Městská knihovna Nové Sedlo (Nové Sedlo)

knihovny

Typ:veřejná knihovna
Město:Nové Sedlo
Telefon:352 358 118
E-mail:knihovnadospele@mkns.cz; knihovnadetske@mkns.cz
Web:http://www.mkns.cz/index.php
Adresa:Masarykova 502, Nové Sedlo, 357 34
Otevírací doba:Po 9-11:30 13-17
Út 9-11:30 13-15 kopírovací služby
St 9-11:30 13-17
Čt 9-11:30 13-15
Pá 9-13:30 kopírovací služby

O knihovně

Na základě ustanovení knihovnického zákona z listopadu 1919 zřídila obecní správa již v lednu 1920 veřejnou lidovou knihovnu. Předtím vznikly v Novém Sedle v rámci osvětových programů některých spolkových a politických organizací institucionální knihovny sloužící jejich členům. Jeden z takových knihovních fondů, který patřil Svazu Němců v Čechách, převzala po založení veřejná knihovna umístěná v jedné místnosti budovy městského úřadu. Z finančních prostředků obce dostávala knihovna pravidelné roční příspěvky na nákup literatury. V době první republiky měla knihovna, o jejíž provoz se zasloužili zejména místní učitele, německé a české oddělení. Pro řízení činnosti veřejné knihovny byla ustanovena zvláštní knihovní rada.

Obecní knihovna byla přeměněna v rámci jednotné úpravy knihovnictví v našem státě na místní lidovou knihovnu, a to v roce 1946, což dokazuje první zapsaná kniha do přírůstkového seznamu.
Pod číslem 1. byla tehdy zapsána kniha Zana Greye: Muž lesa. Knihovna ji dostala darem dne 1. 9. 1946, již tehdy byla stará dvacet let. Úplně první knihovna byla umístěna v místní škole. Od roku 1952 sídlila již Obecní knihovna v domě č.p. 532 (Tělovýchovná jednota). Ve svých prvních letech činnosti sbírala knihovna knihy, jak se dalo. Většina získaných knih pocházela právě z darů od prvních čtenářů. I výpůjčky měly konečné roční číslo pouze trojmístné. V roce 1974 se, již jako Městská knihovna, přestěhovala do prostorů nově vystavěného Městského národního výboru, dnes Městského úřadu Nové Sedlo, kde sídlí dodnes.
Všechny knihy a periodika jsou čtenářům dostupné ve volném výběru ve čtyřech odděleních:

- Oddělení pro dospělé čtenáře
- Oddělení pro děti a mládež
- Čítárna
- Studovna

Knihovna prošla „vědecko technickou revolucí“ a také je již minulostí razítkování knižních lístků, složitá statistika výpůjček, dohledávání knížek, nekonečné zjišťování, kdo má jakou knihu půjčenou atd. Dnes vše najde, pohlídá i spočítá knihovní systém Clavius a my - knihovnice, se můžeme více věnovat čtenářům.

Zdroj textu: http://www.mkns.cz/index.php/historie