Otázky


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.06.2021 v 13:00

Dneska je Světový den dárců krve.

Chodíte darovat?

Já už ne, protože mě nechtěli. Sice světový unikát, ale krev obyčejná, který mají až až a nemají na mě nervy. Nízký tlak je sviňa :D

Text příspěvku byl upraven 14.06.21 v 13:01

Marthas
Marthas 22.06.2021 v 01:25

To Lenka.Vílka: Nikdy mne to nenapadlo. Navíc se mi krev hnusí.

Já bych měla dotaz, zda máte pocit, že trpí naše kultura a kultura EU tím, že je u nás příliš mnoho britských uměleckých výtvorů např. knih, filmů či seriálů a jak by se vám líbilo, kdyby EU začala omezovat i to, zda si můžeme přečíst třeba Agathu Christie či J.K. Rowling?
Je to podle vás dobrý nápad?
https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/dost-bylo-britskych-serialu-eu-pripravuje-prisnou-regulaci-40363959#dop_ab_variant=0&;dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=0aNLTkp8ZgD-202106212308&dop_id=40363959&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

siena
siena 22.06.2021 v 06:08

Marthas, dovolila bych si poznamenat, že v článku, na který odkazujete, nic o tom, že ta zlá EU nám nedovolí číst slečnu Marplovou a Harryho Pottera, nic nepíšou. Jen, a jak sami britští tvůrci na ten fakt upozorňovali před Brexitem, do podílu tvorby EU v streamovacích službách by ta britská neměla být započítávána. Otázkou může být, jestli nějaké kvóty mají vůbec být... sama nevidím na tom, že by se měla podporovat tvorba i neanglicky mluvících zemí, včetně té české, nic špatného.

Text příspěvku byl upraven 22.06.21 v 06:20

PanPredseda
PanPredseda 22.06.2021 v 06:50

Ad siena:
Odpusťte, že jsem tak smělý, ale četla jste ten článek?
EU se chová jako zhrzená ex-manželka, když chce britskou kulturu vyjmout z té evropské. Británie patřila do Evropy před EU, bude do ní patřit i po ní. ;-)
A rozhodování o tom, na jaké pořady se chce dívat, bych nechal na divákovi. (A některá díla z naší tvorby mne mile zaujala. Z filmů z relativně nedávné doby třeba Toman, ze seriálů Svět pod hlavou, Bez vědomí, Rédl. Na druhou stranu mne vyloženě zklamal film Narušitel a to mám filmy s leteckou tématikou rád.)

siena
siena 22.06.2021 v 06:58

PanPředseda, zklamu vás, četla. Možná byste si měl ten článek přečíst pořádně sám... Nikdo nic z ničeho nevyjímá. jen EU dává najevo, že nevidí důvod, proč by měla britská tvorba být zastoupena v 30% (!!!) evropské tvorby, rozuměj tvorby členských zemí EU, na streamovacích službách. Žádné přikazování, či zakazování, co si máte číst a na co dívat, v tom nevidím... A to, jak se kdo chová, by bylo na dlouhou diskuzi.

Text příspěvku byl upraven 22.06.21 v 17:00

PanPredseda
PanPredseda 22.06.2021 v 07:10

Chcete-li to řečí práva: Úmluva Rady Evropy o přeshraniční televizi.
Chcete-li to selským rozumem: Británie do Evropy patří, i když není členem EU. EU nerovná se Evropa.
Co jiného, než přikazování, jsou kvóty na povinné zastoupení pořadů z určitých zemí? (I když ne přímo, na co se má člověk dívat, ale na to, co mu má streamovací služba nabízet.)


siena
siena 22.06.2021 v 07:26

Pan Predseda, a mohu se zeptat, jak vám ta úmluva do dnešních dnů cosi přikazovala, jak se konkrétně projevila v tom, na co se koukáte a co čtete? Troufám si říct, že o ní většina zdejších uživatelů ani nevěděla.

Text příspěvku byl upraven 22.06.21 v 07:29

PanPredseda
PanPredseda 22.06.2021 v 07:34

O Úmluvě jsem psal v souvislosti s tím, že britské pořady patří mezi evropské. (Dokud je Británie signatářem.)
Ale abych odpověděl na Vaši otázku: můj skromný (byť možná mylný) názor je takový, že nebýt kvót na zastoupení evropských pořadů, film Narušitel, který jsem kritizoval výše, by vůbec nebyl na Netflixu. (Kde na mne vykouk' a já si řekl, jé něco o letadlech a letcích, to mne bude bavit - on námět filmu je zajímavý, ale provedení je hrůza - pustil jsem si ho, aniž bych předtím mrkl na ČSFD, jak si ten film stojí. Považujete to za validní odpověď?)

siena
siena 22.06.2021 v 07:42

Ano, validní pro fakt, že žádný dopad není. Nebo máte pocit, že na Netflixu by bez ní byly jen vysoce kvalitní snímky? A kdo tu kvalitu vlastně bude soudit... uživatelé na ČSFD? Řekla bych, že zdejší diskuze nad hodnocením knih jsou názornou ukázkou, jak to s těmi soudy vlastně je.

Text příspěvku byl upraven 22.06.21 v 07:48

PanPredseda
PanPredseda 22.06.2021 v 07:52

Mám pocit, že bez oněch kvót by mohly být na Netflixu (či jiné streamovací službě) snímky kvalitnější a zajímavější než spodek žebříčku oněch vynucených evropských 30%.
Kdo by tu kvalitu měl soudit? V případě Netflixu tým lidí z Netflixu, který má výběr pořadů na starost. To oni (resp. společnost Netflix) jdou se svou kůží na trh, měli by mít tedy 100% kontrolu nad tím, jaké pořady vyberou. Pokud vyberou špatně, diváci přejdou jinam, společnost bude mít nižší tržby atd. Nemyslím si, že by jim to EU nějak kompenzovala.
(Obávám se, že naše názory jsou neslučitelné a budeme se tu točit - jako již poněkolikáté - v kruhu nepochopení.)

siena
siena 22.06.2021 v 07:58

PanPredseda, je otázka čího nepochopení... Ale skončím s tím, že nám nikdo nic nepřikazuje, nezakazuje, že si té 30% kvóty dodnes málokdo vůbec povšimnul.

PanPredseda
PanPredseda 22.06.2021 v 08:00

Nám přímo ne, streamovacím službám ano. Tím je ovlivněna jejich nabídka pro nás.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.06.2021 v 08:01

Četla jsem knihu, která nejen vyšla s podporou finanční od eu, ale že stejného fondu byla přeložena. Britský autor. Nemám strach, že jeho příští kniha u nás nevyjde. Jenom, že by mohla být trochu dražší. Embrargo na britské produkty (obecně) je strašení lidí...

siena
siena 22.06.2021 v 08:05

Jaj, kulturním barbarem jsem, kulturním ignorantem, když nabídku Netflixu nesleduji... Pak už začínám rozumět tomu, že nerozumím mnohým zdejším příspěvkům!

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.06.2021 v 08:07

No, když jsem četla, jak a z jakého důvodu skočil posledni vedoucí týmu skupinky, který rozhoduje, co na netflixu dostane stopku, o jakési kompetentnoati jsem ztratila iluze. Ne protože zrušili něco a tím mě fakt neštvali, ale ten důvod, proč vyhodili toho původního člověka a nový zrušil na just všechno, co ten předtím chtěl poslat dál. Trochu jako v politice, že?
Csfd je dno. Kdybych se mělo rozhodovat podle čísel tam, tak jsme hodně v háji :(

Text příspěvku byl upraven 22.06.21 v 08:08

PanPredseda
PanPredseda 22.06.2021 v 08:15

Neberu ČSFD jako nějaký etanol... pardon etalon kvality. Ale zrovna u filmu Narušitel koreluje můj názor s tamějším hodnocením a příspěvky.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.06.2021 v 08:30

Takže české filmy jsou na netflixu, protože to nařizují kvóty? Pokud za to dostává produkce peníze, tak to smysl dává. Ale zase je potom vtipné, že zároveň jede sám za sebe. Viz nedávná premiéra českého filmu ve stejný týden, jako přišel znovu do kin, protože se v nich kvůli koroně moc nerozhlédnul. Zajímal by mě poměr. Kolik lidí šlo do kina, aby je podpořilo? Kolik lidí se na to kouklo doma, protože to nebudou platit dvakrát? A kolik lidí to stáhlo, protože to nebudou platit ani jednou?

PanPredseda
PanPredseda 22.06.2021 v 08:35

Nemyslím si, že všechny české (či evropské) filmy a seriály jsou na streamovacích službách jen kvůli kvótám. Některé jsou tam kvůli své kvalitě. Ovšem co ty nekvalitní? Ty jsou tam proč?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.06.2021 v 08:42

A co je to nekvalitní? Někomu se to určitě líbilo...

Ale já asi nejsem ta pravá na tuhle otázku. Poslední dobou se mi líbí hlavně to, co je propadák :D

Text příspěvku byl upraven 22.06.21 v 08:57

ijcro
ijcro 22.06.2021 v 09:05

@Lenka.Vílka:

To je právě ta potíž neshody nad termínem kvality. Zaměňuje se většinou za "prodejnost" nebo "sledovanost". Vychází to asi z jednoduché úvahy, kdyby se to neprodávalo/nesledovalo tak by to nebylo kvalitní.

Ovšem hodnocení lze nabourat, jak už víme, prostě proto, že mnozí chtějí vidět to "své" co nejvýše na žebříčku a pomáhají tomu třeba i za cenu falešných účtů. No a pak je tu sorta trollů, kteří se jenom dobře baví, a prudí.

SputnikV
SputnikV 22.06.2021 v 09:07

vadí mi zaměňování pojmů "evropský" a "z EU",, jistě všichni tak trochu víme, že EU není ani většina Evropy natož Evropa celá.

pokud se týký vylučování třeba britské tvorby, je to nesmysl, a je zcela jedno, zda si toho právě já nebo vy všimnete, že podobné vylučování je předepsáno - nebo omezení. Podstatné je, že je to z principu špatně. Naopak si myslím, že by měla být dána podpora filmové (a nakonec i knižní tvorby) jiných evropských zemí mimo EU alespoň v tom, že by se ukázkově objevily v nabídce podobných společnostní jako je Netflix - možná nám jinak uniká to nejlepší, co Evropa nabízí.

Rád uvidím i filmy z neevropského prostředí (kromě ustavičně stejných beznápadových detektivek nebo veseloher nebo romantiky opakujících dokola stejný námět), vzpomínám třeba na velmi zajímavý čínský film v nezvyklém rytmu Dobrá žena, možná bychom pak byli i vstřícnejší k té lidské odlišnosti, která sama sebe agresivně neprosazuje.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.06.2021 v 09:11

Ijcro: já vím. Film Ženy v běhu je toho důkazem ;)

ijcro
ijcro 22.06.2021 v 09:14

@SputnikV:

Viděl jste někdy nějaký severomakedonský, albánský, gruzínský, řecký, estonský, litevský, lucmeburský nebo chorvatský film, který by byl pozitivní, měl nějaký vnitřní náboj a uměl zaujmout ještě někoho jiného než jenom "náročného diváka" a nebyl jenom kapkou v moři anglo-americko-německé produkce?

PanPredseda
PanPredseda 22.06.2021 v 09:33

Ad Lenka.Vílka:
Pokud to vztáhnu k mnou zmíněnému filmu Narušitel, tak ten se tváří, že je podle skutečných událostí, ale ve skutečnosti obsahuje tolik nepřesností*, že to hraničí až s ignorantstvím.
Na druhou stranu oceňuji krásné letové záběry a z herců mám rád pana Dvořáka a pana Zindulku (který už bohužel není mezi námi). Jenže to nedokáže u tohoto snímku vyvážit to špatné. :-(
* Vím, že např. ve filmu Bitva o Británii byly místo německých Messerschmittů a Heinkelů použity španělské letouny Buchon a CASA 2111, ale byly upraveny, aby co nejvíc Messerschmitty a Heinkely připomínaly. A nejen laik prakticky nemá šanci poznat, že to nejsou ty typy letounů, za které se vydávají.
U Narušitele startuje proti leteckému narušiteli cvičný(!) dvoumístný MiG-15 UTI a to bije do očí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.06.2021 v 09:45

PanPredseda:
To mi připomnělo dotaz slečny, zda někdo neví, zda se plánuje nové vydání jedné knihy, protože je v ní strašně chyb.
Paradoxně půl čtenářů si na to stěžuje a druhá půlka mlčí. Buď jim to nevadilo nebo si toho nevšimli.
Řekla bych, že s tímhle filmem je to stejné. Pokud má hodně faktických chyb a nikdo to neřekl nahlas nebo si toho nevšimnul, tak je to bráno jako dobrý film, pokud je ostatní v pořádku.



Vložit příspěvek