Žena a věda

edice

5 knih, nakladatelství Academia

Posláním edice je seznámit širokou čtenářskou obec se životními osudy a vědeckým dílem žen výjimečně úspěšných ve fyzice, chemii, matematice, biologii, medicíně, umění i v humanitních vědách. Nakladatelství Academia naplňuje tento záměr jak překlady beletristicky zpracovaných biografií, tak původními tituly od českých autorů, v nichž je na konkrétních činech ilustrována rovnocennost žen v různých oborech, zemích i historických obdobích.
Na jaké otázky dostávají čtenáři odpověď? Co přivádí talentované ženy ke studiu a k vědecké práci náhoda, příklad v rodině, ctižádost rodičů? Jaké je jejich rodinné zázemí: zůstávají svobodné, rozvádějí se, žijí v harmonickém manželství, našly čas i na výchovu dětí? Kdo je finančně podporoval? Manžel, rodina, církev nebo měly placené zaměstnání?
Celá čtyři tisíciletí ženy dokazovaly, že jsou ve vědě i technice stejně schopné a úspěšné jako muži. Přesto byl názor na jejich přístup ke vzdělání ještě před sto lety většinou buď zcela odmítavý, nebo alespoň zdrženlivý. I když jsou dnes emancipační požadavky v mnoha zemích víceméně splněny, zcela rovnoprávné postavení ve vědě ženy stále ještě nemají. Jistě i proto, že se o jejich práci málo ví. Cílem edice Ženy a věda je tento nedostatek alespoň u nás odstranit.
... celý text


Karolína HerschelováKarolína Herschelová1. v edici, M. Hoskin, 2006

KoupitKoupit eknihu

Ve stínu Alberta Einsteina – Tragický život Milevy Einsteinové-MarićovéVe stínu Alberta Einsteina – Tragický život Milevy Einsteinové-Marićové2. v edici, D. Trbuhović-Gjurić, 2007

KoupitKoupit eknihu

Artemis a dr.FaustArtemis a dr.Faust3. v edici, M. Bartlová, 2008

KoupitKoupit eknihu


Až za hraniceAž za hranice4. v edici, J. Spicci, 2008

KoupitKoupit eknihu

Lise MeitnerováLise Meitnerová5. v edici, C. Kerner, 2009

KoupitKoupit eknihu