Zpoplatňování prodávaných knih v Bazaru


tomáš1 12.01.2020 v 09:40:48

Pan Dan neodpovídá, i když pro uživatele má vloženu možnost "nebo nám Napište." Nereaguje ani na slušný, ani na silně rozzlobený příspěvek. Pan Dan rozšiřuje zpoplatňování prodeje-nabídky knih. Mnoha lidem tohle plíživé tahání peněz z kapes nevadí, mně ano (Hyperinzerce, CBDB, Bazar knih... nikde jinde se to neděje - a ano, pro rejpaly, jsem tam také). Sekce Bazar je rozdělena již delší dobu na Rozšířenou verzi (kde nelze prodloužit inzeráty zdarma) a na Základní verzi (kde lze prodloužit inzeráty zdarma). Rozšířená verze je podmíněna 50 vloženými inzeráty, v současnosti jich mám 32 a nelze s tím hnout (= není možnost samostatně přejít do Základní verze a inzeráty si dále bezplatně prodlužovat). Pan Dan zřejmě čeká na eliminaci lidí, kteří mu nechtějí platit. Nevím, jakou profesi pan Dan vykonával, vykonává a vykonávat ještě bude, ale já jsem celoživotní knihkupec a jeho přístup mě hodně mrzí. Inzeráty nejdou topovat - uživatelé si nemohou knížky v Bazaru posouvat třeba z posledního na první místo (protože to třeba potřebují a změnili momentálně názor). Navrhuji panu Danovi, ať Databázi knih zpoplatní celou - když už má nad ní neomezenou vůdčí kontrolu a nepřipustí návrh, neodpovídá, nereaguje: jen zpoplatňuje (je mi jedno kolik to je haléřů, jde o princip). Jedno posunutí knihy - pět korun/uživatel. Jeden klik na Databázi knih - pět korun. Jeden klik na uživatele a příspěvek do diskuze - pět korun.
Můžete se ho zastávat jak chcete, můžete systém chválit, jak chcete - vložil jsem jen svůj názor. A protože i já, jako dost lidí zde, pamatuji totalitu, silně mi tohle připomíná vůdčí sílu jednoho člověka, rozpínavou moc, která poslední dobou (pro ni příjemně) zjišťuje, jak lze vytahovat z lidí peníze a jak lze krásně nepřistupovat na návrhy (poslal jsem mu jich více), které by Bazar vylepšily. Ne, bez souhlasu vládce to nejde. Bez souhlasu vlastníka, který chce mít naprosto nad vším neomezenou kontrolu (nezapomínejte, pane Dane, že i vy jste a navždy budete na netu pod kontrolou, ať vlastníte cokoli) nejde nic. Ať se daří, pane majiteli webu. A ať se peníze sypou. Neodpověděl jste mi dvakrát, vkládám tedy poprvé v životě tento příspěvek sem, do Diskuze a samozřejmě, jak jinak, očekávám zablokování, banán a vyhození z DK. K ničemu Vám přece nejsem, neboť neplatím.

Text příspěvku byl upraven 12.01.2020 v 18:23:56

ddkk 12.01.2020 v 10:01:57

tomas1: Ve svém názoru nejste vůbec sám a nejde jen o zdejší bazar. V principu jde totiž o to, že DK by bez nás - uživatelů prostě nemohla existovat. Nejlépe funguje zpětná komunikace především v okamžiku, kdy jsou zapotřebí hlasy uživatelů do Křišťálové lupy. Aktuálně zde zůstávám jen proto, že jsem tu našla řadu oblíbených "kolegů", jejichž komentáře mne zajímají a také proto, že jsem se ještě neodhodlala své stovky knih přesunout jinam...takže tak...
P.S. A vyčiněno jsem už také dostala. S poukazem na to, že DK je považována za cosi jako soukromou kavárnu, kde hosté majiteli rovněž nemohou hatit byznys...trochu to kulhá...

Text příspěvku byl upraven 12.01.2020 v 10:03:47

siena 12.01.2020 v 10:14:25

tomáš1, na rozdělení v Bazaru, má vliv Vaše celá zdejší historie, ne počet knih v momentu změn pravidel. Také jsem byla zařazena do rozšířené, ač mám v bazaru jen 34 poptávkových inzerátů. Tedy nyní už méně, protože mi postupně "mizí" v Archívu.
Víte, jestli to někomu vadí, nebo nevadí, na tom nic nezmění. Mně vadí, resp. usoudila jsem, že nestojím o to, nechat zde na DK uloženo číslo účtu, takže až zmizí poslední má poptávka, skončí i má bazarová historie. Ono to není jen to samotné zpoplatnění, nelíbí se mi např. ani nastavení, kdy se poptávkové inzeráty, ač jsou zpoplatněny stejně, nevrátily se do nabídky Bazaru.
Přesto, že nejsem spokojená s tím, či oním zde, nemluvila bych o totalitě, ani bych se nepokoušela o nějaké porovnávání, jak jste učinil. Nelíbí se mi toto nadužívání podobných slov, mám obavu, že se tím relativizuje jejich obsah. A ač DK je projekt ne "jednoho muže", pravidla tu nastavuje majitel/správce.

tomáš1 12.01.2020 v 10:16:54

ddkk: Podepisuji Vaše slova a mnohokrát Vám děkuji. Z DK mne zajímá pouze Bazar a to, co zde pan Fiala provádí, hodnotím jako silný, evidentní nátlak. Nechceš platit? Zkusím to jinak... nepůjde to ani pak? Sbohem, je mi to jedno. Spousta lidí to bere jako "Zaplať, o nic přece nejde, jsou to koruny..." Ano, "o haléře" nejde. Ale v součtu "hodí" pěknou sumu. Nicméně to, že jsem v Bazaru knih, kde se snažím pouze prodat (nejsem Antikvariát ani jiný mohutný web, nabízející stovky titulů, jsem jen drobný prodejce-sběratel) NEEXISTUJE možnost (ani po současném stavu 32 knih v nabídce - Archiv 0) SAMOSTATNĚ PŘEJÍT na nezpoplatněnou verzi, jako to šlo dříve, je neuvěřitelná - tohle není nikde jinde, nebo alespoň já jsem na to dosud nenarazil. Tak mne jen zajímá, kdy to "půjde" - až "šéf" povolí/dovolí? Až budu mít v Bazaru nulu, rozhodnu se solit a začnu od začátku? Nátlak, nic jiného. TOHLE se solidní, inteligentní kavárničkou opravdu nemá nic společného. Ale takových povýšených "nosů nahoře" jsem poznal na netu více, určitě v tom není pan Dan sám. Jen mne velmi jako sběratele a knihkupce mrzí, že se to děje právě tady.

Text příspěvku byl upraven 12.01.2020 v 10:41:43

tomáš1 12.01.2020 v 10:56:02

siena:
Pravidla nastavuje majitel/správce - ano... má slova byla cílena k němu.
Relativizace obsahu... to je asi o vnímání napsaného. MUSÍM porovnat, pokud chci něco dokázat a podpořit svá slova - a porovnal jsem DK se servery, kde se tohle neděje a online jsou tisíce uživatelů denně. Jistě Hyper znáte - a zrovna oni by se mohli "kapsovat", kdyby chtěli... nedělají to. Proč? (Mám pocit, že by DK neměla být formátem Aukra.)
Cit. Vás: na rozdělení v Bazaru má vliv Vaše celá zdejší historie, ne počet knih v momentu změn pravidel - děkuji upřímně za vysvětlení. O to víc podtrhuji svá slova v úvodním příspěvku. Protože kdyby se začalo "od změny pravidel", nemělo by to pro pana Dana až TAKOVÝ smysl - tak se začalo od počátku Historie. Super. Antikvariáty se stovkami knih v Bazaru solí určitě spokojeně a s úsměvem.
Samozřejmě že v nastavení Bazaru je toho vícero, zaměřil jsem se na to, co mi vadí nejvíc - a to, že se "na tom nic nezmění", mi zavání pasivním postojem. Takže všichni budeme ovce a přijímat bez řečí změny, které se nám nelíbí?
Všude jinde na podobných portálech (alespoň tam, kde jsem) majitel/admin bere zřetel na poznámky uživatelů a snaží se je, pokud jsou rozumné a realizovatelné, uvést do života webu. Tady je Bazar už jen o kšeftu pro pana majitele, jak to vidím já. Přesně jak píše DDKK výše: "DK by bez nás, uživatelů, nemohla existovat." Pan Dan zkouší jít za hranici a na tohle prostě zapomíná.

Text příspěvku byl upraven 12.01.2020 v 11:05:49

Koka 12.01.2020 v 11:29:16

tomas1,
patříte k těm, kteří se k problematice vyjadřují až ve chvíli, kdy se jich ta restrikce osobně dotkne (to není výčitka, pouze konstatování). Evidentně jste nezaznamenal, co už bylo zde k tématu řečeno. Doporučuji proto - přečtěte si toto diskuzní vlákno:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/tak-uz-je-to-tady-zpoplatneni-inzeratu-z-archivu-4886/str-1
a najdete tam nejen příklady toho, jak jeden neurvalý hulvát s charakterem sprostého dobytka uráží každého, kdo si dovolí o novém fungování Bazaru zapochybovat, ale zejména se tam - na konci dočtete - jak majitel tohoto webu situaci "vyřešil". Namísto, aby na ty kritické poznámky čtenářů odpověděl a toho hulváta umlčel a uzemnil, tak jen napsal, že jej nebaví to číst, a diskuzi zamkl, čímž ji - jako trvale platnou - zakonzervoval!
Myslím, že není lepšího důkazu, že jakékoliv dotazy, připomínky či příspěvky do Napište nám, zpochybňující Danův postup, jsou marné a marnými už navždy zůstanou. Majitel webu, opakovaně oceňovaného Křišťálovou lupou, je tím oceněním utvrzován, že dobře dělá, jak dělá. Pokud tedy nezmění svůj názor jeho fandové, kteří pro něj hlasují bazar - nebazar, tak on jej měnit nemá proč.
Když jsem já upozornila, že jsou tady prodejci, nabízející tisíce knih, aniž by měli ověřený účet (a tedy zjevně užívají jakousi "výjimku"), tak jsem si od něj vysloužila jen ostré veřejné napomenutí. Proto skutečnost, že vás ignoruje a na připomínkiy vám ani neodpovídá, lze ještě považovat za tu lepší variantu postoje, než jakého se veřejně dostalo mne!
Také mi maže mé zbytkové nabídky, vložené ještě v době, kdy Bazar byl bezplatný, a ač při zpoplatnění prohlásil (což se v mých očích jevilo, jakože "slovem chlapa se zavázal"), že ty staré inzeráty zde nadále ponechá, tak najednou z nich každý týden - ani nevím, jakým klíčem - odebírá. Jakou váhu má takové "slovo chlapa", tedy už vím. Proto požadovat či prosit o jakékoliv jeho vysvětlování nebo zdůvodňování považuji za marné.

tomáš1 12.01.2020 v 12:06:09

Koka
Máte pravdu že jsem nezaznamenal, co zde už bylo k tématu řečeno (nicméně tušil, že se denně z cca sedmi stovek online lidí určitě již někdo vyjádřil). Nechci se probírat stovkami komentářů, vyhledávat témata, vlákna... a ztrácet s tím čas. Měl jsem problém - otevřel jsem téma - napsal. Toť vše: a ano, až se mě to osobně dotklo. (Samozřejmě očekávám, že časem i tohle bude "uzamčeno" a zlikvidováno, proto píšu ostošest a dělám si printscreeny, protože první -a slibuji, že poslední- moje téma na tomto webu mi za to stojí: i za čas v tomto případě).
Ke zbytku - síla. Nemám co dodat, jen zírám v němém úžasu.
(Za sebe) tisíckrát díky za to, co jste napsala: otevřeně a upřímně.

Text příspěvku byl upraven 12.01.2020 v 12:13:42

siena 12.01.2020 v 16:36:57

tomáš1, jen pro vysvětlení. Já jsem měla na mysli Vaše slova o totalitě a srovnávání s časem minulým. Nemyslím si, že je to adekvátní vyjádření.
Jak píše Koka, o zpoplatnění Bazaru, tuším, že už to budou 3-4 roky, tu už bylo napsáno mnohé, už jsem si tu i mnohé mohla na svůj účet přečíst, jak od majitele, tak od uživatelů. To jen k těm ovcím:)

baghira 14.01.2020 v 11:12:54

Když jsem přecházel z papírových knih na e-booky, taky jsem něco rozprodával. A musím říct, že na prodejních portálech, jako např. aukro, se mi dařilo mnohonásobně lépe, než na zdejším Bazaru. Myslím, že DK není určena primárně k obchodování s knihami, zdejší Bazar je spíše doplňkem (možná dokonce nepříliš chtěným ze strany majitele DK), a z toho asi taky vyplývá jeho přístup.
Vypadá to, že asi v dohledné době budu opět prodávat nějaké knihy, ale použít zdejší Bazar mě ani nenapadlo.

Pajina68 17.01.2020 v 10:15:10

I já jsem rozčarovaná ze změny pravidel, ačkoliv knihy většinou neprodávám, ale spíše nakupuji. Bazar pro mne přestal fungovat, jak jsem byla zvyklá. Žádné upozornění na nové knihy v bazaru bez zaplacení příslušné částky se nekoná, nechodí mi ani upozornění na nové knihy mých oblíbených autorů, prostě vše, co tady pro mne bylo důležité, najednou není. Nějak mi zmizela radost z návštěvy tohoto webu.

tomáš1 17.01.2020 v 14:59:27

Pajina68:
Moc děkuju. Jasně a pregnantně vyjádřeno a shrnuto. Nemám co dodat, cítím to taky tak a souzním s každým Vaším slovem.
Ještě Koka:
Věnoval jsem několik minut času po kliknutí na odkaz debatě, která se před časem odehrála. Huráhulvát Pajdulák se představil opravdu "ohromujícím" způsobem (nějak podobně fungují na některých webech placení "roztleskávači a přikyvovači" diskuzí) , ale ten závěr... ten nemá obdoby NIKDE, kam chodím a kam píšu: "Něco mně nebaví, někdo mě urazil (takže se to dotklo Mně, Mého Já, Veličenstva a Já to nevydýchám), tak to tady zastavím (protože Já jsem tady Šéfem a Já určuji pravidla a vůbec - ať žije stojednaprocentní pozitivum a pouze a jen přikyvovačství a chvála na věky věků).
I já očekávám brzký "stop stav" této diskuze. Nevadí. Zdroje a printscreeny jsou.

Clint 17.01.2020 v 15:49:08

Nemám žádný vyhraněný názor, zda jsou změny dobré, či špatné. Spíš to beru pragmaticky tak, že jsem dobrovolně na soukromém webu, takže pravidla určuje provozovatel a je na mě, zda budu akceptovat a navštěvovat web dál, nebo ne.

Nicméně mi nedá jedna věc.. to si fakt někdo děláte printscreeny diskuze? To opravdu věnujete nějakou energii zálohování si anonymních komentů? Co s tím pak chcete dělat?

A nemyslím to zle, posměšně, ani jízlivě. Jen nedovedu pochopit smysl takovýho počínání. Že někomu stojí za to, věnovat svůj vlastní čas tímhle směrem.

Koka 17.01.2020 v 17:02:31

Clint - na téma printscreenů různých příspěvků za sebe uvádím:
Jsem ještě z generace, která znala váhu slova - v dobrém i v zlém. Nejdu to rozvádět do detailů a osobních zážitků, ale kdysi (za mých mladých let :=) když někdo něco vypustil z pusy či položil na papír, tak si za tím buď musel stát (a snášet důsledky), nebo se musel za to omluvit, či pokřivit si charakter a napsané odvolat a psát či mluvit najednou něco jiného ...atd. Jenom, zkrátka, nemohl nijak tvrdit, že to nebylo, že to nevyřkl, nenapsal, nepodepsal (v minulém režimu kolovala jako výsměch autocentury taková "srandička"-- kterou si už přesně nepamatuji, ale bylo v ní: nepiš! když píšeš, tak se nepodepisuj! když se podepíšeš - tak se pak nediv! )
Dnes - a na tomto webu je to pro mne velmi citelné - je to jinak. Vyrostla nám internetová generace, pro kterou vyřčené či napsané nemá žádnou váhu- jsou to protřelí mazáci, objevili kouzlo mazání.
Tady na DK se najdou i VŠ vzdělaní, sečtelí, nesmírně rozhledění a slovem vládnoucí lidé, kteří v diskuzích vystupují jako vědomostní či morální arbitři, a přesto dovedou plácat "do větru". Třeba někoho urazit, napadnout, vysmát, nebo plácat nesmysly, prozrazovat o sobě a své rodině intimity atd. atp., a pak - špinavě, pokrytecky - své příspěvky smazat, jakoby nikdy nebyly, a dokonce to smazání následně vydávat za přednost, za údajné "pročištění diskuzního vlákna".
Myslím, že kdyby lidé nemohli své příspěvky "pročišťovat" (tedy popřít - smazat), pravděpodobně by byli nucení více vážit svá slova, což by komunikaci jen prospělo. (Sama na sobě vidím, jak počítačová funkce umožňující následné opravy gramatických chyb mi zhuntovala mou kdysi přepečlivou snahu o důsledné dodržování gramatických pravidel a opakované kontrolní čtení před odesláním "dopisu".)

A pak - někteří zde počítají s tím, že čtenáři jejich příspěvků mají krátkou pamět a nevybaví se jim, že dotyčný/-á dávněji či nedávno sem psali něco úplně jiného, protichůdného dnešnímu názoru; také mnohé "staré firmy s nově založeným profilem" si neuvědomí, že ani změna jména jim "nepomůže", neboť rukopis (styl, dikce) jejich příspěvků je prozradí.

Prinscreeny některých příspěvků či částí diskuzí si dělám opravdu zřídka, a když, tak jen proto, že - nejednou - se stalo, že správce smazal třeba kvůli jedinému nevhodnému příspěvku nějakého kazisvěta celé diskuzní vlákno, a tím zmizely i mé názory nebo zajímavé příspěvky někoho jiného.
Obecně - , Clinte, nedovedete pochopit smysl takového počínání. Já zas, nedovedu pochopit, že někdo může být taková špína, že mě v diskuzi hnusně, útočně napadne, a když pak jeho urážky "splní úkol" - pošpiní mě, zasáhnou, urazí, rozesmutní atp., pak on svůj arogatní příspěvek z diskuze smaže, jakoby nikdy nebyl, neexistoval (odstraní ho, aby mu - nedejbůh - v očích nějakého náhodného čtenáře případně nepoškodil jeho pracně budovaný "imidž" přátelského a rozhleděného čtenáře), a ještě to i zdůvodní snahou o "pročištění vlákna". Z takových lidí je mi blivno, úzko a zoufale, ale i takoví tady jsou.

majík1 18.01.2020 v 14:29:54

Já jsem pro zpoplatnění inzerátů i ověřování účtů.Není to zase taková hrozná suma.A jinak se mi Bazar líbí.Sehnala jsem v něm plno zajímavých knih za rozumnou cenu,jak pro sebe, tak pro příbuzné.Aspoň jsou v Bazaru knihy,které chce opravdu někdo prodat či koupit a nedělá si jen srandičky.

Vložit příspěvek