"PULP" detektivka a film


pajonek
pajonek 21.06.2014 v 09:56

....snad každý ví, že jsem milovník americké drsné detektivní školy, že jsem milovník braku a pulpové literatury.
Mezi ně patří i detektivky, gangsterky, gotiky a snad i komedie, které napsal Edgar Wallace.Toho není potřeba nikomu představovat - je to skvost na literárním nebi , prakticky od roku 1905 až do smrti v roce 1932.
My se podíváme na pár jeho zfilmovaných románů, jak nám je parádně mixovala tehdy západoněmecká kinematografie.
Ta se zaměřila na populární témata, přetvořila je k obrazu svému, německému a vznikl tak fenomén. Odpověď americkým westernům byl Vinnetou, Jamese Bonda nahrazoval Jerry Cotton a pulpové detektivky zfilmované příběhy Edgara Wallace.
A právě ty si vydobyly v průběhu několika let, kdy vzniklo slušné množství svérázných filmových adaptací Wallaceho děl, neskutečnou popularitu.
Autorův rukopis a motivy mnohých knih byli nezpochybnitelné. Němci je však ještě (podobně jako mayovky) doplnily svérázným humorem.

13. Ledna 1959 přinesl scenárista Egon Eis filmový zkrácený přepis jednoho z populárních románů Edgara Wallace Žába s maskou . Tento datum je tak považován za zrod celé slavné německé filmové série natáčené v rozmezích let 1959 až 1972, která čítá celých 38 celovečerních filmů.

Žabí bratrstvo (Der Frosch mit der Maske)
Adaptace románu Edgara Wallace, u nás známého jako Žabí bratrstvo, byla úplně první „wallacovkou“ v německé rodící se filmové řadě. Stala se tak základním kamenem, který vstoupil do německé komerční kinematografie a současně i první poválečnou německou filmovou detektivkou.

První „walacovka“ je natočena, na rozdíl od těch ostatních, zcela vážně, bez humoru a ironie. Jedná se o regulérní detektivku, jejíž zásadním otazníkem je, kdo se skrývá pod žabí maskou.

Žabí bratrstvo udělalo v kinech návštěvnost v podobě tří milionů spokojených diváků a kult mohl začít žít svým životem.

film je tady
http://ulozto.cz/xahEwsy/zaba-s-maskou-der-frosch-mit-der-maske-sk-sub-by-gulio-avi

pajonek
pajonek 21.06.2014 v 10:23

Zelený lučištník (Der Grüne Bogenschütze)
Na českém hradě Okoři mají bílou paní, na jistém anglickém zámku zase Zeleného lučištníka. Ten vypadá jako Robin Hood. Má to ale jeden háček. Robin Hood je legenda, tento Zelený lučištník, jak se zdá, normálně vraždí. Lukem a šípy, samozřejmě.

Ústřední záhadou této klasické „walacovky“, která začíná návratem nechutně bohatého a nezdravě cholerického amerického milionáře Abela Bellamyho (Goldfinger) do svého rodinného sídla poblíž Anglie. A není sám. V okolí zámku opředeného legendou o Zeleném lučištníkovi přichází se začíná motat i jeho neteř Valérie (Karin Dorrová - Ribana), která zde hledá svou, údajně mrtvou matku.
Není divu, že se zde motá i Scotland Yard, pod vedením sexy inspektora. A s ním i místní reportér, který se chová jako trotl, čímž vytváří zábavu. A nezapomínejme ani na Zeleného lučištníka.
Wallaceův román Zelený lučištník se počítá mezi jeden z jeho nejúspěšnějších. Není divu, že jeho filmová adaptace, která patří do první klasické pětky, na sebe nenechala dlouho čekat.

...film je tady
http://ulozto.cz/xwKCo1QT/1961-der-grune-bogenschutze-mkv

pajonek
pajonek 21.06.2014 v 11:04

Mrtvé oči Londýna (Die toten Augen von London)

Slepci řádící v nočních uličkách plných londýnské mlhy. Filmový přepis další hodně populární knihy Edgara Wallace má slušně hororovou atmosféru evokující krvavé romány.
Londýn je totiž ohromen záhadnou sérií vražd. Obětí je vždy obrýlený bohatý cizinec ze zámoří a jeho tělo je vždy nalezeno v Temži.

A je tu ještě jedna věc. Všechny oběti byly pojištěni u jedné malé pojišťovny, čímž se nám z hororového pulpu ve stylu Jacka Rozparovače stává klasická detektivka smrdící po vražedném komplotu.
Mrtvé oči Londýna jsou nejen debutem německého režiséra Alfréda Vorhera do celé série, ale současně jednou z výtečných adaptací. Na rozdíl od předchozího Zeleného lučištníka se zde příliš nevtipkuje, míra vtipného odlehčení je tedy únosná, film má ryze pulpovou atmosféru s lehce hororovým nádechem, charismatického Klause Kinského, dostatek vražd a slušně zamotaný příběh.

film je tady
http://ulozto.cz/x7KzYBA/die-toten-augen-von-london-avi

Viki9
Viki9 21.06.2014 v 11:15

... Žabí bratrstvo bylo za mého mládí něco jak bájný jednorožec - hodně lidí o něm slyšelo, pár šťastlivců ho u někoho i zahlédlo a jen pár vyvolených ho i četlo, kdysi dávno pradávno ... pokud jste tedy neměli doma na půdě kufr četby po svérázném dědečkovi, byli jste bez šance ... ale jednou se nebesa otevřela a spolužák donesl potrhaný svazeček kýženého románu na internát ... setkal jsem se s legendou :-)

pajonek
pajonek 21.06.2014 v 11:27

Hostinec u Temže (Das Gasthaus an der Themse)

V první „wallaceovce“ vraždil muž maskující se za žábu, zde vraždí žabí muž. Harpunou. Ano, v řece Temži plave vedle mrtvol i vraždící potapěč. Říká se mu Žralok.

Na břehu Temže se i nachází hospoda Mekka, kterou šéfuje drsná teta Nelly. Ta žije z pašovaného chlastu, které zde konzumuje nejeden podezřelý týpek. Včetně záhadného ruského obchodníka Klause Kinskiho. Kolem hospody se motá i inspektor - veterán Fuchsenberge, který pátrá po Žralokovi a možnosti jak dát najevo své city k Nellyně krásné neteři Leile. A pak je zde samozřejmě i Žralok oblečený v potápěčském neoprenu, který vraždí všechny, kdo se protiví jeho plánům.
Atraktivita této detektivky je samozřejmě dána vraždícím potápěčem, který nemá problém udeřit jak z řeky, tak i z kanalizace a s ním spojených několik podvodních záběrů, včetně bitvy pod hladinou. Ta se postarala o rekordní návštěvnost tohoto filmu.

české titulky stažené z odkazu
http://www.opensubtitles.org/cs/subtitleserve/sub/4199071
pasují na tento film
http://ulozto.cz/xv52UDX/das-gasthaus-an-der-themse-1962-cg-avi

Text příspěvku byl upraven 29.06.14 v 21:31

pajonek
pajonek 21.06.2014 v 11:49

Indický šátek (Das Indische Tuch)

Klasické anglické panství. Vyšinutý synáček preluduje na klavíru, přísná semetrika maminka posílá doktora za svým manželem, lordem. Jenže, než ten k němu stačí dojít, někdo lorda uškrtí. Několikrát smotaným šátkem. Indickým šátkem...

Wallacovka indický šátek byla hitem normalizačních kin. Poměrně brutální mordýřská historka shromáždila pod jednou střechou všechny dědice (z nichž mnohý má svého kostlivce ve skříni) zavražděného lorda ke čtení závěti. Podle ní dědický podíl získá jen ten, kdo spolu s ostatními stráví pod tou samou jednou střechou šest dní a šest nocí. Ono jim stejně nic jiného nezbude, neboť přijde bouřka, která je odřízne od zbytku světa.
Čímž je nad slunce jasné, že zde bude probíhat klasická vyvražďovačka ve stylu deseti malých černoušků.
Vraždy jsou za zvuku klavíru vyšinutého lordova synka páchány dostatečně dramaticky, identita vraha je do poslední chvíle překvapením............

film je zde
http://ulozto.cz/xY9mMvp/indicka-satka-das-indische-tuch-1963-by-gulio-sub-sk-avi


pajonek
pajonek 21.06.2014 v 12:09

Mnich s bičem (Der Monch mit der Peitsche)
V okolí internátní školy se to ale dějí věci. Vraždí se tu záhadným plynem, s mnohdy rafinovaně ukrytým rozprašovačem (od falešné knihy, po plynovou pistoli) a aby toho nebylo málo, v okolí se navíc poflakuje tajemný mnich v červené kápi, který má velký bič, jímž láme svým obětem vaz.

V duchu wallaceovské atmosféry je internát bohatší o nejednu tajnou chodbu, nechybí zde ani tajemný šéf ukrytý v podzemí, kde chová krokodýly, který k vraždám internátních svěřenek využívá bezskurpulózní vězně, jimž je umožněno kvůli vraždě pokaždé uprchnout a zase se kvůli alibi vrátit. Inspektor Higgins a jeho komicky nablblý sidekick Sir John tak stojí před velkou hádankou.

Mnich s bičem byl první „walecovkou“ v barevném provedení a kromě jiného evokuje italské krváky. Samozřejmě už naplno využívá osvědčené postupy, mixuje místy přepálený humor s napětím, až mnohdy strašidelnou atmosférou. A senzační odhalení na závěr? Je samozřejmě senzační a zcela poplatné již zaběhnutým kolejím celé série................

film je tady
http://ulozto.cz/xPveen7/1967-der-monch-mit-der-peitsche-mkv

pajonek
pajonek 21.06.2014 v 13:00

Sedm krvavých orchiejí (Das Rätsel des silbernen Halbmonds)

Italská nemravka divákům ukázala prsíčka a poté jí někdo umlátil kusem klacku. Do ruky jí pak dal řetízek se stříbrným půlměsícem. Německé „wallacovky“ zmutovaly v italské giallo.

Giallo je označení pro italský krvák ve kterém většinou maskovaný padouch z různých důvodů nelítostně a hlavně brutálně vraždí. Převážně mladé ženy. A přesně tak tomu je i v tomto případě. Tentokrát je na listině smrti sedm holek. Mladých holek, jejichž cesty se kdysi sešly v jednom hotelu. A ještě něco je spojuje. Ty, co už to mají za sebou, jsou vrahem obdarovány stříbrným řetízkem s medailonem ve tvaru půlměsíce. Jak se zdá, vrah má zálibu v rituálech.

Tento film uvádím, protože se jedná vlastně o konec německých Wallaceovek... zde v tomto filmu se vraždí ...ale knižní předloha anglického krále detektivek je totálně v pryč. Pryč je i londýnské prostředí, stejně jako ostatní atributy, na kterých filmy podle Edgara Wallace stály. Tento italský krvák pouze přiznává inspiraci Wallacovým dílem. Zkrátka a dobře, nezůstal zde kámen na kameni...........píše se rok 1971 a budeme se muset vrátit o několik let, abychom si připoměly další dobré Wallaceovky....

.....film je zde
http://ulozto.cz/xrGJcrw/1966-das-ratsel-des-silbernen-dreieck-avi

Text příspěvku byl upraven 21.06.14 v 13:03

Aiwa
Aiwa 22.06.2014 v 19:06

Do četby Wallace jsem se pustila nedávno a vůbec nelituji. Za odkazy děkuji, už pilně stahuji. Osobně bych ráda zhlédla ještě Černého opata.

pajonek
marlowe
marlowe 23.06.2014 v 06:45

Mrtvé oči Londýna jsem četl už jako kluk. Měli jsme doma staré předválečné vydání a myslím si, že to byla první detektivka, se kterou jsem se v životě setkal – a kterou jsem se zatajeným dechem přelouskal. (Dodnes si pamatuji ten slepecký ústav – a potom nějakou scénu, kde je hlavní hrdina připoután k podlaze v jakémsi sklepě – a shora začne do místnosti natékat voda…)

V té době k nám pravidelně, vždy o letních prázdninách, jezdil můj bratranec z Teplic. A ten si – s železnou pravidelností – Mrtvé oči Londýna „střihnul“ každý rok znovu. Co rok (a co návštěva), to jedno přečtení. Nedokážu už odhadnout, kolikrát tímto způsobem knížku přečetl. (Měl bych se ho na to, sakra, někdy zeptat, až ho uvidím…)

pajonek
pajonek 24.06.2014 v 17:49

...dáme oddechnout Edgara Wallaceho a odskočíme si do slunné Itálie
....dnes si dáme dvě jména a jeden filmový subžánr....
Fredric Brown
Dario Argento
Thriller
Frederic Brown byl jedním z velkých sci-fi autorů čtyřicátých a padesátých let, známý zejména povídkami a minipovídkami, ačkoli napsal i několik sci-fi románů (včetně Martians, Go Home! a řadu románů obsahujících záhadu, v nichž v mnoha případech vystupovala dvojice amatérských detektivů, strýc Ambrose Hunter a jeho synovec Ed Hunter.

Dario Argento od mládí poslouchal rád strašidelné příběhy. A rád čítával povídky E.A.Poa ale třeba také bratří Grimmů.
Ty se potom staly námětem většiny jeho slavných filmů - krvavých giallo,horrorů a v neposlední řadě thrillerů - většinou jeho filmy byly postaveny na násilí a krvi, děsu a vizulním afektu....
Po absolvování katolické střední školy - přestože ho nejvíce bavil film - nešel na filmařinu....stal se publicistou v novinách a psaní ho přivedlo ke scénářům....navíc jeho otec byl filmový producent....
...a vůbec ten první scénář byl tedy pecka!!! ....není to sice samostatný Argento, ale ve spolupráci se slavným Bernardem Bertoluccim se podílel na scénáři přeslavného legendárního westernu Tenkrát na západě.
Potom pod otcovým vedení natočil tři bezvýznamné filmy až přišel jeho čas, psal se rok 1970.....
Napsal si scénář, který vycházel z románu Fredericka Browna "The Screaming Mimi", Vyšla z toho perfektní podívaná thriller "THE BIRD WITH THE CRYSTAL
PLUMAGE (1970)"
Pták s křišťálovým peřím: Přízrak teroru"
Geniální filmový debut Daria Argenta s hudbou Ennia Morriconeho a kamerou Vittoria Storara (APOKALYPSA, POSLEDNÍ CÍSAŘ). Noční procházka romantickým Římem se pro amerického spisovatele Sama Dalmase stává peklem ve chvíli, kdy se ve vstupu do galerie stane svědkem pokusu o vraždu. Maskovaná postava v černém plášti a rukavicích se snaží zavraždit mladou ženu. Jen díky Samovi je žena zachráněna, a jak se později ukáže, jde o jedinou přeživší oběť sériového vraha. Policie případ brzy přestává řešit a Sam se spolu se svou dívkou rozhoduje vypátrat zabijákovu totožnost na vlastní pěst...

Tenhle film zaznamenal obrovský mezinárodní úspěch a Argentovi se na prahu třicetin otevřela kariéra uspěšného filmaře.

...kdyby měl někdo zájem,film je tady
http://ulozto.cz/xDZxuia/ptak-s-kristalovym-perim-prizrak-teroru-cz-avi

Text příspěvku byl upraven 24.06.14 v 17:55

pajonek
pajonek 29.06.2014 v 21:38

...přidal jsem k filmu Hostinec na Temži české titulky
(...a možná pasují i tyto
http://www.uloz.to/xEtR3yRj/das-gasthaus-an-der-themse-1962-cze-1cd-4199071-zip)



Vložit příspěvek