Teokracie a náboženský útlak


newtory
newtory 22.11.2016 v 00:54

AD: reader.007
Som na DK už štvrtý rok,neviem,to ma tak zle poznáte,alebo sa tak blbo vyjadrujem ? (prepáčte,ale píšete nezmysly).
Tá posledná veta je teda riadna haluz.
No a čo sa týka holokaustu tápete.Antisemitizmus bol obľúbenou kresťanskou "športovou disciplínou",ale holokaust to je trochu iná.Áno klérus v Chorvátsku na Slovensku v Poľsku,možno aj inde,ale nie tak masovo.
Väčšina náckov sú ateisti ako žito nablblí a preto ochotní uveriť čomukoľvek ,ona ta spoločnosť,bez akéhosi "tmelu" nechce fungovať a to je to o čom sa tu bavíme.

Text příspěvku byl upraven 22.11.16 v 00:56

Richie1
Richie1 22.11.2016 v 01:04

Eldare: Lidé možná mají velkou potřebu něčemu věřit, ale musí to být nutně nějaké náboženství? Proč by nemohli věřit v nějakou rozumnou ideologii, postavenou na racionálním a vědeckém základě, včetně dobře nastavené společenské morálky?
Já nevidím důvod upínat se na víru v nějaké nadpřirozeno, abych se stal někým lepším.

Náboženství a církev možná lze posuzovat odděleně, ale zároveň jsou velmi spjaty. Dej člověku moc a dříve nebo později ji zneužije. Církev svou moc začala velmi rychle zneužívat - už ve starém Římě, jakmile se vymanila z pronásledování. A zneužívání moci církví probíhalo po celou dobu její existence.
Ono to má souvislost - získejme více věřících a budeme mít větší moc. Moc je spojená i s blahobytem. Po moci a blahobytu církev vždy bažila.
Ostatní věřící byli jen stádo, které sloužilo církvi k získání moci a blahobytu.

I dobré myšlenky se mohou zneužít. V Bibli možná jsou dobré myšlenky (ale také bezpočet špatných) - takže celkově se křesťanství nedá považovat za něco, co by dávalo člověku po všech stránkách návod na správný život. Tohle náboženství napáchalo v dějinách lidstva obrovské množství nepravostí a křivd (i přes některé dobré myšlenky).

Ateisty nenapadlo připravit lidi o víru. Lidé sami poznali, že víra je nespasí - a stávali se ateisty.

Pokrok vědy je součástí pokroku lidstva. Nebo je to snad podle tebe naopak?

Dnes možná lidi koukají na televizi, kupují Blesk ... jenže jak tomu bylo dříve? Když vládlo křesťanství, tak bylo dogmaticky určováno, co je správné. Nejlepší bylo, když lidé ani neuměli číst, když se nezajímali o společenské dění, o svět. Vše podstatné jim přeci zprostředkoval jejich duchovní. Stačilo, když dobře pracovali a odváděli desátky, kupovali odpustky apod. Náboženství lidi vehnalo do područí církví na dlouhá staletí.
Navrat takové doby bych určitě nechtěl.

newtory
newtory 22.11.2016 v 01:07

AD: Erilenne...
"vás se tedy ptám, zda mají všechny formy náboženství stejnou váhu, včetně např. předkřesťanských náboženství ?"

Nikto sa tu nepokúša náboženstvá "vážiť",nemyslím si,že sú niektoré lepšie ako iné zo svojej podstaty.To čo ich diskvalifikuje sú podľa mňa činy veriacich,ktorí sa k nim hlásia,pretože ich úlohou by malo byť kultivovať spoločenstvo a ak to nerobia,vašimi slovami im to uberá na váhe.
Predkresťanské náboženstvá odišli do histórie spolu s predkresťanskou spoločnosťou (môj súkromný názor) neexistuje kontinuita,poznanie je zabudnuté a tie dnešné "neo" to je podľa mňa varenie z vody,romantické,vzrušujúce,ale...

Text příspěvku byl upraven 22.11.16 v 01:08

Richie1
Richie1 22.11.2016 v 01:10

Newtory, problém je, že věřící vidí ten "tmel" jedině v náboženství. Neumí si představit něco jiného.
Já si myslím, že společnost může být stmelená a dobře fungovat i bez náboženství.

newtory
newtory 22.11.2016 v 01:17

To som si myslel aj ja,ale sledujem dianie okolo seba (tak ako doba som sa asi zmenil aj ja). Žiaľ sa ukazuje,že to isté čo sa vytýkalo náboženstvu je vlastné aj ideológiám,ktoré vyplnili miesto po ňom.Svojvôľa ľudí a je asi skrátka jav večný,ale tu ešte navyše nastupuje čosi ďalšie. Sociálne inžinierstvo a byrokrati ktorí sa začínajú hrať na pánov tvorstva.

Text příspěvku byl upraven 22.11.16 v 01:17

newtory
newtory 22.11.2016 v 01:20

Pred dvadsiatimi rokmi som bol tiež o tom presvedčený a zápalisto som diskutoval s ľuďmi konzervatívneho razenia z pozícií liberála a človeka veriaceho v pokrok (to slovo je zaklínadlo a klišé zároveň).


Richie1
Richie1 22.11.2016 v 01:28

Pokud dosavadní společenské systémy (bez vlivu církví) nebyly úspěšné, neznamená, že by to nešlo. Ony nebyly dlouhodobě úspěšné ani ty systémy s podstatným vlivem náboženství (církve).
Vývoj postupně směřuje k tomu, že náboženství se přežívá. Lidé si najdou rozumnější ideje, kterým budou věřit. Víra v nadpřirozeno (v boha) bude opuštěna. Jistě, potrvá to ještě mnohá staletí a církve budou dělat vše pro to, aby se to zvrátilo - ale nakonec k tomu dojde.

Eldar80
Eldar80 22.11.2016 v 01:31

Erilenne: ?
Richie1: Nezlob se na mě, ale asi to s tebou vzdám. Už na začátku této diskuse jsem ti doporučil se více vzdělat a asi pro tebe lepší radu nenaleznu. Já jsem autista a mám značné problémy v komunikaci. Pro začátek ti třeba můžu doporučit tohle:
http://www.databazeknih.cz/knihy/evoluce-boha-62259

Co se týče náboženství. Tam vůbec nejde o žádné nadpřirozeno. Třeba v jižním budhismu nadpřirozeno prakticky chybí. Přečti si třeba ten rozhovor od Grofa, který jsem adresoval Erilenne.

V Bibli jsou špatné myšlenky? Nejsou. V Bibli si jen každý najde co chce. Däniken tam třeba našel mimozemšťany. :) Křesťanství pomohlo vybudovat civilizaci, ve které nyní žijeme. Je to snad málo? A zlo páchají zfanatizování lidé, pro které je ideologie víc než lidská bytost. Všechny zlé skutky ve jménu křesťanství bylo proti tomu co tohle náboženství hlásá.

Pokrok vědy a pokrok lidstva jsou různé věci. Věda jde neustále dopředu, ale jdou dopředu stejnou měrou i lidé? Ne, protože to ani není možné. Těch informací je v dnešní době už příliš mnoho.

Návrat do takové doby bych taky nechtěl. Tobě unikají úplně základní věci. Copak nevidíš, že i křesťanství se vyvíjí, protože musí refletktovat dnešní dobu? Tobě chybí úplně základní empatie s běžnými lidmi.

Komunisti si taky mysleli, že by to dobře mohlo fungovat i bez náboženství. Dopadlo to docela neslavně. Tobě pořád uniká, že lidé náboženství potřebují. Vykašli se na ateismus. Je to stupidní předsudek. Čti víc naučné literatury. :) Tahle diskuse by asi vedla donekonečna. Snažíš se s primitivním paradigmatem pochopit něco co tohle paradigma přesahuje.

Zajímám se asi 20 let o spiritualitu a řeknu to tahle: ateismus je nesmysl. Je to zbytečný koncept, protože nic nepřináší. To co nutně zanikne bude ateismus. Spiritualita tady byla je a bude. Bude zde tak dlouho dokud si budou lidé klást otázku jaký má život vlastně smysl.

Richie1
Richie1 22.11.2016 v 01:34

Mimochodem, i islám je náboženství. Myslím, že není třeba dlouhosáhle rozebírat, jak by takovéhle náboženství mohlo lidem v Evropě zkomplikovat život, kdyby tu zvítězilo. A ta hrozba importu islámu do Evropy reálně existuje.
To budu stokrát raději ateistou, než propadat podobným náboženstvím.

Eldar80
Eldar80 22.11.2016 v 01:39

Richie1: Islám není náboženství jako je náboženství křesťanství a judaismus. Je to zvrácená dobyvačná ideologie, která poškozuje vlastní věřící. Termín tři abrahámovská náboženství je totální nesmysl. Ty 3 náboženství jsou naprosto odlišná. Takže mám pro tebe jednu radu: čti. Víc naučné literatury. :) Já osobně jsem pro explicitní zákaz islámu.

Richie1
Richie1 22.11.2016 v 01:46

Eldare, asi nemá smysl to dále rozebírat. Ty jsi po letech zájmu o spiritualitu dospěl k nějakému přesvědčení (např. že ateismus je nesmysl), a toho se jen tak nevzdáš.
I já mám nějaké přesvědčení (pro mě ateismus není nesmysl), a nevidím zatím důvod ho měnit.
Každopádně to byla zajímavá diskuze. :-)

Richie1
Richie1 22.11.2016 v 01:54

Eldare, díky za radu. Čtu docela dost. Náboženství sice nestuduji, ale zajímám se o historii a náboženství prochází historií takřka v celé její délce.

Co se týče islámu - označuje se běžně za náboženství. To, že se odlišuje od křesťanství a judaismu neznamená, že by se nemělo považovat za náboženství. A zrovna v tomto náboženství je ten útlak markantní.

Eldar80
Eldar80 22.11.2016 v 02:09

Richie1: Potom slovo náboženství ztrácí svůj význam a je to jen prázdná nálepka, která neříká vůbec nic. Mrkni na ty knihy co jsem adresoval Skeeveovi a tu přednášku. Civilizace je vážně úžasná kniha a zajímá mě jak se ti bude líbit. Ohledně přednášky by mě docela zajímaly tvoje postřehy, protože se v historii vyznáš víc než já. Já islám za náboženství nepovažuju. Křesťanství či judaismus pomohly vybudovat náš západní svět, který je ten nejsvobodnější na zemi. Toho Fukuyamu klidně vynech, pokud tě nezajímá politická filozofie. Fukuyama tvrdí, že nejlepší státní zřízení je liberální demokracie, tak stojí za zvážení, proč žádná islámská země k tomu dosud nedospěla... Islám vybudoval islámský svět, kde ani muslimové nechtějí žít...

Richie1
Richie1 22.11.2016 v 04:46

Eldare, ta kniha Civilizace mě zaujala a zkusím ji sehnat. Jen nevím, kdy se na ni dostane - doma mě čeká několik set nepřečtených knih a já stále řeším, čemu dám přednost. :-)

Ta přednáška Billa Warnera ... hm, nemohu si pomoci, ale dost často, když nějaký Američan přednáší o historii Evropy, tak vnímám jeho poněkud zkreslený pohled.
U tohoto Warnera je ta přednáška na můj vkus příliš tendenční, tak, aby ukázala islám v co nejhorším světle. On nepřizná jediné plus, vidí jen mínusy. V celé historii islámu.
Celé to postavil na tom, že utvořil jakousi mapu všech bitev islámu - tu neustále opakovaně promítal a dával do souvislostí s úpadkem Evropy. On tvrdí, že doba temna v Evropě je spojena s expanzí islámu. Jaksi zcela vynechal stěhování národů v 5. a 6. století.
Neuznává vědecké pokroky v islámu ve vrcholném období, místo toho si jen všímá, co vše muslimové zničili.
Stále ukazuje různá čísla, data, a tendenčním výkladem dokazuje, jak je islám v celé své historii tím nejhorším společenským systémem světa.
Já rozhodně nechci islám obhajovat - ale neuznávám zkreslené a tendenční výklady. Warnerova přednáška zapadá do filosofie Američanů po 11. září - islám je největší zlo na Zemi.

Navíc - měl tam i pár nesmyslů z oblasti historie. Např. tvrdil, že v době římské říše nebylo ve Středozemním moři rozvinuté pirátství. To je špatné tvrzení - byly období, kdy piráti ovládali celé úseky Středozemního moře. Římská říše s piráty bojovala po celou dobu své existence.
Nebo porovnával islámské bitvy s křižáckými taženími - ukazoval, jak málo škodili křižáci a jak hodně muslimové. Jenže ukázal jen pár bitev křižáků ve Svaté zemi - opomněl ukázat všechna ostatní tažení křižáků proti pohanům a kacířům (např. v Pobaltí nebo i proti našim husitům).
Vypočítával také všechny oběti islámské expanze a snažil se šokovat miliony mrtvých (270 milionů za 1400 let existence islámu). Bylo by ovšem zajímavé porovnat, kolik milionů mrtvých má na svědomí USA za svou nepoměrně kratší dobu existence (jen Indiánů zničili asi 100 milionů).
Popisoval, jak zlí muslimové získávali otroky v Africe - a jaksi zapomněl dodat, že většina těchto otroků šla na trh do USA (přes devět milionů černochů zemřelo při cestě do USA v letech 1661-1774).
Hodně kritizoval útoky teroristické muslimů - ale přitom nijak nekomentoval neustálé vměšování USA do arabských zemí. Kdyby západní země v čele s USA nerozbily Irák, Afghánistán, Libyi, Sýrii ... tak by bylo i mnohem méně současných problémů s islámem. Dr.
Warner je představitelem národa, který pomáhal vytvořit Islámský stát.

Tuhle přednášku tedy neberu příliš vážně a určitě se podle ní nebudu orientovat v problematice historie islámu. Souhlasím nicméně v jednom - a možná v tom nejdůležitějším poselství přednášky - islám je agresivní a nebezpečná ideologie a náboženství.

Na toho Fukuyamu se také podívám, politická filozofie mě také zajímá.

tester
tester 22.11.2016 v 06:04

Jsem v pohodě. V útlém věku jsem byl obdařen Boží milostí a babička mně přivedla na cestu k víře a k Bohu. Nic lepšího nemůže člověk od života dostat. Je to moje osobní velmi dobrá zkušenost.

Skallarix
Skallarix 22.11.2016 v 06:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tester
tester 22.11.2016 v 06:39

Já nikoho nepřesvědčuji, jen popisuji moji osobní zkušenost. Nikoho do ničeho nenutím. Je docela možné, že si lidstvo hledá a nakonec najde mnohem lepší a efektivnější způsob života bez použití různých Bohů atp. Zatím používám starý a funkční křesťanský SW. Je možné že dřívějším generacím starý SW v jejich podmínkách vyhovoval, ale dnes kdy jsou podmínky velmi odlišné, lidé mají vyšší IQ, jsou vzdělanější, je vyšší životní úroveň starý SW nevyhovuje.
Tedy HW máme nový a teď je to na vývojářích SW. V současné době je vše v testovací fázi. Příznak toho, že se něco pozitivního děje je zvýšená prodejnost knih! Starý zákon je v.1, nový zákon je v.2 a jestli bude v.3 nebo jiný OS se uvidí. Jsou náznaky kopírování Božích vlastností např.vševědoucnost-sběr veškerých dat o osobách, všudepřítomnost-kamery na každém kroku, centralizace dat-datová úložiště, snaha jednotlivců nebo skupin o ovládnutí světa atd. Asi tímto směrem směřuje vývoj k nové společnosti bez Bohů, náboženství a není to nic tajemného, ale je to pro lidi POCHOPITELNÉ, žádná Boží tajemství atd.
Dá se říct že už dnes prokazatelně existuje náboženský útlak věřících v ateizmus.

Text příspěvku byl upraven 22.11.16 v 11:19

Dell
Dell 22.11.2016 v 11:25

Eldare, vidím to hodně podobně. Ale vlastně mi přijde zbytečné něco pořád dokazovat, kdo neví, nebude vědět kvůli mým hezkým slovům. Musí si k tomu dojít sám.
Zajímavější než "jestli" je "jak". Fungování vesmíru, energie, vědomí, to jsou zajímavá témata, ptát se pořád dokola, jestli existuje něco jiného než hmota, to je ztráta času. A i na to odpovídat, protože lidi si stejně myslí svoje a jen to v různých formách opakují.
A že se pod rouškou různých náboženství dělaly různé věci? Na světě žijí lidi a nikdo nikdy netvrdil, že kdo si uvědomuje existenci Boha, stává se hned dokonalým, přestane dělat chyby a mít různé touhy - po penězích, moci atd. To netvrdil Ježíš, Buddha a nikdo jiný. Takže tohle jako argument proti neobstojí.
Nebo jo - náboženství s sebou nese politiku. Ale spiritualita ne, Bůh nepotřebuje, aby lidi chodili do kostela, ale přecejen dav je dav a potřebuje i nějaký řád, než se ze všech stanou mistři a budou to zvládat sami. :-)

tester
tester 22.11.2016 v 12:06

Někdy mám takový pocit jakoby jsme se vraceli k XPčkám, tedy ke starému zákonu. Ateistům nechávat volnou tuku. Pracují na nové verzi SW pro lidstvo. Nepřesvědčovat je o ničem, nerušit jejich kruhy. Nic jim nevyčítat. Staromilci jim nemůžou rozumět. Pokrok se zadržet nedá a k novým myšlenkám, postupům a řešením byl přece vždycky odpor. S ateisty pilně komunikovat, nestranit se jich a také číst ateistickou literaturu a snažit se přijít jejím myšlenkám na kloub.

Eldar80
Eldar80 22.11.2016 v 12:20

Richie1: Ano. Souhlas stěhování národů nezmiňuje.

Jenže ony žádné vědecké pokroky v islámu nikdy nebyly. Zlatý věk islámu je právě pouze intelektuální fikce. Oni se k té vzdělanosti dostali jen tím, že si podmanili vyspělé říše, které vzdělanost měly, ale muslimové k tomu prakticky nic nepřidali.
Frýbort o tom píše třeba zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-zlaty-vek-islamske-vzdelanosti-fantom-neskutecny-pqk-/p_zahranici.aspx?c=A100414_212728_p_zahranici_wag
Píše o tom třeba i Konvička :D a ať si o něm myslíš cokoliv, v historii islámu se vyzná.

O pirátství za Byzance nevím. Díky za info.

Ohledně křížových výprav vím. Ale soustředil se na střet s křesťanstvím. A jak v té přednášce říká, tak útoky na hinduistické a budhistické země na východě vynechal.

S tím USA jsi mne pobavil, to si hodně lidí neuvědomuje. Jinak otrokářství je součást islámu, když se v tomto budeme šťourat islám to okamžitě projede. :)

Tak vměšování USA na východě už spíš patří k moderní politice. To že USA jsou viníkem současné situace chápu.

Já jsem na tohle téma četl tohle (u všeho mám komentáře):
http://www.databazeknih.cz/knihy/ve-stinu-mece-249873
Tohle můžu doporučit, pokud tě zajímá historie Byzance a Íránšáru těsně před zničení islámem.

http://www.databazeknih.cz/knihy/stret-nabozenstvi-243639
A tohle už nedoporučuju. Je to vlastně jen výčet všech konfliktů mezi křesťanskými zeměmi a islámskými. Opět bez válek na východě. Dost nudná kniha.

Dík za připomínky. Bál jsem se, že tam těch přehmatů bude víc.

Mě Fukuyama zklamal. Je to tak slavná kniha a tak jsem od toho čekal víc.

woodward
woodward 22.11.2016 v 12:27

Tester: Hm, a co když tam žádnej kloub není? Jak to říkal Hamlet? Doba vymknutá z kloubů šílí... On byl samozřejmě postiženej tragédií v rodině, ale kdoví, proč to tenkrát Shakespeare takhle napsal. Koneckonců za královny Alžběty šlo taky o náboženství - staré a nové. Dneska se na místo "nového" tlačí "žádné". Ještě že se toho Básník nedožil.

Text příspěvku byl upraven 22.11.16 v 12:29

Raksa.A
Raksa.A 22.11.2016 v 13:36

Tak ještě jednou a naposledy.
1. předkřesťanská náboženství neodešla do historie - minimálně buddhismus si vede dobře.
2. že v Bibli nejsou špatné myšlenky? Přečti si ji, zejména Starý zákon, a to důkladně. Je to velmi krvelačná kniha. A pozor na moderní překlady - zkus Kralickou.
3. sežeň si Korán, nejlépe překlad Dr.A.R.Nykla. Přečti si ho, a také důkladně. Pak pochopíš, že to, čemu se říká Islámský stát, je v podstatě urážka islámu.
A nakonec - islám JE abrahamovské náboženství - jak snadno zjistíš přečtením Koránu.
A předpoklad, že nevěřím-li v Boha, budu věřit reklamním letákům, je s prominutím slabomyslný.

Eldar80
Eldar80 22.11.2016 v 13:43

Raksa.A:
1. zajímám se o budhismus
2. Starý zákon nikoho nenabádá, aby opakoval věci, které se v něm píší
3. Islámský stát je ryzí projev islámu
Islám je slátanina křesťanství a judaismu. Nemám rád křesťanství, proč bych měl číst ještě větší odpad? Nemohu za to, že spousta ateistů se chová slabomyslně.

Skallarix
Skallarix 22.11.2016 v 13:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Skallarix
Skallarix 22.11.2016 v 13:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek