Pesimismus


DeepSea21
DeepSea21 23.06.2019 v 12:21

Pesimismus-velká spousta lidí má odpor už jen při samotné zmínce o pesimismu.
Pesimismus a stigma kolem něj z něj udělali to co není.
Pesimista nemusí nutně být depresivní jedinec který spáchá sebevraždu.

Skallarix
Skallarix 23.06.2019 v 22:48

To, jež se jeví jako "pesimismus", či je tak něco označováno, se mnohdy dříve či později projeví jako realismus.

Eldar80
Eldar80 23.06.2019 v 23:24

Pesimismus zkracuje délku života a v dnešní době, kdy má každý "depku" je to poměrně rozšířená póza. Nejsem společenský člověk a tak nedokážu říct nakolik se z toho stala společenská norma. Ten podvědomý odpor je tak v pořádku, protože pesismismem se nedá nic získat, ale ohromně ztratit.
Naštěstí se to časem stane jen doménou zaostalých intelektuálů, kteří se nedokážou dostat z puberty. Dnes se čím dál víc poukazuje na přínos meditace a vědecké objevy v psychologii jako např. mindfulness vedou prakticky opačným směrem. To stejné výzkum psychedelik apod. Pořád bude přibývat lidí, kteří se zabývají spiritualitou a ostatně jsou dost populární i knihy o osobním růstu. Paradigma tedy vede úplně jiným směrem a čím dál víc se ukazuje, že pesimismus je naprosto špatné pochopení toho jak se věci mají. Tedy žádný realismus, ale osobní póza povýšená na světonázor.

DeepSea21
DeepSea21 23.06.2019 v 23:58

Eldar80: Je třeba rozlišovat mezi vyčpělým pozérstvím-mám depku všímejte si mě,a vědomým stavem,pohledem na život,který ale nemusí znamenat že je mi mizerně.
Mindfulness je blbost,pseudověda,která nemá nic společného s vědeckým výzkumem a knižky o osobním růstu jsou naprostá ztráta času.
Tyto knihy předepisují místo aby popisovaly.Přikazují,místo aby pomáhaly rozvíjet si a utvořit si o daných věcech vlastní názor.
A hlavně,osoba která je opravdu taková,tedy ne pozér a puberťák který z toho vyroste(možná),ostatním svůj názor nevnucuje,ale diskutuje o něm,což by tak mělo být vždy.
Sám píšete že nejste společenský člověk a to je naprosto v pořádku.Někdo jiný by v tom ovšem viděl obrovský problém.

JáJejí
JáJejí 24.06.2019 v 08:07

DeepSea21, tak nám tedy popište jeden myšlenkový soud/pochod člověka, který je pesimistou, ale ne pozérem. Jinak těžko o něčem diskutovat.

Jsem introvertka blízko hrany autismu a pro můj pocit naděje a z ní plynoucího spíše-optimismu mělo naprosto přelomový vliv jednak kniha Nicka Bostroma Superinteligence a pak objevení videí keramika a duchovního učitele Ruperta Spiry.

(Schválně nelinkuju).

DeepSea21
DeepSea21 24.06.2019 v 09:46

Znovu vás chci ujistit že neříkám že ten či onen pohled je špatný,nebo že pesimismus je lepší než optimismus.Je to jen můj názor a samozřejmě se mohu mýlit.Proto jsem otevřel tuto diskuzi,rád si přečtu názory ostatních a popřemýšlím o nich.
Je ovšem pravda,že ten kdo nic neočekává(nezaměňovat s nic nedělá),může být jenom příjemně překvapen.
Předložím pár citátů:
„Čím jsem starší, tím víc se mi potvrzuje, že být pesimistou je naprosto správný přístup k životu. Přišel jsem na to už někdy v pěti letech a od té doby se nestalo nic, co by můj názor vyvrátilo.“
Woody Allen
„Pesimista je optimista, který všechno znovu promyslel.“
Henry Bennett
„Pesimista tvrdí, že všechny ženy jsou neřestné. Optimista toto mínění nesdílí, ale má naději.“
Julian Tuwim
„Optimista prohlašuje, že žijeme v nejlepším možném světě, a pesimista se obává, že je to pravda.“
Hermann Hesse


JáJejí
JáJejí 24.06.2019 v 10:03

No, to je sice pěkné, že se zašťiťujete citáty slavných, ale já se ptala na vaše postoje a názory.

DeepSea21
DeepSea21 24.06.2019 v 10:14

Nezaštiťuji se ničím,sama jste chtěla ať popíšu myšlenkový pochod člověka který je pesimistou ale ne pozérem,tak jsem jej předložil a pokud tyto lidi nazýváte pozéry tak už není o čem diskutovat a také svůj postoj jsem zde už napsal.Stačí číst.A všímáte si že se děje to co už jsem napsal v prvním příspěvku?Spousta lidí má k pesimismu odpor a ten se většinou projeví útokem na daný myšlenkový pochod.Berou to jako útok na vlastní osobu a vlastní hodnoty.Pokud jsou ale tyto hodnoty pevné,není přece třeba reagovat zpochybńováním hodnot jiných lidí.
Tak znovu:Můj názor je ten,že pesimista nemusí nutně být depresivní jedinec,ale jedinec který se nenechá zmanipulovat optimismem,který leckdy vede ke zklamáním,často ne zanedbatelným a často není ukotven v realitě,ale v našich představách o tom jak by realita měla vypadat.

JáJejí
JáJejí 24.06.2019 v 10:20

Ne, my dva si opravdu rozumět nebudeme, alespoň v tomto tématu/vláknu.
Pěkný monolog vám přeju.

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 10:20

DeepSea21
DeepSea21 24.06.2019 v 10:21

Došly vám argumenty co?Diskuze není o tom si porozumět zlato.

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 10:21

JáJejí
JáJejí 24.06.2019 v 10:37

Nejsem ničí "zlato", natožtak vaše, mladíku.

DeepSea21
DeepSea21 24.06.2019 v 10:37

Pořád čekám na argument.

smazenaryba
smazenaryba 24.06.2019 v 12:11

Pokiaľ túžite po zaujímavej diskusii, skúste si najprv naštudovať citáty na tému "slušné spravanie". A potom založiť vlákno na webe, kde sa to viacej hodí.

DeepSea21
DeepSea21 24.06.2019 v 12:18

Děkuji za radu,máte nějaký příspěvek?Téma je pesimismus,ne slušné chování.

smazenaryba
smazenaryba 24.06.2019 v 12:26

Nie, ale mám jeden citát:

"Svet by bol lepšie miesto, keby sa ľudia nesprávali ako idioti." (smazenaryba)

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 12:26

DeepSea21
DeepSea21 24.06.2019 v 12:31

Skvělý citát.

Eldar80
Eldar80 24.06.2019 v 22:49

DeepSea21: To ano. Souhlasím, že se tyto dvě věci významně liší. Není pak lepší a mnohem lépe vypovídající slovo skepticismus? Pesismus je prostě defektní uvažování ať už jako póza nebo jako stav mysli.
Následující lži nebo kategorická tvrzení jsou v rozporu s větou ohledně diskuse. Má společenskost byla zmíněna ohledně toho, že nevím nakolik je má osobní zkušenost s lidmi směrodatná. Moje osobní bublina se může značně lišit od většinové společnosti. Je tedy na zváženou zda diskutovat s člověkem, který hned v první odpovědi lže.

DeepSea21
DeepSea21 24.06.2019 v 23:19

To je naprosto v pořádku,něchtěl jsem Vás nijak urazit.Skepticismus je trochu něco jiného,mluvím o pohledu na svět v striktně negativním smyslu.Skepticismus je podle mě ale výborný pohled na svět.

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 23:31

Eicherik
Eicherik 29.06.2019 v 12:34

Na téma Pesimismus mě napadá moje oblíbené úsloví, které často používám: "Už dnes se máme lépe než zítra." :-D
To ovšem neznamená, že jsem pesimista, protože věřím, že dnešek bude setsakra dlouhý. :-D

DeepSea21
DeepSea21 29.06.2019 v 12:56

Dobré :)

triatlet
triatlet 21.08.2019 v 18:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek