10x sci-fi

10x sci-fi https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129563/bmid_10x-sci-fi-Aar-129563.jpeg 4 21 3

Vědeckofantastické povídky amerických a anglických autorů. Z anglických originálov uverejnených v zborníku The Arbor House Treasury of Modern Science Fiction, Arbor House, New York 1980 vybral a doslovom opatril Hviezdoslav Herman. Obsah: - Dvestoročný človek – Isaac Asimov - Obyčajný čas – James Benjamin Blish - Krišťálová stena, oko noci – Algirdas Jonas Budrys - Piloti z rodu ľudí – Harlan Jay Ellison, Alfred Elton van Vogt - Svetlo dávnych dní – Bob Shaw - Tvar – Robert Sheckley - Bulvár Alfa Ralfa – Cordwainer Smith - Detská hra – William Tenn - Ženy, ktoré muži nevidia – James Tiptree, jr. - Stvoriť svet – Roger Zelazny... celý text

yerry
09.01.2017 4 z 5

Jedna z tých lepších a vo svojom čase hádam aj najlepšia antológia sci-fi poviedok vôbec vydaná u nás. Vyslovene slabé poviedky sa tu nenájdu. Autormi sú všetko staré známe mená. Ak by som mal vybrať zo všetkých desiatich to najlepšie, vyzeralo by to asi takto:

Absolutórium si zaslúži hneď úvodná poviedka od Isaaca Asimova: "Dvestoročný človek" spoločne s nasledujúcou poviedkou od J. B. Blisha: "Obyčajný čas" a poviedkou "Tvar" od Roberta Sheckleyho. Veľmi dobré poviedky tu má spoločná práca Ellisona a van Vogta, ďalej Bob Shaw a William Tenn.

Veľmi cenný na dobu vydania je aj doslov (dnes je to už trochu zjednodušený pohľad), v ktorom je vysvetlené, čo to vlastne Science Fiction je, v čom sa líši od literatúry faktu a v čom od ostatnej beletrie. Aký je rozdiel medzi sci-fi a fantasy, medzi hard a soft scifi. Spomenutý je tu Zlatý vek aj Nová vlna. Poznámky k jednotlivým autorom sú obšírnejšie ako bežné medailóniky v iných antológiách aj napriek ich neaktuálnosti s prierezom zásadných diel u jednotlivých autorov a ich bližšou identifikáciou v prípade pseudonymov.

Knižku hodnotím ako veľmi dobrú až vynikajúcu bez nejakých zásadnejších hluchých alebo slabých miest. Odporúčam.

gan112
03.03.2015 3 z 5

Myslím že je plná vyvážených a dobrých kúskov, ktoré sú zapamätateľne, a nieje ich 30 ako je dnes trendom, takže určite v mojom prípade pôjde o obľúbenú knihu. Aj keď celkový sumár hodnotenia je asi lepší ako u každej poviedky zvlášť :) Nuž v 84-tom to musela byť bomba.

mora.nocna
05.03.2013 2 z 5

niektore poviedky su slabsie, niektore vyborne. okrem asimova, ktory snad nemoze ani byt zly ma oslovila poviedka svetlo davnych dni, vyborny napad. peknu moralnu pointu ma poviedka tvar.