Star Wars


stephen09
stephen09 23.01.2018 v 16:43

Svět Star Wars je obrovský a je v něm hodně inspirace na vytváření příběhů. Jeden takový mě napadl. Chci se zeptat, jak je to s autorskými pravy? Je možno prostě začít psát knihu ze světa Star Wars a vydat ji? Díky za odpovědi.

Marylaa
Marylaa 23.01.2018 v 18:11

Co takhle to nejdřív napsat a pak teprve přemýšlet o vydání? I když lepší by byl nějaký originální námět.

Corso
Corso 24.01.2018 v 07:15

Ja myslim, ze minimalne nazov Star wars, loga, mozno aj mena postav, ras, planet, by sa muselo konzultovat s majitelom prav cez zastupitelov danej krajiny. Moj dojem! Priechodnejsie by to bolo uvadzat knihu potom ako "inspirovane na motivy sveta SW" a na knihe jasne oznacene ako neoficial. Jedna vec je napr pisat dalsie pribehy Sherlocka Holmesa, hoci tam je to podhubie uz krasne rozrastene a kvalita sa dostane do toho neoficialneho kanonu. Ale Star Wars je obrovska dojna krava a bez dovolenia zverejnit nieco s brandom Star Wars, na to maju armadu pravnikov co na to cakaju. Ale je to len moj nazor, nemam informacie, nemam skusenost. Ako na druhej strane ich aj chapem. Bez kontroly a AP by v tom momente bolo na svete 100000 deskoviek, 2000 odfusovanych romanov aturov co si len myslia ze vedia pisat a viacmenej ich pohana nadsenie. Uz dost ze musia bojovat s kopirovanim filmov, a celou cinskou produkciou merchu. :) Ale napr taky Warhammer funguje, vidim ze Aleins sa rozrastaju, je to na majiteloch prav...vzdy je to o tom. V literature je to asi jednoduchsie, vid Traja patraci, vid Pana Tragacika, tam veselo pribudaju knihy aj po 40 rokoch. Mozno jestvuje nejaka fan zakladna star wars spisovatelov. Teda myslim ze urcite.

Text příspěvku byl upraven 24.01.18 v 07:23

tsal
tsal 24.01.2018 v 08:30

Velké franšízy, jakou SW bezpochyby je, mají autorská práva na všechno - jména, rasy, postavy, předměty. Zkrátka na všechno. Přičemž přejmenování by vás také nespasilo. Předloha by musela být dostatečně volná, aby se dalo prokázat, že podoba je čistě náhodná. Nikdo příčetný vám tedy nevydá nic, na co nebudete mít předem smlouvu. A pro její získání nejspíš nemáte dostatečně silnou vyjednávací pozici.
Nevidím jinou možnost, než dělat to, co dělají ostatní fanoušci - psát nevýdělečné fanfikce a doufat, že na vás nikdo neskočí. Obvykle se tak neděje a zrovna u SW jsem podobnou kauzu nezaregistrovala. Všechno ostatní zavání marnou snahou nebo žalobami, které si nemůžete dovolit.

Jacck
Jacck 24.01.2018 v 08:36

práva teď práva (bohužel) vlastní Disney, takže asi napsat mail jim. To co provedl Disney se světem SW je žalostné

tsal
tsal 24.01.2018 v 08:48

Ještě mě tak napadá, že zatím jediné knihy od českého autora, které jsem u podobně velké franšízy zaregistrovala, byly dva Star Treky od Petra Macka vyšlé u Laser-Books. Pokud je prostě nevydaly jen tak bez povolení, mohl byste možná technické informace sehnat u nich. Je nutno však podotknout, že ST tenkrát byla prakticky mrtvá značka, která dojížděla ze setrvačnosti, což se teď o SW říct nedá.


Corso
Corso 24.01.2018 v 10:59

No a este ma napadlo, ze Disney a Lucasovci maju ludi ktori strazia kontinuitu a presnost kaanonu SW. Proste dnes kym sa nejaky pribeh zakomponuje trva aj roky. Pretoze tam si zakladaju na tom ze kazdy detail musi sediet v kazdom diele. Ci film, serial, animak, komiks, proste nie je dovolene tam len tak prist a "aha ja som nieco vymyslel a zda sa mi to dobry napad". Napady su prisne preverovane a schvalovane pretoze nesmu narusit uz doterajsie realie. Ako mena tych ludi co su GURUovia kanonu sa daju dohladat.

Corso
Corso 24.01.2018 v 11:03

Jacck, presne, Disney pogurvil SW, urobil z toho dojnu kravu a rodinnu zabavu gender equality, race equality... a ine nekvality nanutene dobou. A bojim, nie bojim... viem, ze teraz to caka aj Marvel Movies... Dovidenia Deadpool 2 nekorektny humor a podobne

Text příspěvku byl upraven 24.01.18 v 13:09

stephen09
stephen09 24.01.2018 v 18:39

Stále je tu ta možnost, že můj příběh se jim bude tak líbit, že mi to dovolí napsat. :DD

Corso
Corso 25.01.2018 v 07:13

stephen09, nik ti nemoze zakazat napisat nieco. Akurat to budes muset vydat ako tu spominanu fanfiction a nesmies na tom zarabat. Ale najprv nieco napis aby sme videli ci na to mas. Jedna vec je elan a napad, druha je dar a zrucnost pisania.

DarthSoren
DarthSoren 28.01.2018 v 12:45

Jo, cokoliv chceš ze světa Star Wars použít, bys musel konzultovat s lidma co mají na starost licenci. Nechci ti moc brát iluze, Disney to řeší tak, že si autora svých románů vybírají sami. Jo, můžeš něco napsat a využít terminologii SW univerza, ale musí to být šířeno jenom jako fanfikce a nemůžeš na tom zarobit. Jinak by tě Disney, podle mě teda určitě, protože jsou to nenažranci, žalovali. Na takové věci si dávají majzla, protože kde vidí peníz, po tom skočí. Navíc jde o spomenutou kontinuitu v kánonu, což má momentálně na starosti pan Hidalgo a myslím, že částečně i Filoni. Jsou to pánové ještě z týmu G. Lucase, kterých, podle mého názoru, měl Lucas propustit již před lety :/ Protože jsou to flákači a dělají chyby. A to, co říkal Corso ohledně toho, že trvá dlouho, než se kniha vydá, s tím mohu jen souhlasit, vem si že John Jackson Miller psal knihu Kenobi od roku 2006 a to již měl celkový koncept hotový. Samotná kniha pak vyšla až v roce 2013. Já sám mám napsané již 3 povídky z tohodle světa a doteď jsem je šířil jenom mezi přáteli jako fanfikci, protože za takovou námahu co bych musel dělat abych to protlačil dál mi to nestojí, i když miluju Star Wars (tedy hlavně expanded universe :D).

Text příspěvku byl upraven 28.01.18 v 12:49

Corso
Corso 29.01.2018 v 07:33

DarthSoren, teraz ma napadlo, ked vidim ze naozaj niekto pise SW fanfiction. Ja nie som SW fan, ale povedzme ze naozaj vies pisat... predpokladam ze asi ano. A teraz otazka pre autora. Nebolo by pre teba viac zadostucinenim (satisfaction), keby si proste pomenil mena postav, realii, a urobil v podstate poviedky s dejom a zapletkou nie konkretne SW, ale nemusel by si sa bat to vydat, mozno by tam citatelia nasli mrknutia a paralely s SW, ved vystavane to uz v podstate mas a ta podobnost by sa uplne odstranit nedala. Ale Dostalo by sa to k citatelom, tvoje pisanie by malo ciel. Ja chapem co ludi pohana pisat fanfiction, su nadseny urcitym svetom, postavami. Ale na druhej strane, je to taka... akoby neocenena praca. A nevyhnes sa napr niekedy ohlasom, ze nie si originalny ked stavias uz na vystavanom svete? :)

DarthSoren
DarthSoren 29.01.2018 v 21:11

No, zatim jsem fanfikci psal čistě jako hobby, jenom jako takový střípek mé lásky k Star Wars, abych zjistil jaké to je, psát něco takového :) A kdyby jsem se rozhodl to změnit tak aby to SW jenom připomínalo... to by asi nebyla satisfakce (a ja viem čo je zadosťučinenie, som slovák, lenže toto je databazeknih.CZ :D a na českých stránkach píšem česky aby tomu rozumelo čo najviac ľudí) ;) Proč bych měl psát jenom "něco jako Star Wars" když mohu napsat přímo Star Wars. S tím jak to u nás v CZ/SK chodí, by se to stejně neprodávalo :D Takové ohlasy zatim nebyly, ale chápu kam míříš, je to dilema a nelehký úkol pro toho spisovatele (bude se to líbit? nebude to moc jiné vzhledem k tomu světu? nebude to málo originální?) To ale už je na tom člověku jak se s tím popere. Neříkám, že mám napsanou jenom fanfikci SW, mám i něco jiného, jenže nemám zatim tolik času, a možná ani odvahu abych nahlédl do vyšší ligy a zkusil se se svýma textama dostat dál k nějakému cíli :DD možná časem.

Text příspěvku byl upraven 31.01.18 v 17:27

DarkAvenger
DarkAvenger 20.07.2021 v 15:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DarkAvenger
DarkAvenger 21.07.2021 v 12:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek