím. Ale vysoce hodnocené?...no tak...
Přečetla jsem celé a mohlo to všechno být poloviční. Kniha má 3 části,ve kterých jsou vyprávěny příběhy. Po přečtení,dejme tomu prvních čtyřech v každé části,se člověk dál nudí,jelikož je to stále a pořád dokola. Do strany cca 250 se stále mluví o fekáliích,které se zřejmě v rámci dobrodružství točí jednou na talíř a pak do úst.
A co se týká zmiňované filosofie v díle...opět říkám "no tak...". V těch několika rozhovorech čtyř výtečků,kteří celou tu fekal-párty platí,se řeší vesměs nesmysly.
Úvod zbytečně zdlouhavý...
Čtení opravdu pro ty,co mají žaludek řezníka jako já :D ale celkově hloupost ,psaná evidentně nějak "zasaženým" člověkem. Samozřejmě se to,co se děje v knize,děje i teď,viz.někteří si pěkný večer představují tak,že si v obýváku natáhnou igelit a dělají si ze sebe navzájem TOIky a je to zřejmě děsnej rajc,ale čtení tohoto je ztráta času.

lapagerie
15.04.2016

Nedokážu dočíst do konce. Zvrhlosti nabývají takového rozměru, že to prostě nezkousnu.