1000 českých a slovenských hub

1000 českých a slovenských hub https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240130/bmid_1000-ceskych-a-slovenskych-hub-240130.jpg 5 7 1

Tato kniha představuje úžasnou rozmanitost hub České a Slovenské republiky v praktickém formátu, díky kterému je možné knihu nosit s sebou do přírody. Najdete v ní více než 1000 druhů hub že všech skupin, vyobrazených tak, aby na fotografii bylo vidět maximální množství poznávacích znaků. Na knize se podílelo několik desítek našich nejlepších fotografů hub a je určena jak houbařům, kteří se chtějí naučit poznávat nové druhy, o zejména pro amatérské i profesionální mykology a další zájemce o bližší studium hub, pro které by měla být užitečným pomocníkem v rámci jejich odborného mykologického studia. Každý druh je v knize představen stručným, ale výstižným popisem, včetně informace o základních mikroskopických znacích a o možnosti záměny s podobnými druhy. Některé skupiny hub jsou představeny téměř vyčerpávajícím přehledem. V knize tak najdete 100 druhů, forem a variet hřibovitých hub, více než 60 druhů ryzců, holubinek a čirůvek. Mnoho druhů hub je knižně představeno a vyobrazeno vůbec poprvé. V úvodní části knihy navíc čtenáři najdou přehledné kapitoly o anatomii, ekologii, systematice a ochraně hub, včetně základních údajů o způsobu jejich zpracování, základní kontakty na mykologické poradny a odkazy na zajímavé internetové stránky. Velikým bonusem knihy jsou rovněž informace ke každé fotografii, kde a kým byl daný druh nalezen a vyfotografován a stručné info o lokalitě a její ekologii. Kniha je díky své obrazové kvalitě i nádherným fotografickým dílem, které by nemělo chybět v žádné knihovně všech milovníků přírody a hub.... celý text

Arocrynn
02.05.2016 5 z 5

Rozsáhlá a opravdu nejkomplexnější studie o houbách, kterou lze v současné době u nás získat. U každého druhu je přehledná fotografie, popis, event. charakteristika kloubouku, třeně, dužniny, lupenů či rourek, doba a místo výskytu, využití (jedlá, nejedlá, jedovatá, smrtelně jedovatá) a možnost záměny, ale publikace jde ještě dál a nabízí nám i charakteristiku vůně, chutě, popis výtrusového prachu a vzhled výtrusů. Tímto se z běžné "knihy o houbách" dostává na mnohem vyšší úroveň odborné publikace určené nejen laické veřejnosti.
Popravdě kniha je (kupodivu) nejméně vhodná pro "sváteční houbaře", protože nepředkládá typické znaky, které by jim pomohly při sběru hub (jako např. "když vidím toto a toto a nevidím toto, jedná se o jedlý druh, avšak pozor, když vidím tamto, je houba nejedlá/jedovatá). Ocení ji však všichni mykologové (začínající i zkušení), fotografové a milovníci přírody, kteří chtějí posunout svoje znalosti mnohem dále.

houby atlasy hub

Michal Mikšík