Seznamy na Databázi knih


notburga
notburga 10.09.2014 v 20:23

Rovněž se mi líbí verze profhuberta, nemám už moc k tomu psát, opakovala bych již napsané.

Jen mě ještě napadá ohledně diskuzí pod seznamy; byla to první věc, která mě napadla, že by se mi k tomu líbila. I když navrhování knížek zakladateli do soukromé zprávy má také své kouzlo. Člověk si často i pěkně popovídá.

Svádět diskuze od jednotlivých knížek určitě ne, v tom by se už nikdy nikdo nevyznal. Pod seznamy by to byly spíš diskuze tipu: Jo já, vím že tahle knížka obsahuje také haiku, ale jsou veršované, takže proto .... bla, bla, bla.... Asi rozumíte.

Diskuze pod seznamem by mohla být volitelná možnost - buď je povolíte, nebo ne. nějak podobně to funguje na blog. idnes.cz jen netuším, jak moc je to náročné na programování.

Jinak seznamy jsou pro mě užitečné ještě jednou věcí; vůbec jsem neuměla používat štítky, a když jsem s tím teď chtěla začít, zjistila jsem, že hodně z mých oblíbených knih odpovídající štítky zkrátka nemá. Takže mám co doplňovat :)

profhubert
profhubert 10.09.2014 v 22:39

notburga: Nejsem si jistý, zda chápeme stejně ty diskuze, tak se to pokusím ještě mírně osvětlit. Vezmu jako příklad Tvůj krásný seznam Čínská klasická poezie (http://www.databazeknih.cz/seznamy/cinska-klasicka-poezie-483). Pokud odhlédnu od slovíčka "klasická", má nyní tento seznam jako téměř rovnocennou náhradu štítek čínská poezie (http://www.databazeknih.cz/stitky/cinska-poezie-10462). Rozdíl to jistě je, ale pro názornost ho teď zanedbám.

Řekněme, že si někdo přečte třeba Melancholii (http://www.databazeknih.cz/knihy/melancholie-161187), je z této sbírky nadšen a chtěl by se ponořit hlouběji do světa čínské poezie. Bude si o ní tedy patrně chtít pohovořit s někým, kdo je v čínské poezii zběhlejší. Co může nyní udělat:
* rozběhnout diskuzi na profilu dané knihy - málokdo si toho všimne, je to roztříštěné, a nakonec to ani není přesně k tématu;
* rozběhne diskuzi u autora - stejný problém;
* založí vlákno zde na diskuzi - té si nemusí nikdo, kdo jest pro čínskou poezii zapálen, všimnout, a pokud se diskuze přesto rozběhne, po čase utichne a zapadne prachem, jak jsem o tom psal už dříve;
* napsat konkrétnímu uživateli - jednak neví přesně komu, a když už by se nějaká zajímavá diskuze v soukromých zprávách na dané téma rozběhla, nikdo jiný, koho by toto téma také zajímalo, si v ní nebude moci počíst a nasát moudrost z hlav pomazaných.

Návrh byl tedy pouze ten, že pokud se jakákoliv kniha, např. ona Melancholie, objeví na seznamu Klasické čínské poezie, na profilu knihy by bylo něco jako "Kniha je zařazena v seznamech: * Klasická čínská poezie". Zájemce se tedy na tento seznam podívá a uvidí krásnou a živou diskuzi k tématu čínská poezie. Pokud by byl seznam založen pouze jako veřejný nesdílený seznam, a šlo by tedy patrně jen o to shrnout všechny u nás vydané sbírky čínské klasické poezie (to záleží na popisku seznamu), viděl by seznam podobný tomu současnému. Nic by ale nebránilo, a přineslo by to pouze přidanou hodnotu, založit tento seznam jako veřejný sdílený seznam. Nyní si navíc každý, kdo se čínskou poezii zabývá, může utvořit svoji vlastní verzi seznamu. Mohl by knihy na seznamu seřadit dle míry doporučení, přidat k nim kraťoučké poznámky a nemusel by ani uvádět všechny knihy, které odpovídají tématu klasická čínská poezie - stačil by jen výběr těch nejlepších, ale to také záleží na popisku seznamu a na uvážení, co je cílem seznamu. Ostatně toto je také ten případ seznamu, kde by došla užitku ona kolonka "Tento seznam je založen na štítku: "čínská poezie".

V žádném případě tedy nejde o nějaké nahrazení či odklonění diskuzí u knih. Jde jen o vytvoření vhodného prostoru, kde by se mohli milovníci čínské poezie bavit obecně k tomuto tématu a mj. také prozkoumávat v jednotlivých verzích seznamu, co ten který na dané téma doporučuje (to vůbec není stejné jako podívat se na hodnocení jednotlivých uživatelů u knihy), případně si přečíst nějaké kraťoučké poznámky ke knihám na seznamu (to také není stejné, jako přečíst si komentáře u knih - obzvlášť pak u takových seznamů, jehož téma požaduje po čtenářích nahlédnout na knihy specifickou a jinou optikou, než je tomu při psaní komentáře: např. http://www.databazeknih.cz/seznamy/melancholicke-konstanty-287), případně se na hlavní sjednocující stránce seznamu pro legraci podívat na názor skupinový (to také není stejné, jako podívat se na průměrné hodnocení daných knih).

Text příspěvku byl upraven 10.09.14 v 22:43

Azizi
Azizi 11.09.2014 v 09:09

Ako som už písala na začiatku v inom vlákne, zoznamy (najmä tie súkromné) sú úžasná novinka, veľmi sa z nich teším a ďakujem! Už som si aj založila zoznam "Zaujalo ma", kam si vkladám knihy, ktoré si nechcem ani kúpiť ani prečítať (minimálne zatiaľ), ale jednoducho ma niečim zaujali.

Využitie verejných zoznamov mi však zatiaľ trochu uniká, kedže ako zoznamy príbuzných kníh už plne využívam štítky. Ale nepopieram ich možný potenciál! A tiež nemusím využívať všetko, všakže? :) Nevyužívam ani, že je tu viacero vydaní kníh, pre niekoho iného to však môže byť užitočné.

Len ma trochu mrzí, že keď si tie zoznamy sem-tam preklikávam, niektorým knihám v nich chýbajú štítky. Nechcem byť konkrétna, tak si vymyslím príklad. Existuje povedzme štítok stromy a niekto založí zoznam Knihy o stromoch a povkladá tam knihy o stromoch, ktorým chýba štítok stromy. Ja samozrejme štítky rada doplním (a doplňujem), o to nejde, len som z toho trochu prekvapená. Buď autori týchto zoznamov o možnosti štítkov ani nevedia, alebo sa im zdajú nedôležité, čo je vcelku škoda.

Priznávam, že som nečítala všetko, čo píše profhubert, môžu to byť naozaj fajn nápady, len zas aby to nebolo moc prekombinované a náročné na realizáciu. K tej diskusii, nestačilo by založiť keď tak možnosť diskusie u štítkov? Teda pod štítkom "čínská poezie" a nie pod zoznamom "Klasická čínská poezie"

profhubert
profhubert 11.09.2014 v 09:46

Azizi: V tomhle konkrétním případě by diskuze u štítku být nápomocná mohla. Ale i tady už začíná být zřejmý jiný problém: podobné téma popisuje několik různých štítků (zde čínská poesie a čínská poezie). Ony seznamy mají navíc další výhody, které jsem už rozebíral. Největší rozdíl seznamů oproti štítkům se pak projevuje především u seznamů, jehož téma je natolik obecné a subjektivní, že ho žádný štítek zachytit nemůže (viz např. už zmíněný seznam Melancholické konstanty nebo čerstvě založená diskuze Zaprášení klasikové). A právě seznamy podobného druhu, kde pojítkem knih je něco mechanicky těžko zachytitelného, považuji za hlavní důvod, proč je tu vůbec mít.

Text příspěvku byl upraven 11.09.14 v 10:15

Elisa.Day
Elisa.Day 11.09.2014 v 14:14

Seznamy jsou super novinka, díky za ní!
Co zatím postrádám (věřím, že to bude časem doplněno), je nějaký seznam nejnovějších seznamů. Když se chci podívat, jaké nové přibyly, musím projíždět celý veřejný seznam a pokud už seznam dostal nějaký palec a je tedy kdesi uprostřed, v podstatě vůbec nemám šanci si ho všimnout. Napravo od seznamu seznamů je volné místo, nebylo by tedy možné tam dát seznam nejnovějších seznamů tak, jako jsou třeba u diskuzí "Nejnovější témata diskuze". Případně by bylo fajn přidat i nějaké vyhledávací okénko na hledání v seznamech, kterým by se dalo zjistit, zda nějaké téma už existuje nebo ne (až bude seznamů víc, bude to nepřehledné).
Taky by se mi líbilo, kdyby u konkrétní knížky bylo vidět, v jakých seznamech se vyskytuje.
Potěšila by mě i možnost vytvořit si nějaký "tajný" nebo "skrytý" seznam, prostě něco ryze osobního tak, abych k tomu měla přístup jenom já a nedalo se k nim dostat ani přes profil. Hodilo by se to třeba na seznam knížek, které chci jako dárky, nebo prostě cokoliv osobního.
A ještě jedna věc, která zatím není nutná, ale do budoucna by taky potěšila - našla by pro zařazování knížek do seznamů udělat vlastní kolonka? Teď je to pod kolonkou "Přidat do mých knih" a ta záložka co vyjíždí je (bude) při větším počtu seznamů strašně dlouhá... Ale to jen tak na okraj.
Jo a ještě by bylo super povolit u seznamů diskuzi a taky možnost editace jiným uživatelům (volitelně).
Jinak jsou seznamy bezva oživení a pokud se to podaří, vidím v nich docela slušný potenciál...

Jihorka
Jihorka 11.09.2014 v 14:24

ad štítky)

již delší dobu vnímám stejný problém - smysl štítků je nepochybný, provedení samozřejmě pokulhává, což je dáno volnou tvorbou všech uživatelů, ale to je podstata DK. ;) ... podle mne to není nic neřešitelného.

Pár dnů zpět jsem k tomu založila nové téma Duplicitní štítky http://www.databazeknih.cz/diskuze/chyby-na-webu-6/duplicitni-stitky-1603/str-1#new

Štítek považuji za věcné, objektivní vystižení klíčových témat, kterých se kniha dotýká.

ad seznamy)
Seznamy vnímám shodně s profhubert a obdivuji jeho úsílí a čas, který pro představení své vize vynaložil. Byť se může systém vícestupňových seznamů zdát více komplikovaný, rozhodující je přínos.
Současné pojetí: soukromý seznam zveřejněný nebo nezveřejněný, pro mne , a vidím, že nejen pro mne, žádný valný přínos nemá.

Zajímá-li mě nějaký čtenář a jeho názor na knihu, téma, jeho knihovna či seznam, mrknu na jeho profil a nemusím se prohrabávat všemi těmi "top, 30 the best, 10 geniálních, mé, nejdůležitější, jinak zemřu, než zemřu, než ...než ... než scepením u komplu" apod. z pohledu dalších desítek jednotlivců.

Záměrně pomíjím motivaci ke zveřejňování soukromých seznamů, to je každého věc. Ale kam to povede? A co zabrání tomu, aby to nevedlo sem ... do http://www.databazeknih.cz/seznamy/stane-se-na-seznamu-verejnych-seznamu-knih-333 ? Zejména paní Bovaryová pobavila. ;)

Vše shora popsané mi říká, že tahle funkce zatím není pro mne. Docela mě to mrzí. Představou, jak se můj soukromý (neveřejný) seznam - můj pohled na téma prostřednictvím knih - srovná s viděním jiných čtenárů prostřednictvím jejich seznamů, jsem se nadchla.

Hezký, byť propršený, den.


Elisa.Day
Elisa.Day 11.09.2014 v 14:31

Ještě chci napsat, že se mi vesměs zamlouvá názor profhuberta, že by existoval nějaký seznam a každý by měl jeho vlastní verzi, přičemž ten hlavní seznam by generoval jakýsi žebříček nejčastěji zmiňovaných knížek v těch "podseznamech". V zásadě se považuju za člověka, kterého různé seznamy prostě baví a bylo by fajn tvořit seznamy jaksi na "zadané téma". Teď třeba vidím nějaký seznam, říkám si, že je to fajn nápad, ale vlastní si nezakládám, protože se nechci opičit. Zároveň třeba nemám potřebu tvořit si seznam knížek, které jsem nedočetla, nebo ke kterým se ráda vracím... Jednak vím, které to jsou a nepotřebuju si to teď dávat na seznam a jednak vím, že to málokoho zajímá natolik, aby onen seznam rozkliknul a podíval se na něj. Kdyby to byl ale jen "podseznam" (tedy moje verze seznamu) a ten nadřazený seznam by vyhodnotil, které knížky jsou nejčastěji zmiňované jako nedočtené, tak by to bylo super, moc by mě to zajímalo a ráda bych si vytvořila i ten svůj.
A ještě víc by mě zajímaly jiné verze mého seznamu http://www.databazeknih.cz/seznamy/100-knizek-ktere-by-mel-kazdy-precist-70. Někdo tohle kategorizování nemusí, ale mě to prostě baví a zajímal by mě ten výsledný žebříček, který by vznikl z vyhodnocení různých verzí seznamů několika jiných uživatelů.

3497299
3497299 11.09.2014 v 15:28

Profhubertův komplexní návrh řešení seznamů je vyčerpávajícím způsobem zpracovaný, tj. nemám moc, co bych k tomu kriticky připojil - bez pochyb tedy vyjadřuju svoji podporu. Také bych z výše zmíněných bodů zdůraznil potřebu soukromých, tj. nikým jiným než mnou neviděných seznamů (zklamání, když jsem zjistil, že to není možné), a dále možnost navrhovat a hodnotit (negativně s komentářem) knihy v široce sdílených seznamech na zp. "nejvýznamnější", "nejnáročnější", "nejlepší", "nejdůležitější" knihy z ....

3497299
3497299 11.09.2014 v 15:37

To Nightlybird: Nestačí. Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli je v seznamu zajisté proto, aby se čtenář, jenž se vypořádal z povinnou stovkou, mohl uvolněně odrazit a skočit do osvobozeného prostoru. Bez této povinné stovky to ovšem nejde, jelikož předčasné poznání není pravým poznáním a nepřinese individuu nic než utrpení. Stejně jako Wittgensteinův pomyslný logický žebřík odhozený do dáli po dosažení nejzazšího místa jeho Traktátu je i navržený kánon bezpodmínečně nutnou cestou každého poutníka. Nebát se a číst!

Gnomo
Gnomo 11.09.2014 v 19:27

Podpora profhubert! Souhlas fauxthum s možností navrhovat, hodnotit (oponovat). Seznamy budou přínosem a je v nich velký potenciál! Danielson na nich jistě dře jako_, dnem i nocí...:-) Štítky nesjednocují, seznamy ano. V Diskusi se propírá téma, není hmatatelné, zapadne, roztříští ho diskutující, napadne nějaký zvrhlík:-), jiné tlachy...V debatách, kde bych nějaký verdikt rád viděl, chybí výsledek, vše vyšumí... Seznamy pomohou tvořit a výsledky budou vidět, jako pyramida s vrcholem/výsledkem příspěvků do Seznamu. PS: Neviditelnost se Danielsonovi líbit nebude...:-)

nightlybird
nightlybird 11.09.2014 v 23:07

fauxthum - rozesmutnil jste mne. Bláhově jsem se domníval, že z toho sáhodlouhého seznamu tak trochu vykličkuji a přesto budu považován za vzdělance. Nicméně si nestýskám a jsem smířen se svým trudným údělem. Je to dáno tím, že :
- můj, vámi zmíněný příspěvek byl míněn poněkud ironicky, protože
- jak jsem už někde jinde zmínil (a zatvrzele na tom názoru lpím) četba sebekvalitnějších filozofických spisů a obdobných traktátů neudělá z člověka myslitele a génia a navíc
- mému naturelu se příčí jít vyšlapanou cestou za vedoucím stáda a raději kráčím vlastními cestami, řídě se vlastní intuicí s přihlédnutím k vám jistě známé citaci, že "k čemu jsou definice, když stejně vedou jen k dalším nedefinovaným pojmům." a ještě si dovolím ocitovat : "Words have been given to men in order to hide their thoughts" s tím, že toto rčení Charlese Maurice de Talleyrand-Périgorda vztahuji i na psaný projev(měl bych podotknout, zejména na psaný).
Takže asi tak bych vyjádřil svůj postoj k seznamům - to ale neznamená, že bych je z obecného hlediska zavrhoval a neobdivoval úsilí vyvinuté profhubertem k jejich zavedení.

Text příspěvku byl upraven 11.09.14 v 23:19

3497299
3497299 14.09.2014 v 19:19

To nightlybird: Ano. Ovšem můj seznam veledůležitých knih je samozřejmě myšlen toliko jako cynický vtip zaměřený na všemožné kánony "nejdůležitějších" titulů, které je třeba přečíst, než... Domníval jsem se, že je to poměrně zjevné. Proto je to taky z velké části náhodná směska zásadních beletristických či teoretických titulů s naprosto nepodstatnými knihami či dokonce se skutečnými zhůvěřilostmi: nedoufal jsem, že by si někdo mohl skutečně myslet, že by právě tuhle stovku kdokoli na světě měl či chtěl číst. Nechal jste se nachytat - doporučuji nebrat se tak moc vážně ;-).

Lamanai
Lamanai 14.09.2014 v 20:06

v detailu knihy po rozkliknutí voleb Přidat do mých knih, kde se dá titul zaškrtnutím přidat do seznamu často čtverečková reklama překrývá tuto nabídku a činí mnoho řádků nečitelnými, šlo by to nějak vyladit? (v nejnovější verzi Chrome)

nightlybird
nightlybird 15.09.2014 v 00:43

fauxthum - možná jsem se nechal nachytat, možná je otázka, kdo se nechal nachytat. Od maníka, který se ohání starým Wittgensteinem se dá vskutku očekávat leccos a proto jsem také použil konverzační metodu bumerangu, zjemněnou Perigordem. Jinak podotýkám, že je vidět, že se neznáme, jinak byste tušil, že se beru převážně nevážně a navíc byste věděl, čím se v životě řídím a čím ne. Tím jsme si vzájemné postoje ujasnili a měli bychom se vrátit k vláknu.

Lamanai - co takhle nainstalovat AdBlock? Bylo by po reklamách i po problémech.

3497299
3497299 15.09.2014 v 09:48

To nightybird: Tak v tom případě je všechno v pořádku ;-).

Text příspěvku byl upraven 15.09.14 v 09:49

Subjektiv
Subjektiv 15.09.2014 v 11:49

Fauxthum: Přitom oháněním se tímto Wittgensteinem strach nikomu nenaženeš...

3497299
3497299 15.09.2014 v 12:15

Subjektiv: Zato leckoho pobavím, zdá se.

Lamanai
Lamanai 22.09.2014 v 23:26

Dotaz, možná prosba - jsou někde vidět seznamy, které jsem si oblíbil (seznamy od jiných uživatelů)? Chtěl jsem se trošku pokochat, ale nechce se mi to hledat rozklikáváním metodou pokus omyl. Díky za radu, případně zvážení doplnění do profilové nabídky (někam do míst, kde jsou teď "Vlastní seznamy"?)

LordSnape
LordSnape 24.09.2014 v 09:28

Tak jsem na to po dlouhém odmítání mrknul a seznamy jako "Stalo se" se mi líbí. U většiny nechápu, že jsou veřejné... Seznam jako "Fantasy" mi přijde ujetý, když tu máme štítky, přes které často hledám a filtruji. Osobně se mi líbí možnost udělat si seznam jen pro sebe i když třeba mi zatím stačí bohatě "chci číst" a ""chci mít".

binysek
binysek 26.09.2014 v 13:24

dá se nějak podívat zda a v jakém veřejném seznamu ta či ona kniha je? dají se knihy v seznamu nějak třídit?

Dan
Dan 26.09.2014 v 13:36

to binysek: Je v plánu, že v detailu knihy bude přehled seznamů, ve kterých se daná kniha vyskytuje. Třídit knihy v seznamu nelze.

binysek
binysek 26.09.2014 v 15:52

děkuju

binysek
binysek 26.09.2014 v 21:03

nešlo by zavést k seznamům možnost vyhledávání? třeba jako u knih - zadám třeba pohádky a dostala bych přehled seznamů, které to slovo obsahují v názvu. Seznamůl je čímdál víc a umožnilo by to hledat. Já sama v nich hledám inspiraci pro četbu

Lamanai
Lamanai 26.09.2014 v 22:48

Dane, jak jsem se ptal o kropátko výše - seznamy, které jsem si oblíbil někde uvidím?

Dan
Dan 27.09.2014 v 13:31

to Lamanai: Ano, také je to v plánu.



Vložit příspěvek