1000 vlajek, praporů a zástav

1000 vlajek, praporů a zástav https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485418/bmid_1000-vlajek-praporu-a-zastav-UIO-485418.jpg 4 9 2

Design, tvar, barva, velikost: aby se mohla stát praporem lidí, kultury, hodnot či celého národa, musí být každá vlajka promyšlená do posledního detailu. Tato kniha vám odpoví například: Jak to, že nejtypičtější vlajkou je trikolora? Jaká je nejdelší vlajka na světě? Jak vlajky vznikají? Kolik států existovalo před sto lety? Tento bohatě ilustrovaný průvodce vám zábavnou formou představí dějiny vlajek a praporů z celého světa, dozvíte se, co stálo za jejich vznikem, a zjistíte, jak získaly současnou podobu.... celý text

Romcha
Romcha
25.06.2023 5 z 5

Pro vexilology tak trochu povinnost mít v knihovně pro ostatní zcela jistě doporučuji buď pro rozšíření obzoru nebo nabytí nových všeobecných vědomostí.

Kniha je graficky zpracována velmi zajimavým způsobem a koncepce knihy působí velmi uceleně. I já jako odborník jsem se dozvěděl pár nových zajímavostí, což určitě chválím, mimo to se můžete dočíst/dozvědět:

- všechny vlajky světa jsou tzv. jednostranné, výjimkou je vlajka Paraguaye, která je dvoustranná
- fialová barva se na vlajkách nepoužívá, výjimkou je opeření hlavičky a trupu papouška na vlajce Dominikánské republiky
- Mexická vlajka je patnáctibarvená
- Mosambik je jedinou vlajkou na světě s figurou moderní palebné zbraně (AK47)
- Zambie je jediná vlajka světa s kantonem v pravém dolním rohu
- Kambodžská vlajka je jediná se samostatně stojící budovou, jenž není součástí znaku ani erbu
- Kypr a Kosovo jsou jediné dvě vlajky světa nesoucí siluetu svojí země

8405
8405
28.12.2021 4 z 5

Kniha sama o sobě je napsaná zajímavou formou a obsahuje asi ty nejpodstatnější a nejzajímavější vlajky, které se ve světě v průběhu historie objevily. Myšlenka a forma, kterou tato kniha byla zpracována mi příjde naprosto skvělá a býval bych dal 5 hvězdiček, ale nemůžu se vyrovnat s tím, kolik kniha (alespoň aktuální vydání) obsahuje chyb. Nezmiňuji tu chyby v textu, protože to je něco, co jsem ochotný překousnout, nicméně vadí mi to, že jsem narazil na vlajku Jordánska pod kterou bylo napsáno "Gruzie", nebo i to, že se autoři ani neobtěžovali dvě z vlajek správně oříznout a napasovat do rámečku, tak jak by to správně mělo být, což si myslím, že v případě knihy o vlajkách je jednou z klíčových věcí.
Co nehodnotím, ale co mi chybělo, byl nějaký přehled vlajek jednotlivých regionů Ruska, které mi tam tematicky i formálně zapadají, ale z nějakého důvodu tam tyto regiony zkrátka chybí (což je zvláštní, když jsou zde detailně popsány vlajky administrativních regionů Španělska, Francie, Číny, Spojených Států, Německa, Velké Británie a Itálie). Pro zajímavost bych přidal i seznam vlajek alespoň těch nejdůležitějších teroristických organizací.

Autorovy knížky

2021  84%1000 vlajek, praporů a zástav