1. čs. partyzánská brigáda Jana Žižky : (srpen-listopad 1944)

1. čs. partyzánská brigáda Jana Žižky : (srpen-listopad 1944) https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342969/1-cs-partyzanska-brigada-jana-zizky-lDe-342969.png 5 5 2

Činnost 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky patří k největším a nejslavnějším kapitolám historie odbojového a partyzánského hnutí proti nacistům u nás. Kniha je věnována všem předpokladům činnosti partyzánské brigády na Slovensku a zvláště na Moravě, vzniku této jednotky od výcviku v Sovětském svazu až po vysazení na Slovensku v předvečer SNP, jejímu přesunu za povstání na východní Moravu, její činnosti v oblasti Beskyd, spolupráci se zdejšími odbojovými skupinami až po obklíčení a rozbití štábu brigády.... celý text

Blue
26.10.2022 5 z 5

Precizní dílo, zřejmě stále nepřekonané. Samozřejmě hodnotím stránku faktografickou, dobový balast je třeba brát s nadhledem.

Kakho-Oto
17.02.2021 5 z 5

Monumentální dílo o partyzánském odboji na východní Moravě, konkrétně Valašsku. Věčná škoda, že Josef Přikryl v roce 1985 tragicky zahynul v osobním automobilu na železničním přejezdu v Lipníku nad Bečvou. Plánovaný druhý díl historie 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky tak již nemohl dokončit. A neudělal to za něho ani nikdo jiný. Marie Hrošová napsala povedenou publikaci o celé historii partyzánské brigády, nicméně nešla do takových podrobností jako Přikryl. Vzhledem k roku vydání (1976) by mohl někdo očekávat propagandistickou publikaci, jíž se nedá moc věřit...Ale tak tomu není, Přikryl pouze v jedné kapitole psal poměrně kriticky o výsadcích Clay a Wolfram, ale jinak je kniha velmi objektivní a má vysoké odborné kvality. Přikryl v poznámkovém aparátu poukázal na různé mylné a nepřesně udávané údaje z historie brigády (mj. Jan Dvořák byl zrádcem až po smrti Ušiaka, do konce roku 1944 se jednalo o partyzánský oddíl - na brigádu byl po přírůstku členů rozšířen až v lednu 1945, Vladimír Krajčík zvaný Jerry nebyl konfidentem gestapa, jak se dokonce někdy psalo ad.). Přikryl dokonce otevřeně psal o tom, jak neskutečně nadnesené byly ztráty Němců uváděné partyzány, např. při jedné přestřelce (25. 9. 1944) jeden Němec padl a dva byli zraněni (údaje z dobových úředních hlášení), avšak partyzáni hlásili štábu do Kyjeva, že v této přestřelce zlikvidovali 36 Němců a dalších 8 zranili (navíc se jednalo o boj ve tmě)... Všechny kapitoly knihy jsou zajímavé, tedy i ty o zformování partyzánského oddílu v Kyjevě a jeho vysazení a působení na Slovensku. Zaujaly mě rovněž údaje o tom, jak Valaštiak a Mézl padli v říjnu 1944 do rukou Němcům. Apropos tito zrádci odboje měli být po válce popraveni, ale prezident Gottwald jim milostí trest změnil na doživotí (Valaštiak byl propuštěn v roce 1960 a Mézl již čtyři roky před ním).

druhá světová válka (1939–1945) partyzáni protifašistický odboj Partyzánská brigáda Jana Žižky rok 1944

Josef Přikryl
česká, 1930 - 1985
1976  100%1. čs. partyzánská brigáda Jana Žižky : (srpen-listopad 1944)
1985  100%První partyzánská skupina Zelený kádr

Kniha 1. čs. partyzánská brigáda Jana Žižky : (srpen-listopad 1944) je v