Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 22.07.2018 v 17:22

Západní 35. ulice, New York
Nevůle Hattie Annisové

woodward
woodward 22.07.2018 v 17:47

Není co dodat, snad jen pro přesnost ještě "Manhattan" . Rozdáváš.

soukroma
soukroma 22.07.2018 v 20:05

Velkolepá stavba, která oplývala před mnoha dlouhými tisíciletími amými superlativy: nejdůležitější a nejkrásnější pro mnohé, nejzázračnější a nejneuvěřitelnější pro ostatní. Dnes nám po ní zbyly jen připomínky v Knize knih či od starověkých historiků.
I současní autoři se k jejímu vzniku rádi vrací (asi nějaké zázraky musely zafungovat, protože její stavba trvala pouhopouhých sedm let). Nás zajímá román spisovatele-egyptologa, který nám představuje příběh titulních postav velkého investora a jeho stavitele.
O jakou stavbu se jednalo, kde byla a v jaké knize se můžeme přesunout do dob jejího vzniku?

VladiKlaisner
VladiKlaisner 22.07.2018 v 20:42

Mistr Hiram a král Šalamoun - Šalamounův chrám vystaven na Chrámové hoře.

soukroma
soukroma 22.07.2018 v 21:25

Místo: Jeruzalém.

Předávám

Hun
Hun 23.07.2018 v 00:33

Zajímavost: Ono těch 7 let stavby není až tak neuvěřitelných. Budova to totiž byla poměrně prostá a navíc neveliká. To jen lidový folklor jí často přisuzuje velké rozměry, případně se lidem plete s chrámy pozdějšími a většími, hl. Herodovým...


VladiKlaisner
VladiKlaisner 23.07.2018 v 08:15

Přejdeme k jinému tématu:
Místo, kde se odehrává drobný román českého spisovatele, je známo hlavně z jiného pohledu a to sportovního a společenského. Nejvíce se do historie tohoto místa zapsal závodník, který už není mezi námi. Upozorňuji, že dané dílo na směle splnilo min. jeden bod čtenářské výzvy.

soukroma
soukroma 23.07.2018 v 10:17

Hun: Šalamounův chrám (o kterém toho víme stále hodně málo) - velikost na naše poměry možná nebyla velká (ovšem co se prototy týká - kdo ví, jak byl vybaven, zejména ve vnitřní části, kam nenenakoukl skoro nikdo, rozhodně výzdoba nebyla srovnatelná s ničím tehdy existujícím), ovšem k tomu ještě třeba dodat, že na stavbě se nějakým způsobem účastnili všichni Izraelité a k tomu ještě nemálo stála (peníze dělají s rychlostí práce divy - tehdy jako dnes) a navíc hodně pomohli i spojenečtí sousedé. Chrám byl ale jen vrcholnou součástí celého komplexu - královský palác, pokladna, audienční sály apod. Ve výše uvedené knize si autor pohrál se zázraky týkajícími se samotného provedení stavby, bez nichž by moc nepostupovala... ;-)

soukroma
soukroma 23.07.2018 v 10:32

Re aktuální hádanka: mohlo by to místo být Strahov?

VladiKlaisner
VladiKlaisner 23.07.2018 v 17:47

Doplňuji: Místo, kde se odehrává drobný román českého spisovatele, je známo hlavně z jiného pohledu a to sportovního a společenského. Nejvíce se do historie tohoto místa zapsal závodník, který už není mezi námi. Místo neleží na našem území.
Upozorňuji, že dané dílo na směle splnilo min. jeden bod čtenářské výzvy. Kniha byla poprvé a zjevně naposled vydána právě v letech, kdy se zde začal sport, který místo proslavil, provozovat. To je asi důvod proč je tak málo známá a u antikvářů ceněná.

Text příspěvku byl upraven 24.07.18 v 08:38

VlKa
VlKa 24.07.2018 v 12:27

Ve Svatém Mořici je slavná bobová dráha z roku 1903...
Bude nějaká další nápověda jako bonus za snahu? :-) Prosím....

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.07.2018 v 12:44

Zeměpisně už není VlKa daleko, ráda přidám další nápovědu.
Závody se zde pořádají koncem května.

soukroma
soukroma 24.07.2018 v 13:34

A co Monte Carlo (F1)?

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.07.2018 v 18:07

Trefa, ješte zbývá ta kniha.

soukroma
soukroma 24.07.2018 v 18:10

Pěkná fuška:

Monaco
od: Vítězslav Nezval

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.07.2018 v 18:23

Ale zasloužená:) Předávám.

soukroma
soukroma 24.07.2018 v 18:40

Měla jsem předpřipravou jinou hádanku, ale inspirace mě vede úplně jinam:

Hledaná kniha je rovněž velmi vzácná (takže ji pár překupníků zde nabízí za dost nehorázné sumy), protože vypráví o našem světově proslulém závodníkovi a jeho tužbě týkající se jednoho náročného a nebezpečného ostrovního proslulého závodu. V době vydání knihy závodníkovy možnosti jej vyhrát byly zcela reálné (zkoušel to po dobu 10 let), ale vždy zůstal pod stupni vítězů, ovšem stal se na závěr i jeho ikonou.
Hledáme místo konání závodu (koná se každoročně na přelomu května a června už více než 110 let) a titul knihy, která přesně vyjadřuje, jaký život (spolu)autor a současně hrdina žil a co miloval nejvíce.

VlKa
VlKa 24.07.2018 v 19:25

Super hádanka!!!! :-)

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.07.2018 v 20:00

Joey Dunlop král silnic, motocyklový závod se jezdí na ostrově Man.

VlKa
VlKa 24.07.2018 v 20:08

Na plný plyn
od: Pavel Novotný, František Šťastný
The International Isle of Man Tourist Trophy Race od roku 1907

soukroma
soukroma 24.07.2018 v 21:27

Naším skvělým silničním motocyklovým závodníkem, který se už za svého života stal legendou, byl Franta Šťastný (nomen omen - přes všechna zranění byl snad pořád spokojený a veselý), který toho hodně zažil (a miloval to) na Tourist Trophy na ostrově Man.
Knihu Na plný plyn z roku 1967 plně doporučuji všem (zdaleka nejen sportovním fanouškům, neřkuli milovníkům motorek) - pokud ji seženete.

VlKa to dala komplet správně, takže má slovo.

Text příspěvku byl upraven 24.07.18 v 21:31

VlKa
VlKa 24.07.2018 v 21:59

HÁDANKA: Tak kde???


(Pro ty, co nemůžou nic najít: zadání je ve vedlejším vlákně. Tohle jsem si prostě nedokázala odpustit. :-) )

soukroma
soukroma 24.07.2018 v 23:05

Já vím, já vím! Ale to není na mě, že ne? Protože pokud ne, bude třeba pěkně sesumírovat hádanku, jinak se nehneme ani o píďu ;-(

VlKa
VlKa 24.07.2018 v 23:17

Cituji: "Měla jsem předpřipravenou jinou hádanku,"

A protože jsem na ni zvědavá, ptám se: TAK KDE???

VlKa
VlKa 25.07.2018 v 01:05

Ze Svatého Mořice není daleko (pěšky několik dní - záleží na fyzické zdatnosti a hmotnosti bagáže toho zoufalce, co by nejel autem jako každý normální člověk) do dějiště románu či romaneta (tady nepanuje shoda) českého autora. Ale až tam dorazíte, asi si to ani neuvědomíte, protože dané dílo vyšlo snad jenom jednou a ještě ke všemu dost dávno, takže si ho, pokud ho seženete, můžete zařadit do letošní Čtenářské výzvy.
Nicméně autor tohoto dílka napsal i divadelní hru. Pokud jste na střední nedávali pozor a máte autora zaškatulkovaného pouze jako básníka, tak jste se právě teď podruhé přesvědčili, že je to blbě. A ta hra byla přeložená do 4 jazyků - jedním z nich je esperanto. Kolik lidí to v esperantu skutečně přečetlo, se mi nepodařilo dohledat. A když provedete větný rozbor názvu hry a najdete příslovečné určení místa, což po tom předchozím martyriu bude úplná brnkačka, máte odpověď na otázku, která zní: TAK KDE???

Text příspěvku byl upraven 25.07.18 v 01:08



Vložit příspěvek