Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


EmmaKrizova
EmmaKrizova 06.12.2017 v 11:13

Aha já jsem nečetla ty 2 poslední komentáře, nevím jak to.

woodward
woodward 06.12.2017 v 11:23

já jsem zatím přečet o zeměploše jenom asi šest nebo sedm knih a ta knihovna je skoro všude.

pozor, hádanka:
Byl jeden král, kterému už kralování lezlo krkem a tak si pořídil subdodavatele, aby mu to království spravoval. Fungovalo to docela dobře a tak se to v tom království stalo zvykem. Králové měli své správce a stejně jako se dědil trůn z otce na syna, podobně se dědilo i správcovství. Správcům se říkalo majordomové. Časem ovšem tihle majordomové jaksi začali špekulovat, proč vlastně mají být jenom správcové a vládnout jenom v zastoupení, když odřou všechnu práci a stejně de facto vládnou oni, i když de iure na trůně seděj králové. A tak pomaloučku, polehoučku ten trůn těm králům sebrali až nakonec se jeden z nich stal nejenom králem, ale císařem. Pěknou knihu o něm napsal jistý autor, původem ze země, kde dodnes leží starobylé město, metropole dávného císařství, i když to původní království, jehož trůn byl tímto způsobem ukraden, leželo o kus vedle. Jak se dnes jmenuje země, kde tenkrát před staletími vládnoucí dynastii nahradili správcové a jak se česky jmenuje hlavní město říše, kterou později vybudoval zde zmíněný císař? A jak se jmenuje kniha, kterou mám na mysli?

woodward
woodward 06.12.2017 v 17:25

Napovím vám, že autor o velkém panovníkovi vypráví prostřednictvím levobočka bavorského vévody. Je to starý muž, který císaři sloužil větší část života. Stáří tráví na svém statku u Dunaje a píše paměti.

soukroma
soukroma 06.12.2017 v 17:51

Vypadá to na Karla Velikého, krále Franské (Francké) říše a římského císaře, který rád sídlil v Cáchách. A kniha by pak byla Můj císař, můj pán od Siegfrieda Obermeiera.

woodward
woodward 06.12.2017 v 18:11

Opravdu to tak vypadá. Ještě ti tam chybí odpověď na otázku "Jak se dnes jmenuje země, kde tenkrát před staletími vládnoucí dynastii nahradili správcové ."

soukroma
soukroma 06.12.2017 v 20:10

Že by Francie? Ale můžu se hrubě mýlit - vždyť ta říše byla opravdu veliká ;-)


woodward
woodward 06.12.2017 v 20:14

Nojo, jenže když Karel Martel a Pipin Krátký ukradli Merovejcům království, ještě to žádná říše nebyla. Francie je správně. Vymysli hádanku.

soukroma
soukroma 06.12.2017 v 20:23

Hádanka je velice snadná: hledá se místo, které v principu (a jeho jméno to dokazuje) místem není.

soukroma
soukroma 06.12.2017 v 22:03

Hádanka je vážně snadná: na celou odpověď stačí jedno jediné slovo a znají jej naprosto všichni.

MonikaJanka
MonikaJanka 06.12.2017 v 23:41

Je to Utópia od Thomasa Morea. Meno miesta je to isté.

soukroma
soukroma 07.12.2017 v 00:46

Ano, ostrov Utopie, aneb "ne-místo".

MonikaJanka
MonikaJanka 07.12.2017 v 12:05

Dnes už neexistujúca oblasť so zaujímavým prívlastkom ležalo na území veľkého štátu na západe Európy. Pred asi 2000 rokmi jeden vojvodca dobyl túto oblasť a napísal o tom knižku, ktorá sa vydáva dodnes.

EmmaKrizova
EmmaKrizova 07.12.2017 v 12:09

Zapisky z války Galské? Galie?

Hun
Hun 07.12.2017 v 12:10

Možná Zápisky o válce galské čili Commentarii de bello Gallico

woodward
woodward 07.12.2017 v 12:26

Gallia est divisa in partes tres... a dál už to neumím. :(

soukroma
soukroma 07.12.2017 v 12:31

To jsou věci, hned mě udeřila do očí citace originálního názvu - tak on vojevůdce nepsal o válce a bojích, ale galské kráse!
Taky však Caesar schoval do těch sedmi knih svoji šifru (nu, musím se podělit o dnešní příděl své nové vzdělanosti, znalci prominou ;-)

woodward
woodward 07.12.2017 v 12:39

bellum je válka, ne krása... ;)

EmmaKrizova
EmmaKrizova 07.12.2017 v 12:40

Co ? Komentáře ke krásné Galii? Galie se dělí na tři části? TAK TO bude vlasatá , že A jakou šifru?

MonikaJanka
MonikaJanka 07.12.2017 v 13:48

Emma uhádla, je to Gália a Zápisky o vojne galskej. Čo sa týka prívlastku, mala som na mysli Vlasatú (alebo Dlhovlasú) Gáliu.
Môžeš zadávať.

soukroma
soukroma 07.12.2017 v 15:56

woodward: no jo, "parabellum" ... ale o krásách krásné Galie se Caesar rozepsal taky
EmmaKrizova: "V Zápiscích o válce galské také Caesar popsal šifru (dnes známá jako Caesarova šifra), kterou využíval pro vojenskou komunikaci. " https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1pisky_o_v%C3%A1lce_galsk%C3%A9

EmmaKrizova
EmmaKrizova 07.12.2017 v 17:58

HLEDÁME vysněnou zemi z jednê pohádky, jenž zaujímá poslední místo ve velmi známé knížce, nikoliv však kvalitou, ale pořadím. Hlavní hrdina jménen Honza nakonec do cíle nedošel, což je ale veliká škoda, protože tam na stromech rostly koláče a v řece tekla smetana.

Text příspěvku byl upraven 07.12.17 v 18:10

EmmaKrizova
EmmaKrizova 08.12.2017 v 23:35

Tak já napovím, že jde o knihu z níž bylo mnoho pohádek zfilmováno jedním současným režisérem, ale ne moc dobře podle mě. A název země je přímo v názvu pohádky.

soukroma
soukroma 08.12.2017 v 23:41

Lenoráj Jana Drdy? Jak šel Honza do Lenoráje - České pohádky?

EmmaKrizova
EmmaKrizova 09.12.2017 v 01:19

No sláva!

soukroma
soukroma 09.12.2017 v 10:11

Jak si někteří všimli, v poslední době zdrojem inspirace mnoha hádanek pro měl byla naprosto úchvatná kniha o dějinách lidstva, života i architektury, která je sice faktografická, ale čte se jako napínavý román.
Inspirací autora vrhnout se až na dřeň všem detailům lidského života byl fakt, že zakoupil viktoriánskou faru ve velice poklidném prostředí. A vaším úkolem je zjistit, kde se nachází: najdete ji v nížinatém nemetropolitním, ceremoniálním a venkovském hrabství na východním pobřeží země, kam se autor zpoza oceánu odstěhoval.



Vložit příspěvek