Kniha roku 2010

Knihou roku 2010 se stala Dívka, která kopla do vosího hnízda od švédského spisovatele a novináře Stiega Larssona (*1954); do češtiny knihu přeložila Azita Haidarová.

Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dívka, která kopla do vosího hnízda - obsah:
Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou.
Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou.
Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista.
Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí.


Anketa Kniha roku 2010 probíhala způsobem, že registrovaní uživatelé několik týdnů nominovali knihy (každý max. 3), z čehož vyplynul úzký seznam 20ti nejčastěji nominovaných knih, ve kterém od 11. do 31. ledna znovu všichni hlasovali každý pro 3 knihy.


Kniha roku je pouze jedna, ale níže zveřejňujeme ještě dvě v pořadí následující knihy ankety:

1. Dívka, která kopla do vosího hnízda
2. Pod kupolí
3. Ztracený symbol


Zbylých 17 knih z nejužší nominace (v náhodném pořadí):