Eknihy zdarma 1257

Vyberte si z 1257 eknih zdarma ke stažení, které nám poskytla Městská knihovna v Praze.


Kritické projevy - 1 (1892-1893)

Kritické projevy - 1 (1892-1893)

První část souborného vydání kritických textů F. X. Šaldy. Obsahuje statě, které pocházejí ze samého počátku Šaldovy tvorby a jsou věnovány dílům české a světové literatury i obecnějším literárněvědným otázkám.


Nové překlady z Victora Huga

Nové překlady z Victora Huga

Třetí svazek poezie, který z básnického díla velkého představitele francouzského romantismu Victora Huga přetlumočil Jaroslav Vrchlický.


Nerovnováha a jiné povídky

Nerovnováha a jiné povídky

Různorodé úsměvné texty českého básníka, kabaretiéra a herce.


Na Knížecí

Na Knížecí

Sbírka veršů žijícího klasika současné české poezie Karla Šiktance je inspirována Prahou, která ožívá v imaginativních obrazech básníkovy paměti.;grafické listy významného českého sochaře Jana Koblasy, jenž se zde v roli Šiktancova "dvorního" ilustrátora objevuje již počtvrté.


Satira na čtyři stavy

Satira na čtyři stavy

Rozsáhlá veršovaná skladba neznámého autora, později nazvaná Satira na čtyři stavy, která vznikla na přelomu 17. a 18. století.


Darebné verše Roberta Burnse

Darebné verše Roberta Burnse

Výbor z písní a básní skotského klasika odhaluje méně známou část z poezie tohoto autora, obsahující především satirické a "darebné" náměty.


Zátiší s kulichem, herbářem a kostkami

Zátiší s kulichem, herbářem a kostkami

Pátá sbírka veršů českého prozaika a básníka čerpá především z autorova originálně pojatého jazykového systému


Mezopotamie

Mezopotamie

Básnická skladba Richarda Weinera "Mezopotamie" z roku 1930 patří k vrcholům jeho tvorby. Melodickou linkou v ní oživuje biblický mýtus o pozemském ráji.


Stisk

Stisk

Neobvyklé krátké osobité prózy mísící se občas s poezií či esejem se vyznačují překypující surrealistickou obrazností.


Městská knihovna v zrcadle času (1891–2016)

Městská knihovna v zrcadle času (1891–2016)

Shrnutí dějin Městské knihovny v Praze od založení na konci 19. století po současnost. Publikace připomíná i projekty a aktivity, jimiž knihovna přispívá k rozvoji českého knihovnictví na prahu 21. století.


Pařížské sešity

Pařížské sešity

Osobité záznamy vjemů, reflexí a krátkých inspirací, jak si je český surrealistický básník zapisoval během svého pobytu v Paříži v letech 1968-2006 formou netradičního deníku.


Měsíc na venkově

Měsíc na venkově

Ruská divadelní hra o ženě, která až ve zralém věku poznává lásku a uvědomuje si, že bude nenaplněná. Hra byla poprvé uvedena v moskevském Malém divadle a stala se pevnou součástí ruského klasického repertoáru.


Potlesk pro Herodesa

Potlesk pro Herodesa

V pořádí sedmá sbírka poezie českého básníka, napsaná v druhé polovině šedesátých let, potvrzuje změnu jeho formální struktury verše, jež začína tíhnout k symbolickým a alegorickým reflexím v řeči nevázané.


Okuje

Okuje

Sbírka poezie Ivana M. Jirouse, českého básníka, publicisty a výtvarného kritikia, vůdčího představitele undergroundového hnutí, která vznikla roku 2008.


Akrostichy

Akrostichy

Soubor veršů představuje významného představitele českého undergroundu, básníka a kulturního teoretika Ivana Jirouse jako vynalézavého a nápaditého tvůrce akrostichů.


Ztřeštěnec

Ztřeštěnec

Jedna z méně známých Moliérových komedií, založených na postavě bystrého sluhy.


... 63