Žánr "Pro ženy"


Eicherik
Eicherik 14.12.2018 v 10:41

Možná by nebylo špatné u knih grafické znázornění, kolik ji přečetlo mužů a kolik žen. A taky znázornění jak knihu hodnotí muži a jak ženy. :-)
Stop genderové slepotě! :-D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.12.2018 v 10:46

Eicherik: předběhl jste mě! :D pro porovnání by to bylo skvělé. Fotka mate, teď se musí všechno rozklikávat. Jenom nevím, co by následovalo. Aby potom toto rozdělení nebylo označeno jako separace nebo vyčlenění do skupin a potom z toho bylo ouvej... :( :( :(

Eicherik
Eicherik 14.12.2018 v 11:01

Lenka.Vílka: Nebylo. Rozumných lidí je pořád víc. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.12.2018 v 11:02

Eicherik: to si my rozumní lidé vždy říkáme. A pak... :D ale proti nápadu fakt nejsem :)

woodward
woodward 14.12.2018 v 11:12

Hm, ono je čím dál víc VŠECH lidí. Bohužel, i blbců přibývá.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.12.2018 v 11:17

Tak alespoň, že přibývá v každé skupině. Ano, na první pohled to tak nevypadá (mé negativní já), ale určitě tomu tak není (mé pozitivní já), ale pravdu se nikdy nedozvíme (mé realistické já)...
Ale už konec s přemýšlením. Nebo se mi to začne líbit! :D


Marika Vanova
Marika Vanova 14.12.2018 v 15:49

Do románů pro muže bych dala Hastrmana od Urbana z roku 2012 a to díky ilustracím, které jsou na mě moc oplzlé, ale jinak příběh se mi líbil.

Eicherik
Eicherik 14.12.2018 v 17:34

No vida, už se nám ten nový žánr začíná rýsovat. :-D

eva-lupen
eva-lupen 15.12.2018 v 18:14

Stejně by mne zajímalo kolik mužů čte knihy s ženskou hrdinkou? Jasně, že někteří ano, ale opravdu jich je dost? Co chlapi, neodrazuje vás, když je kniha psaná z pohledu ženy? Obzvlášť v ich formě...

Text příspěvku byl upraven 16.12.18 v 18:38

Eicherik
Eicherik 15.12.2018 v 18:19

eva-lupen: To by právě ukázala ta "statistika" co jsem o něco "vejš" navrhoval. :-) Třeba mně to neodrazuje, ale já jsem takovej ..... divnej? :-D

encyklopedie
encyklopedie 15.12.2018 v 18:37

....dobrý knihovník by měl vědět i o čem jsou knihy pro ženy.............

intelektuálka
intelektuálka 17.12.2018 v 20:57

Ano - dobrý knihovník by měl znát literaturu - bohužel i já se setkávám s názorem - to nečtu, to neznám ...

TakySimona
TakySimona 18.12.2018 v 10:19

Znát literaturu nezakládá povinnost přečíst všechno, co kdy v historii lidstva bylo napsáno.
Jinak by ani B-h...nemohl být knihovnicí!
:-)

Text příspěvku byl upraven 18.12.18 v 10:19

encyklopedie
encyklopedie 18.12.2018 v 10:31

.....koukám, že nikdo tady nenapsal, že je povinnost přečíst "fšecko" .... jsou jiné fígle, jak o knihách vědět, aniž by je musel člověk nutně přečíst ..... a ve velkých knihovnách ani nejde, aby někdo věděl co je třeba ve 200 000 svazcích ... ale v závodní knihovně, kde jsem třeba měl 13 000 knih to už jde........

Text příspěvku byl upraven 18.12.18 v 10:38

woodward
woodward 18.12.2018 v 11:21

A když někdo chce Davida Copperfielda, přineseš mu kouzelníka nebo Dickense? ;)

encyklopedie
encyklopedie 18.12.2018 v 11:28

....mohou si přát i mága Davida Copperfielda i Davida Copperfielda od Dickense ....podám toho, kterého opravdu chtějí....

DarkAvenger
DarkAvenger 20.07.2021 v 16:02

Na takový žánr zapomeňte. Nikdy bych nečetla nic co je jen pro ženy. To platí i o filmech a jiných věcech. Já mám ráda věci co jsou pro chlapy jelikož je mi to bližší.

Calypso
Calypso 13.12.2022 v 02:24

Také tento štítek vůbec nechápu a cítím zklamání, když na něj narazím. Napadá mě, že to může být varianta anglického označení 'domestic noir', který se vžil po úspěchu Zmizelé (pokud se nepletu), ale řekla bych, že Gillian Flynn bude mít i dostatek spokojených mužských čtenářů.
Jediný žánr, u kterého chápu označení 'pro ženy', je ten se svalnatcem v rozhalence na obalu a názvem ve stylu 'Nadržený vikomt...', jinak mi to přijde nesmyslné a poměrně urážlivé. Dělají to i v jedné mé oblíbené pobočce knihovny - pomalu ke každé knize napsané ženskou autorkou a s ženskou hlavní postavou dají nálepku 'Ž' (jako 'ženský román), i když dílo má tak daleko k vikomtovi a červené knihovně jako Harry Hole k milovníkovi psů. Proč?
Je to o to horší, že žádné ustálené spojení 'mužský román' se běžně nepoužívá (kdo by tak tenhle štítek vyfasoval? Tom Clancy?). Člověk z toho nabyde dojmu, že nic není pro mužské čtenáře beletrie děsivější než pohled z ženské perspektivy. Z toho je mi dost smutno.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.12.2022 v 08:34

Možná se hodí hláška: Žádnou paniku! ;)
A taky to potom zbytečně nehrotit. Nedávno jsem psala jinde: Já beru označení román pro ženy jako něco primárně určeného pro ženy, ale nejste zároveň míň chlap, když se vám to líbí. Žádný konspirace, žadný domýšlení.

Už to dávno nejsou jenom trapné rozhalenky, byť tím pádem je to v žánru promíchané. Stejně tak si dost lidí myslí, že žánrová literatura se vylučuje se žánrem román. Asi to chce vylézt ze své krabice, aby člověk viděl, že venku je už spousta věcí jinak...

pobijecmuch
pobijecmuch 13.12.2022 v 09:22

Štítek "pro muže" na DK přece existuje.
Štítek je spíše takové doporučení pro čtenáře. To není rozlišení zda to má číst žena, nebo muž. Podobné štítky přece používají i velká nakladatelství. To se potom můžeme pozastavit nad štítkem "pro děti a mládež", nebo "LGBT", atd.
Ať si každý čte co chce, ale pokud formou štítku můžeme někomu pomoci vybrat si jeho knihu, tak na tom není přece nic špatného. Nedělejme ze štítku "pro ženy" sprosté slova.

Nermal
Nermal 11.02.2024 v 23:12

Za sebe musím říct, že mě v beletrii pohled z ženské perspektivy naopak velmi zajímá. A vůbec nejvíc se bavívám u knih, kde tatáž situace je popsána nejprve z pohledu muže a pak ženy (ne nutně v tomto pořadí). Případně i ve skupině přátel, jak to vidí každý z nich.



Vložit příspěvek