Tvůrčí psaní a vydávání aneb pisálkové mezi námi


Janadvorackova
Janadvorackova 10.09.2020 v 15:14

Větrné mlýny neznám, ale zní to stylově :).
Ještě docela nedávno vydal několik hororových sbírek "Netopejr," ale už to nedělá. Slyšela jsem jenom nějaké drby, o jejichž pravosti nic nevím, takže jenom okrajově...
Sbírky:
https://www.databazeknih.cz/knihy/dokud-nas-smrt-nerozdeli-423485
https://www.databazeknih.cz/knihy/muze-se-to-stat-i-vam-393252
https://www.databazeknih.cz/knihy/sto-hororu-ve-sto-slovech-321249
Teď bude hororcon, kde by se měla možná křtít sbírka temnější, spíše právě hororové poezie. Doufám, že vznikne :) právě u Golden dog. U nich se dá vybrat ponuřejší čtení :).
Zkusila bych nabídnout tam, pokud se to žánrově podobá.

Bohužel ničemu nepomáhá "tahle divná doba."

Text příspěvku byl upraven 10.09.20 v 15:16

5994
5994 12.09.2020 v 09:59

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

ijcro
ijcro 12.09.2020 v 10:48

@Kegare:

Ono je dost těžké nabídnout zčistajasna někomu hotovou knihu zvlášť v téhle zvláštní době, kdy se hraje na jistotu.

Očekává se, že takový začínající autor bude části své tvorby léta uveřejňovat, a to především v povídkové formě, na nějakých internetových portálech, bude obesílat soutěže a bude se tak pokoušet uspět v některé sbírce, vydané knižní formou. Také si bude vytvářet svůj fan klub a bude v osobním kontaktu se svými čtenáři.

Základem toho všeho je, řečeno slovy Michaela Bronce, „stát se známějším, aneb jak přestat být neznámým nováčkem“, aby se jméno autora dostalo do povědomí širší veřejnosti, byť to nemusí být zrovna formou reklamy (a vlastně i negativní reklama je reklama, jak vidno u diskuse kolem mistra Pocheho).

Pokud nic z toho autor neabsolvoval a rovnou nabídnul knihu, román, či novelu, tak je hned nakladatelstvími jako „neznámý“ (z jejich hlediska spíš „prodejem neověřený“) autor odmítnut. S jedinou racionální výjimkou – pokud se dílem správně trefí do vkusu redakce či mainstreamu doby, které slibuje vysoký zisk pro nakladatele, anebo jiným způsobem přesvědčí o ekonomické výhodnosti (která zase zpětně prozrazuje cosi o oblíbenosti autorových textů mezi širokou čtenářskou obcí).

Navíc v posledních letech byla spousta menších nakladatelských domů pohlcena velkými hráči trhu. Já osobně zažil docela nepříjemné překvapení, když se mnou za různá, rádoby ještě nezávislá nakladatelství, komunikovali titíž lidé.

Druhou věcí je naprosto neosobní jednání, anonymní schránka (speciálně Euromedia a Albatros tak fungují), takže je základem, najít si svého redaktora, aby se dalo oboustranně komunikovat „lidsky“.

U menších nakladatelů je možné vydat knihu (třeba i těch sto kusů), ale většinou požadují cosi jako sponzorský dar (na redakční práci, korektora, grafika atp.) protože začínající autor není zárukou, že se náklady vrátí zpět v prodejích. Náklady na reklamu jsou mimo tento rozsah.

Jiná kapitola je vydání samo nákladem, tak si plně všechno hradí autor. A je to buď s distribucí, tj. nakladatel potažmo vydavatel zabezpečí dodání vaší knihy do knihkupectví anebo vám jen složí paletu s výtisky před dveře a zmizí…

A poznámka nakonec. Docela varuji před vydáním rovnou do e-knihy. Mám negativní zkušenost, že rukopis před vydáním nemusí kromě autora a elektronického filtru číst vůbec nikdo a tak, jak je, se dostane až ke čtenáři. Je to smutné, ale je to tak. Jsou nakladatelé, kteří žádnou redakční práci neodvedou, jen zdůrazňují, že elektronický inkoust je jiný než ten na papíře. Jako autor si pak musíte zařídit (zaplatit) redaktora a korektora sám, pokud v budoucnu uvažujete také o papírovém vydání.

Mít svého nakladatele je sice skvělá věc, ale pokud se nepostará o to, co má, tak je to stejně na pytel.

Janadvorackova
Janadvorackova 12.09.2020 v 15:01

Kegare: Dá se od Vás někde něco přečíst?

Kegare
Kegare 13.09.2020 v 10:13

lubtich: O té kauze si něco zkusím zjistit, díky moc za info :) O Hostu jsem taky uvažoval, ale trošku se obávám „sterilizace“ mých povídek za účelem oslovení co nejširšího publika :D Ale nevím, nechci to hned vidět všechno tragicky, takže jim možná napíšu jako prvním, ostatně u nich bych měl asi největší publicitu :) Děkuji, snad se to někdy v blízké době posune dál :)

ijcro: Mockrát Vám děkuji za spoustu postřehů, zkušeností a rad :) Bohužel jsem se nikdy neangažoval v budování nějaké identity online a marketing mě doslova děsí :D Nezbývá mi než doufat, že někoho osloví moje tvorba a rozhodne to se mnou risknout :)

Janadvorackova: Také Vám děkuji za rady a odkazy, podívám se na ně :) Jinak bohužel nedá – vše jsem psal zatím jen pro sebe.

siena

Janadvorackova
Janadvorackova 13.09.2020 v 10:43

siena: Odkazy mě navedly na prázdné stránky.
Nevím, jestli i ostatní...

ijcro
ijcro 13.09.2020 v 10:51

odkazy fungují

siena
siena 13.09.2020 v 13:09

ijcro, díky. Fungují. Jen jsem si nepřečetla pořádně příspěvek a oslovila jiného uživatele. Již opraveno:)

Klárča7
Klárča7 03.10.2020 v 23:11

Dobry den, ahoj. Mela bych dotaz, ktery mi uz delsi dobou vrta hlavou. Je mozne, existuje vubec moznost, ze za vas nekdo napise knihu? Vim, ze je to mozna hloupy dotaz, ale musim se zeptat. Mela bych vazne dobre tema na napsani knihy, ale sama si na to netroufnu.
Dekuji za odpoved ????

encyklopedie
encyklopedie 04.10.2020 v 10:24

Klárča7 .....vždyt tohle dělají slovutní spisovatelé .....vhodí téma ..... někdo jiný napíše ....a hvězdy vyžírají slávu .....dělal to už slavný Sir Arthur Charles Clarke, dnes je největší podílník na nepsání James Patterson ....polovičku knih kde je autor nenapsal
...a další ....

paulhunter
paulhunter 04.10.2020 v 10:48

Klárča7: Stačí si najít nějakého ghost writtera. Ale taky to nebude levná záležitost.

encyklopedie: Nějaká bližší informace k tomu Clarkovi, prosím? Nikdy jsem o tom neslyšel, díky.

Text příspěvku byl upraven 04.10.20 v 10:51

alekis
alekis 04.10.2020 v 10:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 04.10.2020 v 10:56

paulhunter....třeba
https://www.databazeknih.cz/knihy/desaty-stupen-8772
...přečti si doslov

Text příspěvku byl upraven 04.10.20 v 10:57

paulhunter
paulhunter 04.10.2020 v 11:04

Rozumím, ale to byl marketingový tah, jak proslavit druhého autora. Clarke to asi nepotřeboval :-)

encyklopedie
encyklopedie 04.10.2020 v 11:11

Ludlum - Lustbader....to byl taky marketingový tah?

paulhunter
paulhunter 04.10.2020 v 11:17

Já reagoval na Clarka, kterému vyšly všechny knihy (snad s jednou výjimkou) před knihou Desátý stupeň.
Ludlum není v mém zájmu.

(jinak poznámka úplně mimo, encyklopedie - uvědomil jsem si to před chvílí a doufám, že se nepletu, když poznávám starého známého, o kterém jsem si myslel, že už sem nechodí).

Text příspěvku byl upraven 04.10.20 v 11:29

encyklopedie
encyklopedie 04.10.2020 v 11:50

paulhunter ....pokud myslíš toho, kdo se mnou sedí na jedné židli..... tak jsi asi poslední z DK, který si toho všiml...

ijcro
ijcro 20.05.2021 v 12:50

Pokud by někoho z psavců zaujalo pár postřehů autora k tvůrčímu psaní, viz

https://www.jine-knihy.cz/profile/pavel-simik-sima/

anebo přímo příručka k tvůrčímu psaní

https://eknizky.sk/wp-content/uploads/2019/04/Jak-nenapsat-roman.pdf
https://eknizky.sk/wp-content/uploads/2019/04/Jak-se-nestat-spisovatelem.pdf

;)

Text příspěvku byl upraven 20.05.21 v 13:22

xmarek
xmarek 23.10.2021 v 17:45

ijcro12.09.2020 v 10:48
@Kegare:
Ono je dost těžké nabídnout zčistajasna někomu hotovou knihu zvlášť v téhle zvláštní době, kdy se hraje na jistotu.

Marek Xara Quarda: Ono to problém není: https://bit.ly/3Bq7rXv a náhodu v tom nehledéjte. Důležité něco napsat a pak třeba další a další (viz. obsah a linky na konci toho pdf-ka) a člověka to tak nějak naučí si najít cestu k nakladateli. Že to nejde?
-------------------------------------------------
Láska – klíčový dokument, který Vás odpojí a vysvětlí Vám obecné principy jak pracovat s EGO-em, Rozum-em, Varování Boha atd.
Média a MY – poměrně neuhlazený dokument, který popisuje obecné principy manipulace, úzce svázaným na informace z knihy Láska
VV - Továrna na sny – o strachu a všem okolo. Prostě peníze, peníze ..
Ovečka dělá béé – autohypnóza, obecné informace popisující entity jako je stát atd. A pochopitelně manipulace.
Já na třetí – Já, já a zase já. Úvaha atd.
Svět zázraků – O čem to je? Prostě o něčem.
Tunuma Kakamu – Od zítřka už nečaruji. Nebo, že by ano?
Nečum na mě – Dny, jenž byly zítřek. Prostě další 3,14čovina.
Smazano, nepotřebné – Co naplat?
Setkání s budoucností – Zlom, přesun v čase
Volno, volno – Další v řadě, nic méně
--------------------------------------------------------------
Příjde Vám to málo? A umírám snad? :D Hezký den

ijcro
ijcro 24.10.2021 v 09:37

@xmarek:
Každý autor má jinou osobní zkušenost, jiné tvůrčí podmínky a jiné sociální možnosti a hlavně, každý píše pro jiný okruh čtenářů s jinými ambicemi (samozřejmě existují výjimky, ti jsou tu pro všechny).

Záleží na náhodě (anebo Štěstěně, Osudu, úrovně karmy, neviditelné ruce trhu...) a mediálních schopnostech každého účastníka zájezdu, ne?

:)


P.S.
To, že neexistuje oprávněná autorita, která by řekla potenciálnímu autorovi, že kamsi zabloudil a že by raději psát neměl, je úplně jiná disciplína.

;)

Janadvorackova
Janadvorackova 24.10.2021 v 18:29

ijcro: -:))). Chtěla jsem napsat něco v tom duchu :).

Rou766
Rou766 20.06.2022 v 13:36

Dobrý den. Má kamarádka napsala knihu, která je teď ve fázi crowdfundingoveho předprodeje. Ráda bych jí pomohla knihu zviditelnit. Má někdo zkušenosti s reklamou? Kde všude se dá takto propagovat vlastní kniha, aby se dostala k cílové skupině čtenářů? Děkuji za případné tipy.

IG @kniha_venkov
Vydavatelství Pointa.

Text příspěvku byl upraven 20.06.22 v 17:53

Adhara
Adhara 20.06.2022 v 17:08

Vlastné stránky, spoločné blogy a špecializované diskusné fóra. Na tých druhých však nespamovať reklamou, ale ponúknuť aj pridanú hodnotu, ktorá nebude smerovať len ku "kúpte si moju knihu".

Osloviť knižných blogerov s ponukou recenzného výtlačku alebo s ponukou na rozhovor. Čím menší a mladší server, tým väčšia šanca na úspech. Oslovila by som aj lokálne noviny, ak býva v menšej obci.

Corso
Corso 19.07.2022 v 10:34

"Nadežda Petrovna, mohli by ste sa už konečne obliecť, a prestať trúsiť omrvinky nad Jefremovou truhlou!" (Prvá veta môjho nového románu Slnečník roztrhaný bajkalskými vetrami) :)

Text příspěvku byl upraven 19.07.22 v 10:34



Vložit příspěvek