Tištěná nebo elektronická kniha, co je víc pro autora a co pro čtenáře


pavel3990
pavel3990 29.06.2018 v 18:51

klasická kniha má tradici, připadá jako kniha, není publikovaná okamžitě po zaslání rukopisu, tuto výhodu má kniha elektronická, ovšem číst si knížku v jakém si elektronickém nástroji je až přílišná moderna podle mne.

tsal
tsal 29.06.2018 v 20:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Gerty
Gerty 29.06.2018 v 21:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Petass
Petass 29.06.2018 v 21:51

Přidám názor za čtenáře. Pro mě je kniha pouze knihou z "masa a kostí". Čtečku nemám a zatím mě nic nedonutilo si ji pořídit. Mám ráda, když knihu držím v ruce, můžu si ji prolistovat, pohladit,... Tahám knihy s sebou všude, kde se dá a je předpoklad volného času (doktoři atd.). Nikdy mi to nevadilo a i "těžší" tituly mám ráda u sebe. Teď čtu hodně s dětmi a tam mi přijde elektronická verze jako úplně mimo... Dětské knihy jsou z velké části dotvářeny ilustrátory, na monitoru nemůže ilustrace nikdy tak vyniknout.

Mám ale kamarádku, která čte často přes čtečku, protože je tak u dětí "nenápadnější" a nepotřebuje u čtení světlo (např. když uspává děti). Každému, co vyhovuje a je mu příjemné. Osobně zatím nemám důvod e-knihy pořizovat, místa na knížky mám dost, ale nikdy neříkej nikdy :)

Lector
Lector 29.06.2018 v 22:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 30.06.2018 v 14:15

ukradnúť sa dá aj tlačená kniha! To je z okolitých skúseností. Plus niekedy krachne distribučná spoločnosť. Pre autora je digitálna verzia knihy určite menej nákladná a nemusí mať štósy nepredaných výtlačkov niekde v komore a pod posteľou.

Text příspěvku byl upraven 30.06.18 v 14:28


nokid
nokid 01.07.2018 v 14:27

Dnes není problém naskenovat průměrně tlustou knihu do jednoho souboru v PDF a ten pak dále šířit. Je to jen trochu časově náročné.

Nočnípták
Nočnípták 01.07.2018 v 14:35

Jsem čtenář, tak pominu odborné názory vydavatelů.
Já potřebuji knihy hladit a listovat v nich. Cítit jejich vůni. Zařadit je do knihovny a dívat se na barevnost jejich hřbetů. A jsem nadšená, když je součástí knihy záložka. Za mého dětství měla každá knížka tu uzoučkou tkaničku. Potom na léta vymizely. Teď už se zase objevují častěji. Nic z toho mě elektronická verze neposkytne. Přesně jak píše Petass, knihy tahám všude. Malé i velké. Jedině Stehlíka jsem nikam nenosila. Ten se dal číst jen u stolu. Ovšem e-knih se nezříkám. Kdoví co bude za pár let. Třeba pro mne budou klasické knihy moc těžké. Ale pokud je unesu, budu se s nimi těšit.

Adhara
Adhara 01.07.2018 v 20:55

tsal: Ste si istá, že e-kniha má pri vydávaní takýto postup? Myslela som, že sa "vydavateľstvu" e-kníh len zaplatí - alebo aj nezaplatí - a je to. Vychádzam z toho, že ako e-knihy vyšli absolútne šialenosti s neuveriteľnou gramatikou a štylistikou (môžu hodiť príklady), ktoré by nik súdny nikdy nevydal.

Na dôvažok, pre mnohými rokmi som a ja vydala e-knihu cez vydavateľstvo. Netuším, či to vôbec posudzovali. Každopádne, redaktor okolo nej ani nešiel. Ani zalamovač, ani grafik, ani jazykový korektor. Ako prišlo, tak sa to, bohužiaľ, skonvertovalo do pdf. Aj preto som jej publikáciu po čase, už viac znalá gramatiky a štylistiky, stiahla.

A to ide o fakt seriózne vydavateľstvo, čo tlačí aj papierové knihy, nielen o nejaký e-shop.

tsal
tsal 02.07.2018 v 06:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adhara
Adhara 02.07.2018 v 11:04

tsal: Áno, myslím, že hlavný rozdiel bude v tom, či kniha súbežne s e-formou ide aj do tlače alebo nie.

tsal
tsal 02.07.2018 v 11:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pavel3990
pavel3990 03.07.2018 v 14:12

tsal: to je samostatné vydání, s tím se potýkám

Cattaclysm
Cattaclysm 08.07.2018 v 18:16

Ja jako ctenarka preferuju e-knihy:
- ctecka se mi krasne vejde do kabelky i do batohu pro cestovani
- do ctecky se vejde mnohem vic nez jedna kniha, takze pro delsi cestovani nebo pobyt v zahranici je to idealni
- nechci doma hromadit desitky knih, setrim misto
- e-knihu si stahnu kdykoliv z domova a nemusim jezdit do knihovny
- ctecka snese mnohem vice nez kniha, nehrozi zniceni (napriklad mokro na koupalisti, pomackani v kabelce a podobne)
- obrovsky vyber cizojazycnych knih
- cizojazycne knihy se ctou mnohem snaze, protoze je ve ctecce integrovany slovnik

Tistenou knihu ale moc rada volim u knih, ktere maji ilustrace nebo krasnou sazbu a vazbu, tam si ten zazitek uzivam. Naopak takove knihy jako Pisne ohne a ledu jsou tak tluste a spatne vazane, ze se cist pohodlne vubec nedaji - ledaze ji clovek drzi obema rukama a usilovne tlaci, aby stranky zustaly otevrene. To mi teda zazitek ze cteni dokaze zkazit stoprocentne.

Cattaclysm
Cattaclysm 08.07.2018 v 18:23

@Gerty: Jak myslite tu vetu “Navíc oficiálně vydaná a celostátně distribuovaná elektronická kniha je dnes zcela zdarma dostupná jakémukoliv autorovi jakéhokoliv textu”?

Jinak tistena kniha se samozrejme “ukrast” da a bezne se to dela. Staci knihu naskenovat a v pdf dat na Ulozto, muzete se podivat, kolik knih tam je. A pokrocili umi jeste sken projet pres OCR software, ktery tisteny text prevede do elektronicky citelneho textu a pak uz se da primo nahrat do ctecky v citelnych formatech. A kdysi v dobe “predcteckove” na stredni spoluzaci tiskli takove kopie knizek na normalni tiskarne na A4, takhle jsem cetla treba Lady Fuckingham :)

Adhara
Adhara 08.07.2018 v 19:57

Cattaclysm: Nesúhlasím s bodom "ctecka snese mnohem vice nez kniha, nehrozi zniceni (napriklad mokro na koupalisti, pomackani v kabelce a podobne)". Podľa mňa, aj mojich skúseností, je to presne opačne. To papierová kniha je tá odolná, nie krehké elektronické zariadenie. Svoju prvú čítačku som zničila za pol roka. Trošku som ju nechtiac pritlačila... a bolo. Puknutý displej a kopa peňazí v háji. Papierové knihy som čítavala 40-krát dlhšiu dobu a nijakú z nich som takto fatálne nechtiac nezlikvidovala.

vincek1
vincek1 08.07.2018 v 21:04

Možná trochu odbočuji, ale poznámka k Gerty. Opravdu okopírovat a vytisknout knihu není žádná legrace. Za minulého režimu jsem byl požádán o okopírování a vytisknutí knihy Černí baroni. V té době byly kopírky víceméně v začátcích a navíc přísně evidované. Pracoval jsem v servisní firmě a tak jsem při opravách měl možnost si pár stránek vždy okopírovat. Přátelé byla to fuška a běh na dlouhou trať. Nakonec se povedlo a bez následků, už ani nevím kde ten, ne příliš vydařený falzifikát skončil. Samozřejmě v dnešní době a s dnešní vyspělou technikou je to rychlejší, ale stejně, těžko by se to vyplatilo.

tsal
tsal 08.07.2018 v 21:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Edda
Edda 09.07.2018 v 07:43

vincek1: Tak to jste měl ještě dobrý. Já si pamatuji jak se někomu podařilo sehnat přepsanou kopii Černých baronů, rozdali jsme si mezi sebou stránky a pak jsme je doma na psacím stroji a na průklepáku opisovali, každý asi tak 5-7 kopií. Bylo nás na to jen pár a trvalo to dost dlouho.

Cattaclysm
Cattaclysm 10.07.2018 v 00:33

@Adhara: tak vidite, to jsem asi zatim mela stesti nebo vy smulu. Muj Kindle uz nekolik let krasne drzi, nekolikrat mi upadl z vysky a v pohode (mam ho tedy v obalu, ktery ho dost chrani). Muze na nej nacakat voda nebo se upatla jidlem a staci omyt. Jsem fakt spokojena :)

Gerty
Gerty 11.07.2018 v 21:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DarkAvenger
DarkAvenger 20.07.2021 v 15:56

E knihy nečtu takže za mě jasně skutečná kniha do ruky. Té se nic nevyrovná.



Vložit příspěvek