10 rande naslepo

10 rande naslepo https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454900/bmid_10-rande-naslepo-neq-454900.jpg 4 404 128

Rodina dokáže Vánoce vždycky pořádně osladit, tomu věřte! Sophie si k Vánocům přeje jedinou věc - strávit víc času se svým klukem. Jenže se ukáže, že on by si dal od jejich vztahu raději pauzu. Sophie se se zlomeným srdcem uchýlí k prarodičům, jejichž dům je plný spousty rodinných příslušníků, kteří tam přijeli na vánoční prázdniny. A babička vymyslí (ne úplně super) plán: během následujících deseti dnů vyrazí Sophie na deset schůzek naslepo, které jí dohodnou její příbuzní. Tohle budou ty nejhorší vánoční prázdniny, jaké kdy zažila... nebo nakonec ne?... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , CooBoo

10 Blind Dates , 2019

Míjuš
05.08.2021 5 z 5

Kniha vybíraná na základě kladných recenzí...A taky na základě nádherné obálky (protože to bych nebyla já, kdybych nekoupila knihu s hezkou obálkou). I přes to, že nejsem úplně fanoušek romantických filmů, tak mě tyhle sladké knihy naopak celkem baví.

Bylo to velmi příjemné, oddechové, jednoduché a usměvavé čtení, které pohladilo po duši. Zápletka je v podstatě průhledná, jak to skončí si člověk krátce po začtení se do příběhu domyslí, ale u tohoto typu čtení mi to vůbec nevadí. Co se mi ale obzvlášť líbí je originální námět knihy - rande naslepo. Hodně, hodně zajímavý (a trochu děsivý) způsob trávení zimních prázdnin, obzvlášť, když tahle "slepá rande" domlouvají členové rodiny, kteří usilují o zahojení ran z rozchodu. ​Líbilo se mi, že každé rande vypadalo úplně jinak, tudíž o pestrost příběhu nebyla žádná nouze. Oproti klasickým klišé romantickým linkám je tohle něco úplně jiného, co člověka prostě pobaví.

Co mě ale hned zpočátku zarazilo, byl neobvykle vysoký počet těchto rodinných příslušníků hlavní hrdinky...Sakra, vždyť já si ani po přečtení nepamatuji, která sestřenice a bratranec patří k jaké tetě a strýci, která teta je se kterým strýcem a který strýc s jakou tetou. Naštěstí pro děj příběhu nebyli nijak extra důležití, a autorka je často zmiňovala právě tak, jak k sobě patřili, což určitě někomu alespoň vzdáleně ulehčilo jakousi orientaci mezi všemi těmi vztahy. Ty nejdůležitější postavy, kolem kterých se rande naslepo točí, si člověk zapamatuje již snadno. A vesměs tihle všichni byli svým způsobem sympatičtí. Neobjevuje se zde žádný ufňukanec, sobec nebo nevýrazná osobnost.

Věřím, že k téhle knize se v budoucnu s nadšením vrátím.

Nikkey
25.07.2021 4 z 5

Na začátku jsem si říkala, že to nebude úplně něco pro mě, ale potom, co se děj dal do pohybu jsem ráda, že jsem knihu neodložila. Příběh byl jednoduchý a zábavný. Žádné extra komplikované zápletky, zkrátka vánoční odpočinková kniha. Nejlepší na tom byla ta rodinná atmosféra.

ovsemzectu
23.07.2021 5 z 5

Moc hezká kniha. Hodně mi připomínala knihy od Kasie West. Doporučuji

Hellothere
05.07.2021 4 z 5

Toto bylo milé překvapení. Hodně milá a nevtíravá romantika. Chápu, že pokud si to někdo chtěl přečíst za účelem získání vánoční atmosféry, tak bude zklamaný, protože to tam opravdu není, přestože se to odehrává v adventním čase. Ale vzhledem k tomu, že já jsem si to za tímto účelem nekupovala, naopak mě zajímala pouze romantická linka, tak jsem byla velmi mile překvapená.

Tento odstavec neobsahuje spoiler, pouze jsem přeříkala anotaci vlastními slovy. Hlavní hrdinka v mém věku, Sophie, se rozešla se svým přítelem (spíš on s ní), který byl mírně řečeno divný. Teď je u své rodiny na Vánoce a snaží se vyléčit si svoje zlomené srdíčko. Její babička (evidentně místní dohazovačka) se rozhodne vytvořit seznam 10 dat (od 20. - 31. prosince), kdy na každý den připadá jedno rande naslepo, které domluví a naplánuje jeden člen její dost rozkvetlé rodinky - to tak ve zkratce.

Vlastně už od začátku víte, kdo s kým bude, hned jak se ta postava objeví na scéně. To pozná i slepý a pokud člověk je alespoň trochu společensky použitelný, pozná to. Nutno říct, že jsem s výsledkem spokojená, protože tuhle postavu jsem měla ráda už od začátku a byla mi moc sympatická.

Co mi ze začátku trochu vadilo, byl velký počet rodinných členů, které se snažíte celou dobu zapamatovat. Ale ve finále (tak v 1/3 knihy) zjistíte, že si je vlastně všechny pamatovat nemusíte a ti důležití - ti kdo pořádají celou akci Rande naslepo a jsou do toho nějakým způsobem angažovaní - tak ty si bez problému zapamatujete.

Na romantickou linku jsem se hodně těšila, protože dle mého je dost originální nebo minimálně jsem žádnou takovou ještě nečetla - tím myslím s tématikou rande naslepo. Já sama bych do takové blázniviny nikdy nešla, ale číst o tom mě upřímně bavilo.

Celá kniha se skvěle četla, nebyla zbytečně naivní - jak by se ze začátku mohlo zdát vzhledem k věku hrdinky - ani ufňukaná. Děj hezky plynule běžel a nikde nedrhl. Podle mě skvělá kniha na léto nebo na dovolenou někam k mořil.

tittanie
10.06.2021

Tuhle knihu jsem si docela užila. Byla správně střelená a vtipná. Četla se strašně lehce. Byla předvídatelná, ale to mi nevadilo.
Moc se mi líbí obálka.

ElikaS
15.05.2021 5 z 5

Tuhle knížku jsem si vybrala k přečtení podle obálky. Ta mě na první pohled upoutala. Takže jsem ani pořádně nevěděla, do čeho jdu. Výsledkem je ale moc pěkná young adultka, u které jsem se skvěle bavila. Představa takovýhle Vánoc je tedy dost děsivá, ale myslím, že má své kouzlo.
Zorientovat se v rodině Sophie nebylo úplně jednoduché, ale od děje to nijak neodvádělo. Hrozně se mi líbilo, že autorka věnovala každé schůzce dostatek prostoru i pestrost jednotlivých rande. Žádné nebylo stejné, u některých jsem se řezala smíchy, některá byla romantická.
Jasně, knížka je předvídatelná, prakticky od začátku jsem tušila, s kým Sophie skončí, ale to už tak nějak patří k romantickým knížkám. Rozhodně si od toho odpočinete, a třeba jako předvánoční čtení to je naprosto super.

MikiJura
11.05.2021 2 z 5

(SPOILER) Snažila jsem se psát bez spoilerů, ale přesto tam je pár věcí, co by někdo za to mohl pokládat, tak pro jistotu. Označuju.

“10 rande naslepo” je ten typ knížky, který vás vyloženě nenaštve, ale ani vás nijak nenadchne. Přestože jsem na knížku slyšela převážně kladné recenze, tak jsem do čtení s moc velkým očekáváním nešla (abych nebyla zbytečně zklamaná jako u poslední knihy). Spíš jsem byla zvědavá, jak autorka píše a jakým stylem se popere s tématem schůzek, jenž jsou naslepo zorganizované rodinou. Když si u této knihy nenastavíte vysoká očekávání, tak si dle mého u ní určitě odpočinete a nenaštvete se.

Podle mého je to příjemná oddechová knížka s nenáročným jazykem i dějem z období Vánoc. Jediné, co bude vyžadovat trochu vaší pozornosti a plnou soustředěnost bude orientace v rodině hlavní hrdinky Sophie. Je opravdu velká, a tak je náročné si za tak krátký děj všechny zapamatovat. Autorka s tím naštěstí počítala, a tak spolu se jmény často připomíná i příbuzenské vztahy vůči hlavní hrdince.

Příběh vypráví o dívce Sofii, která se těsně před vánočními svátky, ne zrovna příjemným způsobem, rozejde se svým přítelem. Do toho se bojí o svou starší sestru, která má rizikové těhotenství a komunikuje s ní po telefonu, aby byla v obraze. Sophie se vydá na rodinnou sešlost, kde dohodnou, že by ji mohli rozveselit tím, že půjde na deset rande naslepo a pokaždé jí společníka vybere někdo jiný z rodiny. Nyní si řeknete, jak napínavý děj to asi budem avšak v této knize tomu tak není, jelikož už skoro od začátku víte, s kým hlavní hrdinka skončí. Přesto se tam nějaké překvapení najde díky takovému menšímu odhalení/přiznání na konci a vysvětlení několika událostí z dětství, které se během děje opakovaně zmiňují. Rozhodně vás příběh úplně neunudí předvídatelností.

Co u této knížky musím rozhodně kladně hodnotit je originalita rande, která Sofie podnikne. Od romantických, přes taková nijaká až po totální katastrofy, za které bych na jejím místě asi škrtila toho, kdo rande vymyslel. V celkovém pohledu to však bylo roztomilé a opravdu se u toho místy upřímně zasmějete.

Dál bude moje recenze ve stínu mínusů, bohužel. Z celé knížky jsem měla pocit uspěchanosti, a tak si jednotlivá rande nestihla pořádně prožít (smích). I přes to, že tak cca první ⅔ knihy se mi četly velmi pomalu a přišly mi detailnější než poslední ⅓, tak mi tam pořád něco chybělo. Možná trochu víc té detailnosti, možná trochu víc citů, aby si mě příběh získal. Často mě napadaly otázky, na které jsem v knize po celou dobu nenašla odpovědi, takže by se podle mého hodilo to více rozvést. Stejně tak se mi celé první ⅔ knížky bohužel nedařilo vůbec začíst. Dělalo mi také problém se se Sofií během děje nějak sžít, což se mi nepovedlo ani do samotného závěru. Ne, že by mi byla vyloženě nesympatická, to ne, ale nic mi nebylo tak blízké, abych si k ní během čtení dokázala vybudovat nějaký bližší vztah.

Další věc, která mě při čtení trochu rušila, bylo řešení se blížícího porodu Sofiiny starší sestry Margot (předčasně porodí), což by tam za mě ani být nemuselo - není to tam vyloženě nutné k rozuzlení žádné zápletky ani tak, takže mi to přijde malinko nadbytečné a i trochu mimo realitu. Nejsem doktor, ale mám doma brášku, který se narodil předčasně (o cca měsíc dřív) a měsíc si no nechali v porodnici, než nám ho doktoři dali domů, tak mi přijde divné, že tady už po pár dnech Margot i s miminkem pouští z porodnice, ale… to jen takové moje malé zaražení, co mi nešlo do hlavy.

Takže abych to nějako shrnula, pokud hledáte knížku z období Vánoc, u které se chcete občas zasmát, chcete vypnout a nemuset přemýšlet nad nějakou složitou zápletkou a nekomplikovat si život košatým vyjádřením autora, tak tohle je knížka přesně pro vás. Řekla bych, že v ní najdou zalíbení hlavně náctileté slečny tak čtrnáct, patnáct plus, ale starší čtenářky toužící po něčem jednoduchém si v tom určitě něco pro sebe taky jistě najdou.

Liduka
30.04.2021 3 z 5

Popravdě mě kniha dost zklamala. Moc jsem se na ní těšila, hlavně po přečtení kladných recenzí. SPOILER: Rande ale byla taková nějaká podivná, tedy kromě toho prvního. Přišlo mi nereálné, že se během každého dne někde konala nějaká prapodivná párty. Dále nechápu, proč jí příbuzní vybrali kluka, který byl zadaný a také pochybuju, že by pustili dva teenegery do pornokina. Navíc mě iritovalo, že se její rodina pokaždé vsázela, jak dlouho na tom rande vydrží.

Fortuna7
29.04.2021 5 z 5

Deset rande naslepo je krásná a velice vtipná oddechová knížka. Moc se mi líbilo, že autorka přišla s opravdu skvělými nápady na (fakt divná) rande naslepo. Ani nevím, které se mi líbilo víc... Hrozně mě ale pobavily názvy bowlingových týmů, jako prostě Alej-nisterové, nebo Bowl-tonové? No já se mohla potrhat smíchy XDD
I když je kniha předvídatelná, mně se moc líbila a mohu ji doporučit:-)

Karolin77
09.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Knížka je velice čtivá a má sympatické postavy. Autorka má podobný styl psaní jako K.West. Takový lehký, svižný, čtivý a milý.
Knížka je určena spíše mladším čtenářům okolo 12,13 let. ( Pokud je Vám nad patnáct knížka Vás moc nechytne a nepřijde Vám tolik vtipná jako mladším čtenářům)
Jediné co mi vadilo bylo to, že hlavní hrdinka má straší sestru která čeká miminko a když se narodí. Všichni jsou na prášky a mají o něj strach, protože se narodilo předčasně ( a teď mě neberte špatně,ale mě to přišlo trochu přetažené za vlasy - doktoři dokáží zachránit miminko o velikosti tužky bez trvalých následků - ano,nejsem matka tak na to nemám úplně dobrý názor. Možná se na to za pár let budu dívat jinak.
Knížka je fajn odpočinková jednohubka u které si odpočinete i přesto že je neuvěřitelně předvídatelná- už od začátku víte jak to dopadne a s kým hlavní hrdinka skončí.
Vůči tomu,že jsme tuto knihu četla v 16 letech tam už mě tolik nebavila. Jak už jsem psala nejsem cílovka.
Každopádně musím ocenit originální námět.
Za mě takové slabší 4/5*.
Knížku už znovu číst nebudu a myslím, že jí co nejdříve najdu nový domov.

Marbla2004
08.04.2021 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Občas to bylo dost klišé, ale ty rodinné vztahy a jednotlivá rande mě moc bavily. Mělo to nějaké ty mouchy, ale rozhodně příjemná oddechovka.

zaandulee
30.03.2021 4 z 5

Myslím, že je to opravdu odpočinková kniha, nejlépe o zimních prázdninách, v zimních měsících. Námět knihy se mi zdál opravdu originální, vtipný a zajímavý. Hlavní "hrdinka" byla zábavná, ostatní postavy také nebyly špatné.

Doporučuji všem, kdo mají chuť na jednoduchou ale vtipnou oddechovku.

girdi
29.03.2021 4 z 5

Myslela jsem, že kniha je určena starším čtenářkám, takže mě to milé teenegerovské randění sice překvapilo, ale nakonec i potěšilo. Bylo to opravdu příjemné a oddechové čtení, jak zmiňuje většina komentářů níže. Stránky vám mizí pod rukama ani nevíte jak a i když se nekonají žádná velká překvápka, tak za ty vykouzlené úsměvy na tváři to rozhodně stojí.

ivousekk
26.03.2021 4 z 5

Vyborna oddechovka, pri ktere se budete prubezne usmivat. Jak to dopadne, je uz predem jasne, presto je zabava se k tomu procist. Jen ta obri rodina a zaplava jmen byla zbytecna, stacila by pulka.

ester188
20.03.2021

10 rande na slepo je velmi pěkně napsaná kniha. Děj je opravdu super a doslova nemůžete přestat číst ????. doporučuji

LištičkaMay
17.03.2021 4 z 5

Pěkné odpočinkové čtení, u kterého jsem se i občas pobavila. Typická oddechovka se ztřeštěnou zápletkou. Jasně, pravděpodobně brzy Vám dojde, jak celá kniha dopadne, ale je to prostě milý příběh, který člověk slupne na jeden zátah.

Brunnetka
16.03.2021 5 z 5

Odpočinková kniha, ideální na "čtecí krizi". Přiznávám, že na začátku jsem si říkala "co jsem to dostala do ruky" (knížka byl dárek), ale jak se děj rozjížděl, tak mě to začalo bavit víc a víc. Moje rodina moc jako rodina nefunguje - i proto se mi líbilo, jak jsou vztahy v knize popsané a jak se do randění celá rodina zapojila. Některé situace byly vážně vtipné (tedy nedoporučuji číst v hromadné dopravě-budete za blázna :D ), jiné zas ne. Celkově bych to zhodnotila jako povedená kniha s povedeným příběhem :)

Ditules
15.03.2021 4 z 5

Nasmála jsem se. Pohodová kniha na vánoční čas.

denydean
12.03.2021 5 z 5

Super oddychovka na jeden zátah. Moc jsem si to užila. :) ❤️

Gabux
04.03.2021 5 z 5

Na začátku jsem neměla žádné očekávání. Vlastně jsem měla po prvních pár stranách pocit, že jsem šáhla vedle. Ale musím upřímně uznat, že tahle krásná a roztomilá jednohubka je pohlazení po duši, které jsem potřebovala.

Sophie je skvělá hlavní postava s úžasně praštěnou rodinou! A její babička je babičkou, kterou by měl mít každý. Ano, ano. Ze začátku se v její rodině budete ztrácet, ale to ničemu nevadí. A rozhodně si jejich praštěnost užijete na plno.
Ano. Skoro od začátku budete vědět jak to asi dopadne. A ano. Je tam spoustu klišé. Ale je to tak skvěle napsané a tolikrát se u knihy pobavíte, že ji to odpustíte stejně jako já.

Doporučuju knihu všem, kteří si chtějí u příběhu odpočinout, zasmát se a hlavně se jím nechat pohltit.