Odvykačka, aneb Nekupujeme knihy


Atuin
Atuin 15.09.2017 v 21:26

Tak samozřejmě se to musí vždy dát do souvislosti s nějakým kontextem. Zde se však zcela určitě bavíme o tom že k popelnici ( příklad) postavíme vlastní knihu a nepůjdeme rabovat knihovnu u souseda.
Vzdáme se jí tedy dobrovolně. Protože třeba je i ve stavu že ani není zbytí. A Jacck má pravdu o všechny knihy zájem není.
Ale téma je to choulostivé, rozumím, stále ožehavé a jelikož čtu knihu Zloději knih nemluvím ( tedy nepíšu ) jen tak do větru.
Nápad s tím nekupováním knih sice dobrý, ale jde proti knihomolským stanovám, tudíž je neproveditelný :-)).
Bylo to krásně řečeno už v samém začátku vlákna.

Lector
Lector 15.09.2017 v 22:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

andrea4315
andrea4315 15.09.2017 v 22:14

Sice mám poměrně dost knih, které jsem jsem ještě nepřečetla, ale vzhledem k tomu, že mám rozečteny fantasy série, a netrpělivě vyhlížím datumy vydání následujícího dílu nehrozí, že bych se k této výzvě připojila. Kupuju jen tak 2 knihy měsíčně, ale kdyby vyšly knihy, co chci už zítra, koupím naráz v jeden den knih klidně 10 ;-) .

kní
kní 15.09.2017 v 22:24

Já tedy rozhodně nepřestanu kupovat knihy - pokud bych měla nejdříve přečíst všechno, co máme doma, už bych si nikdy žádnou knížku nekoupila i kdybych se dožila sta let (v četbyschopné kondici) a četla vědnomkuse... A to nejde - je přece taky potřeba podporovat nakladatele, tiskárny, knihkupectví a též autory! Takže vlastně kupuju knihy takříkajíc z humanitárních důvodů. Ale občas i některou přečtu...

Atuin
Atuin 16.09.2017 v 07:57

Lector : Chápu, mě osobně by taky nenapadlo pálit knihy. Neříkám, že jsem nebyla donucena nějaké knihy za svůj život vyhodit, vzhledem k jejich " zdravotnímu stavu",ale taky jsem to řádně obrečela a zanadávala si na ty kdo jim to způsobil.

Lector
Lector 16.09.2017 v 08:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Atuin
Atuin 16.09.2017 v 09:10

kní : Že ano, vždyť to by byl člověk úplný sobec. Potom by se ti druzí ze své diety a postu probrali a nikde žádná kniha k sehnání. A začali by rabovat cizí knihovny..;-).

Text příspěvku byl upraven 16.09.17 v 09:10

siena
siena 16.09.2017 v 09:13

Dovolím si malou poznámku k tomu ohni...Četla jsem rozhovor s jedním antikvářem a ten říkal, že oheň není vhodný, neb vazba vzdoruje...

Lector
Lector 16.09.2017 v 09:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 16.09.2017 v 09:17

nekupovat máslo? Spíš přemýšlet při volbách, na toto konto doporučuji shlédnout dokument Selský rozum. Na ČT ho nečekejte, prý ho (možná) pustí po volbách
https://www.youtube.com/watch?v=uLt_nA1pwf0

a pokud někoho opravdu zajímá stav a příčiny kolapsu českého zemědělství, dobře je to rozebráno tady:
https://www.krajskelisty.cz/stredocesky-kraj/17706-ty-kazisvetske-dotace-eu-jablka-z-italie-papriky-a-rajcata-ze-spanelska-jahody-z-maroka-vejce-z-polska-kdo-zlikvidoval-ceske-zemedelstvi-stredecni-komentar-pavla-preucila.htm

reader.007
reader.007 16.09.2017 v 09:18

Mimochodem taky jsem objevila (alespoň pro mne) nový web kde se nejen knih lze zbavit darováním za odvoz. Třeba to odradí nějaké paliče
https://vsezaodvoz.cz/

siena
siena 16.09.2017 v 09:19

Lectore, ted jste mne usvědčil z nedokonalosti citace, ze zavádějící informace...myslel tím pálení v klasických kamnech...bude to chtít druhé kafe:-)

Text příspěvku byl upraven 16.09.17 v 09:20

kní
kní 16.09.2017 v 10:18

Pálit knihy - no, kdyby už nebylo žádné jiné topivo a hrozila mi smrt hladem nebo mrazem, pak možná. Jinak ale svého čtenáře by si mohla najít každá z mého subjektivního pohledu sebepitomější kniha. Proto takové, ale i dobré knihy, u kterých vím, že už je podruhé číst nebudu chtít a nikdo si je ode mě nebude chtít půjčit (např. Reinerův Básník), posílám dál - všude (např. na mnoha vlakových nádražích) jsou nějaké police nebo knihobudky pro kolemjdoucí, dokonce i v obchodních centrech se dají najít - nebo se tam knížka dá položit jen tak, na kraj lavičky.

woodward
woodward 16.09.2017 v 10:23

u nás v knihovně mají na chodbě přede dveřmi polici, kam lidi dávají knihy, který nepotřebujou. Sám jsem jich tam už pěkných pár nechal - a taky si odtud sem tam nějakou knížku přinesu. Pochybuju, že by to byl "vynález" používaný jen v knihovně v Zahradním městě. Takže pálení ani házení knih do popelnic opravdu není nutné.

nokid
nokid 16.09.2017 v 11:30

Z 1.000 vlastněných knih mám cca 400 nepřečtených. Některé docela nové, jiné mi tu leží už více než čtvrtstoletí... Ale já to ještě zvládnu, dokud budu na světě.

woodward
woodward 16.09.2017 v 12:12

a když ne, tak je dřív nebo později určitě přečte někdo jinej... ;)

Marika Vanova
Marika Vanova 16.09.2017 v 13:41

Ty zavedené police v knihovnách se mi také líbí, i u nás v Písku ji máme a již jsem tam několik knih také dala a jiné zajímavé si zase odnesla. Někdy se těším, co tam najdu a jindy se jí záměrně vyhnu.

bamba
bamba 16.09.2017 v 13:59

maximále som pálila svoje zošity - s veľkou chuťou, ale knihy nie.To by mi pripomínalo "veľké diktátorské vzory".

bytost
bytost 16.09.2017 v 17:41

Jo, jo máslo, je to smutné. Měli jsem hospodářství řízené a nyní jen zřízené. Snad až 80% orné půdy je v soukromých rukou, prý si vše dovezeme, není třeba vlastní výroba... Mléko se ještě nedávno lilo na pole, protože výkupní cena byla sražená pod výrobní hodnotu. Do toho sucho, neúroda a jak píše geolog Cílek, nedostatek vody...Možná nebudem přemýšlet zda koupit nové knihy, ale za kolik nakoupíme základní potraviny....Pak že nejsme národ Švejka, ach jo...

Text příspěvku byl upraven 16.09.17 v 17:43

newtory
newtory 16.09.2017 v 19:05

Za ceny masla sa môžeme poďakovať osvietenej EU a jej kvótam na maslo,mlieko,cukor, etc..aby som uviedol veci na pravú mieru.
Brusel,Brusel,kdo nesil ten sklízel...

kní
kní 16.09.2017 v 19:54

Pořád ale si můžeme toho másla za průměrný letošní plat koupit dvojnásobně, než jsme mohli v roce 1985.

bamba
bamba 16.09.2017 v 20:24

čo takto do každej domácnosti aspoň jedna krava a sme v masle poniektorí sebestační. Už sme niektorí sebestoční - v prípade alkoholických nápojov.

kní
kní 16.09.2017 v 20:26

Správně, tak se na Brusel musí! :-)

Dudu
Dudu 16.09.2017 v 20:27

Kdybych věděl, že ty krávy žijou lepším životem - že je neberou jen jako stroje na mléko, tak bych za to máslo dal klidně i o trochu víc.

bamba
bamba 16.09.2017 v 20:41

a aby ma niekto neupodozrieval, že sa trhám od témy. každá krava má aspoň jednu knihu - teda neviem ako u českých bratov, ale tu na Slovensku určite. Skôr než by to bola beletria, odhadujem to na zbierku - čo sa našlo na poli...



Vložit příspěvek