Potřebuji poradit....


PalkoPalko
PalkoPalko 06.01.2018 v 14:22

Ahoj, film bol natočený podľa knihy Trainspotting. Román Heráci sa odohráva ešte pred Trainspottingom.

Tadik
Tadik 07.01.2018 v 21:01

PalkoPalko díky moc!!! :-)

Jass
Jass 16.01.2018 v 01:49

Narazila jsem na zajímavý problém... Vím o knize, kde je udaný pouze jeden autor, přesto že ji psali dva lidé. Druhý autor zde není uvedený, protože není uvedený ani na knize z toho důvodu, že podepsal chartu a kniha by tedy nemohla být vydána... Má k němu kniha také přidat, nebo ne? Prozatím jsem to uvedla do zajímavostí, ale nepřijde mi to úplně dostačující...

kapr
kapr 16.01.2018 v 07:26

Jass

K těmto otázkám by se zřejmě měli vyjádřit moderátoři, případně i provozovatel. Osobně se domnívám, že je vždy lepší mít spíše o informaci více, nežli naopak. V historii jsem narazil na obdobný případ z doby německé okupace, kdy knihu "Hostinec u kamenného stolu", kterou napsal Karel Poláček, vydal pod svým jménem Vlastimil Rada.
Při této příležitosti zřejmě došlo do jisté míry k výraznému a tedy i významnému spoluautorství.

Cituji z http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/karel-polacek

Závěrem ještě jedna malá poznámka o motivu sportu v díle K. Poláčka (informace z výše uvedené knihy). V dalším humoristickém díle "Hostinec u kamenného stolu" (poslední dílo vydané za Poláčkova života), které vyšlo z obav před perzekucí pod jménem Vlastimil Rada, se autor pokusil knihu do jisté míry "odpoláčkovat". V zájmu předstíraného autorství zaměnil typickou poláčkovskou zálibu několika postav v kartách na zálibu v tenise.

Vzhledem k tomu, že knihu dobře znám, a zhruba se na její části týkající se tenisu pamatuji, domnívám se, že by Vlastimil Rada měl být naprosto jednoznačně uváděn jako spoluautor.

Vaše situace je podobná. Já bych byl určitě pro to dalšího autora u knihy uvádět.
Samozřejmě je ale velmi důležité uvedení pramenu, na který se v tomto případě odvoláváte.
Já jsem tehdy také skončil tím, že jsem spoluautora uvedl do zajímavostí.
Po přečtení Vašeho příspěvku jsem znovu zabádal, a ejhle na stránkách "Ptejte se knihovny" jsem první oporu nalezl. Doporučuji Vám postupovat obdobným způsobem.

Jinak by pravděpodobně nebylo od věci uvést přímo ve Vašem příspěvku název knihy a jméno dotyčného spoluautora. Jeden to zadá do seznamu, jiný do Googlu, nebo jiného vyhledavače, a ještě někdo další, kdo má například přístup k původnímu rukopisu, se pokusí informaci ověřit. Mimo původního rukopisu by mělo být možné nalézt případnou informaci přímo v jeho pozůstalosti.

Jass
Jass 16.01.2018 v 15:05

kapr: děkuji za odpověď. Mě to hlavně přišlo jako zajímavý problém :D. Jedná se o knihu "Elixíry života a smrti" (https://www.databazeknih.cz/knihy/elixiry-zivota-a-smrti-203265) od Ivana Boháčka, spoluautorem je potom Zdeněk Pinc, zdrojem je potom přednáška docenta Pince, jinak nevím, jestli je to ještě někde dohledatelné.
Mě osobně na tom přijde zajímavá především historie jejich spolupráce, kterou si sem dovolím pro pobavení napsat. Všechno to začalo tím, že si František Běhounek vybral velký grant na knihu "Newton by se divil" (https://www.databazeknih.cz/knihy/newton-by-se-divil-229292), která je prý velice vydařená. Ale umřel dřív než stačil něco skutečně napsat, tento grant už ale nešel zrušit a tak se práce ujala dvojice Boháček a Pinc, kde Boháček je vystudovaný fyzik a Pinc filosof. Tvorba knihy tedy probíhala tak, že Boháček Pincovi vysvětloval fyziku a Pinc se to snažil srozumitelně sepsat, přičemž Boháček kontroloval, jestli nepíše kraviny. Protože měla kniha úspěch, sepsali spolu ještě už dříve zmíněný spis o chemii, potom se ale provalilo, že Pinc podepsal chartu, takže ho na knize nakonec neuvedli...

zuhud
zuhud 18.01.2018 v 16:16

Dobrý den, co znamená, když je u titulu červený a nebo modrý čtvereček? Co to znamená? Děkuji za odpověď.


zuhud
zuhud 18.01.2018 v 16:21

Jsem si našla knihu, a v bazaru je nabídka. Tak jsem otevřela uživatele a na jeho profilu je seznam, co prodává, ale je u toho červený čtvereček. U jiného titulu je modrý čtvereček a někde bílý. Co to znamená?

Koka
zuhud
zuhud 18.01.2018 v 16:25

Bééézva moc děkuji za blesku odpověď. Já to nemohla bohužel najít. Moc, moc děkuji!!!!

Naias
Naias 26.01.2018 v 07:33

V Roku na haciendě je opísaná takáto príhoda: „Bylo to kdesi na velkém závodišti a jezdec – vida zájem starého – vybídl ho, ať si na chvíli na zkoušku na Lišáka sedne. Vyhodili ho do sedla, jen tak, jak byl, v nedělních šatech, ale co se nestalo: kolem se právě hnali dva trénující steepleři, a Lišák, jak je uviděl, frnkl za nimi i se starým, a hurá na překážku. Ten vida, že už ho nezastaví, mu to zahodil – ale to právě zle udělal: Lišák, zvyklý na pátou nohu, skočil špatně a okoupal starého ve vodním příkopu – tak, jak byl v nedělních šatech.“

Mohol by mi niekto vysvetliť ako je to s tou piatou nohou a zahodením? Ďakujem.

reader.007
reader.007 27.01.2018 v 22:59

Jak si tak dělám inventuru, nedá mi to a občas se do některé z knih začtu a teď jsem v jednom starém románku z roku 1933 našla následující text:

"Božena Němcová dedikujíc v největší své bídě nejlepší dílo své hraběnce Kounicové, obdržela k radě kanovníka Štulce darem od hraběnky Kounicové - šest stříbrných kávových lžiček (je vidět, že kanovník Štulc byl vtipný pán. Radil, aby se české spisovatelce daly darem lžice, když nemá, co by na jedné lžici s rodinou do úst dala!), které byly ale tak tenké, že nemohla je ani z hladu zastavit."

Co myslíte, je na téhle historce něco pravdy?

Text příspěvku byl upraven 27.01.18 v 23:00

Cham83
Cham83 02.02.2018 v 19:54

Zdravím..jsem tu nova a moc se zatim neorientuji. Když si pridam oblíbeného autora,najdu pak nekde seznam svých oblíbených autoru? Dekuju

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.02.2018 v 19:57

Cham83:profil-oblíbení...tam to je :)

Cham83
Cham83 02.02.2018 v 21:52

Lenka Vilka..moc dik,na mobilu jsem si te nabídky vubec nevsimla

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.02.2018 v 22:22

Cham83: v mobilu to jde vidět blbě, ale při zobrazení pro počítač to vidíš hned ;)

Jass
Jass 12.02.2018 v 15:29

Ahoj, řeším zapeklitý problém a budu ráda za všechny rady. Je to poměrně komplikované, takže to vezmu zeširoka, aby nedošlo k nedorozumění :D.
Pracuji na interpretaci XXVI. zpěvu Očistce Dantovy Božské komedie, velkou část mojí práce se zabývá problémem symboliky očistného ohně na sedmé římse, kterou vykládám podle Carrollova anglického komentáře (Prisoners of hope). Můj učitel mě ale upozornil na výrazný nedostatek Carrollovi teorie, protože vychází z anglického překladu, nevychází ani z hebrejského originálu ani z Vulgáty, kterou používal Dante. Jednu část problému mám vyřešenou, protože půjčit si v knihovně Výklady ke Starému zákonu od Biče není problém, ale pro rozbor je důležitější právě ta Vulgáta. A tady nastává trochu problém, zaprvé naprosto netuším, jak se k tomuto textu dostat (internet zatím významně mlčí, ale nevzdávám se) a navíc jsou moje znalosti latiny vážně chabé (asi tak na úrovni vulpes vulpes a bufo bufo...). Co byste mi navrhli? Jde mi o znění verše Gn 3,24

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 12.02.2018 v 16:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Morpheus28
Morpheus28 13.02.2018 v 10:24

Dobry den kolik je maximum vlozeni sveho seznamu ? mam 1100 knih rozrazeno do 142 oboru ci tematu. Jen potrebuji vedet jestli ma smysl zacinat na techto www seznam me knihovny.

Dalsi dotaz je pokud obalka knihy nebude v databazi mohu si ji pridat treba jen pros sebe ? ( myslim hlavne treba sanony typu Planeta země , Super kamiony , Svet poznani.

Text příspěvku byl upraven 13.02.18 v 13:25

eraserhead
eraserhead 13.02.2018 v 10:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Morpheus28
Morpheus28 13.02.2018 v 10:40

Ok dekuji treba svet poznani tu v databazi je ale planeta zeme uz ne. nikde nema isbn ....https://knihy.hyperinzerce.cz/encyklopedie-odborne/inzerat/5385808-prodam-kompletni-encyklopedii-planeta-zeme--288-sanonu-29-nabidka-ostrava-mesto/
to je ona .

Dalsi dotaz je proc je u me fotky spatne zobrazen thumbnail ?

Morpheus28
Morpheus28 13.02.2018 v 10:50

Jeste jsem si vsiml ze mate 1300+ knih v Knihotece ... Já potrebuji tech 142 oboru dat do vlastniho seznamu.. proto se ptam jestli je mozne mit ve vlastim seznamu rozdeleno 140+ "oddelovacu".

Mimochodem moc se mi libi vas profil.

eraserhead
eraserhead 13.02.2018 v 10:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Morpheus28
Morpheus28 13.02.2018 v 11:01

Jak si mohu seradit vlastni seznamy ? jinak nez podle abecedy - automaticky nastaveno. (mam 142 oboru) a potrebuji udelat seznam k sobe pribuzny .

priklad ...

Vesmir , Geografie , Geologie , Klimatologie ......... Dejiny bitev , Dejiny válek , Mapy válek , Zbrane a zbroj , Zbrane , Zbroj, ...... Rytirstvi , Husitstvi , 30leta valka Uniformistika....

Text příspěvku byl upraven 14.02.18 v 07:40

Morpheus28
Morpheus28 13.02.2018 v 11:03

Mohu si pridavat obsah knihy ke knize ? jak ....

Pouzivam tuto stranu https://www.obalkyknih.cz/ vetsina knih tam ma obsah rad bych ho priradil ke knize.

Text příspěvku byl upraven 15.02.18 v 10:12

Morpheus28
Morpheus28 13.02.2018 v 11:06

Ano takto bych to rad udelal jen nevim jestli mohu mit 140+ seznamu ... pokud ne ztraci to tu pro me smysl.



Vložit příspěvek