Kniha roku 2012

Knihou roku 2012 se stalo Padesát odstínů šedi od anglické spisovatelky, píšící pod pseudonymem E L James (*1963); do češtiny knihu přeložila Zdenka Lišková.

Padesát odstínů šedi

Padesát odstínů šedi - obsah:
Padesát odstínů šedé (Fifty Shades of Grey) je první díl erotické trilogie, kterou napsala E. L. James a zaujala tak čtenáře po celém světě. Studentka literatury Anastasia Steel má za úkol zpracovat rozhovor s úspěšným a bohatým podnikatelem Christianem Greyem (Grey = angl. šedý, odtud název knihy 50 odstínů šedé) Na domluvenou schůzku přijde muž, který Anastasii neuvěřitelně přitahuje. Je okouzlující, krásný, neuvěřitelně chytrý, svůdný a hrozivý. Nezkušená a nevinná dívka poprvé zažívá pocit, že nějakého muže chce. Z jedné strany ji odrazuje jeho záhadná rezervovaná osobnost a z druhé strany se mu strašně touží přiblížit. Starší a zkušený Christian není schopen odolat klidné kráse, důvtipu a nezávislému duchu mladé dívky. Ať chce nebo ne, musí si přiznat - touží po ní, chce ji...ale za svých vlastních podmínek. Anastasia je šokovaná i vzrušená Christianovými nezvyklými erotickými chutěmi. Váhá, ale není schopná mu odolat. Vášnivý živočišný vztah odkrývá jejich tajemství i temné sexuální touhy.


Anketa probíhala způsobem, že registrovaní uživatelé několik týdnů nominovali knihy (každý max. 3), z čehož vyplynul úzký seznam 20 nejčastěji nominovaných knih, ve kterém od 20. ledna do 3. února znovu všichni hlasovali (každý pro 3 knihy).


Kniha roku je pouze jedna, ale níže zveřejňujeme ještě dvě v pořadí následující knihy:

1. Padesát odstínů šedi
2. Žítkovské bohyně
3. Atlas mraků


Zbylých 17 knih z nejužší nominace (v náhodném pořadí):