Váš systém na rozdělení knih podle rozsahu?


woodward
woodward 07.03.2016 v 12:03

Když mi něco připadá legrační, tak se směju. Pokud to znamená, že jsem elitář, jakáž pomoc, budu se s tím nějak muset srovnat. Ale zadržovat smích je nezdravé.

siena
siena 07.03.2016 v 12:12

eraserhead, au, tak tyto tři stránky zašlapaly DK do nejsmradlavějšího bahna? Zajímavý postřeh...Vaše přirovnání k vysmívání se tělesně postiženým spolužákům je hodně přehnané. Že jsem neviděla žádnou reakci, když tu paní uživatelka před časem nazvala všechny, co si dovolí, mají tu drzost, nějak kriticky komentovat knihu, že jsou to lidé, co v životě nic pořádného neudělali...dovolila jsem si parafrázovat. Víte, zrovna včera se tu vedla diskuze v jiném vlákně, jestli může druhý komentovat, oponovat, komentářům, kde nalezne věcné chyby, zda-li může na ně upozornit, nebo je má jen přejít. Napíšu sem to samé...jestli někdo přijde s nějakým názorem, měl by umět ustát i polemiku, zvláště, když se sám nerozpakuje poučovat a posuzovat druhé...Ona i ta reakce ve zdejším vlákně nenasvědčuje tomu, že by paní uživatelce chyběl "břitký" humor...

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 12:22

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 12:40

Já hlavně nechápu, proč mají někteří zdejší exoti potřebu vůbec přispívat do vlákna, když k danému tématu nemají nic věcného kromě dětinských reakcí.

Pro mě je údaj o počtu znaků dané elektronické knihy v dnešní době již zcela samozřejmým údajem stejně jako název knihy, žánr knihy a jméno jejího autora.

Pokud to někomu přijde směšné, budiž, ale nevidím důvod proto někoho napadat. Pro mě je to standard, stejně jako je pro jiné třídění tištěných knih dle barev jejich obálek.

woodward
woodward 07.03.2016 v 12:47

Když už někdo musí třídit knihy, dělá to proto, aby se v nich vyznal a snadno je našel, když potřebuje. Takže podle autorů a titulů, případně i podle žánrů. Třídění podle barvy obálky tu nejspíš někdo zmínil spíš pro legraci - i když esteticky laděné duše možná mají potřebu dbát na uvážlivou pestrost svých knihoven, nic proti tomu. Tloušťka knihy nebo počet znaků jsou naproti tomu údaje důležité pro nakladatele a výrobce. Pro čtenáře ne. Pokud si chci něco přečíst, nechápu, k čemu mi bude informace o tom, jak je to dlouhé a jak dlouho mi četba potrvá. Kniha není zkazitelné zboží. Stačí dát do ní záložku a počká na mě, až zase budu mít čas a chuť na čtení.

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 12:56

Pokud člověka zajímá přesný rozsah dané knihy, tak /počet znaků/ je jediným takto přesným údajem, který lze použít. Počet stránek nelze takto exaktně použít, jelikož každá kniha má samozřejmě jiné řádkování, jiný druh a velikost písma atd.

Je pravdou, že to určitě není něco, co by zajímalo nějakého průměrného čtenáře. Pro mě jako pro milovnici statistik je to ale zajímavé – mám sepsaný seznam všech knih, které mám, a u každé položky mám údaje jako název, autor, žánr, stručný popis a přesný rozsah (počet znaků).

Jak řečeno, týká se to pouze elektronických knih. U tištěných knih o něčem takovém nemůže uvažovat snad ten ani největší psychopat mezi námi.

bamba
bamba 07.03.2016 v 12:59

momentálne som triedila knihy podľa výšky. Veľa rozprávkových kníh je príliš vysokých!

K niečomu tá informácia o dĺžke knihy je. Inak by nevychádzali "upravené" verzie klasikov. Ja by so to ešte rozšírila o informáciu. Na 24. strane hlavný hrdina zabije druhého hrdinu. Teda kde sú zlomové miesta, ktoré treba čítať pozorne.


woodward
woodward 07.03.2016 v 12:59

v tom případě by bylo asi líp zapříst tuhle debatu na stránkách milovníků statistik. na stránkách určených čtenářům působí tohle téma spíš komicky.

siena
siena 07.03.2016 v 13:02

EvaTurner...dětina, exot, psychopat...co přijde příště? Nemáte pravdu, že neměli co říct. Jen řekli to, co se Vám nelíbí. A znovu se vracím k již řečenému...Mám právo, abych nebyla označena minimálně za netolerantní, mít nějakou kritickou poznámku k příspěvku toho druhého?

woodward
woodward 07.03.2016 v 13:02

bamba: kdo by čet knihu, kde hrdinu číslo 2. zabijou už na str. 24?

bamba
bamba 07.03.2016 v 13:20

k woodward - aspoň to má spád. Zoberte si, že v mayovkách prvých 50 strán zapadalo slnko!

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 13:22

woodward
woodward 07.03.2016 v 13:24

To není pravda. Třeba Duch Llana Estacada se po padesáti stránkách blíží k vrcholu. ;)

tenax
tenax 07.03.2016 v 13:31

Tak úplně seriózně (abych se přidržel striktně tématu): Můj systém na rozdělení knih podle rozsahu je žádný. Třídit knihy podle počtu znaků do nějakých rozsahových kategorií mi připadá jako "ptákovina ze všech ptákovin nejptákovinovatější".
A označení lidí, kteří pro DK udělali tisíckrát víc za exoty, to je spíš do nebe volající arogance.
Že neodolali humoru? Vůči někomu, kdo napíše (v jiné diskuzi), že v dnešní době číst bez čtečky je komické, to je asi adekvátní reakce.

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 13:45

siena: Řekli to, co se Vám nelíbí? Ne, spíše já jsem zmínila něco, co se nelíbilo jim :-)

tenax: No vidíš, pro tebe je to ptákovina, pro mě je to běžný standard

woodward: Komicky na mě působí jiné věci.


Faktem však zůstává, že nelze popřít, že počet znaků je jediný relevantní údaj, který vystihuje rozsah každé knihy dle délky, což je pro mě jako pro statističku důležité.

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 13:51

siena
siena 07.03.2016 v 14:07

EvaTurner, díky! Konečně mi někdo odpověděl...Prostě kdo první zde hodí nějakou "myšlenku", je vítěz a bere vše...

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 14:09

siena: Problém je v tom, že většina lidí si tu jen honí své pochroumané ego, namísto aby se věcně zabývali danými tématy.

Já jsem toto téma přidala čistě konstruktivně. Dané téma mě zajímá čistě technicky. Je to problém? Pokud mě dané téma nezajímá, tak se k němu obvykle nemám důvod vyjadřovat.

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 14:12

woodward
woodward 07.03.2016 v 14:13

Pořád ještě jsme se nedověděli, k čemu je dobré vědět kolik má kniha znaků - a proč bychom je měli podle těch množství třídit. Opakuju: toto je čtenářský server. Posedlí statistikou možná mají nějaké vlastní stránky a tam je potřeba vyčíslit písmenka v knize možná považována za běžnou nutnost, nad kterou se nikdo nepozastaví. tady se nad ní pozastaví každej. Takže: k čemu je to dobrý?

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 14:19

woodward: Já jsem tedy v tomto směru zřejmě jakousi duopotentní kombinací čtenářky a statističky :-)

Z mého je vcelku zajímavé znát přesný rozsah knih předtím, než ji začnu číst. Jistěže to není nějaká nutnost, to vůbec, ale může mi to například zlehka napovědět, jak dlouho to zhruba budu číst.

Kromě toho to používám i pro jiné "statistické účely", ale to už je čisté můj osobní postup, který se čtením jako takovým přímo nesouvisí.

siena
siena 07.03.2016 v 14:21

Máte ten pocit? Vidíte, já si to nemyslím. Sice tu byli, a nejen v tomto vlákně a nejen oni, označeni za exoty, za zamindrákované hladící si tu své ego, za elitáře, ale z jejich "zbytečných, bezcenných" komentářů, které se zabývaly více než věcně tématy o literatuře, jsem se něco dozvěděla a přišla i na knihy a autory, které by bylo škoda minout...Ovšem pochopila jsem, a po té dnešní výměně názorů ještě více, že pro takové informace tu není místo...

Text příspěvku byl upraven 08.03.16 v 06:10

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 14:36

Hanka_Bohmova: Co není funkční? :-) Technicky to funkční je, tedy pokud ta kniha neobsahuje na každé druhé stránky přídavné vysvětlivky, které se samotným textem nesouvisí :-) Ale i tak by to funkční bylo - pokud jde o celkový rozsah.

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 14:37

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 14:42

Hanka_Bohmova: Ano, v tomto souhlasím - pouze rozsah samotný není úměrný době čtení. Některé knihy se čtou samy, některými je třeba se trošku prokousávat :-)

gladya
gladya 07.03.2016 v 14:52

Debata mě pobavila, hlavně alergeny ( a nějaké alergeny mě i napadly, třeba vnitřní bohyně).

No, zakladatelko nic ve zlém. Na zálibě ve statistice není nic špatného, ale nedivte se, že to někomu může přijít dotaz na počet znaků zvvláštní.

Myšlenka počet znaků v e-knihách mě zaujala, nenapadlo mě to řešit. Informaci "jak dlouho mi čtení potrvá" mi dává "location", ale to nejsou znaky, alespoň to nesedí. Musím pořádně prozkoumat jestli v mobi formátu počet znaků někde zjistím, ve formátech pdf nebo tex je to jasné, ale v mobi jsem to nezkoušela.

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 14:54

woodward
woodward 07.03.2016 v 14:55

Já bych řek, že u knížek z knihovny (a vůbec u papírových knih) na to, aby člověk odhadl, jak dlouho bude to či ono číst, stačí kouknout, jak je to tlustý. Ale mě zajímá jiná věc. v úvodu této diskuse se její zakladatelka ptá, jakým způsobem třídíme - my, ostatní uživatelé - svoje knihy podle počtu znaků. Tím se jaksi naznačuje, že touha třídit četbu podle fyzického objemu je postižením natolik běžným, že stojí zato tu otázku položit fóru jedinců zcela neznámých, o nichž se nedá předem předpokládat, že by byli jakkoliv postižení statistikou. A je zcela zřejmé, že nemírné veselí, které její dotaz vyvolal, tazatelku pohoršuje, takže by mě zajímalo, jestli fakt očekávala, že tu nalezne hejno spřízněných statistických duší, posedlých přesnými počty a kvalifikovanými odhady. A jestli jo, tak jak vás to proboha napadlo?

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 14:58

Location je, pokud se nepletu, ekvivalent 128 bitům dat. Čili od toho počet znaků odvodit nelze - je v tom kromě samotných znaků zahrnuto zároveň veškeré formátování.

Každá e-kniha má Location jinak vypočítávaný, takže to nejde použít univerzálně.

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 15:01

woodward: Očividně se zde najdou lidé, které dané téma reálně zajímá. Čili zcela vedle jsem očividně nešlápla a nakousla jsem zajímavé téma. A pokud ty mezi nimi nejsi, tak proč zde ztrácíš svůj čas?

woodward
woodward 07.03.2016 v 15:05

ježkovy voči! jaké téma? že přes milion znaků je to velmi dlouhá kniha? co je na tom "zajímavého"?



Vložit příspěvek