Noviny a časopisy


Azizi
Azizi 21.05.2014 v 17:24

Napriek tomu, že sme na stránke venovanej knihám, čo môže byť knihe bližšie než časopis? A tak sa chcem spýtať, aké časopisy ste mali najradšej ako deti? A aké časopisy máte najradšej v súčasnosti?

Ja ako dieťa som mala najradšej časopis Včielka (ale pamätám si ešte napr. na Zorničku a Fifík), neskôr komixové časopisy Mickey Mouse a Káčer Donald (špeciálne KD ma držal celé roky). Keď som si hľadala psíka, kupovala som inzertný časopis Hobby Fauna (dnes by som už využila internet, to bola však doba, keď sme ešte internet nemali). Z krížovkárskych časopisov som mala rada Maľované krížovky, neskôr prišiel na trh veľmi pekne spracovaný Magazín v krížovkách. V súčasnosti už časopisy veľmi nekupujem, ale keď, tak Pes, přítel člověka, National Geographic a Plus 7 dní.

Text příspěvku byl upraven 21.05.14 v 17:34

dearkiki
dearkiki 22.05.2014 v 06:44

Časopisy mého dětství byly samozřejmě Mateřidouška, Ohníček a Čtyřlístek. Později jsem úplně propadla psům, takže Pes, přítel člověka - sbírala jsem ty obrázky vzadu, kde byla vždy představována různá plemena a dělala si z nich album. Teprve nedávno jsem je po letech vyhodila. Během dospívání jsem přešla na Jezdectví, nějaké časopisy o autech a testovala jsem i Bravíčko, ale jen pár čísel. A málem bych zapomněla na tu záplavu Dodokapsů, Dostavníků, Ikarií a Arén, kterou ještě stále někde schovávám. :-)
V současnosti odebírám několik časopisů, které mne zajímají a nebezpečně se mi hromadí v bytě: Příroda, 100+1, Živá historie, Kauzy, Válka revue, Tajemství české minulosti a Tajemství vesmíru.

Viki9
Viki9 22.05.2014 v 08:52

... časopis nejen mého dětství, ale i v podstatě celého života je ABC ... když jsem byl malý kluk, tak Ábíčko odebírala sousedka a my s bratrem jsme si ho chodili k ní půjčovat ... pořád dokola jsme četli příhody Malého boha a postupně s jejím svolením jí vyplenili všechny vystřihovánky (lidové stavby od architekta Richarda Vyškovského jsou svojí precizností a věrností celosvětový unikát a těžko je kdy někdo překoná) ... ABC dokázalo pokrýt celý klukovský svět od různých plánků, návodů, typů na pozorování a pokusy až po poutavé články o přírodě ale i technice ... za svůj celoživotní zájem o živou přírodu vděčím Ábíčku víc než celé školní docházce ...

... proto jsem velmi nelibě nesl, když po revoluci ztratilo Ábíčko svou tvář a hledalo cestu na konkurenčním trhu ... z názvu se vytratil dovětek " časopis mladých techniků a přírodovědců" a časopis léta tápal a hledal grafickou podobu a cílovou skupinu ... kvalita odbornosti upadla, snížila se gramáž papíru a kvalita grafiky i tisku, reklama převažovala nad odbornými články, kopírovali se ostatní módní časopisy...

... naštěstí nastal obrat a v časopise pochopili, že jedinečnost Abíčka je právě v tom, že je jiné, než všechny ostatní časopisy ... a troufám si tvrdit, že v posledních dvou letech se ABC vrátilo opět mezi špičku dětských časopisů a svou tvář opět našlo ... přesvědčte se :-D

P.S. Z ostatních časopisů čtu už jenom časopis Vesmír, který si však pro jeho poměrně vysokou cenu půjčuji v knihovně ...

Text příspěvku byl upraven 22.05.14 v 10:20

notburga
notburga 22.05.2014 v 10:32

Za mě určitě ABC, jako dítě jsem ho měla předplacené snad deset let a všechny přírodovědné články jsem vystřihovala a vkládala do složky. Když se potom začaly opakovat, předplatné jsem zrušila.

Teď jsem ho zase po dlouhé době koupila (byl v něm plakát z Hobita ;) a také si myslím, že už to zase má úroveň. Počkám tak dva, tři roky až synek doroste a budeme zase odebírat :)

vladceTyran
vladceTyran 22.05.2014 v 10:48

Za mě taky zprvu ABC a VTM, jenže oba časopissi a hlavně ABC šli s kvalitou dolů a oba se věnovali (a věnujou do teď) spíše bulváru.

Viki9
Viki9 22.05.2014 v 13:00

... tak jen tak namátkou řekni, který článek v posledních třech číslech měl něco společného s bulvárem ... schválně ...


vladceTyran
vladceTyran 22.05.2014 v 16:05

těžko ti to řeknu když už si ten časopis nekupuju a to je hodně dlouhá doba cca 8 let. Asi při vstupu do EU se časopis ABC změnil nejenom po cenové ale hlavně obsahové stránce. Na VTM sem měl nejraději pod mikroskopem, jak co funguje a další rubriky, který mi po obsahové stránce měli co nabídnout. Jenže oni ty rubriky zcela zrušili a to co se tam dočtu ted se dočtu i na interentu. ABC kleslo na neunosnou hranici pí***, ten sem si hlavně kupoval kvuli vystrihovankam.

Roselunda 1928
Roselunda 1928 22.05.2014 v 21:40

nej je In! :)

binysek
binysek 23.05.2014 v 07:15

za mne Pionýr (Větrník), mám vyvázané ročníky, Sedmička, pak Pes přítel, 100+1 ale před lety. teď mne neuchvacuje, ale staré ročníky mám doma schované a občas se začtu, Mladý Svět, Sputnik (ten vycházel snad jen dva roky).. Dnes časopisy nekupuju, zdají se mi sice lákavě vybavené fotografiemi, ale v podstatě povrchní a nezajímavé nebo jen málo zajímavé a to včetně Psa přítele, takže mi plně dostačuje půjčit si je v knihovně a prolistovat.

Viki9
Viki9 23.05.2014 v 12:09

... pokud si neměl ABC osm let v ruce, tak pak nechápu, podle čeho hodnotíš jeho současnou kvalitu ...

vladceTyran
vladceTyran 23.05.2014 v 14:04

podle obsahu - měnili se rubriky, redaktoři a to hlavní - časopis se začal zaměřovat na uplne neco jineho než dříve. Vím že kvalita šla dolů a spousta lidí si ho už nekupuje. Dlouho potom sem ho ještě odebíral kvuli vytrihovánkám tak vím.

Viki9
Viki9 23.05.2014 v 14:22

... na tom, že kvalita šla tenkrát rapidně dolů se shodneme oba ... jenže lidé v mém okolí vědí o mé slabosti pro tento časopis a nosí mi ho - jednotlivá čísla, ročníky i celé balíky nachystané do sběru ... staré i nové ... a tak mám možnost stále srovnávat ... (například i za bolševika se úroveň jednotlivých ročníku liší nejen v obsahu, ale zejména v kvalitě tisku a barev) ... a protože jsem sám pomalu osmnáct let žehral, jak mizerně to v redakci teď vedou, přijde mi nefér je nepochválit, když mám pocit, že to jde opět nahoru ... v posledních pár číslech je několik výborných článků a třeba novější rubrika ABC pitvá je rozhodně přínosem ... a komiksové zpracování dějin první světové války je další chvályhodný počin ...

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 23.05.2014 v 17:15

S bratrem jsme vyrůstali v 90. letech a jednou jsme na půdě našli spoustu ABC z 80. let (po strejdovi) - to byla paráda! Jinak jako malá jsem milovala zvířata, takže z časopisů frčely hlavně Svět zvířat a Pes, přítel člověka (což jsem úplně zapomněla a díky této diskuzi si vzpomněla!). Pokud nepočítám odborné časopisy ryze z mého oboru, tak dneska čtu hlavně Dějiny a současnost, Apetit, Ona Dnes (pondělní příloha MF Dnes) a pak ten časopis o vaření, co je zdarma v Albertu. No a doma na záchodě máme pár starších čísel filmového Premiere :)

Viki9
Viki9 23.05.2014 v 19:43

... vážená Cecil Gallerani, děkuji Vám za připomenutí časopisu Dějiny a současnost ... ke svému překvapení jsem totiž zjistil, že je volně dostupný archiv tohoto časopisu na netu ... a ke své nemalé radosti objevil, mimo jiné, i pár článků od svého oblíbeného Zdeňka Smetánky ... děkuji :-)

binysek
binysek 24.05.2014 v 06:47

no, ono špatné časopisy nebyly ani Čtení či Zápisník

minirock
minirock 24.05.2014 v 19:26

Jako dítko školou povinné jsem si z kapesného kupovat Sedmičku pionýrů a Pionýrskou stezku (jmenovalo se to tak ?), občas když jsem je sehnal tak ABC. Potom jsem dlouhá léta kupoval Stadion. Po revoluci jsem od prvního čísla odebíral Cinemu, bohužel asi tak před 4 roky šla její úroveň silně dolů, takže jsem ji přestal brát. Také jsem několik let kupoval Koktejl, to je hodně kvalitní časopis. Jo, a ještě po revoluci několik let Rock a pop, dokud tam byl Jirka Černý, pak to šlo taky do háje. A ještě jsem zapomněl na Filmový přehled, odebíral jsem ho někdy od roku 1982, to byl výborný časopisek, škoda že loni skončil.

Viki9
Viki9 25.05.2014 v 08:26

... v Sedmičce pionýrů vycházel tenkrát na pokračování Asterix :-) ... nevíte někdo, kdo ho tenkrát překládal??? ... dodnes si pamatuji některé pasáže a přijdou mi mnohem vtipnější, než jak jsou prezentovány v současných sešitech ...

rusalka123
rusalka123 27.05.2014 v 17:03

Čtyřlístek :DDD

reader.007
reader.007 28.05.2014 v 00:24

Kde začít, je toho fakt dost...
Nejvíc si vybavuju Čtyřlístek, Ohníček, pak Sedmičku pionýrů (kvůli komiksům), později Kometu, s bráchou jsme se přetahovali o "Ábíčko" a abych nezapomněla: v časopise Květy jsem jako capart takřka nečtoucí milovala stránku pro děti (mám dojem že slula "Kvítko"), nejvíce pak komix Martin a kocour Kolumbus který jsem si pracně vystříhala a probrala přitom celou cca dvoumetrákovou zaprášenou hromadu dědových časopisů. Čert vem tátovu pořádkumilovnost když mi o pár let později celou mou sbírku prohnal komínem :´-(
Ale ani to vlastně není konec, zapomněla bych na Vpřed, doma kupodivu celkem pietně opatrované svázané ročníky (myslím) 1947-49 které mne přivedli k Rychlým šípům, dobrodružným příběhům Otakara Batličky a spoustě jiných výborných autorů. V dospívání jsem utrácela za "vyšívací časopisy" typu Burda, jak se vyvíjely mé koníčky přešla jsem na PREMIERE (film), nebo SCORE (počítačové hry) - ty jsem si kupovala kvůli recenzím, který byly prostě k popukání :-)
No a jak... řekněme zraju :-) tak se začínám dojímat nad starými časopisy typu Sluníčko, ovšem nic z toho co vyšlo po roce 1990, to člověka dokáže jen dožrat, jak hluboko může klesnout tvorba pro děti :-(

Text příspěvku byl upraven 28.05.14 v 00:28

helenkan
helenkan 05.06.2014 v 10:36

Pamatuju si Mateřídoušku a Ohníček a mám takový pocit,že to byly jednu dobu dokonce i ,,podpultovky".Později jsem kupovala časopis Kino a šest ročníků mám svázaných do knih.
Dneska už si nekupuju pravidelně žádný časopis.

whack
whack 08.11.2015 v 14:15

tak u mňa (ale niektoré z nich už nevychádzajú)

Bariéra
Enviromagazín
Ekolisty
Sedmá generace
Univerzum
Zavýjanie
10 000 ďalších stromov
Different Life
Kruh života
Volanie kruhu
Zelený provazníček

:)

Text příspěvku byl upraven 08.11.15 v 14:28

Eicherik
Eicherik 08.11.2015 v 15:07

Z dětství vzpomínám nejčastěji na legendární Ábíčko (ABC).
Po změně režimu byl vynikající časopis Reflex.
V době nedávno minulé to byli především metalové ziny, které měli většinou jepičí život, jako třeba The True Thelema, Equimanthorn, Thorshammer, Volchv a nebo dle mého soudu nejlepší z nich Hallelujjah.
V současné době neznám časopis, který by mě zaujal.

whack
whack 09.11.2015 v 18:00

Hluboká orba je klasika :) to som aj ja rád čítaval.

tester
tester 02.02.2016 v 13:16

Dříve jsem kupoval hodně většinou technické časopisy. Odebíral jsem i noviny. Jejich ceny se dnes dostávají do pro mne astronomických výšek a to je v nich ještě polovina reklam.
Takže nekupuji nic a čtu jen když se k nim někde omylem dostanu. Na některých časopisech už nebývá vpředu na obálce ani cena, aby se případní kupci náhodou nelekli. Je to marketingová strategie dnešní doby. Od časopisů a novin mám teď čistou hlavu.

reader.007
reader.007 02.02.2016 v 13:17

Leda ty staré. Ty nové jsou z dobré poloviny reklamní leták a reklamy mám denně plnou schránku i bez vyžádání



Vložit příspěvek