Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


woodward
woodward 10.07.2019 v 10:30

Podolský Kamenec - Pan Wolodyjowski.

Koka
Koka 10.07.2019 v 13:06

woodward trefil přesně, a tak se zas můžeme přemístit. Kam to bude?

woodward
woodward 10.07.2019 v 13:29

Budu muse přemýšlet a to bolí. Takže moment.

woodward
woodward 10.07.2019 v 13:51

Následující ukázka obsahuje celou kratičkou kapitolu z knihy. Tu knihu její autor charakterizoval slovem "poloreportáž". Celou kapitolu, kromě názvu - ten název obsahuje jméno ulice a tu právě máte uhádnout. Stejně jako jméno knihy:

Úzké ulice mezi nebetyčnými stěnami.
Svítivý mráz, stíny jako vyřezané.
Kamelot s barevnou čepicí.
Páni s černými klobouky.
Dveře bank vsávají do komfortního teplého průvanu, jako kdybyste byli lahodným soustem na jazyku leviatana.
Tak jste vítaní, tak jste chutní.
Hledal jsem Royal Canadian.
Taxíkář mě vzal na hůl. Nikde jinde ve Spojených státech, ale tady ano.
Zpátky jsem raději šel po svých, zkřehlý jako střevlík; a připadal jsem si jako nicotné sousto zhořklé na jazyku.

soukroma
soukroma 10.07.2019 v 14:36

Miroslav Holub - Anděl na kolečkách, nejspíš Wall Street

woodward
woodward 10.07.2019 v 14:40

Je to Wall Street. Dáváš.


soukroma
soukroma 10.07.2019 v 14:54

Skutečná špionáž je někdy mnohem zapeklitější a nebezpečnější než příběhy mistrů pera tohoto žánru. Takže nejlépe, když si vezmou předobraz ze skutečnosti. A to udělal mistr číslo jedna, sám bývalý špión, který se nechal inspirovat svým kolegou, (nejméně) trojitým špionem působícím v průběhu před-válečných let a majícím i svůj lví podíl na utajení podrobností času a místa Dne D před Němci. Teprve nedávno vyšla kniha (titul hádáte) o celém jeho skutečném životě, která zveřejnila jeho jméno a spojila ho i s literárním 007.
Prostý dotaz zní: kde se dotyčný narodil, v jaké dnešní zemi, části bývalého impéria? To je hodně zajímavé, protože z těch končin moc probritských špionů neznáme, a navíc to byla už tehdy, jakož i donedávna (možná dodnes) oblast velmi národnostně a nábožensky vypjatá. Už tehdy na jeho národnosti dost záleželo (takže občas lhal ;-).

Peršanka
Peršanka 10.07.2019 v 15:43

Duško Popov, narozen v Titelu, Rakousko - Uhersko, nyní Srbsko; kniha bude Do lví tlamy od Larry Loftise

soukroma
soukroma 10.07.2019 v 16:55

Výborně. Je to komplet správně, Na vysvětlenou k závěru zadání: Duško jako rodilý Srb se často nechal účelově považovat za Chorvata, ostatně prožil dětství v Dubrovníku.

Peršanka
Peršanka 10.07.2019 v 17:36

Ajvaj, sice děkuji za pochvalu, ale zas budu muset něco dodat na oplátku, že... tak za chvilku...

Peršanka
Peršanka 10.07.2019 v 17:55

Recidivista břídil zase prchá před spravedlností. Vybral si střechy, ale netušil, že ta poslední ho pohltí a on se ocitne v prostředí dokonale cizím. Kde? A komu se to stalo?

soukroma
soukroma 10.07.2019 v 18:33

to mi připomíná Dortmundera v klášteře přímo v New Yorku u jeptišek - Pozdvižení v klášteře (D. Westlake)

Peršanka
Peršanka 10.07.2019 v 18:54

Trefa do černého!

soukroma
soukroma 10.07.2019 v 19:23

Ještě jednou do skutečného světa špionáže, tentokrát na té špatné straně: desítky let, i za války, si podlé zaprodance sovětskému režimu hřála na prsou instituce pompézně nezávislá. Těch zrádců bylo stejně jako kamarádů v Poláčkově románu a definovalo je místo k uhodnutí - to zase v sobě skrývá most přes řeku. Toto jejich zažité označení se dostalo i do podtitulu románu o jejich neblahé činnosti.

woodward
woodward 10.07.2019 v 23:00

Čas zrádců - Cambridgeská pětka?

soukroma
soukroma 10.07.2019 v 23:20

ano, Cambridge a její neblaze proslulý Spy Ring, studenti svedeni marxistickými myšlenkami padli do tenat sovětům a sloužili jim pak věrně, jako velezrádci...

woodward
woodward 11.07.2019 v 10:05

"Nikdy nepodstoupily aristokracie nebo … církev obtížnější zkoušku a neprokázaly národu lepší službu"... napsal autor monumentálního historického díla, sám aristokrat, o důležitém zvratu v dějinách své vlasti.
Šlo sice de iure o velezradu, ale protože se podařila, historie na ni pohlíží se shovívavým porozuměním. Političtí předáci tehdy napsali panovníkovi sousední země slavný dopis (s žádostí o pomoc proti vlastnímu králi), který podle autorových slov měl chladný a oficiální tón. "Pokud okolnosti Vaší Výsosti dovolí", pravilo se v něm, "a shledá, že by zde měla dostatek času... my, níže podepsaní, budeme Vaší Výsosti k službám při Vašem přistání."
Dopis do adresátova sídelního města doručil admirál přestrojený za prostého námořníka.
Do kterého města? A jak se jmenuje to monumentální dílo, kde se (mj.) o té dějinné epizodě píše?

soukroma
soukroma 11.07.2019 v 11:30

Dovodila jsem. že půjde o pozvání pro oranžského Viléma, aby se ujal anglického trůnu, takže formální dopis putoval do Haagu.
Monumentální dílo o anglické historii? Tipuji: Churchillovo Zrození Británie. Méně monumentální pohled z druhé strany Dějiny Anglie
kniha (André Maurois). Nebo nové kolektivní Dějiny Británie. A nejspíš i Nizozemci zrovna o téhle dějinné epizodě něco mají ;-)

woodward
woodward 11.07.2019 v 11:35

Je to z velké části správně. Ovšem Zrození Británie to není (to končí bitvou u Bosworthu). Mně by stačil název celé "série" - ta je tím monumentálním dílem.

soukroma
soukroma 11.07.2019 v 13:31

pěkně celé = Dějiny anglicky mluvících národů

woodward
woodward 11.07.2019 v 14:44

Jo, to je ono. Vynášej.

soukroma
soukroma 11.07.2019 v 16:02

Obec, jejíž jméno koresponduje s charakteristikou doby, kterou v ní prožila titulní hrdinka.

soukroma
soukroma 11.07.2019 v 19:35

Obec v oblasti, která (do)dnes vzkvétá díky plodům doneseným římskými legiemi.

soukroma
soukroma 11.07.2019 v 22:42

Obec, která měla z historických důvodů (mimořádně důležitých v románu) dvojí jméno. To z mnoha důvodů už pár desítek let odsunuté do pozadí je stejné jako nese významný skandinávský přístav. Nás zajímá jméno stále platné.

A mimochodem: knihu dosud označilo 3622 čtenářů za přečtenou (a přitom mám dojem, že se dosud v těchto vláknech nehádala).

Peršanka
Peršanka 12.07.2019 v 10:11

Napadá mě akorát Bergen (Bergen-Belsen).



Vložit příspěvek